Jak začít investovat do kryptoměn [2024]

Jak začít investovat do kryptoměn: jak fungují kryptoměny a blockchain, peněženky, směnárny, druhy kryptoměn, výhody a nevýhody investice naleznete zde.

Těžko najdete někoho, kdo ještě neslyšel o kryptoměnách. Ty nejsou jen platebním prostředkem ale i zajímavým investičním nástrojem.

Investování do virtuálních měn se stalo fenoménem posledních deseti let. Nejznámější kryptoměna bitcoin dokonce udělala z pár šťastlivců dolarové milionáře.

Cena 1 BTC začínala na několika centech. V roce 2011 poprvé bitcoin dosáhl ceny 1 USD.

Dnes za něj musíte z peněženky vytáhnout výrazně více. Kryptoměny ale mají velkou výhodu. Nemusíte kupovat celou jednotku, místo jednoho bitcoinu si můžete pořídit třeba jeho tisícinu nebo méně.

Investici do kryptoměn si tak může dovolit úplně každý, ale ne pro každého je tato investice vhodná.

 

Co je to kryptoměna

Kryptoměna je čistě virtuální platidlo, které nemá žádné fyzické bankovky ani mince. Vzniká elektronicky pomocí kryptograficky zakódovaných řetězců dat.

Žádná fyzická podoba virtuální měny sice neexistuje, množství jednotek je však matematicky omezeno.

Díky skrytosti jejich vzniku a absenci vnější kontroly je kryptoměna anonymní a nezávislá na rozhodnutích politiků. To ji silně odlišuje od klasických světových měn, které jsou vždy řízeny nějakou centrální bankou.

Veškeré transakce probíhají napřímo mezi uživateli. Neexistují zde žádné banky a prostředky vždy plynou jen kupujícím a prodávajícím. Díky unikátním kódům se nedá s kryptoměnou nijak podvádět a zaplatit s ní více než jednu platbu.

Virtuální měna tak nabízí dostatečnou úroveň bezpečí i anonymity, což je důvodem jejich neuvěřitelné popularity. Aktuálně existuje několik tisíc různých kryptoměn.

 

Bicoin: graf a aktuální kurz

 

Blockchain je zárukou bezpečí a anonymity

Blockchainová databáze zajišťuje celé fungování kryptoměny a brání jejímu zneužití či podvodům. Zjednodušeně se dá vysvětlit jako jakási účetní kniha, která eviduje všechny jednotky měny a transakce s nimi.

Hlavní a zásadní výhodou této databáze je, že vlastně neexistuje fyzicky ani virtuálně na jednom místě. Díky matematickým vlastnostem kryptoměny je účetnictví exaktním výsledkem všech transakcí, které vždy správně vyjde nehledě na dostupnost různých centrálních uzlů.

Blockchain brání i padělání kryptoměn. Konkrétní jednotky měny jsou už natolik zasazeny zpětně do řetězce blockchainu, že případný pachatel by musel přepsat značnou část její historie.

Taková operace není snadná technicky a vyžaduje také obří finanční náklady. Dovolit si to může jen globální padouch formátu, jaký se zatím objevil pouze ve filmových bondovkách.

 

I kryptoměna patří do peněženky

Jak začít investovat do kryptoměn? Nakoupené krypto patří do peněženky. Způsob uložení kryptoměn je otázka, která by měla zajímat každého jejich uživatele. Nezabezpečená elektronická měna se dá ukrást stejně jako běžné peníze.

Existují v podstatě dva nejpoužívanější způsoby uložení kryptoměn:

 

On-line peněženka

Nejsnadnější a nejlépe použitelný způsob pro nákupy i menší investice do kryptoměn. Kryptoměny máte vždy k dispozici pomocí internetu a můžete s nimi snadno nakupovat. Z bezpečnostních důvodů se ale nedoporučuje v online prostředí nechávat větší množství prostředků.

Virtuální peněženky jsou častým cílem hackerských útoků a phishingu pomocí podvodných stránek napodobujících vstupní formulář do vaší peněženky.

 

eToro Wallet krypto peněženka BTC

Bezpečná online peněženka

kryptoměny v peněžence

Jednou z nich je např. eToro Wallet (najdete ji zde v sekci Kryptoměny), bezpečná digitální peněženka pro více než 120 kryptoměn, prostřednictvím které jednoduše nakupujete, ukládáte, přijímáte, převádíte a směňujete podporované kryptoměny.

Jedná se o jednu z nejbezpečnějších peněženek s vysokou úrovní zabezpečení (ochrana proti nepovolenému přístupu, ochrany před útoky DDoS apod.).

 

Hardwarové peněženky

Elektronický trezor v němž neprodyšně uzamknete vaše prostředky je bezpečnější volbou. Nezvaný host se do nich nedostane protože nejsou trvale připojené na internet.

