Tomáš Vranka [XTB]: Když nevím, co koupit, věřím Buffettovi

Poslední měsíc byl na trzích především ve znamení výsledkové sezóny. Největší světové společnosti zveřejňovaly své hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku.

Výsledková sezóna je vždy investory sledována, tentokrát však obzvlášť pozorně, protože u mnoha společností se očekával poměrně velký pokles ziskovosti.

Žádná velká apokalypsa se však nekonala a výsledková sezóna jako celek byla víceméně v pořádku.

Pokud vás zajímají výsledky jednotlivých společností, jejich přehled naleznete v tomto playlistu na Youtube kanálu XTB.

Společnosti ve vzorovém akciovém portfoliu, které Tomáš spravuje, přinesly několik zajímavých informací, včetně dvou novinek od společností Apple a IDC.

Dozvěděli jsme se například o rozšíření spolupráce společnosti Apple s Goldman Sachs a proč se Apple stává významným hráčem v oblasti fintech.

V rámci pravidelného měsíčního příkupu se pak Tomáš rozhodl navýšit svou pozici v konglomerátu Berkshire Hathaway.

Firma bývá pro svou diverzifikaci označována jako alternativa S&P 500 a to, že se společnosti daří, potvrzují i poslední výsledky, ve kterých Berkshire Hathaway vykázala rekordní zisky.

Z hlediska retailového investora byl ale vždy problém cena této akcie, která je poměrně vysoká. Akcie společnosti typu A stojí skoro půl milionu dolarů.

Akcie typu B poté můžete koupit za cenu kolem 325 USD, což je v porovnání s první možností určitě mnohem dostupnější, nicméně i to může být například pro strategii postupného dokupování příliš drahé.

Pro takové případy XTB zavedla tento měsíc frakční akcie. Nyní je tedy možné koupit Berkshire Hathaway a mnoho dalších akcií a ETF za libovolnou hodnotu začínající už od 10 USD!

Právě této možnosti také využil Tomáš ve svém aktuálním nákupu.

Podrobnější informace k výše uvedeným tématům naleznete v nejnovějším videu z tohoto měsíce ze série Akciové portfolio Tomáše Vranky, které je k dispozici na tomto odkazu:

https://cz.xtb.com/akciove-portfolio-tomase-vranky