Jak investovat do ETF [průvodce 2024]

Vše o ETF (jasně a srozumitelně): co je to ETF, jak funguje, druhy ETF, výhody a nevýhody, dividendy a jak investovat do ETF se dozvíte zde.

Hledáte-li výhodný investiční nástroj, který vám pomůže efektivně snížit riziko vašich investic, a přitom nemáte čas na podrobné studium životaschopnosti jednotlivých společností kótovaných na burze, jsou ETF tím pravým finančním nástrojem právě pro vás.

Díky tomu, že disponují vlastním investičním portfoliem, jsou schopny nabídnout nižší riziko investice, kterou nerozhodí neúspěch několika akciových, komoditních, indexových či dalších titulů a přitom nabízí všechny výhody investování podobně jako podílové fondy.

V mnoha případech vyžadují také nižší poplatky a celkově jsou vhodné i pro drobné investory, kteří by rádi na začátku vložili do investičního portfolia nízké částky v řádech několika tisícikorun.

 

Co to je ETF?

Za zkratkou ETF (Exchange Traded Fund) se skrývá fond obchodovatelný na burze.

Jde o poměrně moderní investiční nástroj, který byl poprvé představen teprve v roce 1993 na jedné z amerických burz. Od doby jeho vzniku jeho popularita neustále roste.

V našich zemích se můžete někdy setkat s názvem veřejně obchodovaný fond nebo indexové akcie.

Jejich obchodování není obvykle řízeno lidským prvkem, ale přesně stanoveným algoritmem cílícím na maximální efektivitu.

Ten s co nejvyšší přesností kopíruje konkrétní zvolený index a reflektuje i jeho případné změny.

 

Jak ETF vlastně funguje?

Zjednodušeně řečeno ETF kopíruje cenový pohyb konkrétního podkladového aktiva, kterým může být například akciový index, komodita či dluhopis, samotné akcie anebo úplně jiné aktivum.

Fond nakoupí konkrétní aktivum a na tento majetek vydá své vlastní akcie.

Ty si potom mohou nakoupit drobní investoři, kteří zkrátka nemají prostředky na to, aby si mohli dovolit koupit akcie všech společností obsažených v konkrétním indexu – například S&P 500 jich má jak název napovídá rovných 500.

Jestliže se změní složení indexu, fond automaticky upraví své portfolio a přizpůsobí je změnám.

Ve srovnání s akciemi podílových fondů mají ETF větší denní likviditu a nabízejí i nižší poplatky, proto jsou pro investory velmi atraktivní.

 

Seznam obchodovatelných ETF přes brokera Plus500

(Klikněte na konkrétní ETF pro více informací)

 

Jak investovat do ETF?

Jako u většiny jiných finančních aktiv budete muset i v případě zájmu o investici do veřejně obchodovaného fondu potřebovat aktivní účet u některého z brokerů poskytujícího tuto variantu investic.

Dejte si na čas a vyberte opravdu kvalitního prostředníka, který se stane i vaším spolehlivým obchodním partnerem.

Při výběru se zaměřte na dostupnost jednotlivých burz, výši poplatků, ale i flexibilitu brokera a vyžadujte špičkové služby.

Jakmile si vhodného brokera zvolíte, je potřeba si u něho založit obchodní účet.

To probíhá velmi podobně jako v případě založení běžného účtu v bance a jste-li počítačově zdatní, poradíte si s tím během půl hodinky.

Abyste se mohli pustit do investování, je potřeba vložit na váš nově založený obchodní účet peníze.

To provedete buď prostřednictvím běžného bankovního převodu, platební karty anebo s využitím online platebních služeb jako například PayPal, apod.

 

Přehled ETF brokerů

Degiro logo eToro logo
Výhoda velmi nízké poplatky lze kopírovat úspěšné obchodníky
Min. vklad 0 Kč 100 USD
Čeština ANO ANO
RECENZE ZDE RECENZE ZDE

Investování s sebou nese riziko.

{etoroCFDrisk}% retail CFD účtů přichází o peníze

 

I v případě ETF můžete vybírat z několika typů fondů

Jejich typ se odvíjí od investičního nástroje, z něhož jsou odvozeny. Setkat se tak můžete s ETF:

  • komoditními,
  • sektorovými,
  • měnovými,
  • indexovými,
  • inverzními,
  • pákovými,
  • dluhopisovými,
  • a podobně.

 

Jak na ETF v Česku

Pokud si nechcete ETF kupovat sami, můžete využít české platformy specializující se na ETF. Jedná se o Portu a recenzi naleznete zde.

 

Co se skrývá pod jednotlivými názvy?

Komoditní ETF

Již z názvu je patrné, že komoditní ETF mají za základ cenu konkrétní komodity. Tou mohou být například drahé kovy, zemědělské produkty či energie a další.

Portfolio komoditního ETF se může skládat z akcií společností, které danou komoditu přímo produkují či těží, nebo na ní nakoupili futures kontrakty či ji fyzicky vlastní.

Poslední varianta se nejčastěji týká drahých kovů.

Držení komodity prostřednictvím futures přináší nevýhodu v podobě neustálé nutnosti obnovovat exspirace futures.

Tento proces je znám jako contango a zvyšuje u komoditních ETF správní poplatek a naopak snižuje hodnotu fondu.

V této oblasti patří k nejoblíbenějším ETF na ropu – States Oil USO

 

– či na zlato – SPDR Gold Shares GLD.

 

Měnové ETF

Tento typ fondů kopíruje vývoj konkrétních měn. Existují ETF kopírující chování jediné měny nebo celé škály různých měn.

Ty jsou nejčastěji nakupovány ve formě měnových futures, proto je potřeba stejně jako v případě komoditních ETF počítat s contangem.

Tento typ ETF může mít konkrétní měnu také přímo ve vlastnictví. Mezi nejoblíbenější futures v této oblasti patří například LSE (US Dollar Money Market).

 

Indexové ETF

Indexové ETF kopírují konkrétní akciový index. To znamená, že tento typ ETF nashromáždil do svého portfolia stejné složení akcií, které tvoří konkrétní akciový index.

Nejoblíbenější je zřejmě S&P ETF označovaný jako SPY kopírující vývoj indexu S&P 500, který obsahuje akcie 500 nejvýkonnějších amerických firem.

V jeho případě se někdy můžete setkat i s hovorovým označením spider.

 

Budete-li v této oblasti slýchat o ETF zvaném cubes, pak vězte, že jde o fond kopírující cenu indexu Nasdaq 100 a jeho název je QQQ.

 

Cenu indexu Dow Jones kopíruje ETF s názvem DIA.

 

Z mimoevropských například EWJ kopíruje cenu japonského indexu Nikkei.

ETF fondy navázané na indexy drží obvykle akcie ve stejném poměru jako příslušný index. Jestliže dojde ke změně složení indexu, reaguje pak stejně i fond.

 

Sektorové ETF

Tyto fondy jsou složeny z akcií firem pocházejících se stejného sektoru průmyslu, například finančnictví, zdravotnictví, energetika, biotechnologie, apod.

V ostatních ohledech fungují podobně jako indexové ETF, to znamená, že fond drží akcie konkrétních firem daného sektoru a průběžně jejich složení upravuje.

Sektory mohou být členěny i s větší přesností, například s ohledem na zemi původu firem.

Existují sektorové ETF, které se zaměřují například na sektor dopravy v Rusku či spotřebitelský sektor v USA.

 

Dluhopisové ETF

Dluhopisové ETF, které jsou obchodovány na burze, obsahují obvykle některý z druhů dluhopisů.

Fondy dluhopisy drží po celou dobu jejich platnosti, s ETF obsahující tyto dluhopisy se však mezitím může vesele obchodovat.

Investoři tak mohou na jedné straně obchodovat na trhu s dluhopisy, na straně druhé přitom využívat výhod ETF.

 

Inverzní ETF

Cena inverzních ETF se vydává opačným směrem než jejich podkladové aktivum.

To znamená, že jestliže se investor domnívá, že například cena konkrétního akciového indexu bude v následujících dnech klesat, nakoupí na něho ETF kontrakt.

Například pro index S&P 500 existuje inverzní kontrakt ProShares Short (SH).

 

Dividendové ETF

Tento typ fondů se zaměřuje na akcie společností, které pravidelně vyplácejí akcionářům podíl na svém hospodaření v podobě dividend.

Dividendové ETF se většinou zaměřují na dividendové akcie konkrétních zemí, například USA či Evropy.

Například ETF SPDR S&P Dividend (SDY) má ve svém portfoliu více než 100 dividendových akcií amerického indexu S&P 500.

 

Pákové ETF

Výhodou tohoto typu fondů je velmi přesné kopírování vývoje ceny podkladového aktiva.

Skládají se z akcií, futures či dalších finančních derivátů, při jejichž obchodování se využívá finanční páka (leverage).

 

Jaké jsou výhody ETF?

Ve srovnání s nákupem běžných akcií umožňují ETF mnohem lépe diverzifikovat portfolio a vystavit se tak při investování mnohem nižšímu riziku.

Nezanedbatelné jsou také nižší poplatky spojené s obchodování, které jsou navíc započítány obvykle ve formě snížení ceny ETF. Stejně jako v případě akcií pak zaplatíte brokerovi poplatky spojené s otevřením a uzavřením pozice.