Hardwarová peněženka se v případě potřeby připojí k PC nebo jinému zařízení. Až po vyplnění vstupních údajů a jejich ověření můžete se svými kryptoměnami libovolně nakládat.

Při výběru hardware peněženky je potřeba opravdu dobře zvážit, jaký typ si pořídíte. Ne každá peněženka umožňuje skladovat všechny druhy měn.

 

Jak začít investovat do kryptoměn bez použití peněženky

Zájemci o trading s bitcoinem se pak nákupu peněženky mohou úplně vyhnout. Deriváty jako je kupříkladu CFD umožňují obchodovat bez reálného nákupu podkladové kryptoměny.

Vyzkoušet si to můžete kliknutím na oblíbenou kryptoměnu v tabulce, kde si poté můžete rovnou založit účet:

 

Proč začít investovat do kryptoměn

Raketový růst hodnoty bitcoinu zaujal nejednoho investora. Kdo měl dobrý čich nebo štěstí a nakoupil kolem roku 2010, ten mohl přijít až k pohádkovému zhodnocení velmi malých částek.

Je však nutné podotknout, že ve srovnání s ostatními tradičními nástroji investic jako například akcie nebo dluhopisy, vypadá vývoj kryptoměn trochu jako loterie.

Obrovské výkyvy objemu, způsobené třeba jen mediálními zprávami, v minulosti měnily cenu o stovky procent. V takovém volatilním prostředí můžete vydělat i rychle přijít na mizinu.

 

Jakou kryptoměnu si vybrat

Úspěch bitcoinu inspiruje mnohé tvůrce nových měn. Rapidní růst už však nejspíše očekávat nelze. Klasická analýza trhu je i tady základ úspěchu pro každého, koho investice do kryptoměn zajímá.

V úvahu při výběru měny můžeme vzít také potenciální spolehlivost. Mnohé nové kryptoměny mohou být v podstatě bezcenná data, která nikdo nechce. Jaké kryptoměny jsou prověřené?

 

Bitcoin – nejlikvidnější a nejstarší kryptoměna, která několika šťastlivcům přinesla snad největší zhodnocení v historii lidstva. Investiční potenciál rozhodně ještě neztratila a naopak se těší velké důvěře.

 

Ethereum – vykazuje stabilní růst od svého vzniku. Stejně jako bitcoin umožňuje provádět transakce bez prostředníků s vysokou mírou bezpečnosti.

 

Litecoin – třetí nejvýznamnější virtuální měna, která dokázala přežít výrazný pád v roce 2014. Tvoří významnou konkurenci bitcoinu. Její výhodou jsou zejména velmi nízké poplatky a rychlost zpracování transakcí.

 

Monero – poskytuje naprostou anonymitu všech uživatelů i prováděných transakcí. Díky tomu je však často zneužívána na černém trhu

Ripple – nabízí výhodné komise pro větší transakce

ZCash – platforma s vysokou anonymitou uživatelů

 

Jak nakoupit bitcoin a další kryptoměny

Existuje řada způsobů, jak začít investovat do kryptoměn. Nejjednodušší je prostý nákup, po němž měnu uložíme do již zmíněných peněženek.

Pro nákup virtuálních měn slouží online směnárny. Jejich princip fungování je velmi podobný klasickým směnárnám, které využíváte při cestě do zahraničí. Některé mají lepší kurzy, jiné horší. Jiné mají širší spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou). Při objednávce kryptoměny uvedete číslo vaší peněženky, kam po zaplacení dorazí prostředky.

 

České bitcoin směnárny:

 • Coinmate– umožňuje platby v korunách s výhodnými poplatky
 • BitPlus– bezpečný a rychlý nákup a prodej bitcoinu

V některých obchodních centrech naleznete bitcoin bankomaty, kde můžete nakoupit pomocí platební karty. Stačí naťukat číslo vaší elektronické peněženky a bitcoiny jsou vaše.

Alternativně si je můžete nechat vytisknout ve formě kódu na papír. To se ovšem nedá úplně doporučit. Papír můžete někam založit nebo potrhat a vaše prostředky se nenávratně ztratí v propadlišti dějin.

 

Obchodování kryptoměn na burzách

Pro investory a spekulanty je komfortnější kryptoměny obchodovat podobně jako ostatní cenné papíry.

 

Burzy kryptoměn

Vzhledem k decentralizovanému charakteru kryptoměn se dají obchodovat pouze na virtuálních burzách. Burza často účtuje menší poplatky za nákup než například zmíněné bankomaty či směnárny.

Některé dokonce nabízí integrovanou virtuální peněženku pro uložení měn, což se hodí při krátkodobých obchodech.

