4 možnosti, jak si půjčit peníze

V tomto článku se dozvíte, jak si půjčit peníze. Půjčka peněz může mít mnoho podob.

Spoustu lidí děsí, ale pokud je to i váš případ, jistě rádi uslyšíte, že i půjčka může proběhnout bez problémů, aspoň budete-li následovat několik základních zásad a doporučení, jak co nejlépe v takovémto případě postupovat.

Podívejme se tedy společně na čtyři nejčastější metody, jak si půjčit peníze.

4 možnosti, jak si půjčit peníze

Půjčka od rodiny nebo přátel

Půjčka od rodiny a přátel je pravděpodobně jediná, kde nemusíte platit žádné úroky (pokud se tak dohodnete).

Jestli ji tedy chcete vyzkoušet, sepište seznam členů rodiny a přátel, o nichž si myslíte, že by teoreticky mohli být ochotní vám půjčit peníze a mají patřičné finanční prostředky.

Zvažte přesnou podobu vašeho vztahu s těmito lidmi, to, jestli jste si blízcí nebo zdali jste jim vy samotní v minulosti půjčili peníze.

Přátelé a rodina vám pravděpodobněji půjčí peníze, pokud s nimi máte blízký vztah založený na důvěře, či v případě, že jste jim v minulosti po finanční stránce vypomohli.

Jakmile máte seznam hotový, vyberte osobu, o níž si myslíte, že by mohla být nejvíce ochotná vám pomoct a kontaktujte ji jako první.

Hovořte na rovinu

Pokud se rozhodnete zkusit požádat o půjčku kamaráda či člena rodiny, hlavně s ním hovořte na rovinu. Chovejte se přátelsky, ale nezakrývejte své pravé úmysly.

A hlavně se nezapomeňte dohodnout na přesných podmínkách splacení peněz v případě, že odpověď bude znít ano. Klidně podmínky sepište, abyste na ně nezapomněli.

Písemná dohoda by měla obsahovat detaily jako jméno člověka, který peníze půjčuje a jméno toho, kdo peníze přijímá (tedy pravděpodobně vaše).

Také by v ní neměla chybět výše půjčky, datum splatnosti a případný úrok z půjčky (k němuž se dostaneme níže).

Nezapomeňte oba dva smlouvu podepsat! Jestli opravdu chcete mít jistotu, že v tomto směru nedojde k nedorozumění, zvažte možnost dohodu nechat ověřit notářem.

Může se ovšem stát, že jako odpověď dostanete ne. Je proto předem vhodné daného člověka ujistit, že pochopíte, pokud vám peníze nemůže půjčit.

Ačkoliv je můžete opravdu potřebovat, není férové nutit někoho půjčit vám peníze, které ani nemusí mít v prvé řadě.

Navrhněte úrok

Může se stát, že váš příbuzný nebo kamarád peníze má, ale váhá, jestli vám je půjčit – například proto, že má špatné zkušenosti s půjčováním peněz z minulosti.

V takovém případě může výrazně pomoct ho uklidnit, když navrhnete, že k půjčce přidáte úrok.

Je dobré navrhnout úrokovou míru čítající tři až pět procent celkové hodnoty půjčky, čímž se výrazně zvýší vaše šance, že půjčku dostanete, jelikož daný člověk získá v konečném důsledku víc peněz, než kdyby mu finance pouze seděly ve spořicím účtu.

A vy na tom rovněž vyděláte, protože tři až pět procent je nižší úrok, než jaký byste získali v případě jakékoliv jiné metody půjčení peněz.

Splaťte peníze včas

Může se to zdát být očividné, ale přesto je třeba toto pravidlo zdůraznit – hlavně splaťte peníze včas.

Pokud tak neučiníte, hrozí vám, že ztratíte důvěru svého kamaráda nebo příbuzného a zničíte tím svůj vztah, či ho aspoň navždy poškodíte. Jestliže tedy z libovolného důvodu máte problém peníze splatit zpátky, okamžitě daného člověka kontaktujte a situaci mu vysvětlete.

