XTB mění hru: Dluhopisy, Social investování i nové vzdělávací kurzy

Jaké nové produkty chystá XTB? Které vzdělávací materiály stojí za vaši pozornost? Odpovědi na tyto otázky a mnohé další přinášíme v rozhovoru s Vladimírem Holovkou, obchodním ředitelem české a slovenské pobočky XTB.

V prvním čtvrtletí jste naplno zavedli Investiční plány, jaké jste měli reakce ze strany klientů?

Začátkem tohoto roku jsme do našeho produktu pro pasivní investování do ETF s názvem Investiční plány zapracovali významné zlepšení, a to v podobě možnosti nastavení automaticky opakující se investice. Tedy investor si po jednoduchém zvolení parametrů svého Investičního plánu může nastavit, aby se zvolená částka pravidelně investovala například každý měsíc nebo každé čtvrtletí. Je to další krok ke snadnějšímu a pohodlnějšímu řízení svých investic. I vzhledem k tomu, že máme nastaveny nulové poplatky za realizaci a správu, tak zájem překonal naše očekávání. Je patrné, že zájem o nízkonákladovou formu pasivního investování je v České republice a na Slovensku opravdu veliký.

Jaké další produktové novinky jste od začátku roku uvedli?

Jsme rádi, že jsme mohli potěšit řadu našich klientů zavedením další nové služby, kterou je Investiční směnárna. V praxi to představuje možnost směňovat prostředky určené k investování přímo v rámci XTB. Dalším určitě pozitivním krokem bylo navýšení úrokových sazeb z nezainvestovaných prostředků. Zde chceme reflektovat tu úvahu, že začínající investor nebo trader často potřebuje ještě nějaký čas, než si nastuduje všechny potřebné znalosti, nebo zkrátka na trzích aktuálně nevidí vhodnou příležitost. Pro tyto účely jsme zavedli vyšší sazby úročení v prvních 3 měsících na 6 % u korunových účtů, 5 % u dolarových a 4,2 % u eurových účtů. Z interních údajů je patrné, že Češi i Slováci patří mezi ty investory, kteří si vyšší úroky nenechají ujít.

Na okraj bych také uvedl, že jsme během posledních měsíců přistoupili k redesignu našich webových stránkách, aby lépe reflektovaly potřeby našich stávajících i potenciálních klientů. Našim cílem bylo stránky ještě více zjednodušit, ale zachovat nebo zlepšit přehlednost webu, a to především s ohledem na mobilní verzi.

XTB se pravidelně snaží být aktivní i ve vzdělávání. Přinesli jste nějaké novinky i v této oblasti?

Každoročně je začátek roku v duchu našeho analytického výhledu, který připravuje tým lokálních i globálních analytiků XTB. Pro aktivní tradery jsme přinesli hned dvě větší události.

Tou první byl kurz Trading pro začátečníky kolegy Karola Hajdučka, který je, dovolím si říci, trochu jiný než běžné kurzy pro začátečníky. Tou hlavní událostí byla určitě naše Online trading konference, která letos poprvé proběhla i v kombinovaném režimu, tedy jak online, tak i prezenční formou. Dostali jsme celou řadu pozitivních reakcí, tak se zdá, že jsme společně s přizvanými řečníky doručili zajímavý program a hodnotné informace nejen pro aktivní tradery.

Nově jsme také uvedli na našem YouTube kanálu formát Market Outlook, což je stručný monitoring těch nejdůležitějších makro událostí se zaměřením na kvalitní aktuální technickou analýzu hlavních trhů.

Samozřejmě pravidelně přinášíme i celou řadu materiálů pro dlouhodobější investory. Ať už to jsou pravidelné formáty Akciové portfolio Tomáše Vranky, tak nově jsme uvedli formát Watchlist Petra Horáčka. Petr je velmi známý investor nejen ze sítě X – v tomto formátu si vždy přizve nějakého našeho kolegu a opravdu do hloubky analyzují konkrétní instrument nebo sektor. Například v posledním videu to byla společnosti Meta.

Pro naše investory také nemohu zapomenout na společný e-book s Jindřichem Pokorou (YouTube kanál Rozumný investor), který nese název 10 rad Rozumného investora. Tento e-book shrnuje nadčasové rady, u kterých stojí za to se zastavit a zamyslet se, nebo případně přehodnotit své stávající investiční přístupy.

Jaké jsou vaše nejbližší cíle pro nadcházející období?

Zanedlouho uvedeme dluhopisy jako další třídu aktiv, se kterou budou moci naši klienti investovat. Budou to jak státní, tak vybrané kvalitní korporátní dluhopisy a pochopitelně zde bude možnost zakomponovat dluhopisy do Investičních plánů. Samozřejmostí bude možnost nakupovat nebo prodávat dluhopisy po menších jednotkách než je jeden celý dluhopis, tedy nějaké portfoliové řízení bude dostupné i pro menší investory.

Další novinkou, kterou spustíme relativně brzy a v některých zahraničních pobočkách již běží, je nová forma Social investování. Jedná se tedy o možnost sdílet investiční myšlenky, konkrétní obchody nebo pak v další verzi i celá portfolia.

Z těch drobnějších věcí, na které se však také dotazuje více a více klientů, tak to bude vícefaktorová autorizace při přihlašování do investičního účtu. Co nás určitě čeká z pohledu vzdělávacích aktivit, tak to bude každoroční Analytické fórum, které si klade za cíl přinést aktuální a pestrý pohled na trhy od kvalitních analytiků a portfolio manažerů. Co patrně již také mohu prozradit je to, že připravujeme nové XTB studio, ze kterého budeme primárně vysílat naše streamy a videa. Tedy věřím, že tímto opět posuneme naši tvorbu na vyšší úroveň.