Japonské akcie na maximech po 34 letech

Akciové trhy po celém světě dosahují nových historických maxim, což platí i pro japonský akciový index Nikkei.

Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby japonský index nedosáhl těchto maxim po více než třech desetiletích od předchozího vrcholu.

Opravdu se japonský gigant po desetiletích spánku znovu probudil?

Nikkei

Zdroj: Bloomberg Terminál

Abychom získali odpověď na tuto otázku, musíme se vrátit v čase. Japonsko bylo ve druhé polovině minulého století hospodářským zázrakem.

Země, která prohrála druhou světovou válku, se během několika desetiletí vyvinula v jednu z největších světových ekonomik a vzniklo zde mnoho úspěšných společností.

Japonsko tedy zažívalo rozkvět, který přitahoval velkou pozornost, a do země proudilo obrovské množství peněz.

To nafouklo ceny mnoha aktiv, například akcií a nemovitostí, které začaly bublat a jejich ceny prudce rostly.

Japonský hospodářský zázrak také podnítil banky, aby bez velké opatrnosti půjčovaly peníze.

Tento vývoj se však postupně přestal líbit japonské centrální bance, která zvýšila úrokové sazby, aby zpomalila další růst.

Zvýšení sazeb mělo nakonec silně negativní dopad, ekonomika zpomalila a objevila se řada dalších problémů.

Některé podniky a lidé začali mít problémy se splácením svých dluhů, což způsobilo problémy bankám.

Pak přišla asijská finanční krize, která problémy ještě prohloubila, a o několik let později splaskla dotcom bublina.

Pak přišla velká finanční krize v USA a mezitím došlo v Japonsku k několika velkým přírodním katastrofám, jako jsou zemětřesení a tsunami.

Problémem začala být také rychle stárnoucí populace nebo dlouhodobá deflace, která brzdila ekonomiku, a rostoucí státní dluh, který má Japonsko v poměru k HDP stále nejvyšší ze všech zemí.

Jinými slovy, v Japonsku se toho za poměrně krátkou dobu hodně pokazilo.

To vše vyústilo v pokles akciového trhu o zhruba 80 %, který trval přibližně 20 let, a dna index dosáhl během velké finanční krize.

Nyní však akcie po dlouhé době dosáhly svého maxima.

Co vedlo k vzestupu japonských akcií?

Opět, stejně jako v případě poklesu, to byla kombinace několika faktorů. V poslední době se daří mnoha japonským společnostem, které ještě letos očekávají dobré hospodářské výsledky.

Mnoho společností, zejména v technologickém nebo polovodičovém sektoru, těží nebo může těžit z vývoje kolem umělé inteligence v USA.

Poptávku po japonských akciích zvyšují také čínští drobní investoři, kteří přesouvají peníze z problémových čínských akcií do Japonska.

Byl to však také Warren Buffett, který zhruba před pěti lety začal investovat v Japonsku a přitáhl k této zemi pozornost investičního světa.

Buffettův krok se ukázal jako geniální, protože jeho investice mu vydělávají slušné peníze.

Kromě Buffetta však do země přišli i další velcí (a aktivističtí) investoři, kteří začali tlačit na konzervativní vedení společností, aby se více přiklonilo k akcionářům.

Warren Buffett ve svém dopise akcionářům také pochválil současný přístup vedení japonských společností – firmy začaly vyplácet vyšší dividendy a vracet více peněz, a to i formou zpětných odkupů.

Investoři navíc tlačí na managementy, aby zvyšovaly svou efektivitu. Exportně orientovaným společnostem, kterých je v zemi dostatek, pomáhá také slabší japonský jen.

Všechny výše uvedené faktory způsobily, že akcie v posledních letech dosahují vysoké výkonnosti a nových maxim.

Jak z toho může těžit investor nebo obchodník?

Možností je několik. U XTB si můžete koupit, pokud věříte trhu, několik ETF zaměřených na japonský akciový trh, například SJPA.UK, XMJP.DE, IJPD.UK nebo VJPA.DE.

Většina ETF má velmi podobnou výkonnost a složení, takže pokud chce investor vsadit na vývoj japonské ekonomiky a firem jako celku, může být ETF tou správnou volbou.

Mnozí investoři nebo obchodníci by však namítali, že japonské akcie nemají pevnou půdu pod nohama, že ve světě existuje mnoho rizik a trh si zaslouží korekci.

U XTB existuje možnost vsadit na takový scénář, například pomocí CFD na index se zkratkou JP225 (obrázek).

Jedná se o nástroj, s nímž může obchodník spekulovat na další růst, ale také na pokles.

Tento nástroj také obsahuje pákový efekt 1:20, který obchodníkovi umožňuje agresivněji využívat svůj kapitál.

Pákový efekt přináší možnost vyšších zisků, ale je zde také riziko  vyšší ztráty, což je třeba mít při obchodování s CFD vždy na paměti.

JP225

Zdroj: xStation

Pokud vám však nevyhovuje ani jeden z těchto instrumentů a raději byste spekulovali na makro stránku Japonska, přicházejí ke slovu měnové páry.

Dva nejobchodovanější jsou USDJPY a EURJPY a i u nich se jedná o CFD s pákovým efektem, tentokrát v poměru 1:30.

Měnové páry s jenem se v poslední době vyznačují poměrně velkými pohyby, například USDJPY od začátku loňského roku vzrostl o téměř 20 % a od lokálních minim ze začátku roku 2021 dokonce o téměř 50 % (obrázek).

usdjpy

Zdroj: xStation

Jak investovat?

Chcete-li nějakým způsobem investovat do Japonska nebo případně obchodovat tržní pohyby spojené s Japonskem, můžete tak učinit pomocí některého z výše uvedených nástrojů.