Nejlepší alternativní investice? [8 tipů]

Alternativní investice: Chcete investovat do něčeho jiného než do akcií? Co třeba do automobilových veteránů, whisky nebo tenisek?

V nejistých dobách se spousta investorů obrací i k alternativnímu investování, které může být zajímavou možností ke klasickému investování.

Ať už z hlediska zabezpečení, diverzifikace nebo jen kvůli svému zájmu. Jisté je však, že trh s alternativním investicemi je rozsáhlý a velmi zajímavý.

 

Alternativní investování. Co to je?

Pod alternativním investováním si vlastně můžeme představit téměř cokoliv. Tenisky, minerální kameny, umělecká díla, nemovitosti, víno, známky, automobilové veterány, porcelán, obrazy, Lego.

Do toho všeho, a ještě do spousty dalšího, se dá investovat. A výnosy jsou vskutku zajímavé. Je však nutné počítat s několika důležitými faktory.

Jedná se o dlouhodobé a méně likvidní investice. To znamená, že alternativní investice se zhodnocuje spíše v rámci let až desetiletí než v rámci měsíců. Na kupce je občas dobré si počkat.

Každý trh se pohybuje úplně jinak a má svá specifika. S tím je také potřeba počítat. Například růst cen známek neovlivňuje růst cen obrazů a naopak.

Každý trh má svoji dynamiku, která se s časem mění.

Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobé investice je potřeba také přemýšlet o tom, zda to, co je teď zrovna mezi investory populární bude populární třeba i za dvacet let.

Znalosti hrají důležitou roli. Toto u alternativního investování hraje důležitou roli. Investor by měl investovat jen do věcí, o které se skutečně zajímá a něco o nich ví.

Bez nutných znalostí se může stát, že například místo vysněného sběratelsky cenného veterána koupíte krásně opravené staré auto.

 

1) Drahé kovy a diamanty

Zlato, diamanty a stříbro jsou už stoletími prověřenou investicí pro „horší časy“. Zlato a diamanty jsou věčné i vděčné alternativní investice.

Obecně se dá říci, že investicí do zlata nezbohatnete, ale určitě v dlouhodobém časovém horizontu neproděláte. Hlavně v časech nejistoty a neklidu. Zlato považováno spíše za uchovatele hodnot.

Cenu diamatů kromě celkové světového dění ovlivňuje i množství zásob diamantů na trhu. To se například projevilo v minulém desetiletí.

Zatímco v letech 2004 až 2011 ceny diamantů vzrostly o více než 50 %, po roce 2011 nastal pokles téměř na cenu z roku 2004 a po několik let následovala cenová stagnace daná přesycením trhu diamanty.

V současné nejisté době poptávka po diamantech zase roste a tím i cena.

 

2) Automobiloví a motocykloví veteráni

Tento trh v posledních desetiletí nabral na popularitě. Sběratelství raritních aut, které bylo ještě před několika desetiletími spíše považováno za koníček dobře situovaných lidí, dostalo velký investiční potenciál.

Investice do starých automobilů a motocyklů se stala velmi výnosnou alternativní investicí.

Tím se však částečně změnila poptávka. Máte doma staré, zrezivělé auto, které však má všechno původní a žádný mechanik do něj od výroby nešáhl?

Vaše auto má možná mnohem větší potenciál než nablýskaný, pojízdný automobilový veterán, jehož díly však už dávno nejsou původní.

Skutečně zajímavou kategorií jsou pak raritní auta známých značek – nejvíce pak sportovní série.

Nejdražším autem na světě je Ferrari 250 GTO, jehož cena byla v roce 2019 ohodnocena na závratných 1 640 000 000 Kč.

O jak raritní vůz se jedná napovídá i to, že celkově těchto vozů bylo vyrobeno pouze 39.

 

Investice do veteránů s nevelkým kapitálem

Svůj podíl historického auta si můžete koupit i za pár korun na webu Portu Gallery.

veteráni jako alternativní investice

 

3) Umělecká díla a starožitnosti

Další stálicí na trhu s alternativními investicemi jsou investice do uměleckých děl a starožitností. Nejznámějším a v současné době zřejmě nejvíce prosperujícím odvětvím v této kategorii je určitě trh s uměleckými díly.

Od roku 2008 nastal velký boom investic do obrazů známých malířů a ceny v současnosti dosahují neuvěřitelných hodnot.

V roce 2020 byl v Česku vydražen obraz Piková dáma od malířky Toyen. Jeho cena dosáhla 78 milionů korun a stal se tak historicky nejdražším obrazem vydraženým v České republice.

Pro úplnost – v roce 2017 byl ten samý obraz koupen za 36 milionů korun.

Dosud nejdražším vydraženým obrazem je obraz Leonarda da Vinci pojmenovaný Salvator Mundi. Byl vydražen v roce 2017 za téměř 10 miliard korun. Jeho vlastníkem je saudskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán.

Ač se alternativní investice do umění v rámci začínajících autorů může zdá dobrým nápadem, je však potřeba dobrých znalostí umění, tržních možností i odhadu budoucího vývoje poptávky po daných obrazech daného stylu.

Může se také stát, že koupíme obraz, který bude pouze a jen krásnou dekorací našeho bytu.

O tom, jak jsou jednotlivé trhy neprovázané svědčí i fakt, že zatímco trh s uměním vzrůstá, trh se starožitným nábytkem podle odhadů indexu KFLII společnosti Knight Frank poklesl v horizontu 10 let o 30 procent.

 

4) Investiční víno, whisky a rum

Kategorií, která v současnosti se stává velmi populárním sběratelským a investorským artiklem jsou alternativní investice do vína, whisky nebo rumu.

I zde stejně jako u většiny alternativních investic potřebuje tato investice mnohem více než jen vynaložený kapitál. Není láhev jako láhev, je potřeba znát podmínky skladování a mít dobrý odhad na budoucí vývoj v této oblasti.

Například při nákupu investičního vína je nejdůležitější zhodnotit několik kritérií.

Víno musí být určené pro dlouhodobé skladování (většinou se počítám minimálně se sedmi, deseti lety a více), jeho produkce musí být omezená jen na určitý počet kusů, důležité je i hodnocení kritiků a síla značky.

V neposlední řadě je nutné myslet i na likviditu trhu – tedy to, zda je po daném víně vlastně poptávka.

Ovšem nenechte se odradit. O tom, že i o tyto investiční artikly je zájem svědčí například to, že v roce 2019 byla vydražena nejdražší whisky světa – Macallan Fine & Rare 1926 za 1,9 milionu dolarů.

Láhev stejné várky se dražila i v roce 2018, ale její cena však byla pouze 1,2 milionu dolarů.

Jak a kde na investice do alkoholu

Zájem o investice do whisky zaznamenala také online investiční galerie Portu Gallery (lze tam investovat od 1 Kč), kde se úspěšně upsalo několik vzácných sudů whisky.

whisky jako alternativní investice

 

5) Minerální a vzácné kameny

Tato kategorie byla velkou část své historie oblíbená spíš mezi sběrateli a nadšenci, teď však získává na popularitě i mezi lidmi, kteří chtějí zhodnotit své peníze v dlouhodobém časovém horizontu.

Nebo odkázat svým potomkům něco trvalého a hodnotného. Tento posun je částečně dán hledáním nových možností investic, částečně tím, že některé lokality minerálů a drahých kamenů jsou zpola vytěžené a hodnota těchto kamenů vzrůstá.

Z českých minerálů lze jmenovat český granát a vltavín.

Vltavíny získávají na stále větší oblibě nejen díky své jedinečnosti – jedná se o křemičité sklo, které vzniklo dopadem meteoritu a které nenajdeme je nikde jinde na světě než v jižních Čechách –  ale také kvůli své tajemnému pozadí.

Kromě jedinečného vzhledu je pro citlivější jedince nositeli kosmické energie. Díky tomu se kameny stávají oblíbené nejen mezi léčiteli, ale i mezi ezotericky založenými národy jako jsou například Číňané.

Český granát je dalším unikátním kamenem. Lze najít v Českém středohoří a Podkrkonoší. Celkově je považován jako jeden z nejkrásnějších světových granátů. Už po staletí se z něj dělali šperky.

V současné době se české granáty větších rozměrů už téměř nevyskytují a dají se zakoupit jen ze soukromých sbírek nebo jako součást starých šperků. Tím jejich cena ročně roste.

O tom, že se také jedná o velmi zajímavý kámen svědčí i to, že už Marie Terezie roku 1742 zakázala vývoz nezpracovaného českého granátu mimo území Čech a díky tomu nastartovala zlatou éru českého zlatnictví.

 

6) Tenisky (sneakers) jako alternativní investice

Sběratelské tenisky jsou velmi neotřelou, a přesto velmi zajímavou kategorií alternativních investic. Jedná se samozřejmě o limitované speciální edice.

Tenisky také prodává příběh, materiál, a dokonce i barvy.

Takové tenisky nejsou samozřejmě určené pro normální nošení – jedná se o investici a jakékoliv poškození jejich hodnotu snižuje. Proto je nutná obezřetnost.

Samozřejmostí by měl být nejen dostatek informací, ale i sledování pohybu nejen na trhu s teniskami ale i společensko – módní scéně.

Většina těchto limitovaných edicí vzniká spoluprací světových značek s různými sportovními, módními nebo hudebními ikonami.

Tenisky Air Jordan jako alternativní investice

Trh s limitovanými edicemi tenisek je obrovský hlavně u USA. Například edice Jordan 1 Retro High Off-White Chicago se v roce 2017 prodávala za 190 amerických dolarů.

V roce 2019 se její cena pohybovala už mezi třemi až pěti tisíci dolary.

Vůbec nejdražší teniska světa i historie byla prodána v 2020 za 560 tisíc dolarů.

Jednalo se o pár Nike Air Jordan, který legendární basketbalista Michael Jordan v roce 1985 nejen podepsal, ale také s nimi odehrál zápas.

 

7) Lego: trochu jiná alternativní investice

Lego není jen stavebnicí pro děti. Lego je totiž ikonickou stavebnicí, která se stala sběratelským artiklem. Největší hodnotu mají staré nikdy neotevřené a dobře skladované sety Lega.

Takže pokud něco takového doma máte a uvažujete jej dát svým potomkům na hraní, je lepší si nejprve zjistit, zda daná stavebnice nemá větší hodnotu neotevřená a nepoužitá.

Při investicích do Lega je však dobré počítat s tím, že trh je velmi individuální a jeho základ tvoří spíše než investoři stále ještě sběratelé.

To znamená, že v případě prodeje bude někdy nutné počkat delší dobu, než se objeví ten správný kupec.

Přesto se udává, že Lego trh je velmi rostoucí a dobře prosperující.

Nejdražším sběratelským setem byl v roce 2019 set Taj Mahal 10189 vydaný v roce 2008 a tehdy prodávaný za 299,99 amerických dolarů.

V současné době se cena neotevřeného setu prodává za téměř 2 500 dolarů.

Alternativní investice do lega

Set Millenium Falcon 10179 byl v roce 2007 vůbec nejdražším Lego setem, co šel pořídit. Jeho cena byla 499,99 dolarů.

V současné době se cena neotevřené krabice pohybuje mezi čtyřmi až pěti tisíci amerických dolarů.

 

8) Hudební nástroje

Další možností je investice do historických hudebních nástrojů nebo jejich částí.

V této online galerii se například podařilo upsat historický smyčec a několik vzácných houslí.

investice do hudebních nástrojů

Investoři, kteří se na tyto kousky složili věří, že jejich cena poroste a své podíly časem prodají se zajímavým ziskem.

 

Alternativní investice – ano nebo ne?

Výhodou alternativních investic jsou v mnoha případech velmi dobré zisky. Také se většinou se jedná o hmotné věci, na které si jde sáhnout, popřípadě je vidět, a hlavně je možné je fyzicky vlastnit.

Alternativní investice také mohou být dobrým doplňkem ke klasickému investování. Popřípadě velmi výnosným předmětem zájmu, který vás chytne a nepustí.

Nevýhodou těchto investic je to, že se většinou jedná o investice dlouhodobého charakteru, jejichž prodejnost není v některých případech úplně rychlá. Ve většině případů je také potřeba dobrých znalostí a vědomostí o předmětech našeho zájmu.

Ve fyzickém charakteru alternativních investic se pak výhoda stává současně i nevýhodou – většina věcí potřebuje speciální uskladnění i péči. A to představuje další náklady.

Další investiční příležitosti

Podívejte se na přehled dalších investičních příležitostí, které generují zajímavé výnosy.
Více informací