4 způsoby, jak zjistit cenu nemovitosti [2024]

Jak zjistit cenu nemovitosti: podívejte se na tyto nejlepší způsoby, jak zjistit cenu bytu, domu nebo pozemku a jejich výhody a nevýhody.

Potřebujete zjistit cenu domu, bytu či pozemku za účelem plánovaného prodeje či nákupu nemovitosti?

Každá nemovitost má svá specifika, navíc se cena diametrálně liší v závislosti na lokalitě, kde se daná nemovitost nachází.

Z toho důvodu může být pro někoho, kdo se nezabývá přímo trhem s nemovitostmi relativně obtížné určit její, alespoň přibližnou, hodnotu.

Existuje několik způsobů možného určení ceny nemovitosti, pojďme se nyní podívat na ty nejčastější z nich.

 

Nejčastější způsoby, jak zjistit cenu nemovitosti

 

1) Zjištění ceny obvyklé znaleckým posudkem

Asi tím nejčastějším a nejjednodušším způsobem, jak zjistit cenu nemovitosti, je zpracování znaleckého posudku.

Oslovíte odhadce z vašeho blízkého okolí – na internetu jich jistě najdete spousty – a dohodnete se s ním přímo na osobní návštěvě vaší nemovitosti.

Znalec vaši nemovitost vyměří, sepíše si veškeré podstatné informace a nakonec na základě tabulkové metody určí takzvanou cenu obvyklou, kterou by vaše nemovitost měla mít.

Znalecké posudky používají také banky při oceňování nemovitostí, na které poskytují hypoteční úvěr.

Znalecký posudek má však i několik nevýhod.

Nejedná se totiž o úplně přesný způsob, jak zjistit cenu nemovitosti.

Pro plánovaný prodej, zejména v dnešní době, kdy jsou nemovitosti blízko svých maxim, často znalecký posudek neodpovídá tržní ceně nemovitosti.

Znalecký posudek totiž vyjadřuje hodnotu nemovitosti. Tržní cena, tedy cena, za kterou bude zájemce ochoten nemovitost koupit, může být i diametrálně odlišná.

Znalecký posudek zpravidla stojí mezi 3000 – 5000 Kč v závislosti na typu nemovitosti.

 

2) Jak zjistit cenu pozemku nebo bytu? 

Pokud si nevíte rady, jak zjistit cenu pozemku, ideálním způsobem mohou být různé cenové mapy. Tento způsob lze také velmi přesně využít, pokud chcete zjistit cenu bytu.

U těchto typů nemovitostí totiž často rozhoduje především lokalita, a proto cenové mapy dokážou být skvělým pomocníkem, jak zjistit tržní cenu těchto nemovitostí.

Samotný katastr nemovitosti poskytuje za úplatu data o cenách prodaných nemovitostí, cenové mapy tak fungují na jednoduchém principu.

Shromažďují data z katastru nemovitostí, ale i inzertních serverů, na kterých se nemovitosti nabízejí.

Koupě nemovitosti_dům na prodej

Následně po zadání parametrů jako je velikost v metrech čtverečných, stav, lokalita, a dalších technických informací porovnají nabídkové či transakční ceny daného typu nemovitosti za určité období, například 1 roku a vypočítají vám možnou tržní cenu nemovitosti.

Jde tedy o přesný způsob, jak zjistit cenu pozemku i bytu. U rodinných domů lze tento způsob také využít, bohužel však není tolik přesný.

Rodinné domy bývají často velice specifické, na rozdíl od bytů či pozemků a určení tržní ceny rodinného domu pomocí cenových map chce tak více času i zkušeností, abyste dokázali porovnat skutečně jen typově stejné nemovitosti, jako je ta vaše.

 

3) Jak zjistit cenu nemovitosti podle inzertních serverů?

Další možný způsob, jak zjistit cenu nemovitosti, je pomocí inzertních serverů. Tuto metodu zvládne opravdu každý a je zdaleka tou nejjednodušší.

Postačí vám k ní mobil či počítat a přístup k internetu. Stačí se pak podívat na nevíce využívané realitní servery, jako jsou sreality.cz či realityidnes.cz a vyfiltrovat si lokalitu a typ nemovitosti, jejíž cenu chcete zjistit.

Poté stačí jenom projíždět veškeré možné nabídky realitních kanceláří a porovnat ty, které se zdají, alespoň částečně, podobné vaší nemovitosti a jejich cenu poté zprůměrovat.

Tak si uděláte alespoň základní obrázek o tom, jak určit cenu pozemku, bytu či rodinného domu, který chcete ocenit.

Inzertní servery však mají také své výhody i nevýhody.

Kladem je rozhodně jednoduchost, jelikož toto dokáže udělat opravdu každý. Záporem jsou poté možné nepřesnosti v inzerovaných cenách.

Na realitních serverech se totiž nachází i nemovitosti, které se inzerují již mnoho měsíců či let a dosud se je za danou cenu nepodařilo prodat.

Může se jednat o specifické nemovitosti, o které obecně není až tak velký zájem. Může ale jít i o extrémně předražené nemovitosti, které za danou cenu prostě není zájem.

Ne všechny realitní portály však poskytují informaci o tom, od kdy je daná nemovitost v nabídce.

Pokud je tedy nesledujete na denní bázi, je poměrně obtížné takové nemovitosti odhalit a následně ze srovnání odebrat.

Důležitým aspektem je také to, že ceny nemovitostí na realitních serverech jsou často mírně nadsazené, běžně o 15 – 20 %.

Z toho důvodu je podstatné následně před výpočtem ceny vaší nemovitost provést korekci, abyste získali optimální možnou tržní cenu.

 

4) Spolupráce s realitním makléřem pro zjištění ceny nemovitosti

Posledním validním způsobem, jak zjistit cenu nemovitosti, je spolupráce s realitními kancelářemi či makléři.

Tato forma určení ceny nemovitosti je pravděpodobně tou nejpřesnější možnou a lze ji určitě doporučit, pokud chcete zjistit cenu vaší nemovitosti opravdu přesně.

Realitní makléři jsou totiž přímými účastníky při prodeji nemovitosti, mají tak ty nejrelevantnější data o cenách.

Důležité je se zaměřit na kvalitní realitní makléře, ideálně takové, kteří působí v lokalitě, kde se vaše nemovitost nachází.

Ty kromě svých vlastních zkušeností s prodejem nemovitosti často využívají i další s výše zmíněných způsobů a kombinací všech tak následně dokážou zohlednit lokalitu, specifika dané nemovitosti a udělat si ucelený obrázek o tom, jak by měla být nemovitost oceněna.

TIP: Prodejte nemovitost za nejvyšší cenu na trhu
Prodejte svůj byt, dům či pozemek za nejlepší nabídku ve vaší lokalitě se službou FérMakléři.

 

Ocenění nemovitosti v praxi

Je třeba mít na mysli, že pro téměř každý typ nemovitosti je ideální jiný způsob ocenění. Zároveň však i pro každý účel zjištění ceny nemovitosti se hodí jiná metoda.

Pokud potřebujete ocenění nemovitosti pro účely dědického řízení, rozvodu či podobných záležitostí, využijete pravděpodobně znalecký posudek – zjišťujete tak hodnotu nemovitosti.

Pokud však plánujete prodej nebo nákup nemovitosti, potřebujete zjistit tržní cenu, abyste věděli za jakou maximální možnou cenu můžete nemovitost prodat/koupit.

 

Jak zjistit cenu nemovitosti u makléře