Když budete upřímní a jasně zmíníte, proč nemůžete peníze ihned splatit a kdy by k tomu mohlo dojít, je větší šance, že vám budou ochotni naslouchat a vyjít vstříc.

I tehdy byste se však měli usilovně snažit peníze splatit co nejdřív, klidně po menších částkách. A samozřejmě, někdy se může stát, že nečekaně získáte peníze navíc.

V takovém případě neexistuje jediný důvod, proč byste půjčku nemohli splatit s časovým předstihem.

Jak si půjčit peníze od Zaplo
Peníze můžete mít během pár minut od nebankovní společnosti Zaplo. Půjčka až 30000 Kč na 30 dní a pro nové zákazníky půjčka až 16000 Kč bez poplatků!
Stačí si o ně požádat kliknutím zde.

 

Jak si půjčit peníze: Půjčka od bankovní či nebankovní společnosti

Druhou variantou, která je v České republice i v dalších státech výrazně rozšířená, je půjčka peněz od finanční instituce (nejčastěji od banky).

Než se však rozhodnete k tomuto kroku uchýlit, opět byste si měli dát pozor na několik faktorů.

Zkontrolujte skóre na kreditní kartě

Předtím než zavítáte do banky kvůli sjednání půjčky, je dobré zkontrolovat skóre na své kreditní kartě (máte-li kreditní kartu).

Důvodem pro to je, že mnoho bank zkontrolujte vaše kreditní skóre předtím, než se rozhodne, za jakých podmínek vám peníze půjčí nebo jestli vám je vůbec půjčí v prvé řadě.

Znát své skóre s předstihem vám tak poskytne přibližnou představu, co byste mohli očekávat.

Pokud máte žádný kredit nebo špatný kredit, banka může stále být ochotná vám půjčku nabídnout, ale úroková míra bude pravděpodobně velmi vysoká a banka by navíc mohla vyžadovat hmotnou záruku, například v podobě vašeho auta.

V případě, že byste půjčku nezvládli splatit, by vám tak banka následně auto zabavila a to by se stalo majetkem banky.

Další možností je, že banka požádá, aby vám za půjčku ručil někdo jiný.

Požádat člena rodiny či kamaráda, aby se této nemilé povinnosti ujal, nese stejná rizika, jako kdybyste si peníze půjčili přímo od nich (silná možnost odmítnutí a poškození vztahů).

Ten, kdo půjčku podepíše, je následně zodpovědný za jakoukoliv nesplacenou částku.

Porovnejte výši úroků jednotlivých institucí

Dobrá zpráva je, že v případě dobrého kreditního skóre a pravidelného, dostatečně vysokého platu pravděpodobně budete mít na výběr z více nabídek půjčky, a budete si tak moct zvolit takovou, která vám co nejvíce vyhovuje.

Jak si půjčit peníze_Krátkodobé půjčky 1000 kč až 5000 Kč

Logickým prvním krokem je se nejdříve se žádostí o půjčku obrátit na banku, s níž už dlouho spolupracujete, například tak, že u ní máte účet. Aspoň v případě, že vaše společná historie je solidní, bez jakýchkoliv zádrhelů.

Samozřejmě se někdy může stát, že nemáte bankovní účet. V takovém případě může být velmi obtížné dostat půjčku od banky, ale rozhodně byste to neměli vzdávat.

Začněte tím, že prozkoumáte internetové stránky a zjistíte, které finanční instituce nabízejí osobní půjčky.

Při výběru byste se pak měli soustředit na několik faktorů, na konkrétní podmínky půjčky, dobu jejího splacení a především výši úroků.

Když zkombinujete všechny tyto faktory, máte šanci najít tu nejlepší možnou půjčku, jaká je k dispozici.

