Dividendové akcie: Jak získat pasivní příjem z dividend

Dividendové akcie: Zajímá vás, jak si zajistit příjem z dividend? Vydělávání peněz z akcií vyplácejících dividendy – tzv. dividendových akcií – je jedním ze základů dobrého investování.

Zjistěte, co jsou to dividendy, jak funguje vyplácení dividend a jak investovat do dividendových akcií ve snaze zajistit si trvalý příjem.

Chcete-li využít dividendy ve svůj prospěch, musíte dobře vědět, jak fungují dividendové akcie.

Kde začít? Vyberte si správné dividendové akcie!

Jde o to najít společnosti, u kterých je pravděpodobné, že budou rok co rok zvyšovat své výplaty dividend. S růstem tržeb a zisků společnosti poroste i váš příjem z dividend.

Co jsou to dividendy?

Společnosti financují výplaty dividend, když vydělávají zisk. Společnosti část těchto zisků používá k odesílání peněz lidem, kteří do nich investovali.

dividendové akcie

Představenstvo se schází, aby naslouchalo lídrům společnosti, kteří navrhují, jaká část zisku by měla být vyhrazena pro růst. Část toho, co zbude, je poté vyplacena akcionářům jako dividendy.

Představenstvo také zvažuje, kolik zisku by mělo být použito na splacení dluhu a kolik by mělo být použito na odkup akcií.

Jak často se vyplácejí dividendy?

Většina US společností vyplácí dividendy čtvrtletně, ale některé se mohou rozhodnout vyplácet měsíčně, ročně nebo dokonce pololetně.

České dividendové akcie (kótované na pražské burze) jako např. ČEZ, KB nebo Philip Morris vyplácí dividendy zpravidla ročně.

dividendová akcie philip morris

Můžete se podívat na stránku společnosti do záložky věnované vztahům s investory, abyste zjistili, kdy společnost vyplácí dividendy.

Jak vypočítat dividendy?

Dividendy se vyplácejí na akcii. Vynásobte dividendu počtem akcií, které vlastníte, abyste vypočítali očekávanou výplatu.

Například byste obdrželi výplatu dividend ve výši 1 000 CZK, pokud vlastníte 10 akcií společnosti, která vyplácí dividendy ve výši 100 CZK za akcii.

Jak zjistit, jaké akcie vyplácejí dividendy?

Stránka společnosti pro vztahy s investory spolu s jejími informacemi o její kotační burze (Nasdaq, NYSE atd.) bude obsahovat informace o dividendách.

Pokud chcete akcie, které vyplácejí dividendy, měli byste se obecně poohlédnout po větších, zavedenějších společnostech.

Vyplatí se dividendy jako příjem?

Vaše dividendy mohou být reinvestovány do nákupu dalších akcií společnosti. Můžete je také použít na zaplacení účtů za domácnost, začít podnikat, zaplatit dovolenou, koupit si auto apod.

Čím více dobrých dividendových akcií vlastníte, tím více peněz můžete vydělat. Dividendoví investoři shromažďují tento specifický typ investice v průběhu času.

Pokud budete dobře investovat, vaše čisté jmění a příjem budou postupem času růst.

Pokud investujete na 30, 40 nebo 50 let nebo více, můžete každý rok vydělat velké množství peněz pouze z dividend.

Příklad dividendového investování

Předpokládejme, že je vám 25 let a právě jste dostali práci. Rozhodnete se, že chcete začít vydělávat na akciích, a tak se vrhnete do investování.

Vybíráte si akcie velkých firem. Hledáte ty, které vykazují zdravý růst, silné bilance a solidní historii zvyšování dividend, které vyplácí v průběhu času.

Pokud byste rozumně investovali a vybírali akcie s průměrným dividendovým výnosem alespoň 3 %, mohli byste každý rok získat na dividendách nezanedbatelnou částku.

Tímto způsobem můžete být schopni nechat růst své peníze po dobu dalších 50 let.

Díky složenému úročení se vaše akciové portfolio rozroste a ještě než se rozhodne odejít do důchodu, zajistíte si solidní pasivní příjem, který pokryje vaše náklady a umožní vám užívat si života bez omezení.

Dividendové akcie: Jak získat příjem z dividend?

Nedoporučujeme vám vybrat si firmu se spoustou dluhů a klesajícími tržbami – to je vždy velkým rizikem, bez ohledu na to, jak velká se může zdát výplata dividend.

Místo toho se můžete podívat na nízkonákladový indexový fond, který se zaměřuje na společnosti vyplácející dividendy.

Indexový fond je burzovně obchodovaný fond (ETF) nebo podílový fond, který sleduje určitý tržní index.

S touto možností nemusíte vybírat každou akcii sami, ale přesto můžete zkusit vydělávat peníze dividendovým investováním.

XTB recenze obchodování s akciemi

Jedním z takových indexů je například S&P 500 Dividend Aristocrats Index.

Sleduje velké, vysoce kvalitní, blue chip akcie v indexu S&P 500, které za posledních 25 let každoročně zvyšovaly dividendu.

Můžete se také podívat na ETF zaměřené na dividendy, jako je iShares Select Dividend ETF nebo Vanguard Dividend Appreciation ETF.

Před investováním si přečtěte všechny dostupné informace o daném podílovém fondu. Tím zjistíte, jak jsou vybírány akcie držené ve fondu.

Rovněž vám to pomůže rozhodnout, zda jsou rizika odpovídající vaší konkrétní finanční situaci.

Jak a kde koupit dividendové akcie?

Akcie koupíte snadno přes brokera. Jedním z vhodných brokerů je XTB, který nabízí nákup akcií s 0% poplatky a poskytuje servis v češtině (recenze zde).

Další možností je Degiro nebo Trading212, kde získáte akcii zdarma.

Přečtěte si také tento článek, který se detailněji věnuje nákupu akcií.