Budoucnost polských akcií: opravdu se stává náš severní soused ekonomickou velmocí?

Polsko bylo v českých očích po dlouhou dobu spojeno především s nekvalitními potravinami.

Časy se však mění a z otloukánka centrální Evropy se pomalu stává vážný ekonomický hráč na poli našeho kontinentu.

Jak se ale bude našemu sousedovi dařit dál?

XTB na tento čtvrtek 26. 10. od 18:00 pořádá živé vysílání, kde Jaroslav Brychta a Tomáš Cverna společně s Petrem Horáčkem proberou vše, co potřebujete vědět.

Bez větší nadsázky se dá říct, že Polsko bylo po pádu železné opony ekonomicky na kolenou.

HDP v přepočtu na osobu bylo v roce 1990 o více než polovinu nižší než československé, v zemi, která je čtyři a půl krát větší než ČR, chyběla potřebná infrastruktura i mnoho dalších věcí.

Navíc po otevření hranic se mnoho Poláků rozhodlo hledat štěstí na západě, což poté přispělo k nedostatku pracovní síly.

I přes těžké začátky se však svobodnému Polsku pomalu začalo hospodářsky dařit. Polský ekonomický růst pak rychle odstartoval především po vstupu do EU v roce 2004.

Polsko v roce 2023 je tedy úplně jiným příběhem než Polsko na počátku milénia. Pomalu, ale jistě ekonomicky dohání Českou republiku i západní Evropu.

Například v rámci platů v nominální hodnotě jsme sice stále napřed, ale při přepočtu platu na kupní sílu už průměrný Polák vydělává více, než jeho český protějšek a pokud se polský ekonomický zázrak nezadrhne, mohl by už v roce 2030 podle některých prognóz vydělávat i více než průměrný Brit.

Samozřejmě nic není zaručeno. V průběhu historie nalezneme mnoho států, které nikdy plně nevyužily svůj potenciál.

Polsko je nyní na rozcestí. Po osmi letech vlády konzervativní strana PiS přejde s největší pravděpodobností do opozice.

Podle některých je to začátek konce polského blahobytu. Jiní mají za to, že bez konzervativců u vlády se ekonomika rozjede na plné obrátky.

Ať už se řadíte ke kterémukoli táboru, většina očekává na polském finančním trhu volatilní časy, což pro investory a tradery vždy představuje příležitost.

Našince, který je zvyklý, že českých akcií je de facto méně než měsíců v roce, možná překvapí, že varšavská burza čítá více než 450 titulů a rozhodně se nejedná jen o druhořadé společnosti, o kterých nikdo nikdy neslyšel.

Na polské burze cenných papírů naleznete například herního giganta CD Projekt, síť čerpacích stanic Orlen nebo i samotného brokera XTB.

Bezpochyby je tak z čeho vybírat. V případě polských akcií se pravděpodobně tuzemský investor spíše setká s opačným problémem – nebude vědět, kde začít.

Pokud tedy i vy přemýšlíte o diverzifikaci, ať už do Evropy, nebo třeba i do rozvíjejících se trhů, Polsko je zajímavým příkladem obou světů.

Pro více informací vás srdečně zveme ke sledování živého streamu na YouTube kanálu XTB, který proběhne ve čtvrtek 26. 10. v 18:00 na tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=-YUcSFO7RF4