Velká Investown recenze [2022]: mikroinvestování do bytů

Investown recenze o investování do bytů v malém: výhody, nevýhody, rizika a poplatky si přečtete zde. Vyplatí se tato služba?

Vyberte si konkrétní byt, investujte on-line už od 500 Kč a získejte každý měsíc zisky z úvěrů jištěné danou nemovitostí. Tak svoji nabídku prezentuje mladý český startup Investown.

Ten umožňuje investování do nemovitostí, ale cestou, kterou se v České republice ještě nikdo předtím nevydal.

Svůj ostrý provoz zahájil Investown na jaře 2021, pojďme se tak podívat na to, jaký způsob investování do nemovitostí nabízí, jak platforma vůbec funguje, zmiňme její přednosti a nedostatky a především to, jak výnosné investování skrze ni může být.

 

Investown recenze o mikroinvestování do bytů

investown logo

O Investown

Cílem, který si Investown klade, je zpřístupnit zisky z investic na realitním trhu širšímu spektru investorů. A to i těm investorům, jejichž rozpočet na investování se nepohybuje v milionech Kč.

Investovat zde totiž lze už od 500 Kč.

Začněme tuto Investown recenzi krátkým pohledem na to, jak startup vlastně funguje. Investown vyhledává nemovitosti, které jsou nejvýnosnější a mají potenciál růst.

Po schválení takové nemovitosti zakoupí a dále nabízí drobným investorům. Investoři investují do úvěrů jištěných danou nemovitostí, za což jim náleží fixní zisk, který je vyplácený každý měsíc.

O veškeré starosti spojené s nákupem bytu, jeho případnou rekonstrukcí, o výběr nájemce a komunikaci s ním se stará Investown.

Investor tak řeší pouze své finance, tedy kolik investuje a jak veliké zisky mu každý měsíc na jeho účtu přistanou.

Investown vždy nakupuje nemovitosti připravené k nastěhování, nechce se soustředit na rizikové developerské projekty.

Aktuálně se Investown zaměřuje výhradně na nákup bytů.

 

Jak investice funguje?

Založte si svůj účet

Investice a její správa probíhá kompletně skrze účet, který si každý, kdo má o investici zájem, musí na Investown zřídit (ZDE).

Tomu předchází jednoduchá registrace, trvající několik málo minut.

Během pár kroků stačí zadat pouze své osobní údaje (jméno, příjmení, adresa, rodné číslo, e-mail, telefonní číslo) a zvolit si heslo. Po ověření skrze SMS získáte téměř okamžitě přístup do svého profilu.

Ten je ze začátku samozřejmě prázdný. Nejdůležitější záložkou je tak nyní stav konta, kde svítí nula. Pokud chcete investovat, je si sem nahrát peníze. Vklad probíhá převodem z vašeho bankovního účtu.

Dále se zde nachází přehled, kde později budete moci sledovat, v jakých nemovitostech máte aktuálně investováno, kolika volnými prostředky k investování ještě disponujete, a především, výši a vývoj vašich dosavadních výnosů.

 

Vyberte si investici, která se vám líbí

V záložce nemovitosti je poté vyobrazena nabídka aktuálních investičních příležitostí. Pod sebou jsou zde seřazené byty, v nichž si může investor zakoupit svůj podíl.

Každá nemovitost je opatřená popisem s detailní charakteristikou (o jakou nemovitost se jedná, jak je veliká, kde se nachází, jak je vybavené apod.), tak jak to bývá obvyklé u běžných inzerátů s nemovitostmi.

Investown investiční příležitosti

Navíc se zde ale objevují informace o tom, jestli je do bytu možné investovat. Konkrétně je zde uvedeno, jaká částka z celkového hodnoty nemovitosti je již jinými investicemi pokrytá a kolik tedy můžete ještě investovat.

Stanoveny jsou zde i limity pro danou konkrétní investici. Obecně platí, že do jedné nemovitosti lze investovat od 500 Kč do 1 000 000 Kč.

 

Podmínky investice

Investown se dle svých slov snaží vyhledávat takové nemovitosti, které mají velký potenciál. Ať už lokalitou, dispozicemi, vybavením apod.

Byty jsou často zrekonstruované (není to ale pravidlem) a většinou mají zabydlené nájemce.

U každé nabídky bytu je uvedena i délka investice. Při psaní této Investown recenze šlo o 48, respektive 61 měsíců.

Ve chvíli, kdy smluvená délka investice uplyne, Investown byt neprodá, ale plánuje vyhlásit nové investiční kolo. Do stejného bytu tak můžete investovat znovu.

Kdykoliv během doby trvání investice má investor právo prodat svůj podíl zpět.

Zpětný odkup investice je garantovaný na konci investičního kola, uživatel má možnost nabídnout investici k prodeji za poplatek 0,9%.

prodej investice Investown

Tento odkup není garantovaný, ale Investown se jej snaží uskutečnit co nejrychleji (zpravidla do 72 hodin).

Každá konkrétní investice má nastavené své vlastní limity. Do bytů, které byly při tvorbě této Investown recenze aktivní, bylo možné investovat od 500 Kč.

Horní hranice je kvůli tomu, aby bylo zajištěné, že jedna investice bude rozdělená mezi větší počet investorů, stanovená na 1 000 000 Kč.

 

Vklady, výběry a zisky

Veškeré financování spojené s investicí probíhá skrze Investown účet. Peníze na něj lze vložit jediným způsobem, a to převodem z bankovního účtu (vedeném v ČR), který je vedený na stejné jméno jako daný Investown účet.

Platbu na účet Investownu u České spořitelny s identifikuje unikátní variabilní symbol, který je investorovi přidělený při založení jeho Investown účtu.

Zisky z nájmů Investown neodesílá přímo na vaše bankovní konto, ale opět na váš účet v této webové aplikaci.

Přehled investic Investown recenze

Peníze z něj můžete buď dále investovat, nebo požádat o jejich odeslání na stejný bankovní účet, ze kterého jste provedli vklad. Jednou za 24 hodin je jeden výběr zdarma, každý navíc je zpoplatněný 9 Kč.

Investown garantuje odeslání peněz do 3 dnů. Myslete i nato, že i tento zisk je nutné podle §10 zákona o daních z příjmu danit.

Co se výše zisků týká, Investown uvádí, že se pohybují v rozmezí od 4 % p. a. do 7 % p. a. Průměrný výnos je 4,5 % p. a.

Konkrétní nabídky, které byly veřejné při tvorbě Investown recenze těmto údajům odpovídají.

Když vezmeme v úvahu i byty, které v byly při psaní Investown recenze již investicemi plně pokryty, u žádného z nich nebyl roční výnos nižší než 4 % p. a. a zároveň vyšší než 7 % p. a. (u funkce Premium – viz níže)

 

Investown je pro investory zcela zdarma

Do budoucna plánuje Investown přidávat i další funkce, například autoinvestování, kdy vám systém na základě vašich předem nastavených parametrů a limitů bude sám investovat do vhodných bytů.

K dispozici je také mobilní aplikace.

Investown oficiálně funguje jako zprostředkovatel. Jeho obchodní model funguje tak, že: „uzavírá smlouvy o úvěru s třetími osobami, jimž poskytne úvěr na financování určité nemovitosti.

Úvěrovaný se zaváže platit průběžně úrok z výnosu, který představuje určitý podíl na vybraném nájemném.“

Investown má uzavřenou smlouvu se svoji dceřinou firmou, která se stará o správu nemovitostí a komunikaci s nájemci.

Spolupracuje také s Českou spořitelnou. Ta do něj skrze program Seed Starter vložila několik milionů Kč. Finančně startupu přispěl i investiční fond Lighthouse Venture.

 

Investown Premium

Pokud investujete do min. 10 nemovitostí, zpřístupní se vám funkce Premium.

Investown premium

Ta vám umožní získat o něco vyšší zhodnocení formou fixního bonusu na konci investičního období a také nabídne byty, které nejsou k dispozici ve standardní nabídce.

 

Výhody a nevýhody investování skrze Investown

Výhody

 • Investování do relativně málo rizikové komodity.
 • Šance i pro malé investory – investovat lze od 500 Kč.
 • Investování bez starostí – investor se stará jen o své finance (kam, kolik a za jaký výnos investuje), vše ostatní zařizuje Investown.
 • Příležitost k snadné diverzifikaci investičního portfolia.
 • Investice jsou zajištěné zastavením dané nemovitosti.
 • Přehledné a intuitivní rozhraní webové a mobilní aplikace.

Nevýhody, rizika

 • Maximální hranice investice do jedné nemovitosti (1 000 000 Kč).
 • (Prozatím) omezené množství funkcí.
 • Riziko, že nájemce nebude platit.

U posledního bodu nevýhod se na chvíli zastavme. Ve chvíli, kdy je toto riziko naplněné a nájemce bytu, do kterého jste investovali, skutečně neplatí, jediné, co se vám stane je to, že nebudete vydělávat (nepřijdou vám výnosy z nájemného).

Nicméně v případě, že budou všechny nedoplatky uhrazeny, obdržíte svůj zisk zpětně (zisky se váží ke splátce od nájemce).

Investown výnosy odesílá až tehdy, když nájemce skutečně zaplatí. Protože je ale nemovitost ve vlastnictví Investown, o svůj vklad nepřijdete.

 

Zkušenosti uživatelů

Na Investown se zaregistrovalo již více než 40000 uživatelů a jejich počet pravidelně narůstá.

Dostupné názory se však nesou v duchu zmíněných pozitiv a negativ. Základní informace je tak, že služby skutečně funguje tak, jak avizuje včetně například bezproblémového odkoupení investice zpět.

recenze aplikace Investown

Uživatelé oceňují intuitivnost uživatelského rozhraní aplikace a její jednoduché používání.

Nejvíce je dosud Investown využívaný pro experimentování a diverzifikaci investičního portfolia.

Uživatelé, kteří jej vyzkoušeli, volají po širší nabídce, většina z nich by ocenila i větší rozmanitost, ať už geografickou, nebo jiné typy nemovitostí.

 

TIP: 13 aplikací na investování do nemovitostí 

 

Shrnutí Investown recenze

Na trhu s nemovitostmi lze vydělávat různými způsoby.

Buď přímým nákupem a následným pronajímáním (či prodejem) nemovitosti, skrze realitní fondy nebo crowdfundingové financování developerských projektů.

Investown nabízí k těmto způsobům alternativu, která stojí na těchto několika pilířích:

 • investování už od pár stovek Kč,
 • jednoduché uživatelské rozhraní a velmi snadná správa investice,
 • minimum starostí s investicí,
 • poměrně nízké investiční riziko.

 

3 DALŠÍ MOŽNOSTI INVESTOVÁNÍ

1. Bondster – na této české platformě můžete investovat do 100 Kč/5 EUR s výnosem až 15 % p.a. (recenze)

2. EstateGuru – investice do nemovitostí v Evropě od 50 EUR a výnosem okolo 10 % p.a. (recenze)

3. Ronda Invest – zajištěné investice do nemovitostí na českém trhu od 1000 Kč (recenze)