Akcie vs. kryptoměny: Do čeho investovat?

Do jakého aktiva byste měli investovat? Akcie a kryptoměny jsou dramaticky odlišná investiční aktiva.

Zatímco akcie i kryptoměny jsou obecně likvidní aktiva, která patří do spekulativní strany vašeho portfolia, podobnosti zde končí. Jedná se o velmi odlišné typy cenných papírů.

Jste-li investor nebo o investování teprve uvažujete, pak pro vás bude nesmírně důležité pochopit klíčové podobnosti a rozdíly mezi nákupem a prodejem akcií a kryptoměn.

Právě na to se zaměříme v následujícím článku.

Akcie a kryptoměny patří do velmi odlišných částí investičního portfolia.

V následujícím článku se dozvíte o rozdílech mezi těmito dvěma aktivy, abyste se mohli rozhodnout, zda se akcie nebo kryptoměny či obě dvě tyto investiční možnosti hodí do vašeho portfolia.

Pojďme začít akciemi a akciovým trhem obecně.

Co jsou to akcie?

Akcie představují vlastnictví ve veřejně obchodované společnosti. Každá akcie, kterou koupíte, uděluje určité procento vlastnictví ve společnosti samotné.

Toto vlastnictví získáte v poměru k počtu akcií, které společnost vydala.

Uveďme si praktický příklad. Řekněme, že společnost XYZ uvolňuje 50 % svého vlastnictví ve formě 50 akcií. Pokud si koupíte jednu z těchto akcií, budete doslova vlastnit 1 % společnosti XYZ.

Investor může vydělat peníze prodejem svých akcií jiným investorům. To se běžně označuje jako kapitálové zisky, rozdíl mezi tím, co jste za aktivum zaplatili, a tím, co získáte jeho prodejem.

Obchodování s akciemi přes brokera

Kromě toho výhody, které získáte z vlastnictví akcií, zcela závisí na konkrétní zúčastněné společnosti.

Akcie mohou také získat hodnotu vyplácením dividend svým investorům, prostřednictvím hlasovacích práv v držení akcionářů a dalších vlastnických práv.

Každá jednotlivá společnost se liší, pokud jde o to, jak (nebo zda) řeší záležitosti, jako jsou dividendy a hlasovací práva akcionářů.

👉 Akcie můžete nakupovat a prodávat přes online brokera Freedom24 (velká recenze zde).

 

Co jsou to kryptoměny?

Kryptoměna je čistě digitální aktivum. To znamená, že nemá žádnou fyzickou podobu ani prvek, ale spíše existuje pouze jako záznam v online knize, která zaznamenává vlastnictví.

To je například na rozdíl od české koruny, která má jak fyzickou podobu (můžete vybrat a držet bankovku), tak digitální složku (můžete vlastnit korunu jako nic jiného než záznam na vašem bankovním účtu, který toto vlastnictví zaznamenává).

Jednotlivá jednotka kryptoměny se nazývá token, stejně jako se jednotlivá jednotka akciového podílu nazývá akcie.

bitcoin mining

Kryptoměny existují ve dvou hlavních variantách.

Některé, jako například známý bitcoin, jsou zamýšleny jako čisté měny. Existují pouze proto, aby je lidé obchodovali, nakupovali a prodávali.

Jiné, jako Ethereum, jsou to, co je známé jako „užitné tokeny“.

Tyto měny fungují jako součást složitějšího softwaru, i když samotné tokeny (v případě již zmíněné sítě Ethereum se jedná o token ether) jsou také určeny k nákupu, prodeji a obchodování.

V oběhu několik tisíc různých kryptoměn.

Akcie vs. kryptoměna: Co je třeba zvážit?

1. Rizika a bezpečnost

Pokud uvažujete o investici do aktiva, jako jsou kryptoměny nebo akcie, musíte pečlivě zvážit svou toleranci vůči riziku.

Dokážete zvládnout volatilitu těchto druhů aktiv? Jak dobře reagujete na zisky a ztráty ze svých investic?

Akcie

Akcie jsou majetkovým podílem ve společnosti, takže výkonnost akcie v dlouhodobém horizontu závisí na úspěchu podkladové společnosti.

Co byste měli o akciích vědět:

  • Pokud se investorům nezamlouvají akcie, mohou je prodat a stlačit cenu dolů. Nicméně je to až sama společnost, která musí zrušit svou činnost, aby byly akcie bezcenné.
  • Volatilita je u akcií vysoká a mnoho akcií může za rok stoupnout o 100 procent nebo více, ale může stejně rychle klesnout.
  • Akciový trh je obecně zavedený způsob investování se silnou historií. Investoři, kteří nechtějí kupovat jednotlivé akcie, mohou vlastnit podíly ve fondech.
    Podílový fond seskupuje kapitál různých investorů, který je následně spravován manažery fondu, kteří složení fondu vyvažují – nakupují nebo prodávají cenné papíry a upravují tak investiční portfolio.

Kryptoměna

Vzhledem k tomu, že kryptoměna obecně není kryta aktivy nebo peněžním tokem, cena kryptoměny se mění pouze v závislosti na tom, jak se mění sentiment ohledně kryptoměn.

Stane-li se sentiment na trhu příznivějším, poroste cena kryptoměny a naopak.

Co byste měli o kryptoměně vědět:

  • Pokud se obchodníci rozhodnou, že nechtějí vlastnit kryptoměnu, mohla by se propadnout na nulu, protože není ničím podložená.
  • Volatilita je zde obzvláště drastická, kryptoměny ročně rostou nebo klesají o 50 procent nebo více.
  • Země by mohly úplně zakázat kryptoměny, jako to udělala Čína v roce 2021.
  • Vzhledem k tomu, že kryptoměna je relativně nová, není ještě pevně stanovena jako třída aktiv.
  • Jakkoli mohou být akcie rizikové, kryptoměny jsou ještě spekulativnější.

2. Časový horizont

Váš časový horizont – kdy potřebujete peníze z investice – je klíčovým kritériem. Čím kratší je vaše časová osa, tím bezpečnější by měl být váš majetek, aby byl k dispozici, když jej potřebujete.

Čím je aktivum volatilnější, tím méně je vhodné pro ty s krátkou časovou osou.

Obecně odborníci naznačují, že investoři do rizikových aktiv, jako jsou akcie, potřebují alespoň tři roky, aby překonali volatilitu.

Akcie

Akcie jsou často volatilní, ale bývají méně volatilní než kryptoměny. Jednotlivé akcie jsou volatilnější než portfolio akcií, které těží z diverzifikace.

Akcie jsou vhodnější pro investory, kteří mohou nechat své peníze úročit a nepotřebují k nim přístup. Obecně platí, že čím déle necháte peníze investovány, tím lépe.

Některé akcie mohou být volatilnější než jiné. Například růstové akcie mají tendenci kolísat mnohem více než hodnotové akcie nebo dividendové akcie.

Investoři se mohou přesunout od agresivnějších akcií (růstové akcie) k bezpečnějším (dividendové akcie), a to zejména pokud potřebují využít investované peníze, například když se blíží odchodu do důchodu.

Kryptoměna

Zatímco jsou akcie volatilní, kryptoměna je až extrémně volatilní.

Například během roku 2021 ztratil bitcoin během pár měsíců více než polovinu své hodnoty a později získal 100 procent na hodnotě.

Taková volatilita činí kryptoměny nevhodnými pro krátkodobé investory.

Kryptoměna je vhodnější pro obchodníky, kteří mohou nechat své peníze vázané a čekat, až se zúročí. Mluvíme tu o časovém horizontu v řádech roků – nikoliv týdnů či měsíců.

3. Řízení portfolia

Pokud přemýšlíte o sestavení svého portfolia, nemusíte se rozhodovat mezi kryptoměnou a akciemi – nebo jinými druhy aktiv, jako jsou dluhopisy nebo fondy.

Je to všechno o vyvážení vašeho portfolia způsobem, který odpovídá vašemu riziku a časovému horizontu.

Kryptoměna

Vzhledem ke svým inherentním rizikům funguje kryptoměna lépe s malou alokací ve vašem celkovém portfoliu.

Do kryptoměny byste měli alokovat 5 procent nebo méně ze svého investičního kapitálu.

Jak vydělat na kryptoměnách

I malá alokace může udělat s vaším portfoliem zázraky, pokud se kryptoměna skutečně rozhýbe a její cena poroste.

Omezení na malou alokaci vás také chrání před úplnou ztrátou, pokud se kryptoměna nikam neposouvá.

Tip: Pokud se kryptoměna rozroste na významnou část vašeho portfolia, můžete přerozdělit více svých peněz do akcií, abyste snížili celkové riziko svého portfolia.

Akcie

Vzhledem k silnému dlouhodobému výhledu akcií by měla diverzifikovaná sbírka akcií tvořit většinu vašeho portfolia, zvláště pokud máte desítky let, než ji budete potřebovat využít.

Pokud investujete do jednotlivých akcií, budete muset své akcie pečlivě prozkoumat, abyste dosáhli dobrých výnosů.

Jestliže investujete do fondů, můžete si koupit široce diverzifikovaný fond bez velkého výzkumu a užívat si potenciálu vysokých výnosů.

4. Budoucnost kryptoměn a akcií

Přestože digitální aktiva a akcie představují velmi odlišné investiční příležitosti, tradiční akciový trh a kryptoekosystém se rychle sbližují a vytvářejí novou digitální ekonomiku.

Projekty jako např. Synthetix pracují na zavedení tradičních akcií do blockchainu pomocí syntetických aktiv.

A díky silné řadě věštců poháněných blockchainem, které spojují tradiční finanční databáze s kryptotrhy, budou investoři brzy moci nakupovat a prodávat své oblíbené akcie na decentralizovaných tržištích po celém světě – a to nepřetržitě 24/7.

Do čeho investovat aneb akcie nebo kryptoměny?

Do jakého aktiva byste tedy měli investovat?

Kryptoměna je vzrušující aktivum s prudkým rozmachem, ale strmými pády. Kryptoměny však během krátké doby přilákaly obrovský zájem, který neopadá – spíše naopak.

Pokud vás krypto svět zajímá, investujte pouze do nejspekulativnějšího krypto segmentu – a to pouze maximálně 5 procent z vašeho portfolia – tedy peníze, které si můžete dovolit klidně ztratit.

Jednotlivé akcie jsou spojeny s výkonností podkladové společnosti, která je základem ceny akcií. Stále se jedná o volatilní a riziková aktiva, ale zdaleka ne v takové míře jako kryptoměny.

Investoři, kteří hledají kombinaci růstu a řízení rizik, by měli zvážit investici do indexových fondů akciového trhu.

Ty nepodléhají stejným ziskům jako kryptoměny nebo akcie a investice do nich je v mnoha ohledech jistější – avšak s potenciálně nižšími zisky.

Kde a jak koupit akcie a kryptoměny
Akcie i kryptoměny koupíte snadno přes brokera XTB.

Ten dokonce nabízí nákup akcií s 0% poplatky a poskytuje servis v češtině (XTB recenze zde).