Jak na obchodování na burze [+6 TOP aplikací pro začátek]

Obchodování na burze: Jak začít obchodovat na burze a jak vybrat správného brokera. Na co si dát pozor, jak postupovat + 6 tipů na prověřené obchodní aplikace.

Jak obchodovat na burze? Přímé obchodování na burze doposud nebylo pro každého. První podmínkou úspěchu bylo zajímat se o finanční trhy, chápat jejich logiku i sledovat jejich vývoj.

Současné technologické možnosti ovšem nabízejí investování na burze i těm, kteří chtějí zhodnotit zainvestované peníze, ale zároveň nemají ambici stát se dalším vlkem z Wall Streetu.

Jak na to se dozvíte níže.

 

Jak začít obchodovat na burze

Podmínkou pro obchodování na burze je navázání spolupráce s obchodníkem s cennými papíry. To znamená s brokerem, přes kterého bude investor na burzách investiční aktiva nakupovat a prodávat.

Za každá uskutečněný obchod přitom brokerovi zaplatí poplatek. Ten se počítá z investované částky.

Z toho plyne jednoznačný závěr, ať už bude investor ve svých obchodech úspěšný, nebo nebude, jeho broker vydělá tak jako tak.

 

Jak poznat kvalitního brokera pro obchodování na burze

Kvalitní broker se pozná podle toho, jaký přístup volí ke svým klientům. Zkušenosti mnoha investorů přitom ukazují, že nejlepší je takový broker, který upřednostňuje úspěšného investora před často obchodujícím investorem.

Totiž jen úspěšný investor dává brokerovi jistotu, že bude obchodovat dlouhodobě. Tedy, že s obchodováním neskončí po pár nevydařených obchodech.

 

Podle čeho vybrat brokera pro obchodování

Při výběru brokera je třeba zkoumat výši poplatků za obchodní transakci, ale nejenom ji. Velmi důležitou roli hraje i technický servis, který broker poskytuje investorovi, případně obchodníkovi.

V tomto případě jde o nabídku burz, na nichž broker zprostředkovává obchody, ale i kvalita obchodní platformy, včetně její rychlosti.

V praxi se totiž zejména pak u obchodování CFD ukazuje, že i takzvaný skluz, zpoždění při vypořádání obchodu, může být příčinou ztrátového obchodu.

Odborníci v tomto ohledu proto poprávu doporučují proklepnout si služby více brokerů najednou prostřednictvím takzvaného obchodování nanečisto (demo účet), které nabízí většina  brokerů na trhu.

Plus500 – CFD obchodní platforma

Dodejme, že zájemce o obchodování na finančních trzích má na výběr z tuzemských i zahraničních brokerů, přičemž ti zahraniční mohou být na poplatcích zpravidla levnější než ti domácí.

Na druhou stranu domácí brokeři poskytují servis investorovi v češtině a zároveň i větší možnost bezpečí.

Přece jenom se lépe věci řeší s firmou, která má zastoupení v ČR, než v zahraničí anebo přímo jen v některém z daňových rájů, kde navíc platí jiné zákony než v zemích Evropské unie.

 

Evropský broker na akcie

Degiro logo

Jedním ze spolehlivých evropských brokerů je např. DEGIRO, který nabízí nulové provize a nízké poplatky za obchodování s akciemi na světových burzách.

Jeho recenzi najdete zde. Další aplikace naleznete níže.

 

Obchodování na burze: Kontrakty na vyrovnání rozdílu

Ke skutečnému investování na burze je potřeba mít dostatečný kapitál.

Na druhou stranou současné kapitálové trhy dávají možnost každému. Tedy i tomu, kdo se vrhne do obchodování na burze s několika stovkami dolarů.

Velice oblíbené jsou v tomto ohledu takzvané kontrakty na vyrovnání rozdílu (CFD).

Ty lze prostřednictvím brokera obchodovat i za částky v řádu tisíci korun s tím, že objem transakce je navýšen pomocí finanční páky.

To znamená, že obchodník dá do obchodu například 100 dolarů, ale díky páce, kupříkladu jedna ku pěti, navýší svých 100 dolarů o 500 dolarů.

Když je ve svém obchodu úspěšný, má pětinásobný zisk. Pokud ovšem není, může mít i pětinásobnou ztrátu, když obchod včas neukončí.

Na adresu CFD je také třeba říci, že oproti klasickému investování, nákupem CFD investor reálně nic nevlastní a ani nic nenakupuje, ale pouze a jen spekuluje na rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou aktiva, které prostřednictvím CFD obchoduje.

To mohou být měny, akcie, zlato, ropa, indexy, prostě cokoli.

V případě CFD úspěšný obchodník sbírá zisk z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou. A samozřejmě přitom platí i poplatek brokerovi za zrealizování transakce.

V případě obchodování s kontrakty na vyrovnání rozdílu tak platí, že vydělá jen ten, kdo obchoduje často a má přitom solidní úspěšnost.

To, že některé obchody skončí ztrátou, nebo po odečtení poplatku brokerovi nulou, se bere jako přirozená součást obchodování.

 

Automatizované investování skrz aplikaci

Moderní technologie mění současnost. Není divu, že mění i možnosti obchodování na burze.

Tak například, pokud bylo donedávna pro mnoho lidí nedostupné investovat na burze kvůli nedostatku financí či znalostí, současné aplikace a postupy otevírají burzy všem.

A často i těm, kteří se o dění na finančních trzích vůbec nezajímají.

Hitem posledních měsíců jsou takzvané automatizované investiční platformy s portfoliem na míru.

Jejich výhodou je, že jejich uživatel nemusí studovat komplikované burzovní grafy a ovládat technickou či fundamentální analýzu.

Postačí, když si otevře internetové stránky některého z obchodníku z cenných papírů a vyplní dotazník.

Jedním z nich je třeba Portu.

V něm se ho broker přeptá na jeho zkušenosti s investováním, jak moc je při obchodování či investování ochoten riskovat, kolik chce dát do investování peněz a na jak dlouho.

V momentě, kdy investor toto brokerovi sdělí, broker mu navrhne pro něj na míru ušitou investiční strategii, respektive portfolio.

Jak obchodovat na burze s Portu

V něm investor uvidí například konkrétní cenné papíry a jejich podíl v portfoliu. Nahlédne také do budoucnosti, zobrazí se mu predikce, jak se jeho investice bude vyvíjet v čase.

Když investor navržené portfolio (případně více portfolií s různě nastavenou rizikovostí) odsouhlasí, broker si ověří jeho totožnost, a otevře mu obchodní účet.

Na ten mu investor zašle peníze a investování může začít.

Chce-li člověk investovat pravidelně, není problém, aby si nastavil trvalý příkaz, čímž může jakékoli další převody peněz na účet pustit z hlavy.

Strategie pro obchodování na burze

Investovat přitom může do jakýchkoli burzovně obchodovaných aktiv, například akcií, anebo, což je častější případ, do burzovně obchodovaných fondů ETF (Exchange Traded Funds).

Ty se nakupují a prodávají stejně jako klasické akcie, ale na rozdíl od nich stejně jako podílové fondy investují do vícera aktiv. Většinou jsou navázány na některý bazický index, ať už jde o akciový, komoditní, dluhopisový nebo jakýkoli jiný burzovní index.

>> Na modelové kalkulačce ZDE si spočtete případné výnosy z investic.

Investování na Portu není bez rizika. Historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.

 

Jak obchodovat na burze: sociální obchodování (copy trading)

Novinkou v možnostech obchodovat na burzách je i takzvaný Copy trading, tedy kopírování obchodů úspěšných obchodníků.

Copy trading přitom funguje na principu, že investor, případně obchodník kopíruje obchodní transakce jiných obchodníků.

A to obchodníků, které si sám vybere podle jejich investiční strategie nebo úspěšnosti nebo třeba i národnosti či zaměření.

