6 rad, jak začít obchodovat na burze

Jak začít obchodovat na burze? Jedním ze způsobů, jak zhodnotit své stávající peníze a vydělat nové, je obchodování na burze. Spousta lidí ovšem netuší, jak začít obchodovat na burze, a bojí se udělat první krok.

Situace každého člověka je jiná, ale několik základních doporučení by vám v tomto ohledu mělo být schopných pomoct.

 

Co je to burza a jak funguje

Burza je instituce (zpravidla se jedná o právnickou osobu typu akciové společnosti), prostřednictvím které lze nakupovat a prodávat různé investiční nástroje na základě nabídky a poptávky.

Nejčastěji se jedná o akcie, dále dluhopisy, futures, certifikáty a další cenné papíry.

Mezi nejznámější burzy patří např. americká New York Stock Exchange (NYSE) či NASDAQ (Nasdaq), čínská Shanghai Stock Exchange (SSE) nebo Shenzhen Stock Exchange (SZSE), tokijská Tokyo Stock Exchange (TSE), evropská Euronext (ENX), londýnská London Stock Exchange Group (LSE) nebo hongkongská Hong Kong Stock Exchange (SEHK).

U nás funguje Burza cenných papírů Praha, a.s. (BCPP), která je sice největším organizátorem trhu s cennými papíry v České republice, ale v porovnání s výše uvedenými burzami je trpaslíkem.

 

6 rad, jak začít obchodovat na burze

 

1. Rozhodněte se, jakým způsobem chcete začít obchodovat

Existuje několik způsobů, jak zahájit obchodování na burze. Jedním z nich je si vše nastudovat sám, seznámit se s fungováním burzy v praxi, přečíst odborné publikace, jednoduše si burzu vyzkoušet na vlastní kůži.

Knihy pro obchodování na burze a investování najdete také zde.

Nebo můžete zvolit jiný přístup a domluvit se s poradcem, který vám pomůže ze začátku vašeho obchodování na burze, prozradí vám, jak postupovat, a čeho byste se naopak měli pokusit vyvarovat.

Spousta velkých makléřských společností nabízí tuto službu a umožňuje vám investovat vaše peníze podle toho, jaké máte konkrétní cíle.

Jakmile máte své priority a přání ujasněné, můžete se pustit do následujícího kroku.

 

2. Otevřete si obchodní účet nebo demo účet

Obecně platí, že abyste mohli obchodovat na burze, budete potřebovat účet. Ideálně online účet, který vám nabídne rychlou a jednoduchou možnost nakupovat a prodávat akcie.

Některé brokerské společnosti nabízí také jakýsi simulátor burzy neboli demo účet, na kterém si můžete vyzkoušet obchodování na burze s virtuálním kapitálem (jednou z nich je i tato společnost).

U odborníka si pak můžete otevřít specializovaný účet. Uvažte, na kolik vás vyjde specializovaný účet a podle toho učiňte své rozhodnutí. Specializované účty jsou zpravidla o něco dražší, ale na druhou stranu jsou v rukou odborníka, který může obchodovat na burze místo vás, což přijde vhod zejména začátečníkům v obchodování na burze.

Společnosti spravující tyto účty se vás nejdříve zeptají na vaše investiční cíle a poté vám vystaví takové portfolio, pomocí kterého můžete svých cílů dosáhnout.

 

3. Znejte rozdíl mezi akciovým kapitálem a akciovými podílovými fondy

I pokud na to jste sami, můžete se naučit, jak začít obchodovat na burze. Dobrá zpráva je, že obchodování na burze nemusí být přehnaně složité. Pro začátek byste měli znát rozdíl mezi dvěma základními pojmy: akciový kapitál a akciové podílové fondy.

Akciové podílové fondy vám umožňují zakoupit malé části rozdílných akcií v rámci jediné transakce. Když investujete do fondu, budete rovněž vlastnit malé části každé společnosti, do níž jste investovali.

Můžete rovněž spojit několik fondů dohromady, abyste vytvořili dostatečně diverzifikované portfolio. Zde se hodí poznamenat, že vytvořit si diverzifikované portfolio je jedním ze základních pravidel, jak začít obchodovat na burze a mít větší šanci na úspěch.

TIP na automatizované portfolio
Pokud si nejste jisti výběrem akciových titulů, můžete vše nechat na této automatizované platformě Portu, za kterou stojí odborníci.

A co akciový kapitál? Pokud vás zajímá určitá společnost, můžete si koupit jediný podíl nebo několik z nich, abyste se pozvolna začali věnovat obchodování na burze. Tato strategie je vhodnější pro úplné začátečníky v obchodování na burze.

V tomto případě platí, že vybudovat si diverzifikované portfolio z individuálních akciových kapitálů je možné, ale vyžaduje to značnou investici, kterou si ne každý může ze začátku obchodování na burze dovolit.

Kladem akciových podílových fondů je jejich diverzifikace, která umenšuje celkové riziko ztráty peněz. Na druhou stranu u akciových podílových fondů nedochází k tak obrovskému vzestupu, jako se může stát u individuálních akciových kapitálů.

Akciové kapitály mají zase tu nevýhodu, že jejich rozumný výběr se může štědře vyplatit, ale šance, že jeden určitý akciový kapitál vás učiní opravdu bohatým, je opravdu nízká.

Pro většinu investorů tak platí, že portfolio složené převážně z akciových podílových fondů je pro ně prvořadá volba. To, co si nakonec vyberete, ovšem záleží na vašich finančních cílech
i možnostech.

Jak začít obchodovat na burze Wall Street

 

4. Nastavte si rozpočet pro obchodování na burze

Noví investoři si mnohdy na začátku svého obchodování na burze pokládají důležitou otázku: Kolik peněz potřebuji, abych mohl začít obchodovat na burze?

Množství peněz, které potřebujete, abyste si pořídili podíl na burze, závisí na tom, jak jsou akcie drahé (jejich ceny se mohou pohybovat od několika desítek korun až po tisíce).

Pokud investujete skrze fondy, můžete zaměřit značnou část vašeho portfolia na akciové fondy, zejména v případě, že hodláte na burze obchodovat dlouhodobě, v horizontu několika let nebo klidně i více.

Oproti tomu akciové kapitály se zpravidla hodí na krátkodobé obchodování, a někteří odborníci doporučují, že by neměly tvořit více než deset procent vašeho investičního portfolia.

 

5. Začněte obchodovat

V konečném důsledku nejdůležitějším krokem, na který byste neměli zapomenout, když se chcete naučit, jak začít obchodovat na burze, je se do obchodování opravdu aktivně pustit.

Obchodování na burze může zahrnovat řadu komplikovaných strategií a rafinovaných přístupů, ale někteří z nejúspěšnějších investorů jsou ti, kteří místo toho vycházeli ze základů.

To většinou zahrnuje používat akciové fondy jako základ vašeho portfolia a vybírat si akciové kapitály pouze v případě, že věříte v potenciál dané společnosti pro růst.

Jak začít obchodovat na burze
1. Vyberte si svého brokera: pro začátek zkuste např. XTB nebo eToro, případně Trading 212
2. Předložte potřebnou dokumentaci, vložte vklad a začněte obchodovat

 

6. Důležitá doporučení pro obchodování na burze

Existuje několik nejčastějších otázek, na něž se lidé ptají, když se chtějí dozvědět, jak začít obchodovat na burze. Jedna z nich se týká toho, jestli je možné investovat i v případě, že člověk nemá příliš mnoho peněz. Odpověď zní ano, jen musíte najít správnou možnost.

S menšími částkami se hůře vytváří diverzifikace portfolia, ale to neznamená, že byste s obchodováním nemohli začít. Jen minimálně ze začátku nebudete mít tak široké možnosti obchodování jako lidé s vyšším počátečním kapitálem.

Obchodování na burze většinou probíhá dlouhodobě, takže byste neměli investovat peníze, které byste mohli brzy potřebovat.

A rozhodně byste na něj neměli obětovat peníze z vašich finančních rezerv určených pro případnou zdravotní, rodinnou, či jinou pohotovost.

Někteří lidé se rovněž ptají, jestli je obchodování na burze vhodné pro začátečníky ve finančním světě. Odpověď je opět ano. Všichni, začátečníky nevyjímaje, mohou obchodovat na burze, pokud se připraví na to, že se jim jejich investice nemusí zhodnotit hned.

Jako doporučený čas odborníci mnohdy uvádějí až pět let, protože je na burze relativně vzácné zažít úpadek, který by trval déle než oněch pět let.

Další věcí, kterou je dobré zmínit, je to, že si můžete vytvořit diverzifikované portfolio i z akciových kapitálů, nejenom z akciových podílových fondů.

Zabere to nicméně hodně času, zahrnuje průzkum jednotlivých společností a také potřebujete vědět, jak zvládat své investiční portfolio, proto jsou akciové fondy pro začátečníky mnohdy lepší volbou.

Při rozhodování se, jak při obchodování na burze postupovat, je důležité vzít v potaz především dva faktory – vaše dlouhodobé cíle a to, jakou míru případného rizika jste ochotní podstoupit. Jak již zaznělo výše, obchodování na burze většinou není prostředek k rychlému zbohatnutí, proto vyžaduje trpělivost a pečlivou strategii.

 

Jaký zvolit software pro obchodování na burze

Platforma pro obchodování na mobilu nebo počítači

Potřebný software či obchodní platformu vám poskytne broker, přes kterého budete obchodovat. Buď si můžete otevřít platformu v prohlížeči, nebo si ji stáhnout do počítače a nainstalovat nebo používat aplikaci na mobilu. Budete potřebovat pouze internetové připojení.

Intuitivní aplikaci najdete třeba u tohoto brokera v češtině.