Další výhodou ETF je také jejich jednoduchost. Při investování do samotných akcií či akciových indexů musíte velmi pečlivě rozvažovat a analyzovat jednotlivé investiční tituly. Je potřeba také, abyste rozuměli jejich chování, našli si informace o jejich strategii do budoucna, konkurenci, managementu, pročetli finanční uzávěrky a podobně.

To při výběru správného ETF rozhodně není potřeba. Obvykle si vystačíte s jednoduchou úvahou a obecnou znalostí finančních trendů na úrovni porozumění fundamentální analýze. Měli byste být například schopni propojit dění na světových trzích či dokonce politickou a vojenskou situaci jednotlivých zemí s dopadem na dění na akciových trzích.

Není přitom nutné se pracně probírat desítkami akciových titulů. Nakoupíte-li si jediné ETF obsahující několik desítek či stovek akciových titulů, získáte rázem velice výhodnou pozici v odvětví, které by v následujících letech mělo růst.

Navíc snížíte riziko současným investováním do několika titulů, což znamená, že pokud se několika akciím v konkrétní sektoru pokrytém zvoleným ETF nebude dařit, ostatní jej hravě vyváží. Ve výsledku si tak téměř za všech okolností přijdete na své.

 

Mezi další výhody ETF patří například:

  • Nižší zdanění ve srovnání s běžnými podílovými fondy.
  • Možnost investovat i nižší počáteční prostředky v řádech tisícikorun.
  • Velice efektivní diverzifikace portfolia i při minimální znalosti trhu.
  • Některé ETF reinvestují dividendy, čímž zvyšují hodnotu vaší pozice, případně vám je automaticky při píší na účet.
  • Ve srovnání s podílovými fondy s v případě ETF můžete vychutnat mnohem větší flexibilitu v obchodování a možnost využití inteligentních příkazů.

 

Mají ETF nějaké nevýhody?

Současné investování do několika akciových titulů v rámci jediného ETF lze ale chápat i jako nevýhodu.

Zvolíte-li totiž ETF obsahující více titulů, kterým se aktuálně nedaří, byli byste na tom při nákupu jednotlivých akcií lépe.

Podmínkou ovšem zůstává nutnost znalosti trhu a investování do akcií, které porostou, což také není vždy jisté.

Mezi dalšími nevýhodami ETF je potřeba zmínit také:

  • Lehce pod 1 % se pohybující roční poplatek za správu portfolia, který si některé společnosti účtují.
  • Riziko směny kurzu, které vzniká v případě, kdy máte účet veden v jedné měně a nakoupíte ETF v měně jiné. Tomuto riziku se ale lze vyhnout důsledným výběrem titulů obchodovatelných na evropských burzách.
  • Jestliže si při obchodování s ETF připíšete zisk, je potřeba jej zdanit. Pravidla jsou obdobná jako v případě obchodování s akciemi či v rámci podílových fondů. Takže nic nového pod sluncem.
  • Mezi jednu z významných nevýhod především pro české investory je fakt, že ETF prozatím nejsou dostupné na žádné z českých burz. Počítat tak musíte s rizikem oslabení cizí měny vůči naší koruně, ale i ztrátou části investice při kurzové směně.

 

Jak je to s ETF a dividendami?

V případě ETF o dividendy nepřijdete.

Správci ETF fondů s dividendami pracují, a buď je reinvestují do fondu, čímž pravidelně zvyšují jeho hodnotu, nebo je po odečtení nákladů na své fungování posílají svým investorům.

V obou případech z toho jako investor ETF fondu profitujete. Přitom stále využíváte výhod obchodování s ETF, které jsou ve srovnání s přímým obchodováním s akciemi, nesporné.

 

V čem se liší investice do ETF a podílového fondu?

Portfolio podílového fondu je aktivně spravováno manažery, kteří provádějí analýzy jednotlivých titulů a rozhodují o tom, kam a kolik se bude v rámci fondu investovat.

ETF je naproti tomu řízen pasivně, to znamená, že vedení fondu se přesně řídí vývojem ceny konkrétního podkladového aktiva a co nejpřesněji jej kopíruje.

Například indexový ETF fond nakoupí akcie ve stejném složení, v jakém jsou obsaženy v konkrétním indexu.

Další rozdíl spočívá v tom, že zatímco podílový fond není veřejně obchodovaný na burze, podíl v ETF fondu na burze nakoupit můžete. Přičemž při tomto typu investování zaplatíte pouze poplatek spojený se vstupem, resp. výstupem pozice.

V případě investice do podílového fondu se musíte připravit ještě na roční poplatek za správu investic.

Díky obchodovatelnosti na burze je možné ETF také shortovat, což pro některé investory představuje další zajímavý nástroj pro znásobení jejich zisků.