Za předpokladu, že si vybere správně, může profitovat ze správných obchodních transakcí obchodníka, kterého kopíruje.

V praxi obchody běží tak, že pokud kopírovaný obchodník otevře pozici na 1 000 dolarů (1 % jeho kapitálu na obchodním účtu), stejnou pozici otevře ale třeba jen za 25 % dolarů (1 % jeho kapitálu na obchodním účtu) i kopírující obchodník.

Investice do akcií: sociální obchodování

Kdo má zájem a je ochotný akceptovat riziko, může volit vlastní obchodní strategie. Když bude úspěšný, naváže na sebe další kopírující obchodníky. A za to mu broker zaplatí.

Obchodníky přitom lze kopírovat z mnoha rozdílných trhů. Ať už je to Forex, burzy s akciemi, ETF fondy, komodity a samozřejmě i kryptoměny.

Nabídka aktiv, s nimiž lze kopírovat obchodníky, je velice široká. Běžnou výbavou každé obchodní platformy bývá i správa vlastního profesionálního portfolia, jež ale už řídí algoritmy, které analyzují trh v reálném čase.

Jak na automatické kopírování obchodů?

Zjistěte více o tom, jak i vy můžete jednoduše kopírovat jiné obchodníky zde.

 

6 aplikací pro obchodování na finančních trzích (akcie, CFD, kryptoměny, ETF)

1) XTB (recenze zde) – nákup akcií s 0% poplatky, lokální zastoupení v ČR s možností kvalitní podpory pro začátečníky i pokročilé investory

XTB_logo png

 

2) Portu – automatizovaná platforma pro jednoduché pasivní investování (recenze zde)

Portu logo

 

3) eToro (recenze zde) – nabízí nákup a prodej akcií bez provize a kopírování úspěšných obchodníků podle jejich úspešnosti

eToro logo

 

4) DEGIRO– nákup a prodej akcií na více než 60 burzách ve světě s nulovými provizemi nebo nízkými poplatky (recenze zde)

Degiro logo

 

5) Plus500 (klikněte na banner níže)- příjemná aplikace pro obchodování s různými CFD instrumenty (recenze zde)

Plus500CY Ltd je autorizována a regulována úřadem CySEC (#250/14).

 

6) Trading 212– nákup a prodej akcií – s promo kódem ZIBA212 získáte akcii zdarma v hodnotě až 100 eur – více informací zde.

Trading 212 logo

 

TIP 1: Zajištění pro měnovému riziku

Velkou výhodou nových technologií je i automatické zajištění investorů a obchodníků proti měnovému riziku. Ukažme si na příkladu, jak to funguje.

Předpokládejme situaci, kdy investor na začátku roku nakoupí zahraniční cenné papíry v hodnotě 1 000 euro a při aktuálním kurzu 25 EUR/CZK za ně zaplatí 25 000 korun.

Současně uzavře kontrakt, který zafixuje budoucí směnný kurz na zpětný nákup korun po jednom roce na hodnotě například 24,9 EUR/CZK. Náklad takového zajištění je tedy 10 haléřů na každé jedno euro, tedy necelé půl procento. O toto půl procento klesne výnos celé investice.

Dojde-li po roce ke zhodnocení zahraniční investice o 5 % a současně domácí měna posílí na kurz 24,5 EUR/CZK (tedy o 2 %), bude čistá hodnota investice nezajištěného investora po přepočtení do korun 25 725 a čistý výnos tedy bude činit přibližně 3 %.

Zajištěný investor ale k přepočtu do korun použije sjednaný kurz 24,9 EURCZK a jeho hodnota investice tak bude 26 145 korun. A to již odpovídá výnosu přibližně 4,6 %. A to je o 1,6 % více než u investora nezajištěného.

Možnost zajištění nabízí např. investiční platforma Portu u tvorby vlastních strategií.

 

TIP 2: Jak koupit akcie

V tomto článku naleznete různé způsoby jak nakoupit akcie (a někdy i bez poplatku).