Pravidelné investování a jeho 10 výhod

Jak funguje pravidelné investování, jeho výhody, jak a kde začít a do čeho pravidelně investovat se dozvíte v tomto článku.

Jak již název samotný naznačuje, pravidelné investování probíhá na pravidelné bázi, čímž se liší od jednorázových, někdy i nahodilých investic.

Jde o postup vhodný pro začínající i zkušenější investory, kteří mohou tímto způsobem proces investování zautomatizovat a snáz začlenit do svého běžného života.

 

Jak funguje pravidelné investování?

Princip pravidelného investování je velice jednoduchý a intuitivní, díky čemuž ho pochopí i lidé, kteří nikdy předtím s investováním nebo tímto jeho konkrétním typem nepřišli do kontaktu.

Pravidelné investování funguje jako proces, kdy investor každý měsíc investuje určitou, mnohdy předem stanovenou částku.

Může tak činit formou automatického procesu nebo manuálně, to už záleží na jeho osobních preferencích.

Stejně tak má svobodu v tom, do čeho bude investovat – může se zaměřit na konkrétní oblast nebo se rozhodnout například skoupit akcie více společností z různých oblastí trhu.

To už záleží na preferencích každého člověka a na tom, jak dobře se na trhu orientuje.

 

Jaké jsou výhody pravidelného investování?

Pravidelné investování má oproti běžnému způsobu investování řadu výhod, které by zájemce o investování mohly oslovit.

 

1) Investice menších částek

Když každý měsíc investujete určitou, předem stanovenou částku, je to pro váš život menší finanční rána, než když najednou investujete obrovskou sumu.

Odložit si z platu pravidelně pár stokorun na investování je něco, co zvládne většina lidí, kteří to s investováním berou vážně.

 

2) Rychlejší reakce na stav trhu

Jestliže nemáte předem stanovenou částku, kterou budete každý měsíc při pravidelném investování posílat, můžete snáz zareagovat na situaci na trhu.

muž zkoumá na telefonu jak začít investovat do akcií

Když si například jeden měsíc akcie určité společnosti povedou výborně, není nic jednoduššího než do nich investovat víc peněz než v případě, že by hodnota akcií náhle výrazně poklesla.

 

3) Automatizovaný proces

Jestliže si založíte účet na investičním portálu, kde se na pravidelné investování specializují, nebudete na něj muset neustále myslet.

Jednoduše na začátku spolupráce stanovíte, kolik každý měsíc investovat a poté již necháte odborníky v daném oboru, aby vaše peníze co nejlépe zhodnotili.

Druhou rozšířenou variantou je spořicí účet. I ten je svého druhu investicí, protože ačkoliv úroky zpravidla nebývají příliš vysoké, přece jenom se postupně nastřádají.

Opět platí, že si můžete nastavit na svém klasickém bankovním účtu automatickou a opakovanou platbu anebo si jednoduše do diáře každý měsíc zapište, kdy a kolik peněz máte přeposlat z vašeho běžného účtu na ten spořicí.

 

4) Nemusíte být odborník

Samozřejmě, je možné se obrátit na odborníka a využít jeho služby, například na již zmíněných investičních portálech.

Ale i pokud se rozhodnete do vod pravidelného investování vrhnout na vlastní pěst, je to bezpečnější než klasické investování v případě, že jste se nikdy předtím v této oblasti nepohybovali.

Pravidelné investování je tak ideální investování pro začátečníky.

Pokud chcete investovat sami, postup je jednoduchý. Vyberte ten nejvhodnější produkt pro vás (viz box na konci článku), do něhož byste rádi investovali.

Následně se rozhodněte, kolik každý měsíc budete investovat.

5) Využijte kouzla složeného úročení

Složené úročení má zcela zásadní (pozitivní) vliv při dlouhodobých pravidelných investicích. Přitom funguje velmi jednoduše:

Pokud jeden rok zhodnotíte o 10 % svých 100 000 Kč, tak další rok se vám zhodnocuje navíc také i připsaný úrok z předchozího roku (10 % = 10 000 Kč), celkem tedy již 110 000 Kč.

V praxi to znamená, že když budete každý měsíc např. investovat 1 000 Kč s 10% zhodnocením, tak za 10 let investujete 120 000 Kč, ale vaše výsledná naspořená částka bude více než 200 000 Kč.

Za 20 let investujete 240 000 Kč, ale budete mít více než 724 000 Kč a nyní POZOR: při pravidelné úložce 1000 Kč po dobu na 30 let sice investujete 360 000 Kč, ale budete mít více než 2 mil. Kč.

Právě v tom spočívá kouzlo složeného úročení.

TIP na pravidelní investice se složeným úročením
Jednou ze zajímavých služeb na českém trhu je automatizovaná investiční platforma Portu (recenze zde), která investuje za vás. Veškeré dividendy a výnosy reinvestuje dále a vzniká tak efekt složeného úročení.

 

6) Online investování

I klasické investování většinou probíhá online, ale přesto si tento bod zaslouží zmínit.

Abyste pravidelně investovali, nemusíte nikam dojíždět a proces investování je většinou velice přímočarý, takže vám nezabere příliš mnoho času, který můžete využít produktivnějším způsobem, budete-li chtít.

 

7) Flexibilita pravidelného investování

Pravidelné investování je nesmírně flexibilní, díky čemuž ho snadno můžete skloubit s vaším běžným životem.

Dejme tomu, že najednou musíte uhradit nečekané náklady anebo naopak obdržíte velkou částku peněz (dostanete přidáno v práci, získáte dědictví,…).

Podle toho se můžete rozhodnout investovanou sumu snížit nebo navýšit, či investiční proces dočasně úplně zastavit, pokud vám nepříznivé okolnosti nedopřejí jinou možnost.

 

8) Naučíte se odkládat si peníze stranou

Umět rozumně zacházet s penězi a správně s nimi hospodařit je dovednost, bez níž se žádný dospělý člověk neobejde.

Aspoň pokud chce vést spokojený život a nemuset se stresovat, jestli zvládne příští měsíc zaplatit účty nebo bude mít dost na jídlo.

Když začnete pravidelně investovat, automaticky tomu uzpůsobíte své chování a naučíte se lépe pracovat se svými financemi.

Peníze na důchod

To vede k větší zodpovědnosti každého člověka, který nejenže prospěje sám sobě, ale rovněž si postupem času vytvoří finanční rezervu, která mu přijde vhod v případě nenadálé pohotovosti (jako může být například nemoc nebo rozbitý domácí spotřebič).

 

9) Cena investice se zprůměruje

Tento faktor jsme již částečně zmínili v části o rychlejší reakci na stav trhu. Pravidelné investování se lépe vyrovnává s fluktuací trhu, protože probíhá v předem ustáleném rytmu.

Pravda je taková, že trh je nepředvídatelná oblast.

Může se stát, že i ten největší odborník někdy neodhadne situaci a jednou nakoupí akcie či cenné papíry dráž, podruhé zase levněji.

V případě pravidelného investování však dojde ke zprůměrování cen, díky čemuž na tom bude člověk investující pravidelně lépe než investor, který za cenné papíry nebo akcie zaplatil jednorázově velkou sumu.

 

10) Vytvoříte si disciplínu

Pravidelné investování je stejně jako klasické investování běh na dlouhou trať. Nejde o sprint, nýbrž o maraton.

Investor musí být připraven na to, že bude investovat několik let, někdy i několik desítek let. Není neobvyklé pravidelně investovat klidně po pět, deset, dvacet let.

Díky tomu si člověk postupně vytvoří disciplínu v investování i v životě.

Pravidelné investování se tak pro něj stane něčím automatickým a přirozeným, díky čemuž má šanci, že se bude méně stresovat například během krize trhu než jednorázový investor, který všechny své finanční prostředky vsadil takříkajíc na jediného koně.

Do čeho investovat?
Podívejte se na tento přehled možností, do kterých lze směřovat investice.