Pozor na podvodníky: jak zjistit, kdo mi volal (komu patří telefonní číslo) a nepřijít o peníze

Volal podvodník? Poradíme, jak zjistit, kdo mi volal a komu patří telefonní číslo, jak se bránit obtěžujícím nabídkám a nevyžádaným hovorům, které z vás lákají peníze. Známe 5 způsobů, jak se bránit nevyžádaným hovorům a ukážeme efektivní nástroje na blokování hovorů od podvodníků. Vše najdete v článku níže.

Každý z nás má svůj vlastní telefonní seznam kontaktů, mezi které většinou patří ti nejbližší z okolí, se kterými jste v kontaktu. Ti zdatnější z nás mají dokonce písemný seznam kontaktů, kdyby se jim rozbil telefon, ale buďme upřímní, bez těchto seznamů bychom zvládli zavolat maximálně na 2 – 3 telefonní čísla, která si z paměti pamatujeme.

Reakce na cizí čísla je většinou stejná, každý z nás se sám sebe ptá, kdo jim vlastně volá a komu patří to telefonní číslo.

V současné době skoro nikdo kromě podnikatelů nebere cizí čísla. Slovo „skoro“ je však zavádějící. Lidé jsou totiž od přírody zvědaví a neznámý hovor raději vezmou okamžitě, protože jim vrtá hlavou „kdo mi volá“ a „komu patří telefonní číslo“.

 

Kdo mi volal a komu patří telefonní číslo: Jde o prodej po telefonu, otravnou osobu nebo finanční past?

Může volat někdo, jehož volání vás bude stát klidně i několik tisíc korun. Buď se vám v telefonu ozve operátor s obtěžujícími otázky, který bude volat tak dlouho, dokud mu otázky nezodpovíte nebo číslo nezablokujete.

Nebo zvednete telefon někomu, kdo vám chce něco prodat, otravuje vás nebo nabízí finanční nevýhodné nabídky. Tyto služby většinou nepotřebujete a stojí vás zbytečné peníze.

Může se také stát, že budete mít zmeškaný hovor od někoho z cizí země, pokud na takové číslo zavoláte, většinou se nikdo na druhé straně neozve, ale vy máte okamžitě „prázdnou peněženku“, protože se za takové volání draze platí.

Jak vydělat peníze? S těmito tipy to jde
Téměř 100 tipů, které vám pomohou vydělat další peníze.

>>Podívejte se na ně nyní.

Jak jednoduše zjistit, kdo mi volal a komu patří telefonní číslo?

Na internetu existuje již několik webových stránek (najdete je níže), které vám usnadní vyhledávání majitele čísla, které vám volalo. Pokud patří kontakt nějaké společnosti, jistě vás vyhledávač odkáže přímo na jejich webové stránky, kde jsou uvedeny kontakty. Není-li tomu tak, můžete se podívat alespoň na hodnocení ostatních uživatelů, kteří mají s číslem nějaké zkušenosti.

Kdo mi volal_klávesnice telefonu

Pokud jste tedy zvedli volající číslo, které patří nějakému operátorovi nebo je rizikové, podílejte se na hodnocení takového telefonního kontaktu, abyste mohli varovat někoho dalšího. V zásadě platí, že telefonní čísla, která jsou nebezpečná nebo jakkoli komplikovaná, jsou na webu oznámena, takže se jim můžete vyvarovat.

Pokud do vyhledávače zadáte telefonní číslo a nic se neobjeví, nevěšte hned hlavu, každé číslo může mít několik možností, jak ho zadat, abyste našli to, co hledáte.

Jak zadávat v internetovém vyhledavači číslo, abyste měli úspěch:

  • Běžným způsobem – první možnost, která každého napadne, když chce někomu volat nebo vyhledávat číslo, zadáte automaticky devět číslic, které se vám objeví na displeji, buď dohromady nebo s mezerami.
  • +420 – každá země má svoji vlastní předvolbu čísel, jestliže hledáte číslo s předvolbou +420, máte alespoň jistotu, že vám volá někdo z České republiky. Číslo můžete zadávat buď celé bez mezer nebo s mezerou mezi každým trojčíslím.
  • 00420 – vyhledávat můžete také s předvolbou 00 místo +. Tuto variantu můžete psát buď opět celé číslo dohromady nebo s mezerou.

Podle prvního trojčíslí si také můžete vyhledat operátora čísla, které vám volalo:

O2 – 601, 602, 606, 607, 702, 720, 729

T-Mobile – 603, 604, 605, 730, 739

Vodafone – 608, 770, 771, 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778

Aplikace do mobilu

Jistě by pro každého z nás bylo ideální, abychom při každém příchozím hovoru okamžitě viděli jméno toho, kdo nám volá, i když ho nemáme uloženého v kontaktu, tak to ale bohužel nefunguje. Technologie jsou v dnešní době dost vyspělé, ale na takovouto úroveň se stále nedostaly, aby nám tento nadstandard mohly dopřát.

Přesto si však uživatelé mobilních telefonů mohou dopřát luxus v podobě aplikací, kterou si stáhnete do svého telefonu. V aplikaci si můžete například zjistit, jestli vám volala nějaká společnost, podezřelé číslo nebo jen poslíček, a nemusíte komplikovaně číslo vyhledávat na internetu. Tip na takovou aplikaci najdete o kousek níže.