Požádejte o půjčku

Jakmile máte vybranou konkrétní banku nebo jinou finanční instituci, u níž byste chtěli půjčku uzavřít, dalším krokem je o půjčku požádat.

Nejlepší způsob, jak to učinit, je zavítat do banky osobně, protože budete nejenom moct klást otázky, ale také poskytnout libovolné informace, které ovlivní rozhodnutí banky ohledně půjčky.

Ujistěte se, že s sebou máte všechny patřičné dokumenty. Rozdílné banky vyžadují rozdílné dokumenty, proto je nejlepší jim předem zavolat, abyste zjistili, co s sebou přinést, či zkontrolujte jejich webové stránky.

Další možností je požádat online, což může být dobrá varianta pro lidi s nedostatkem času. Měli byste si nicméně zapamatovat, že osobní žádost zvýší vaši šanci získat výhodnou půjčku.

Při osobní žádosti se nezapomeňte vhodně obléknout, stejně jako byste se oblékli na pracovní pohovor. To znamená mít na sobě čisté a pečlivě vyžehlené formálnější oblečení.

Možná si myslíte, že byste neměli být souzeni na základě vašeho zevnějšku, ale pravda je taková, že to, jak vystupujete a jak jste upraveni, může rovněž ovlivnit výsledek vaší žádosti o půjčku.

Jak si půjčit až 20 000 Kč?

Ujistěte se, že rozumíte podmínkám půjčky

Finanční žargon je pro mnohé lidi nesrozumitelný, což může zkomplikovat situaci. Žádost o půjčku je významný krok, jehož detaily by se neměly podceňovat.

Za žádných okolností nepřijímejte půjčku, pokud jsou v ní podmínky, kterým nerozumíte. Požádejte pracovníka banky o to, aby vám nejasné pasáže vysvětlil.

Možná si budete v daném okamžiku připadat hloupě, ale chvilkový pocit zahanbení vám může pomoct do budoucna předejít závažným problémům.

Jestli si to můžete po finanční stránce dovolit, stojí za to rovněž dokumenty ohledně půjčky nechat zkontrolovat důvěryhodným právníkem, abyste se ujistili, že v podmínkách půjčky nečíhají žádné skryté nástrahy a nemilá překvapení.

Přečtěte si níže i další možnosti, jak si půjčit peníze.

 

Půjčka prostřednictvím kreditní karty

Třetím běžným krokem je půjčka prostřednictvím kreditní karty.

Tato forma půjčky je vhodná především pro menší finanční částky, například tehdy, když vám před Vánoci nevybývají peníze na vánoční dárky.

Měli byste si však pamatovat, že pokud částku nesplatíte do konce měsíce, začnou se na půjčku hromadit úroky.

Společnost vydávající vaši kreditní kartu vám zpravidla každý měsíc pošle účet a sdělí vám nezbytné minimum, které byste měli v daném období vynaložit ke splacení půjčky.

Tato měsíčně splácená částka bývá obvykle přímo úměrná výši půjčky. Pokud jste si například půjčili pouhé dva tisíce, můžete měsíčně splácet například jenom přibližně tři sta korun.

Jestliže vám to ovšem vaše finanční okolnosti dovolí, je dobré snažit se vždy každý měsíc zaplatit o něco víc než pouhé absolutní minimum – a samozřejmě vždy platit včas. To vylepší skóre vaší kreditní karty.

 

Půjčka od lidí

Jak si půjčit peníze od lidí? Můžete využít službu Zonky a požádat o půjčku na cokoli, na kterou vám půjčí běžní lidé (investoři).

Existuje pochopitelně řada dalších způsobů, jak si půjčit peníze, v tomto článku jsme zmínili pouze ty nejčastěji využívané.

Každá půjčka je jiná, ale u všech platí, že byste měli být pečlivě obeznámeni s jejími podmínkami a hlavně peníze splácet včas. To je naprostý základ úspěšné půjčky peněz.