Obrovskou předností ETF ve srovnání s podílovými fondy je také fakt, že ETF jsou obchodovány v průběhu celého obchodního dne.

Díky tomu je investice do ETF ve srovnání s tou do podílových fondů, u nichž musíte čekat několik dní na vypořádání, mnohem flexibilnější.

V případě podílových fondů máte naopak přesně určené termíny, v nichž můžete nakupovat podílové listy.

 

Dáte přednost investici do konkrétního akciového titulu nebo raději do ETF?

Přečetli jste si několik článků o tom, jak investovat do akcií a těšíte se na svůj první obchod?

Proč ne.

Na druhou stranu, jestliže s investováním teprve začínáte, měli byste se vyvarovat několika zkreslených představ.

Rozhodně se zbavte domněnky, že nakoupíte akcie, budete je držet několik let a ony mezitím znásobí svoji hodnotu.

Může se totiž také stát, že jejich hodnota klesne nebo se dokonce dostane na nulu. Příklady můžete nalézt na všech typech burz.

Abyste na akciích vydělali, je potřeba, abyste se obchodování aktivně věnovali a reagovali na momentální situaci.

To vyžaduje čas, pravidelné vzdělávání a především zkušenosti, kterými začínající investor obvykle neoplývá.

Proto většina začátečníků dospěje k tomu, že po čase od obchodování s akciemi ustoupí a svěří své investice raději některému z podílových fondů nebo ETF, přičemž se vzdá možnosti výběru akcií.

To v případě ETF není až zas takový problém, protože ve většině případů velice věrně kopírují dění na trhu.

Vzhledem k pasivnímu stylu řízení vystačí s menším množstvím zaměstnanců, i poplatky za investice jsou tedy nižší a jejich nákladovost se obvykle vejde ročně do 1 %.

Stejně jako v případě akcií, i v případě ETF dostane investor vyplaceny dividendy.

ETF se tedy pro začátečníka zdá jako mnohem méně riskantní investice než samostatný výběr akcií a ve srovnání s podílovými fondy je také více flexibilní.

Pro drobného investora tedy ETF ve srovnání s akciemi představují především časovou úsporu, nižší riziko a také nižší náklady. Přitom zajišťují investorovi rozsáhlou diverzifikaci portfolia.

ETF mají ve srovnání s akciemi ale také nevýhody. Ty spočívají zejména v měnovém riziku.

Díky tomu, že ETF nejsou obchodovány na české burze, je potřeba počítat s převodem prostředků do některé ze světových měn – USD, EUR, apod.

ETF jsou ideálním nástrojem v době konjunktury. To znamená, že finanční nástroj slepě kopírující růst indexu, bude také růst, zatímco jeho dílčí akcie mohou klesat.

Jakmile ale nastane pokles trhu, správci ETF fondů na to nemohou nijak reagovat. Jednoduše se musí držet složení fondu v závislosti na složení indexu.

V dobách poklesu trhů se tedy vyplatí držet spíše jednotlivé akcie, s nimiž je možné spekulovat na pokles.

TIP Jak koupit akcie
Podívejte se na tento článek, jak a kde snadno koupit akcie.

 

Jaké jsou rozdíly mezi ETF a CFD?

Při rozhodování zda investovat do akciového indexu prostřednictvím ETF či CFD (Contract for Difference) je důležitý především váš předpokládaný záměr.

Chcete-li dělat především krátkodobé obchody a využívat při nich finanční páku, vsaďte na CFD.

Poplatkem za tyto obchody je standardně pouze spread, případně swap držíte-li pozici otevřenou přes noc. Nezapomeňte ale na to, že CFD se neobchodují na burze, ale na OTC trhu.

RECENZE CFD brokera
Brokera nejen na CFD, u kterého můžete kopírovat úspěšné obchody ostatních investorů, jsme popisovali zde.

Při krátkodobých transakcí prostřednictvím CFD lze využít i finanční páku, jejíž maximální hodnota je dle platných evropských regulí nastavena na 1: 20.

To na jednu stranu přináší možnost velkého zisku, na stranu druhou nese také vysoké riziko.

Nechcete-li dlouhé hodiny sedět u počítače a zároveň přitom riskovat ohromné množství peněz, budou pro vás výhodnější fondy ETF.

Ty jsou vhodné spíše pro investice dlouhodobějšího rázu v řádech dnů i týdnů a pracovat se s nimi dá podobně jako s akciemi.

I při obchodování s ETF lze využít finanční páku, pouze ale v hodnotách 1: 2 či 1: 3.

To prakticky sice znamená, že si nepřijdete na tak ohromné zisky jako v případě CFD, ale také nepodstupujete tak vysoké riziko.

 

Podívejte na top nejpopulárnějších CFD: