4 způsoby, jak pronajmout byt: který z nich je nejlepší?

4 způsoby, jak pronajmout byt

Jak pronajmout byt? Máte byt na investici, dostali jste jej darem, nabyli ho v dědictví nebo se zkrátka jen stěhujete do většího a rozhodli jste se využít současný byt na pronájem?

Pronajmout byt se dá dnes mnoha způsoby

Každý z nich má své výhody, ale také nevýhody. Proto v článku rozepíšeme ty nejvyužívanější možnosti a u každé z ní vysvětlíme, jak funguje, co od ní očekávat a právě zmiňované výhody či nevýhody, pokud se rozhodnete pronajmout byt právě touto variantou.

4 způsoby, jak pronajmout byt

 

1) Pronájem bytu bez prostředníka

Asi tím nejběžnějším způsobem, jak pronajmout byt, je pronájem vlastními silami.

Jak na to? Uděláte několik fotografií bytu, vytvoříte krátký popisek a umístíte inzerát na internetové inzertní portály, realitní servery nebo třeba vývěsky v lokálních obchodních domech.

Můžete také zkusit oslovit své blízké okolí a vzhledem k tomu, že je v současné době jedna z největších poptávek po pronájmech, zejména bytů 1+1 a 2+1, dost možná najdete nájemníka velice brzy.

V ideálním případě s ním ihned sepíšete nájemní smlouvu, převedete na něj část energií a od dalšího měsíce již dostáváte smluvené nájemné.

Zní to vcelku jednoduše ovšem nenechte se zmýlit. Z vlastních zkušeností víme, že najít nájemce není složité, ale najít solidního nájemce již může být oříšek.

V mnoha případech totiž ani kamarádi a známí nemusí být spolehlivým nájemníkem a majitelé, kteří  pronajímají byt bez prostředníka mají ve většině případech mizivé možnosti, jak si nájemníka prověřit.

Doporučujeme si vždy vyžádat od možných zájemců, i když se jedná o osobu vám blízkou, minimálně:

 • výpis z bankovních i nebankovních registrů
 • kopii pracovní smlouvy
 • případně i výpis z centrální evidence exekucí.

Ani to však nemusí zaručit, že s nájemcem nebudou v budoucnu problémy.

Víte však alespoň to, že není ve finančních problémech v době, kdy mu byt pronajímáte. Nájemní smlouvu uzavřete vždy na dobu určitou, maximálně 1 rok s možným prodloužením pokud si s nájemníkem budete rozumět a nebudou s ním problémy.

Níže uvádíme výhody a nevýhody pronájmu bytu vlastními silami bez prostředníka.

Výhody pronájmu bytu bez prostředníka

 • Celá částka za pronájem jde přímo vám
 • Poměrně rychlé nalezení zájemce, pokud pronajímáte byt v lukrativní lokalitě
 • Když narazíte na solidního zájemce, máte minimum starostí s údržbou

 

Nevýhody pronájmu bytu bez prostředníka

 • Velká spousta nerelevantních a nesolidních nájemníků shánějících pronájem
 • Starosti s přípravou inzerátu, shánění zájemce, realizování prohlídek
 • Náklady na přípravu smluvní dokumentace
 • Omezené možnosti při prověřování zájemců
 • Možné výpadky příjmu, pokud nájemníka neseženete brzy

Jak pronajmout byt či pokoj 

 

2) Pronájem bytu s realitní kanceláří

Dalším způsobem, jak pronajmout byt, je pronájem bytu za pomocí realitní kanceláře či makléře.

Jak pronajmout byt s prostředníkem? V tomto případě stačí zajít do realitní kanceláře, sepsat s makléřem smlouvu o zprostředkování nájemníka a poté se dostavit na domluvené schůzky kvůli podpisu rezervační, případně nájemní smlouvy.

Zkušený realitní makléř by měl poté zařídit veškeré úkony, počínaje zpracováním inzerce, přes prověření zájemců o váš byt a následnou přípravou nutné smluvní dokumentace.

Vy se tedy nemusíte prakticky o nic starat.

Podstatná část realitních makléřů si bere provizi za zprostředkování od zájemce o byt, to však nemusí být pravidlem. Mnohdy tedy za sehnání nájemníka nemusíte platit vůbec nic a makléř se o to postará za vás.

Buďte však vždy obezřetní právě při výběru makléře. V dnešní době jich je na trhu spousta a jen hrstka z nich dělá svoji práci profesionálně a na vysoké úrovni. Vždy si proto makléře prověřte, zjistěte si jeho reference, zkontrolujte kvalitu jeho práce a realizované zakázky a až poté mu svěřte byt k pronájmu.

Výhody pronájmu bytu s realitním makléřem

 • Nemusíte se prakticky o nic starat
 • Solidní makléř vždy zájemce prověří a doporučí vám ty spolehlivé
 • Makléři mají zkušenost s pronájmy a mnohdy vlastní databázi již prověřených zájemců
 • Většinou nemusíte platit provizi, tu platí zájemce
 • Dostáváte celou smluvenou částku za pronájem

 

Nevýhody pronájmu bytu s realitním makléřem

 • V některých případech si makléř bere provizi (nebo její část) přímo od pronajímatele
 • Díky navýšení kauce o provizi makléře může být pro některé zájemce příliš vysoká

 

3) Pronájem bytu specializované společnosti

Další variantou, jak pronajmout byt, je pronájem bytu specializované společnosti, která byt dále podnajímá.

V praxi to funguje tak, že vy sepíšete klasickou nájemní smlouvu se specializovanou společností a udělíte jí právo váš byt dále podnajímat. Společnost vám poté posílá dohodnutý a garantovaný nájem každý měsíc, a to bez ohledu na to, zda je váš byt aktuálně pronajat, nebo ne.

Tyto typy společností také ručí za to, že ve vašem bytě budou bydlet pouze solidní zájemci.

Společnost vám totiž ve většině případů garantuje, že byt bude předaný v takovém stavu, jako když jste ji byt pronajímali s přihlédnutím k běžnému opotřebení. Z toho důvodu si také společnosti zájemce o pronájem pečlivě prověřují. Mají velice dobře právně ošetřené podnájemní smlouvy a veškeré škody v plné výši naúčtují přímo podnájemníkovi.

Zní to vše trochu jako pohádka, má to ale i jeden háček. Společnost vám samozřejmě za nájem nemovitosti nezaplatí tržní nájemné.

Jejich provoz je totiž financován právě rozdílem mezi nájmem a podnájmem. Pokud je tržní cena podnájmů v dané lokalitě za byt 2+1 například 10.000 Kč měsíčně, společnost vám za byt nabídne třeba jen 7.500 Kč za měsíc. Další nevýhodou je také to, že většina těchto společností působí zejména ve větších městech jako je například Praha, Brno nebo Ostrava.

Pokud však žijete ve větším městě a nejde vám primárně o velikost příjmu, ale spíše o jeho pravidelnost a garanci, že váš byt zůstane v pořádku po celou dobu nájmu, jistě se jedná o velice zajímavou variantu.

 

Výhody pronájmu bytu specializované společnosti

 • Garantovaný měsíční příjem
 • Důkladné prověření zájemců o podnájem
 • Společnost odpovídá za stav bytu po dobu nájmu
 • Žádné starosti s pronájmem bytu

 

Nevýhody pronájmu bytu specializované společnosti

 • Dostáváte nižší částku za pronájem, než kdybyste si pronajali byt sami
 • Společnosti působí zatím pouze ve větších městech

Jak pronajmout byt_obývací pokoj 

 

4) Pronájem bytu přes Airbnb

Airbnb zejména v posledních letech nabývá stále více na své popularitě. A to jak ze strany uživatelů, tak se strany pronajímatelů.

Tento typ pronájmu bytu se však od ostatních trochu liší, a to jak délkou pronájmu, tak hlavně možným příjmem z něj.

Zatímco ve všech výše zmiňovaných způsobech se jedná především o dlouhodobé pronájmy, Airbnb je zaměřeno hlavně (ale nejen) na pronájmy krátkodobé.

Jak pronajmout byt přes Airbnb? Funguje to podobně jako v prvním případě. Pořídíte fotografie svého bytu a přímo v platformě Airbnb zpracujete text s popisem vašeho bytu, domu či chalupy. Uvedete vybavení a můžete napsat také něco o okolí, kde se vaše nemovitost nachází.

Airbnb logo

Je dobré psát vše minimálně také v anglickém jazyce. Airbnb je totiž mezinárodní platforma a v mnoha případech ji využívají právě cizinci, pokud se rozhodnou někam cestovat. Na webu společnosti totiž stačí zadat místo plánovaného pobytu, počet osob a termín.

Platforma vyhledá právě pronajímateli nabízené byty, jednotlivé pokoje, domy a další možnosti pobytu. Můžete si vše jednoduše vyfiltrovat podle ceny i možnosti vybavení tak, jak potřebujete.

Vzhledem k popularitě této služby zde naleznete i bydlení v menších městech či vesnicích napříč celým světem.

A vy toho můžete být součástí. Pokud tedy máte volný byt, dům nebo samostatnou místnost, můžete zde umístit svůj inzerát. Když někdo bude shánět bydlení ve vaší lokalitě a bude mu vyhovovat právě vaše nabídka, přes portál zadá objednávku a vám se po schválení přičtou peníze na účet. Je to tedy vcelku jednoduché.

Jak vydělat s Airbnb více
Pokud se na Airbnb k pronájmu vašeho bytu, pokoje nebo třeba chaty zaregistrujete přes tento odkaz, dostanete navíc odměnu ve výši 215 Kč po dokončení vaší první rezervace.

Vzhledem k tomu, že z krátkodobých pronájmů lze dosáhnout až několikanásobných příjmů oproti dlouhodobým pronájmům, je tato varianta nejvíce vhodná pro lidi, kteří se chtějí živit právě pronajímáním bytů.

Za jedinou větší nevýhodu této varianty pronajímaní bytu považujeme starosti s přípravou bytu pro nové zákazníky a případnou administrativou. Je totiž nutné vždy uklidit a připravit pro další zájemce tak, aby byli spokojení a obdrželi jste od nich kladné reference. Ty totiž zvyšují důvěryhodnost vašeho inzerátu a díky nim můžete být konkurenceschopnější vůči dalším nabídkám ve vašem okolí.

Výhody pronájmu bytu přes Airbnb

 • Podstatně vyšší příjmy oproti dlouhodobému pronájmu
 • Veliká popularita služby po celém světě
 • Objednávky vám chodí automaticky
 • Byt je obýván vždy až po zaplacení částky za pronájem
 • Bývá využíváno i v menších městech či vesnicích
 • Jednoduchost inzerce na portále
 • Ideální, pokud se chcete živit pronajímáním bytů

 

Nevýhody pronájmu bytu přes Airbnb

 • Větší starosti a náklady na úklid a údržbu bytu

 

Jak nejlépe pronajmout byt?

Jak jste se mohli sami přesvědčit způsobů, jak pronajmout byt, je spousta. Neexistuje žádná ideální varianta, jak to udělat. Vše je především o vás a o tom, jaké jsou vaše preference.

Pokud chcete byt pronajmout za co nejvyšší cenu, ale zároveň nechcete věnovat pronajímání příliš mnoho času, nejlepší se zdá být pronájem bytu vlastními silami bez prostředníka nebo za pomocí realitní kanceláře.

Jestli je váš byt ve větším městě a jde vám primárně o pravidelný příjem a solidní nájemníky, aby vám byt zůstal ideálně v takovém stavu, jako když jste ho pronajímali určitě neprohloupíte s využitím specializované společnosti.

Když se však chcete pronajímáním živit, baví vás to a nevadí vám obětovat tomu více času, nejvýhodnější je pronájem přes Airbnb (hlavně v turisticky navštěvovaných městech a lokalitách).

 

TIP: Uvažujete-li raději místo pronájmu bytu o jeho prodeji, přečtěte si nejdříve tento článek.