Důležité rozhodnutí Fedu i ECB o úrokových sazbách již tento týden

Ačkoliv většina z nás už vyhlíží Vánoční svátky a priority se pomalu z investic a tradingu přesouvají na volnočasové aktivity, před finančními trhy stále ještě stojí jeden velmi důležitý týden, kterému je potřeba věnovat pozornost.

Následujících několik dní se totiž ponese v duchu rozhodnutí centrálních bank.

Kromě norské nebo švýcarské centrální banky zveřejní svá rozhodnutí i britská Bank of England, ale hlavně americký Fed a také Evropská centrální banka.

Tato nadcházející zasedání centrálních bankéřů budou mít bezpochyby obrovský vliv na chování finančních trhů v následujících týdnech a měsících.

Současný narativ předpokládá ponechání sazeb na stávající úrovni u všech zmíněných bank.

Pokud by se však bankéři rozhodli trhy překvapit, může to znamenat konec dynamického růstu, který v posledních týdnech zažíváme na řadě instrumentů od indexů až po kryptoměny.

Navíc kromě rozhodnutí o úrokových sazbách budou americký Fed i evropská ECB zveřejňovat novou sadu svých makroekonomických predikcí.

Díky čemuž bude možné udělat si lepší představu o jejich nadcházejících krocích.

Fed, jehož rozhodnutí a predikce mají největší váhu, bude moci v nových prognózách vycházet z nově příchozích dat v podobě klesající míry inflace a také oslabujícího trhu práce, který však v listopadu zaznamenal mírné zlepšení.

Míra nezaměstnanosti poklesla na 3,7 %, což je více méně v souladu se starou prognózou, jež letos počítá s mírou nezaměstnanosti na úrovni 3,8 %.

Fed může být optimistický i z vývoje inflace, která pokračuje v poklesu a v říjnu dosáhla meziročně 3,2 %, zatímco meziroční jádrová inflace se pohybuje na úrovni 4,0 %.

V listopadu však růst spotřebitelských cen zpomalil na 3,1 %.

 

Rozhodnutí Fedu i ECB můžete sledovat na živých vysíláních XTB:

 

Zasedání amerického Fedu

Kdy: Středa 13.12. od 19:45

Kde: https://youtu.be/CNVg3-Mk-NA

 

Zasedání evropské ECB

Kdy: Čtvrtek 14.12. od 14:00

Kde: https://youtu.be/CXHR9GlDZD0