3 možnosti, jak obchodovat s bitcoinem [BTC] v 2024

Jak obchodovat s bitcoinem: jaké jsou 3 nejjednodušší možnosti a jejich výhody a nevýhody (+ aktuální cena BTC) – vše najdete v tomto článku.

Bitcoin je zase v kurzu. Prudký růst jeho hodnoty zaznamenal určitě každý, i když se třeba o kryptoměny vůbec nezajímá. Podle některých modelů by v dalších letech mohl dosáhnout výrazných hodnot.

Jak obchodovat s bitcoinem si probereme v následujícím podrobném článku.

Bitcoin je nejznámějším zástupcem kryptoměn, tedy elektronických platebních prostředků, které nejsou vydávány žádným státem ani organizací. Existují pouze ve virtuálním světě a jejich existence a vznik se zakládá na složitých matematických algoritmech.

Z původně alternativní měny pro pár IT nadšenců se stal celosvětový fenomén. Bitcoinem lze bezpečně (a do značné míry anonymně) platit, investovat do něj a obchodovat s ním.

V podstatě s ním lze dělat to samé jako s kteroukoliv jinou světovou měnou. Na kurzových změnách se dá navíc poměrně slušné vydělat (nebo také prodělat).

 

Aktuální cena a graf BTC

 

3 možnosti, jak obchodovat s bitcoinem

Možností, jak obchodovat s bitcoinem, je několik. Zaměříme se na nejčastější způsoby, které vám umožní nákup a prodej bitcoinu.

  1. Směnárny Bitcoinu a dalších kryptoměn
  2. Kryptoburzy
  3. CFD kontrakty založené na bitcoinech

 

1) Jak obchodovat s bitcoiny přes bitcoinové směnárny

Stejně jako u běžných měn, i ty virtuální si můžete směnit ve směnárně. BTC směnárny naleznete pouze na internetu. Fungují ale podobně jako když jdete měnit eura před cestou do zahraničí.

Výhodou on-line směnáren Bitcoinu, potažmo dalších kryptoměn, je snadné použití. Zajdete na web, použijete svoji platební kartu (případně PayPal a další platební systémy) a bitcoiny jsou vaše.

Můžete si je pak snadno uložit na softwarové nebo hardwarové peněžence. Taktéž zde máte možnost svoje bitcoiny směnit za běžnou měnu.

 

Výhody použití BTC směnáren

Výhodou směnáren je snadná výměna mezi běžnými penězi a BTC. Není zde většinou vyžadována žádná zbytečná byrokracie či složité ověřování identity.

Jde o vhodný způsob jak investovat do Bitcoinu dlouhodobě nebo jak jej získat například pro účely nakupování a reálného využití kryptoměn jako elektronického platidla v obchodním styku.

Směnárna vždy prodává/nakupuje za předem známý kurz. Transakce proběhne okamžitě a na nic se nečeká.

 

Nevýhody BTC směnáren

Nevýhodou jsou zde zejména poplatky, které jsou vyšší než u ostatních způsobů nákupu bitcoinu.

Těžko najdete obchodníka s měnami, který by realizoval obchody pomocí směnárny. Od toho jsou specializované burzy, které nabízí výhodnější podmínky.

Poplatky ve směnárnách jsou samozřejmě vyšší, což ale nevadí při občasném nákupu kryptoměn. Při systematickém obchodování jsou poplatky směnáren už velice znát a ukrajují vám ze zisku.

 

Kde koupit Bitcoin? Zkuste českou burzu Coinmate

coinmate logo

Nakupovat Bitcoin můžete prostřednictvím ověřených burz provozovaných v zahraničí ale také v ČR. Výhodou je zde podpora a uživatelské rozhraní kompletně v češtině.

Coinmate je česká důvěryhodná burza s tržními cenami a jasnými poplatky.

 

2) Jak začít obchodovat s kryptoměnami na burzách

Bitcoinové burzy fungují na podobném principu jako klasické burzy známé například z akciových trhů. Jejich hlavní funkcí je zprostředkování nabídky a poptávky BTC mezi jednotlivými uživateli.

