Je vhodná doba pro nákup akcií?

Je nyní vhodná doba pro nákup akcií? Akciové trhy po celém světě jsou v chaosu kvůli obavám z rostoucí inflace a hrozbě recese.

Je tedy nyní špatná doba na nákup akcií, nebo se dají využít příležitosti, zatímco ostatní se bojí?

V roce 2022 jsou investoři pochopitelně opatrní. Rekordně vysoká inflace a opakované zvyšování úrokových sazeb způsobily volatilitu.

Index S&P 500 se 20. května krátce propadl do medvědího trhu, 13. června znovu a v září potřetí. To vše by však ještě nemělo znamenat vysedávání na trhu.

Je nyní vhodná doba na nákup akcií?

Bohužel nemáme křišťálovou kouli a nevíme, co nás čeká v budoucnosti.

Ale určitě se můžeme podívat na akciový trh a zjistit, zda se na něm objevují nějaké trendy, které by nám mohly pomoci učinit informované rozhodnutí, zda je nyní vhodná doba pro investování.

Někteří zkušení investoři by řekli, že je dobré nakupovat v době, kdy jsou akciové trhy nízko.

Vychází z toho, že za své peníze dostanete více a hodnota vašich investic vzroste, až se trhy opět zvednou.

Aplikace pro obchodování s akciemi

Podívejme se na index FTSE 100. Ten celkově od vypuknutí pandemie koronaviru v roce 2020 neustále stoupá. Nyní se obchoduje na úrovni před pandemií.

To naznačuje, že velké společnosti pokračují v růstu a také se zdá, že se poměrně dobře vyrovnávají s krizí životních nákladů.

Pokud tedy bude růst pokračovat, pak je nyní vhodná doba k nákupu akcií. Opět však nelze vědět, jak se bude společnosti dařit v příštích letech.

Nejlepší způsob, jak dosáhnout kladného výnosu, je investovat dlouhodobě. To dává vaší investici šanci přežít vzestupy a pády akciového trhu.

TIP: Chystáte se nakoupit akcie, pak vyzkoušejte Freedom24.

 

Je energetická krize vhodná doba pro investice?

Energetická krize se projevila koncem roku 2021 a ovlivnila společnosti po celém světě, zvýšila náklady a snížila ziskové marže.

Mnoho společností zvýšilo ceny, ale musí se potýkat s tím, že zákazníci mají méně peněz na utrácení.

Některá odvětví, včetně pohostinství a maloobchodu, jsou kvůli slabší důvěře spotřebitelů energetické krizi obzvláště vystavena.

Cena akcií společností v těchto odvětvích mohla v roce 2022 klesnout.

Například akcie společnosti Tesco se v roce 2022 zatím propadly o 28 %, akcie společnosti JD Sports Fashion o téměř 52 %.

Mezi potenciální vítěze energetické krize by mohly patřit komoditní společnosti, jako jsou těžaři a producenti ropy a plynu. Akcie společnosti Shell od počátku roku 2022 vzrostly o 33 %.

Jejich současná výkonnost samozřejmě není ukazatelem toho, jak se bude akciím dařit v budoucnu.

Jaké akcie bych měl nyní koupit?

Některé akcie si během ekonomické volatility vedou lépe než jiné. Pro většinu lidí je však lepší investovat konzistentně do indexových fondů, než se snažit vybírat akcie.

Věděli jste, že…

ETF sdružují mnoho různých akcií a umožňují vám tak získat expozici vůči všem z nich prostřednictvím jediné investice.

Pokud byste investovali do ETF S&P 500, měli byste podíl ve všech společnostech uvedených v indexu.

Namísto investování všech peněz do několika jednotlivých akcií vám ETF pomohou rychle vytvořit dobře diverzifikované portfolio.

Chcete-li zprůměrovat náklady, můžete si nastavit automatické měsíční investice do ETF.

Tímto přístupem byste dosáhli výhod zprůměrování nákladů na investice a diverzifikace, a to vše prostřednictvím strategie, která je určena pro budování dlouhodobého bohatství.

3 tipy pro investování v nejistých časech

  1. Zůstaňte v klidu: válka na Ukrajině a krize životních nákladů vyvolaly mnoho emocí, ale zachovejte si racionální přístup k investicím.
  2. Zvažte své cíle: investování je osobní záležitost. Vaše volba závisí na vašich okolnostech, cílech, potřebách a toleranci k riziku.
  3. Přikrmujte své peníze: pokud trhy dále klesají, nakupujete levněji, což může pomoci vyrovnat vaše výnosy s nadějí, že se v dlouhodobém horizontu zotaví a porostou.

Pokud se tedy ptáte, zda je nyní vhodná doba na nákup akcií, odpověď jednoduchá, a to bez ohledu na to, co se děje na trzích: Ano, pokud plánujete investovat dlouhodobě, začínáte s malými částkami investovanými prostřednictvím průměrování nákladů na akcie a investujete do vysoce diverzifikovaných podílových fondů a ETF.

TIP na aplikace pro nákup akcií
👉Chcete investovat do akcií sami? Vyzkoušejte aplikaci XTB.

S tou je minimální hodnota na akciích a ETF pouze 10 EUR a akcie obchodujete s 0% poplatky.

👉Nechcete se o nic starat a raději dáváte přednost pasivnímu automatickému investování? Zkuste aplikaci Portu.

Investování na Portu není bez rizika. Historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.

S XTB můžete kromě fyzických akcií obchodovat i s CFD instrumenty (rozdílové smlouvy). U 82 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty.