Jak funguje výkup zlata? Spousta z nás má doma staré zlaté šperky, které nijak nevyužije. Ať už zděděné po prarodičích nebo získané darem.
Často jsou takové šperky už dávno vyšlé z módy a leží doma bez využití. Ne všichni však ví, že existují místa, kde je možné šperky prodat a získat za ně mnohdy i nemalé částky.
Ve spoustě větších měst najdete výkupny zlata, či zlatnictví, do kterých můžete šperky přinést. Výkup zlata může podle puncovního zákona (§ 3 odst. f) provádět obchodník, který má odpovídající živnostenské oprávnění.
Na internetu můžete porovnat ceny na jednotlivých místech a vybrat si, kde vám to přijde nejvýhodnější.
Poté, co přinesete vybrané šperky na místo, odhadce zkontroluje, zda se jedná skutečně o zlato. Dále se podívá na to, kolik má karátů a na jeho hmotnost.
Cena zlata se pak počítá jako hmotnost ryzího zlata * momentální cena.
V některých výkupnách jsou také ochotni, pokud se vám cena bude zdát příliš malá, přidat 10 % nebo více. Nebojte se na takových místech smlouvat.
Poté, co se dohodnete, měli by s vámi sepsat doklad o prodeji. Na něm by ze zákona měly být vaše iniciály, a tak je dobré mít s sebou občanský průkaz.
Peníze byste měli dostat rovnou na ruku v hotovosti. Příjem z prodeje zlata se nedaní, takže nemusíte už dále nic řešit.
Někteří podvodníci však používají jiné kovy a snaží se do nich vyrazit punc sami. Proto lze zjistit pravost zlata také za pomoci správných kyselin. Také hmotnost toho o špercích hodně vypovídá.
Co se týče zlata, můžete přinést opravdu cokoliv, co je z tohoto drahého kovu vyrobeno. Ať už se jedná o šperky – náramky, řetízky, spony, prsteny, hodinky, náušnice, brože či příbory, zlaté zuby, staré nebo pamětní mince, slitky, medaile a zlomky. Zboží může být i poškozené nebo neúplné.
Na spoustě míst však nevykupují pouze zlato, ale také stříbro, či jiné kovy.
V některých špercích, a to hlavně v prstenech, či náušnicích, bývají vsazeny drahé kameny. Co se s nimi tedy stane po výkupu? Většina míst o drahé kameny nestojí. Ty totiž většinou časem ztratí na své hodnotě a nikdo o ně nemá zájem.
Zlato se posílá na roztavení a kameny se většinou vyhazují. Pokud tak máte o daný kámen zájem, řekněte si a ve výkupně by vám ho měli dát zpět.
Bohužel výkupní cena zlata není stejná jako cena tržní či burzovní. Při výkupu zlata je pro vás důležitá cenová politika samotné výkupny, která si nastavuje cenu podle svého uvážení.
Někde je nízká, jinde férová.
Proto se vám vyplatí ověřit cenu na internetu a obvolat či navštívit několik různých výkupen a zjistit, kde dostanete za výkup zlata nejvíce.
Podívejte se na přehled nejlepších možností, kde získáte bonus za založení účtu. Bonus získáte jak…
Zde naleznete seznam webů, které vám poskytnou bonus za registraci. Bonus získáte např. u českých…
Světové finanční trhy letos zažívají období zvýšené nervozity a nestability. Zatímco akciové trhy se potýkají…
Ještě před několika lety by málokdo očekával, že cena zlata překoná hranici 3 500 USD…
Letošní první čtvrtletí bezpochyby přineslo na trzích neobvyklé vzrušení. Zatímco v uplynulých letech investoři většinou…
Poslední měsíc byl na finančních trzích pro obchodníky i investory velmi divoký. Všechny hlavní třídy…