Jak obchodovat se zlatem [2024]: kompletní průvodce

Jak obchodovat se zlatem: přečtěte si kompletního průvodce obchodováním se zlatem (způsoby, výhody nevýhody a na co dát pozor) v tomto článku.

Chcete-li rozložit své riziko a trápí vás nejistá doba, představuje zlato skvělou příležitost k obchodu s většími jistotami než například kryptoměny nebo akcie. To ostatně představují všechny vzácné kovy, jejichž těžba je nákladná, a proto jsou tak drahé.

Zlato se však stalo ze všech vzácných kovů nejoblíbenějším a získalo ve světové ekonomice zcela výjimečné místo. Trh se zlatem dokáže nabídnout skvělé příležitosti pro obchody.

 

Proč obchodovat se zlatem?

Každý trader se do obchodování se zlatem pouští z jiných důvodů. Většině z nich jsou ale společné 3 hlavní důvody:

1) Diverzifikace portfolia

Snaha o zmírnění rizika a zvýšení ziskovosti investic vede k obchodování se zlatem jak drobné obchodníky, tak větší instituce.

Obchodování se zlatem je obecně považováno za způsob zajištění finančních prostředků a ochrany investičního portfolia, protože cena zlata se obvykle chová opačně než ceny na akciových trzích.

 

2) Udržení hodnoty finančních prostředků

Nabídka zlata se každoročně zvyšuje jen mírně. Nová naleziště přibývají jen málo. Ve srovnání s množstvím zlata, které je uschováno v sejfech jako šperky, případně obchodováno na vázaném trhu, je množství nově přibývajícího zlata opravdu minimální.

Jak obchodovat se zlatem_slitky

Proto se jeho cena každým rokem zvyšuje a předpokládá se, že se zvyšovat bude tím více, čím méně jej bude přibývat.

Zlato je totiž poměrně hojně rozšířené, Světová rada pro zlato (World Gold Council) odhaduje, že jeho celkové množství na zemi se pohybuje okolo necelých 200 tisíc tun, problém je však s jeho těžbou, ta je nákladná a náročná na technologie.

V případě některých ložisek dokonce tak, že se ekonomicky nevyplatí je vydolovat. Přesto se ročně vytěží v průměru 3 400 tun nového zlata v hodnotě asi 160 miliard amerických dolarů. Nejvíce zlata těží Čína, následuje Austrálie, Rusko a Spojené státy americké.

 

3) Zmírnění následků inflace

Investujete-li do měn, musíte počítat s tím, že budou svoji hodnotu časem ztrácet. Na vině je inflace. Ta se ale zlata netýká.

Na zlato nemají negativní vliv dokonce ani nepředvídatelné krize a dlouhodobé recese, naopak v jejich průběhu získává na hodnotě, protože většina investorů jej považuje za sázku na jistotu.

 

4 způsoby, jak obchodovat se zlatem

Zlato je komodita a jako takovou ji můžete tradičně nakoupit na některém komoditním trhu. To ale není jediný způsob, jak obchodovat se zlatem.

Existuje i celá řada dalších. Například:

1) Futures na zlato

Jestliže koupíte futures kontrakt na zlato, kupujete ve své podstatě právo na budoucí dodávku za předem stanovenou cenu.

Na trhu s futures obchodují mimo jiné přímí výrobci a odběratelé, kteří mají zájem o realizaci fyzické dodávky zlata, ne jen o spekulaci na růst či pokles ceny.

Proto jde o jeden z nejméně komplikovaných způsobů obchodování se zlatem. Jeho výhodou je možnost obchodování na regulovaném trhu za předem daných a kontrolovaných podmínek.

 

2) Obchodování se zlatem prostřednictvím CFD kontraktů

Kontrakty na vyrovnání rozdílu (Contract for difference) jsou skvělým způsobem, jak obchodovat se zlatem.

Jde o uměle vytvořené spekulační smlouvy, jejich cena a podmínky jsou vázány na konkrétní podkladové aktivum, kterým je v tomto případě zlato.

Obvykle jsou obchodovány za podmínek vytvořených a nastavených samotným brokerem, což tradeři musí respektovat.

Jejich výhodou je především možnost vysoké finanční páky, kterou by však především začínající obchodníci měli využívat uvážlivě, a praktická neexistence expirační doby, jako je tomu u futures kontraktů.

 

3) Obchodování se zlatem prostřednictvím ETF

ETF (Exchange Traded Funds) představují moderní investiční nástroj, za kterým se skrývají fondy vydávající své akcie, s nimiž se obchoduje stejně jako s běžnými akciemi na burzách.

V mnoha případech se pro ETF fondy používá označení indexové akcie nebo nízkonákladové fondy.

S využitím ETF lze levně a jednoduše diverzifikovat své portfolio, často je emitují především velké společnosti zajišťující jejich následnou likviditu.

Jde tedy o poměrně bezpečný obchodní nástroj. ETF vázaných na cenu zlata je celá řada. Ve většině případů se jedná o velmi konzervativní investiční nástroj, který se obvykle neobchoduje s finanční pákou.

ETF fondy nejsou určeny k intradennímu obchodování, hodí se spíše pro dlouhodobé držení pozice. Setkat se můžete s nejznámějším ETF na zlato, kterým je GLD.

Plus500 – CFD obchodní platforma

 

4) Jak obchodovat se zlatem na OTC trzích

Na OTC (Over the counter) trhu dochází k oboustranným dohodám mezi kupujícím a prodávajícím.

Jejich podmínky nejsou standardizovány, tak jak tomu je na většině organizovaných trhů. Výhodou je možnost sjednání individuálních podmínek obchodu.

Ve své podstatě jde o mimoburzovní trh.

Koupí kontraktů na zlato za spotovou cenu si kupujete fyzickou část uskladněného zlata, za jehož držení platíte drobný úrok. Na nákup můžete použít poměrně vysokou finanční páku.

Kromě úroků za držení pozice je negativem tohoto typu obchodu především jeho nejistota, nejde o organizovaný trh, který by poskytoval garance ze záchranných fondů.

TIP: broker na zlato
Tato recenze vám odhalí informace o brokerovi, kterého můžete použít na obchodování (nejen) se zlatem.

 

Jaké faktory mají vliv na cenu zlata?

Kromě některých vnějších okolností ovlivňují cenu zlata také účastníci trhu, kteří jej obchodují.

Mezi ty nejvýznamnější patří především centrální banky, které zlato prodávají a kupují kvůli tomu, aby regulovali svoje rezervy a stabilizovali hodnotu své měny.

V závislosti na tom, jak intenzivně centrální banky zlato kupují či prodávají, roste i jeho cena.

Velmi úzké spojení je také mezi cenou zlata a surové ropy. Cena obou těchto komodit je kótována v dolarech, což znamená, že jsou s touto měnou jejími výkyvy poměrně úzce spojeny.

Jestliže roste cena ropy, odrazí se to navíc ve zvýšení inflace, která má nakonec vliv i na cenu zlata.

Jak je asi již zřejmé, na cenu zlata má vliv i růst či pokles ceny amerického dolaru, s nímž je zlato velmi úzce spjato.

Vzájemnou závislost lze přirovnat k nepřímé úměře. Jestliže cena dolaru roste, na cenu zlata je vyvíjen tlak na pokles.

Na cenu zlata má vliv také dění na akciových trzích. Opět zde platí nepřímá úměra.

Jestliže procházejí akciové trhy obdobím nejistoty a ceny padají, cena zlata naopak roste, protože se o něj zajímají investoři snažící se v nejisté době minimalizovat své riziko.

A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na vliv poměru nabídky a poptávky. Zlato je komodita, jejíž cena roste při zvyšující se poptávce, jako je tomu i u dalších komodit.

Naštěstí je poptávka po zlatě poměrně konstantní, což jeho cenu udržuje či mírně zvyšuje.

V neposlední řadě ovlivňuje cenu zlata také vývoj amerických úrokových sazeb, což lze demonstrovat na příkladu z roku 2018, kdy FED (centrální bankovní systém USA) sazby zvýšil čtyřnásobně, což výrazně negativně působilo na cenu zlata.

V následujícím roce FED svoji strategii pozměnil a cena zlata začala opět růst.

V době koronavirové krize se zlato obchodovalo za historicky nejvyšší cenu.

 

Jaké prostředky je vhodné do zlata investovat?

Hledáte-li optimální úroveň svých úspor, které byste měli vložit do zlata, nečekejte, že vám někdo poradí přesné číslo. Stejně jako u ostatních typů obchodů platí, že peníze vynaložené na nákup by vám neměli chybět v rodinném rozpočtu.

Obecně je doporučeno na obchody se zlatem i ostatními finančními aktivy vyhradit 10 až 25 % vašich úspor.

To ve většině případů představuje dostatečné množství prostředků pro obchody, které ale neohrozí vaši životní úroveň.

Především je ale potřeba myslet na diverzifikaci vašeho obchodního portfolia a neinvestovat všechny volné prostředky do jediného finančního aktiva.

Kromě zlata obchodujte i akcie, vložte peníze do nemovitostí nebo využijte možností některých finančních derivátů.

Bude se vám klidněji spát.

Jak obchodovat se zlatem? Kopírujte úspěšné obchodníky

Obchodujte sami nebo si vyhledejte na platformě nejlepší obchodníky podle úspěšnosti a automaticky kopírujte jejich obchody na zlato. Přečtěte si recenzi sociální platformy pro obchodování.
Více informací