Síla Fibonacciho nástrojů v tradingu a investování

Obchodování a investování na finančních trzích se v průběhu posledních let výrazně vyvinulo díky technologickému pokroku a dostupnosti sofistikovaných analytických nástrojů.

Dnes na běžném obchodním účtu u každého kvalitního brokera naleznete desítky možností pro Vaši technickou analýzu. Mezi ty nejpopulárnější se dlouhodobě řadí i Fibonacciho nástroje.

Dokonce i finanční velikáni jako George Soros nebo Warren Buffett prý tyto nástroje využívají při své analýze. V tomto článku bychom tak rádi shrnuli, jak tyto nástroje správně využít.

Pokud už o těchto nástrojích máte povědomí, ale chtěli byste se naučit více, profesionální trader Ondřej Hartman již tuto středu 11. října 2023 od 18:00 pořádá ve spolupráci s XTB právě na téma Fibonacciho nástrojů a institucionálních objednávek živé vysílání.

Než se ponoříme do využití v obchodování a investování, pojďme stručně porozumět Fibonacciho posloupnosti.

Jedná se o řadu čísel, kde každé číslo je součtem dvou předchozích (např. 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 atd.).

Tato posloupnost má jedinečné matematické vlastnosti a jsou z ní odvozeny poměry jako 0,618 (zlatý řez) a 0,382, které jsou základními součástmi Fibonacciho nástrojů.

Ačkoliv se toto může zdát jako černá magie, Fibonacciho posloupnost je respektovaný fenomén, který byl nalezen v mnoha různých oborech, od biologie až po astronomii.

V samotných financích těchto nástrojů existuje celá řada.

Mezi investory a tradery jsou ale nejvíce používány především tyto dva:

Fibonacciho retracement

Úrovně Fibonacciho retracementu se používají k identifikaci potenciálních úrovní podpory (support) a odporu (rezistence) v cenovém grafu.

Obchodníci tyto úrovně zakreslují tak, že jeden konec ukotví na významném minimu (swingovém minimu) a druhý na významném maximu v grafu.

Nejběžnější úrovně retracementu jsou 38,2 %, 50 % a 61,8 %, které odpovídají Fibonacciho poměrům.

Tyto úrovně pomáhají obchodníkům předvídat potenciální body zvratu v cenovém trendu.

Fibonacciho retracement

Příklad použití Fibonacciho retracementu, zdroj: xStation

Úrovně Fibonacciho expanaze

Fibonacciho expanze se pak používají k identifikaci potenciálních cenových cílů nebo prodloužení stávajícího trendu.

Obchodníci tyto úrovně zakreslují tak, že jeden konec ukotví na nízkém bodě a druhý na vysokém bodě, podobně jako u úrovní retracementu.

Mezi běžné úrovně rozšíření patří 161,8 %, 261,8 % a 423,6 %, které jsou znovu odvozeny z Fibonacciho posloupnosti.

Tyto úrovně pomáhají obchodníkům určit, kam by mohl cenový trend pokračovat nebo se obrátit.

V praxi pak tyto nástroje používáme především k těmto cílům:

  • Identifikace vstupních a výstupních bodů: Obchodníci často používají úrovně Fibonacciho retracementu k určení vstupních bodů pro dlouhé nebo krátké pozice. Když se cena vrátí k Fibonacciho úrovni a vykazuje známky obratu, může to být vhodný vstupní bod. Naopak obchodníci mohou používat úrovně Fibonacciho prodloužení ke stanovení cílů pro výběr zisku nebo k určení místa, kde by mohl trend pokračovat.
  • Řízení rizika: Fibonacciho nástroje mohou hrát klíčovou roli také při řízení rizik. Umístěním stop-loss příkazů těsně pod nebo nad klíčové úrovně Fibonacciho retracementu mohou obchodníci omezit potenciální ztráty, pokud se trh pohne proti jejich pozicím.
  • Potvrzení trendu: Investoři používají Fibonacciho nástroje k potvrzení síly stávajícího trendu. Pokud se cena aktiva vyrovná s úrovněmi Fibonacciho expanze, může to sloužit jako potvrzení, že trend je neporušený.

Celé téma je samozřejmě mnohem komplexnější a správné využívání těchto nástrojů vyžaduje určitou praxi, i tak se ale jedná o skvělý nástroj pro začátečníky i pokročilé, který může vaši technickou analýzu v mnohém urychlit a zjednodušit.

Pro více informací vás zveme na středeční živé vysílání, kde toto téma bude podrobněji probráno.

Na stream se můžete zdarma nezávazně přihlásit na tomto odkazu: https://cz.xtb.com/top-5-nastroju-ondreje-hartmana