Každý obchod tady probíhá mezi kupujícím a prodávajícím, burza tyto požadavky anonymně páruje dle aktuální ceny a objemu obchodů.

Hlavní rozdíl oproti směnárně je tak v tom, že burza sama neprodává ani nekupuje. Obchody probíhají výhradně mezi jednotlivými tradery.

Všechny obchody se odehrávají online a neexistuje žádné oficiální sídlo burzy (pokud nepočítáme technické zázemí v podobě serverů, oficiálního sídla provozovatele atd).

obchodování s btc

Na rozdíl od klasických burz ale burza kryptoměn tvoří spíše technický prostředek pro trading. Běžná burza je autoritativní organizací, která dohlíží na parametry jednotlivých transakcí. U kryptoměn je toto daleko jednodušší.

Veškeré parametry obchodů jsou jasně dané algoritmem měny. Technicky tak obchod také probíhá hlavně mezi jednotlivými tradery. To zvyšuje rychlost transakcí a přispívá k jejich anonymitě a bezpečnosti.

Decentralizace bitcoinových burz má ale i určité nevýhody. Zejména to může být nedostatečná likvidita v některých momentech.

Může se tak stát, že budete delší dobu čekat na spárování obchodu dokud se nenajde vhodná protistrana. Výhodnější je tak využívat frekventovanější burzy, které dosahují vyššího objemu obchodovaných prostředků.

 

Jaká je výhoda burz oproti směnárnám?

Narozdíl od směnárny je burza určená speciálně pro trading neboli obchodování. Je to tak vhodnější možnost, jak obchodovat s bitcoinem.

Můžete zde zadávat stejné pokyny jako na jiných trzích. Dostupné jsou tak například čekající příkazy (Limit), které se aktivují když trh překročí vámi nastavenou cenu.

Můžete využívat veškeré nástroje technické analýzy a hlavně zde ušetříte na poplatcích, které by vás ve směnárně stály nepoměrně více peněz.

 

Jak fungují kryptoměnové burzy?

Narozdíl od klasických burz, ty bitcoinové většinou zároveň fungují i jako brokeři. Peníze převedete přímo na váš účet na burze. K tomu je většinou potřeba uzavřít smlouvu a potvrdit vaši identitu. Všechno ale zvládnete bez potíží pomocí internetu.

Ve většině případů potřebujete následující doklady:

  • Doklad totožnosti – občanský průkaz, pas nebo řidičák (nezřídka je vyžadováno ověření pomocí dvou dokladů zároveň)
  • Výpis z bankovního účtu – slouží k ověření adresy

*Uvedené doklady musí být aktuálně platné a v případě výpisů ne starší než několik měsíců. Ověření probíhá elektronicky a většina burz vám vytvoří profil v řádu maximálně hodin.

Po potvrzení účtu můžete převést peníze a začít obchodovat. Dejte si ale pozor nejen na minimální výši vkladu ale i na případné poplatky za vklad a výběr, které se u různých burz vyskytují.

Tip: Často vychází nejlépe bankovní převod i když za něj banka vybírá vysoký poplatek. Některé burzy mají obavy z možného chargebacku, který na žádost uživatele provádí karetní společnosti nebo PayPal.

Poplatky za takový vklad mohou být vyšší a při velkém objemu vkládaných prostředků je někdy výhodnější peníze převést klasicky.

obchodování s bitcoiny za české koruny

 

Binance – největší burza kryptoměn

Binance je patrně nejznámější a největší burza, která nabízí téměř 150 kryptoměn včetně Bitcoinu. Je populární zejména díky vysoké likviditě a relativně nízkým poplatkům za transakci.

Výhody obchodování na Binance

  • Vysoká rychlost transakcí
  • Nízké poplatky

 

Obchodování Bitcoinu na eToro

eToro logo

eToro pravděpodobně znáte jako platformu pro tzv. sociální obchodování. Můžete zde kopírovat obchody ostatních traderů, případně zveřejnit svoje obchody a získávat provize, když někdo obchoduje podle vás.

eToro působí i jako platforma pro obchodování kryptoměn a krypto peněženka. Kromě Bitcoinu zde nakoupíte také Ethereum a širokou plejádu dalších elektronických měn.

kryptoměny v peněžence

Platforma eToro má poměrně nízký základní vklad ve výši 50 USD a možnost obchodovat širokou škálu finančních nástrojů včetně BTC.

Při nákupu nebo prodeji kryptoaktiv na eToro se ke spreadu připočítává poplatek ve výši 1 %. Poplatek je zahrnut v ceně, která se zobrazuje, když uživatelé otevírají nebo zavírají pozici.

 

vytvořte si portfolio z kryptoměn

Investování do kryptoaktiv je v některých zemích EU velmi volatilní a neregulované. Žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.

 

Výhody eToro

  • Možnost obchodovat více měn
  • Můžete kopírovat zkušenější obchodníky
  • Uživatelsky přívětivé obchodování přes počítač i aplikaci v telefonu

Nevýhody eToro

  • Poplatek za výběr 5 USD
  • Poplatek za neaktivitu –  poplatek 10 USD po 12 měsících nečinnosti

{etoroCFDrisk}% retail CFD účtů přichází o peníze

Investování do kryptoaktiv je v některých zemích EU velmi volatilní a neregulované. Žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.

 

3) Obchodování s CFD na Bitcoin

Bitcoin se postupem času stal poměrně běžným finančním nástrojem. Díky tomu jej můžeme obchodovat i pomocí derivátů jako jsou CFD.

CFD (contract for difference) jsou zejména v Evropě velmi rozšířené deriváty, které umožňují obchodovat prakticky s čímkoliv. Existují CFD na akcie, komodity, světové měny a samozřejmě také bitcoin.

Hlavní rozdíl mezi nákupem bitcoinu a nákupem CFD tkví v tom, že Bitcoin tady nevlastníte vy ale broker, který CFD prodává a nakupuje.

Na první pohled to může vypadat trochu podezřele, ale je to běžná praxe a hodnota certifikátu se odvíjí od hodnoty Bitcoinu. Má to i svoje výhody.

Nemusíte kupříkladu řešit speciální peněženky pro uložení kryptoměny protože Bitcoiny jsou vedené u brokera a certifikát je něco jako voucher, který můžete libovolně obchodovat s kýmkoliv.

Podobně jako u měnových CFD zde bývá Bitcoin prodávaný v páru například proti jinému aktivu. Cokoliv, co se obchoduje má nějakou hodnotu. V běžném životě je hodnota zboží uvedená v penězích.

Jak ale uvádět hodnotu měny samotné? Nejsnazší to bude v nějaké jiné měně.  To může být dolar, euro nebo dokonce jiná kryptoměna (kupříkladu Ethereum). V nabídce brokerů tak bitcoinové CFD naleznete pod zkratkami jako BTC/USD, BTC/EUR nebo ETH/BTC.

Hodnota CFD tak odpovídá například hodnotě BTC vůči USD atd. Na výchozí měnu vašeho traderského účtu to ale nemá vliv. I když máte účet vedený v USD, tak samozřejmě můžete nakoupit ETH/BTC nebo BTC/EUR. Měnové páry fungují úplně stejně například na Forexu.

 

Výhody CFD oproti přímému nákupu Bitcoinu

Nákup derivátu oproti přímému pořízení měny se může zdát zbytečně komplikovaný. Pro účely tradingu je ale opak pravdou. Pokud se bavíme o způsobech jak obchodovat s bitcoinem, pak je CFD tou správnou volbou pro čistokrevný trading s možností využití všech známých obchodních strategií.

  • Možnost spekulace na pokles ceny – tzv. shorting je zde použitelný stejně jako například na forexu
  • Pákové obchodování – brokeři nabízí CFD jako klasický pákový instrument, můžete tak škálovat objem obchodů vysoko nad váš kapitál

 

Spekulace na pokles ceny

Pokud již máte nějaké zkušenosti s tradingem, tak pro vás není spekulace na pokles nic nového. Je to běžná věc například na komoditních trzích a nejčastěji se využívá u měnových párů na měnovém trhu Forex, nebo ostatních typech CFD.

Princip je jednoduchý: poněkud nelogicky nejdřív Bitcoinové CFD brokerovi prodáte. Platí to i v případě, že nevlastníte žádné bitcoiny ani CFD na něj. Představte si to jako smlouvu o budoucím dodání.

Prodejem určitého množství bitcoinu se zavážete, že v budoucnu toto množství dodáte protistraně. Je to velice jednoduché, v obchodní platformě zadáte příkaz „prodat“. Tím se otevře obchodní pozice, kterou vidíte ve svém profilu.

Abyste protistraně mohli bitcoin dodat, tak stačí pozici uzavřít. Bitcoin takto defakto nakoupíte, převedete protistraně a tím splníte svůj závazek. Pokud se mezitím cena bitcoinu sníží, tak je rozdíl vaším ziskem. (Draze jste prodali, levně nakoupili).

Samozřejmě se může stát i pravý opak. Případná ztráta jde na váš účet a strhává se z kapitálu, který máte na vašem obchodním účtu.

jak obchodovat s bitcoiny

Jelikož se jednotlivé CFD vždy kótují vůči nějaké jiné měně, může být vývoj každého takového CFD poněkud jiný. Teoreticky je možné, že Bitcoin posílí vůči dolaru ale vůči euru naopak mírně poklesne. Prakticky ale málokdy dochází k výrazným rozdílům.

Není ale špatné naučit se základy technické i fundamentální analýzy měn a pečlivě volit obchodní strategii. CFD samozřejmě nemění kurz jen dle vývoje Bitcoinu ale ovlivňují je i kurzové výkyvy měny, s níž Bitcoin „poměřují“. Chapadla světové ekonomiky a politiky takto dosahují až sem.

 

Jak funguje pákové obchodování s bitcoiny

Dalším výrazným prvkem, který přináší CFD, je pákové obchodování. Opět jde o princip známý z všeobecného tradingu.

Páka, neboli tzv. leverage je způsob jak obchodovat velké objemy (částky) za malou zálohu. Záloha se nazývá margin a jde o sumu, která je pro obchod blokována z vašeho kapitálu.

Páka se může pohybovat v desetinásobcích nebo dokonce stonásobcích marginu. To záleží na obchodních podmínkách konkrétního brokera. U mnoha společností máte možnost si páku zvolit sami. V praxi se páka označuje například 1:10, 1:50,1:100 atd.

V závislosti na velikosti páky potřebujete jen zlomek hodnoty obchodu, který hodláte otevřít.

Příklad: Na vašem obchodním účtu máte 2000 USD. Bez páky byste mohli nakoupit CFD maximálně v této hodnotě. Díky páce například 1:50 můžete ale otevřít obchod v teoretické hodnotě až padesátinásobku.

Hnát to na maximum se ale nedoporučuje a ani broker vám to úplně neumožní. Představte si ale, že si otevřete „skromnější“ obchod a koupíte Bitcoin za 10 tisíc USD.

Na vašem účtu bude blokován margin v hodnotě pouze 200 USD. Takových obchodů si můžete otevřít i několik a pořád budete mít na účtu dostatečnou rezervu do dvou tisíc, které jste na účet vložili.

Možnost obchodovat velké částky s malým kapitálem je největší výhodou pákového obchodování. Zisk se totiž počítá nikoliv ze zálohy, nýbrž z celého objemu pozice. Když se váš desetitisícový obchod pohne byť jen o procento správným směrem, tak je celý zisk váš.

Příklad: Máte pořád otevřenou pozici z předchozího příkladu. Bitcoiny jste nakoupili za 10 tis. USD. Za několik hodin došlo k mírnému posílení bitcoinu o 1 %. Uzavřete tedy pozici a získáte cca 10 100 dolarů (mínus poplatky ve formě spreadu).

Těchto 100 dolarů zisku patří vám. Záloha na obchod přitom činila pouze 200 USD (ta se po uzavření pozice vrací zpátky na váš účet). Takto můžete dosahovat téměř pohádkových výnosů i s malým kapitálem.

Zhodnotit kapitál jedním povedeným obchodem třeba o 5-10% (často i více) opravdu není žádné sci-fi.

 

Nevýhody pákového obchodování

Všechno má samozřejmě svůj rub i líc. Díky páce můžete obchodovat obrovské sumy, daleko přesahující váš kapitál, a inkasovat z nich zisky. Nepovedený obchod ale znamená ztrátu.

Jak asi tušíte, i ztráta se samozřejmě počítá podle stejného principu. Procenta kapitálu můžete stejně rychle ztratit jako vydělat.

Díky páce také existuje teoretická možnost prodělat více než máte. Aby se tak nestalo, je potřeba používat správný risk management a stop-loss příkazy, které nastavují maximální přípustnou ztrátu na jeden obchod.

Plus500 – CFD obchodní platforma

 

Poplatky při obchodování CFD

Pokud se bavíme o tom, jak obchodovat s bitcoiny pomocí CFD,  musíme zmínit i poplatky. Každé obchodování něco stojí, stejně tomu tak je i u bitcoinu, respektive u jeho derivátu, kterým je CFD.

Poplatky můžeme rozdělit na dva typy:

  • Klasický spread – rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou
  • Poplatky za držení pozice přes noc

Spreadové poplatky

Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou se nazývá spread. Narazí na něj i běžná veřejnost, která mění peníze ve směnárně. Za určitou cenu vám směnárna prodá například dolar, pokud byste ale chtěli získanou částku směnit zpátky na koruny, tak už se bude počítat nižší nákupní cena a vy něco málo ztratíte.

Tento drobný rozdíl je právě spread a tvoří zisk směnáren a tradingových brokerů.

Ve směnárnách bývá spread většinu času stejný a mění se hlavně celkový kurz měny. V případě tradingu nejen s CFD ale mnohdy narazíme na jeden neoblíbený jev. Dobře jej znají například forexoví obchodníci.

Jde o změny „šířky“ spreadu. Malý poplatek se může v jednu chvíli stát mnohonásobně vyšší díky tomu, že broker nastaví větší rozdíl mezi cenou nákupu a prodeje.

Proč to dělá?

Inu, hlavní cíl brokera je vydělat na poplatcích. Za určitých situací se ale trh stává tak divokým, že i při vysoké rychlosti vypořádání obchodů prostřednictvím internetu může cena trochu utéct. Obchodní příkaz zadáte při určité ceně ale než ho systém výplní, cena je jinde.

Trh i během pár milisekund dojede někam jinam. V mnohých případech je broker protistranou, která od vás kupuje a prodává, ujetí ceny tak pro něj může znamenat riziko ztráty (někdy mu to naopak může vydělat).

Žádný broker ale nenechává nic náhodě, proti riziku se snaží pojistit a zvyšuje spread. Někteří brokeři zvyšují poplatek i několikanásobně.

btc bitcoin

Děje se to nejčastěji při vyhlašování důležitých zpráv, mimořádných globálních událostech a obecně v momentech, kdy se cena začíná prudce měnit (roste volatilita). Mnohdy taková změna poplatku trvá jen pár sekund.

To ale úplně stačí na to, abyste měli problém. Pokud máte otevřenou pozici a obchodujete s utaženým stop lossem (typické například pro intradenní tradery obchodující na minutových grafech), tak vám může toto zvýšení pozici uzavřít se ztrátou.

Mnohokrát se stává, že měna se skoro nepohne a stejně vám obchod skončí. K hodnotě měny se připočítává nebo odečítá právě šířka spreadu a tak se cena změní v podstatě uměle.

Aktivuje váš stop-loss a obchod skončí ztrátou i když trh sám o sobě se choval víceméně podle vašich představ. Dokonce se může po odstřelení stopky vydat správným směrem a vám zbydou oči pro pláč.

Zdálo by se, že toto vyřeší obchodování s většími stop lossy na delší časový úsek. I takové strategie obchodování existují. Dlouhé držení CFD má ale také své náklady.

 

Poplatky za držení pozice přes noc

Stejně jako u Forexu, i zde existuje nepopulární poplatek za držení pozice přes noc. Aktuální výši byste měli zjistit vždy u konkrétního brokera.

Tento poplatek vzniká zejména kvůli úrokovým sazbám, které nastavují centrální banky u jednotlivých měn. Bitcoin je samozřejmě nezávislý na jakékoliv autoritě.

Pokud ale kupujete CFD, které je vázané na cenu bitcoinu vůči dolaru nebo euru, tak tomu poplatku stejně neutečete.

jak obchodovat s btc za czk

Procentuální výše tohoto poplatku zřídka přesáhne desetinu procenta, spíše je daleko menší. Jde v podstatě o výsledek výpočtu, v němž figurují proměnné jako úroková míra, aktuální cena daného CFD a zda držíte nákupní pozici (long) nebo spekulujete na pokles (short).

Zajímavé je, že ve světě měn může nastat taková konstelace úrokových sazeb, že za držení pozice přes noc naopak dostanete trochu zaplaceno, jelikož si vyděláte na úrocích!

Výpočet absolutní výše poplatku závisí, mimo jiné, na kurzu daného CFD a tak se strhávaná částka může často měnit podle vývoje trhu. Nezapomínejte též, že při pákovém obchodování se poplatek počítá z celé držené pozice.

Při vysoké páce tak budete platit více.

 

Kolik se dá obchodováním bitcoinových CFD vydělat?

Smyslem tradingu je dosáhnout vyšších výnosů než při dlouhodobém investování. Kdo koupil Bitcoin před deseti lety sice vydělal velké částky. I nyní po letech dokáže BTC výrazně růst.

Dlouhodobá investice ovšem má jednu nevýhodu, musí se na zhodnocení opravdu dlouho čekat. U vysoce volatilní měny jako je Bitcoin navíc můžete čelit velkým propadům a vzestupům. To investora láká k předčasným prodejům nebo dalším nákupům.

Trading je dravější způsob zacházení s měnami, který vám umožní vydělávat právě na těchto pohybech. Ve výsledku vám může být jedno, zda za Bitcoin bude dlouhodobě růst. Dokážete využít krátkodobé výkyvy a realizovat zisk během velmi krátkých obchodů.

Potenciální výdělky vždy závisí nejen na míře úspěchu, kterého se vám podaří dosáhnout, ale také na použité strategii. Tradingové strategie jsou velmi komplexní záležitost.

Musíte perfektně zvládnout několik faktorů:

  • Signály určující vstup do obchodu
  • Dobu trvání obchodu – některé strategie počítají s obchody trvajícími maximálně pár desítek minut, u jiných to může být výrazně více
  • Signály určující ukončení obchodu případně nastavený cílový zisk (při čekání na nekonečný růst pozice se může stát, že se obchod obrátí opačným směrem)
  • Risk management – míra ztráty, kterou akceptujete na jeden obchod

Zejména poslední dva body jsou stěžejní. Zisk musí z dlouhodobého hlediska převyšovat ztráty, jinak můžete tratit i když máte dobrý odhad na vstup do obchodu.

Strategie jsou téma, které by vydalo na samostatný článek. Obecně ale platí, že při agresivních strategiích na krátkých grafech lze vydělávat  desítky procent měsíčně. Stejně tak zde ale existuje riziko ztráty ve stejné hodnotě.

Dlouhodobější strategie mají rizika nižší, snižuje se ale i potenciální výnos.

Plus500 – CFD obchodní platforma