I přes proklamovanou anonymitu vyžaduje většina burz ověření totožnosti pomocí dokladů, což je stejný postup jako u klasického investování do akcií nebo například na Forexu. Po registraci ale můžete volně obchodovat všechny dostupné kryptoměny.

Jak začít investovat do kryptoměn? Princip fungování burzy je velmi triviální. Po zadání příkazu typu market (základní příkaz pro okamžitý nákup/prodej) je systémem hledána vhodná protistrana, se kterou lze obchod spárovat.

Výhodou je tak obchodovat na likvidní burze, kde se obchod vypořádá rychleji a nehrozí, že v mezičase ujede cena špatným směrem.

 • Coinbase – americká burza alternativních měn. Výhodou je rychlost transakcí a vysoká likvidita
 • Binance (získejte 10% zvýhodnění zde) – tato burza nevyžaduje ověření účtu. Najdete zde patrně nejširší nabídku kryptoměn, což z ní dělá ráj spekulantů na rozvíjejících se měnách

eToroX_burza kryptoměn

 

CFD na bitcoin a další měny

Poměrně snadným způsobem, jak začít investovat do kryptoměn je obchodování pomocí CFD (Contract for Difference). Obchodovat s nimi můžete u klasických brokerů v rámci běžného investičního účtu.

Virtuální peněženku nebo jiné úložiště nemusíte řešit protože měnu vlastní broker. Můžete navíc využít i pákové obchodování. CFD nepodléhají expiraci a tak je možné i dlouhodobé držení kontraktu.

Jak začít s obchodováním kryptoměn?
S pomocí funkce CopyTrader můžete kopírovat strategie obchodníků kryptoměn s nejlepšími výsledky.

Více se dozvíte v recenzi zde.

 

Dlouhodobé investice do kryptoměn

Historické výsledky kryptoměn jsou zajímavé. Jaký bude ale další vývoj?

Předpovídat růst nebo pokles ceny tak dynamického aktiva, jakým jsou kryptoměny, nedokáže asi nikdo na planetě. Analytici se při odhadech jejich vývoje pletou ještě více než normálně.

Na kryptoměny má vliv celá řada faktorů. Cenu často změní i pouhé mediální zmínky či objemná transakce, která trh vyhodí z rovnováhy.

Jak začít investovat do kryptoměn přes mobilní app

Kryptoměny jsou ovšem záležitost pouze posledních deseti let. Lze předpokládat, že počáteční dynamika bude časem vystřídána stabilnějším charakterem trhu.

Vyšší míru stability už můžeme pozorovat například u bitcoinů a etherea. Jejich volatilita je však pořád nesrovnatelně vyšší než u ostatních finančních trhů.

 

Výhody a nevýhody kryptoměn

 • Za více než deset let svojí existence bitcoin prokázal schopnost obnovit svůj růst po skončení krize. Je velmi likvidní a vykazuje slušnou kapitalizaci
 • Platit bitcoinem jde i na řadě míst v offline světě. To přináší stále nové a nové uživatele
 • Kryptoměny zatím unikají státním regulacím. Jde tak o platební a investiční prostředek, který nepodléhá ničím zájmům ani politickým tlakům
 • Předpokládá se, že kryptoměny se budou chovat podobně jako ostatní trhy a v dlouhodobém horizontu spíše porostou

Zmínit ale musíme i nevýhody:

 • Prudký rozvoj kryptoměn nestíhá dohánět ani potřebná infrastruktura. To má za následek občasné snížení rychlosti transakcí
 • V totalitních státech nejsou ochotni tolerovat nezávislost kryptoměn a staví je mimo zákon
 • Prudký růst ceny může být vystřídán ještě prudším pádem. To vše i při stabilní ekonomické situaci

 

Výhradní obchodování virtuálních měn stále patří k rizikovějším investicím, které však mohou přinést zisky i dlouhodobým investorům. Investice do kryptoměn tak pomalu přestává být čistě alternativní záležitostí.
Část investorů zde cítí velkou příležitost a snaží se alespoň zlomek kapitálu diverzifikovat právě sem. Pravděpodobně se stále nacházíme na začátku rozvoje elektronických platidel, které se časem stanou běžnou součástí našich životů.

 

Jak začít investovat do kryptoměn se základním portfoliem:

vytvořte si portfolio z kryptoměn

77% účtů retailových investorů přichází o peníze při obchodování CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.

Kryptoměny jsou vysoce volatilní neregulované investiční produkty. Žádná ochrana investorů v EU.

 

Jak začít investovat do kryptoměn (vklad od 100 USD) s CFD brokerem Plus500

Kliknutím na tlačítko se dostanete přímo na web CFD brokera, kde můžete po snadné registraci začít s investicemi do CFD kryptoměn.