 

TIP: Získejte nyní odměnu 3000 Kč zdarma od Raiffeisenbank

 

Pozor na telefonní čísla 90x

Ptáte se „kdo mi volal“ z divného čísla? Víte, proč může být nebezpečné některá neznámá telefonní čísla zvedat nebo na ně volat zpět? Telefonní operátoři všechny rizikové hovory připisují volajícímu k účtu navíc, bez ohledu na to, zda máte volání neomezené nebo ne.

Abyste nemuseli každé číslo ihned vyhledávat, můžete se rovnou zaměřit na všechna telefonní čísla, která začínají 90. Tato čísla jsou vždy placená, což by mělo být varování pro každého, kdo chce takové číslo zvednout. Pouhé zvednutí už vás může stát desítky či stovky korun.

 

5 způsobů, jak se chránit před tím, kdo vám volal a komu patří telefonní číslo

1. Mějte chytrou aplikaci v telefonu

Novější chytré telefony a různé aplikace dokáží identifikovat nevyžádané hovory a spamy.

Jednou z nich je také např. Nevolejte.cz, která odhaluje neznámá telefonní čísla a blokuje nevyžádané hovory.

Aplikace byla vyvinuta jako neziskový projekt (pod záštitou Sdružení ochrany před obtěžováním po telefonu) a poskytuje zdarma ochranu před různými prodejci po telefonu, podvodníky a nevýhodnými finančními nabídkami.

Kdo mi volal a komu patří telefonní číslo_aplikace na blokování hovorů

Pokud si často kladete otázku „kdo mi volal“, tato aplikace vám pomůže s odpovědí.

Pro Android telefon ji najdete zde, pokud máte Apple mrkněte sem.

 

2. Obraťte se na Český telekomunikační úřad (ČTÚ)

Nevyžádaný telemarketing není výslovně zakázaný, ale vy můžete marketingové hovory omezit. Je totiž zakázáno telefonicky nabízet zboží nebo služby osobám, které ve veřejném seznamu uvedly, že si nepřejí být kontaktovány za účelem marketingu.

Obraťte se na vašeho operátora a požádejte ho, aby k vašemu telefonnímu číslu uvedenému ve veřejném seznamu poznamenal, že si nepřejete být kontaktováni za účelem marketingu.

Pokud vám i přesto bude někdo volat, může se jednat o přestupek, který lze nahlásit na ČTÚ. Úřad může subjektu uložit pokutu až do 50 mil. Kč nebo do výše 10 % z čistého obratu.

 

3. Obraťte se na Českou obchodní inspekci (ČOI)

Pokud vám společnost volá poněkolikáté i přes vaše sdělení, že o tyto nabídky nemáte zájem a nechcete, aby vás již kontaktoval, pak se můžete obrátit na ČOI.

Zjistěte nejprve, kdo vám volal a komu patří telefonní číslo. Obraťte se na svého telefonního operátora, který je na vaši žádost podle § 67 odst. 1 zákona o elektronických komunikacích povinen provést identifikaci telefonního čísla, ze kterého byl uskutečněn obtěžující hovor.

Další možností je vyhledat číslo na webech uvedených níže.

 

<b>TIP: Získejte 500 Kč nebo 1000 Kč zdarma</b>
>>Za založení účtů u různých společností získáte peněžní bonusy.
Podívejte se na ty nejlepší zde.

 

4. Obraťte se na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ)

Až zjistíte název společnosti, která provedla (či provádí) obtěžující hovory, pošlete jí námitky proti zpracování vašich osobních údajů pro účely přímého marketingu.

Můžete také požádat o informaci, z jakého zdroje společnost vaše telefonní číslo získala. V případě, že dle vašeho názoru nepravdivou odpověď, pak můžete podat stížnost u ÚOOÚ (postup najdete  zde).

 

5. Dávejte pozor, komu poskytujete číslo

Všude na internetu na vás čekají lákavé nabídky, výhry, soutěže či inzertní portály, kterých se můžete zdarma účastnit výměnou za své kontaktní údaje.

Buďte opatrní,  nakládejte se svými údaji (ke kterým patří i vaše telefonní číslo) bezpečně a neposkytujte své číslo každému. Pokud rozdáváte číslo kdekoliv, pak na otázku „kdo mi volal“ si odpověď snadno domyslíte.

Bude to pravděpodobně jedna z těch společností, které jste dobrovolně někdy v minulosti dali své číslo.

 

Jak ušetřit hodně peněz?
Jedinečné tipy, se kterými okamžitě ušetříte tisíce korun, najdete zde.

 

Kde vyhledat číslo toho, kdo vám volal?

Na těchto webech sami uživatelé na základě svých zkušeností přidávají čísla a komentáře k nim:

Kdovolal.cz – služba na odhalování neznámých čísel
Vyhledatcislo.cz – databáze nevyžádaných hovorů

 

Rada na závěr

Buďte raději obezřetní u každého cizího čísla, které vám volá. Lepší je vše ověřit předem na internetu než přijít zbytečně o peníze.
Jistě také znáte ten pocit, který vás „navštívil“ ve chvíli, kdy si někdo z přátel změnil telefonní číslo a nedal vám to vědět. A číslo, které máte uložené, patří již někomu jiného a vy se nemůžete dovolat…
Nedělejte to ani vy, jakoukoli změnu čísla oznamte svým kontaktům alespoň SMS zprávou.