Bude rok 2024 plný překvapení a příležitostí?

Zajímá vás, co přinese nový rok ve světě financí a investic? Čeho bychom se tedy mohli dočkat v roce 2024? Přijde recese nebo obrat?

Nikdo samozřejmě není schopen předpovědět budoucnost, můžeme nicméně stanovit nejdůležitější aspekty, na které se soustředit.

Analytický tým XTB proto připravil ebook Tržní výhled pro rok 2024 zaměřující se právě na toto téma.

Naleznete v něm sedm klíčových otázek a následný rozbor daných situací, které nám mohou pomoci při navigování trhů v následujícím roce:

Americká ekonomika: Měkké přistání nebo volný pád?

Ať se nám to líbí nebo ne, Amerika, její ekonomika a měna jsou stěžejní pro celý svět.

USA se podobně jako zbytek světa potýkají s vysokou inflací, která sice není tak vysoká jako u nás, nicméně představuje velký problém.

Spojené státy právě procházejí fascinujícím obdobím – od hospodářské turbulence k překvapivé odolnosti.

Zda se americká ekonomika vyhne recesi a jaký dopad to bude mít na globální trhy ale stále zůstává zásadní otázkou.

Evropa: Na pokraji recese?

S vysokými energetickými cenami a politickými výzvami se stále častěji ptáme: Jaký bude osud evropské ekonomiky? Zatímco USA překvapují pozitivními výsledky, Evropa je zklamáním.

Podnikatelské aktivity, jako například PMI, ukazují, že situace v Evropě je již nyní nejtěžší z klíčových hospodářských regionů. Obzvláště hluboký pokles jsme zaznamenali ve výrobním sektoru.

Jak velkou hrozbu tato situace představuje pro nás, Evropany?

Inflace: Strach minulosti nebo trvalý problém?

Předešlé měsíce přinesly inflační strach, který vyústil v nejpůsobivější zpřísnění měnové politiky v západním světě za poslední desetiletí a s tím související obavy z recese.

Nicméně bude záviset na délce restriktivní politiky, kterou budou hlavní centrální banky udržovat, ta zase bude záviset od inflace. Tento ekonomický začarovaný kruh je nekonečné téma.

Jsme svědky jen dočasného jevu nebo změny dlouhodobého trendu?

Geopolitika: Klid před bouří?

Žijeme ve světě, kde se geopolitické napětí stalo součástí obrazu, kterému musí investor věnovat pozornost.

V roce 2022 Evropou otřásla ruská agrese vůči Ukrajině, v roce 2023  se k evropskému konfliktu přidala i krize na Blízkém východě i řada dalších, menších konfliktů po celém světě.

Nicméně za největší aktuální konflikt se pravděpodobně dá označit boj o globální dominanci mezi USA a Čínou, který se možná neodehrává přímo na bitevním poli mezi velmocemi samotnými, bezpochyby ale má dopad na skoro vše, co se současné geopolitické situace týče.

Akcie, zlato, ropa: Kam směřují tyto aktiva?

Hloubková analýza klíčových trhů – od technologických gigantů a umělé inteligence až po komoditní trhy. Mnoho instrumentů si prošlo velkými propady následované často až rekordními zisky.

Je ale takové tempo růstu udržitelné?

Bitcoin a kryptoměny: Co nás čeká po halvingu?

V neposlední řadě bychom neměli zapomenout ani na Bitcoin a další kryptoměny.

Ačkoliv krypto zažilo v roce 2022 opravdu brutální propady, tento rok přišel comeback a BTC vzrostlo od začátku ledna už o více než 160 %.

Možné schválení spotového ETF na Bitcoin, přicházející halving i rozuzlení krachu FTX, to vše nás čeká následující rok.

Pokud vše půjde podle plánu je možné, že růst v roce 2023 byl jen slabý začátek. Netřeba ale připomínat, že ve světě investic, a kryptoměn obzvlášť, nikdy není nic jisté.

Tržní výhled 2024 zdarma

Pokud chcete se chcete dozvědět, jaké názory na tyto témata mají analytici XTB a další experti stáhněte si ebook Tržní výhled pro rok 2024 zdarma: