Zemní plyn končí zimní sezónu v poli poražených. Co bude dál?

Cena zemního plynu v posledních letech prochází velmi negativním obdobím. Z maxim z léta roku 2022 hodnota klesla už o více než 80 % a i přes růst posledních dní se zdá, že klesající trend je nezastavitelný.

Jak jsme se do této situace dostali? A je šance, že přijde v blízké době konečně obrat?

V první řadě je nutno říci, že vysoké ceny z roku 2022 byly především způsobeny začátkem konfliktu na Ukrajině, který šokoval komoditní trhy.

Zmíněný pokles se tím pádem dal očekávat a považovat spíše za návrat do normálu.

Nicméně ceny zemního plynu od listopadu 2022 de facto klesat nepřestaly a nyní se pohybují blízko minim z posledních třiceti let.

Navíc pokud vezmeme v potaz inflaci, letošní ceny jsou nejnižší v historii, plyn ztrácí meziročně 35 %.

Vývoj cen zemního plynu, Zdroj: xStation

 

TIP: Čeká nás konečně obrat na zemním plynu? A jak se bude dařit dalším komoditám? Tyto i další otázky se pokusí zodpovědět již tradiční Online trading konference od XTB.
Přihlaste se zdarma zde: https://cz.xtb.com/online-trading-konference-2024

 

Za tímto historickým propadem stojí hned několik faktorů. Bezpochyby tím nejzásadnějším bylo samotné počasí.

V USA končí nejteplejší zima v historii, která je spojována s klimatickou krizí a i předchozí zima byla rekordně teplá. Spotřeba zemního plynu tak byla velmi nízká.

Na druhou stranu produkce plynu v USA byla naopak rekordní – v prosinci minulého roku bylo vytěženo 105 mld. kubických stop denně, což je nejvíce za posledních 15 let, kdy začala těžba z břidlic.

Tyto dva aspekty zapříčinily, že jsou zásoby plynu výrazně nad 5letým průměrem (o 20 % výš), o 11 % vyšší meziročně.

Na tuto situaci pak reagovali i samotní producenti, kteří v reakci na propad cen plánují snížit těžbu plynu. Plány na snížení produkce oznámili Chesapeake, Comstock Resources i EQT.

Podobný klesající trend vidíme dokonce na ceně evropského zemního plynu, jehož cena  klesla na 25 euro/Mwh, což je méně než desetina ve srovnání s rekordy v létě 2022.

LNG je dostatek a nízká cena plynu je zde spojována především s poklesem cen elektřiny.

Co tedy očekávat od následujících měsíců? Zemní plyn nyní vstupuje do mezisezonního období, které je většinou spojeno i s nižší volatilitou.

Tedy za předpokladu, že nenastane nějaká další katastrofická událost, výkyvy cen by se měly pomalu stabilizovat a potenciálně nabrat nový směr.

Jak využít cenových pohybů ve váš prospěch?

V případě, že chcete těchto cenových pohybů využít napřímo, zemní plyn a desítky dalších komodit naleznete v nabídce XTB.