Velká Fondee recenze [2024]: Opravdu i pro (ne)investory?

Velká Fondee recenze: jak Fondee funguje, jak začít investovat, vše o vkladech, výběrech, výnosech, poplatcích, výhodách a nevýhodách najdete zde.

Mnoho lidí má peníze, ale neví, co s nimi. Nechává je ležet ladem a nedává jim šanci vydělávat další peníze.

Mnohdy se těmto lidem ani nejde divit. Svět finančního investování je záludný, spletitý, mnohdy plný podvodníků, nebo dvacetiletých „chytrolínu“, kteří radí, i když nic neumí.

Pokud jednou naletíte, podruhé už se zlákat nenecháte. Někdo však ani neprodělal, ale prostě nemá čas či chuť se investováním zabývat.

Mnohdy jsou to třeba ženy, jež jsou při investování opatrnější a pasivnější.

Peníze si spíše šetří na běžném účtu. Ty by však do doby, než si nespoříme dost například na hezký nový velký byt, mohly vydělávat.

Přesně pro tyto lidi, i když nejen pro ně, vzniklo Fondee. Více vám o investiční platformě napoví naše Fondee recenze.

 

Fondee recenze aneb Investování i pro ty, kdo jej skutečně nechtějí řešit

Co je Fondee?

Fondee je tady pro každého, kdo chce nechat své peníze vydělávat, dobře je zhodnotit, a to přitom bez nutnosti hlouběji proniknout do světa financí a investování.

Společnost Fondee s.r.o. je ryze česká firma, kterou založili manželé Eva a Jan Hlavsovi. Projekt navíc kapitálově podpořila J&T Banka.

Fondee logo

Chce umožnit investovat i laikům, a to hlavně moderně, což dnes znamená online. Oba manželé studovali a pracovali v Anglii.

Právě z Velké Británie si přivezli nápad, že vydělávat na akciích a dluhopisech může každý, i ten, kdo se nechce o své finance dnes a denně starat.

A tomu přizpůsobili i filosofii svého podnikatelského záměru, z něhož vzniklo Fondee.

 

Jak Fondee funguje?

Investiční platforma Fondee se vás nesnaží nic naučit o financích. Prostě za vás převezme úlohu se o finance starat a nechat je vydělávat.

Místo toho, aby vaše peníze pouze čekaly na to, než je budete potřebovat, slušně vydělávají.

Investiční platforma se zaměřuje na investování do akcií a dluhopisů. Celkem je dnes k dispozici sedm modelových portfolií různého zaměření.

Vše funguje velice jednoduše a na vás je minimum rozhodování. Vyberete si v podstatě pouze jeden ze šesti modelů.

Fondee je licencované Českou národní bankou k činnosti obchodníka s cennými papíry. Je spojené s brokerem (J&T Banka), přes kterého nakupují a prodávají cenné papíry pro klienty.

Fondee vytvořilo pět kroků ke spokojenému investování. Nejdříve pomocí jednoduchého online dotazníku zjistí váš vztah k riziku.

Následně si vyberete portfolio odpovídající vašemu profilu. Investujete zvolenou částku. Fondee pak udržuje portfolio podle vámi zvoleného rozložení investic.

Jakmile chcete investici prodat, můžete to udělat kdykoliv a peníze dostanete na svůj účet.

Vše je nastaveno tak, že i když se v akciích či dluhopisech nevyznáte, dokonce neznáte některé pojmy z finančního sektoru, a už vůbec netušíte, kam se může trh vyvíjet, investiční platforma vás vždy nasměřuje optimálním směrem a postará se zvelebování vašeho portfolia bez vaší asistence.

Chytrá investiční platforma umí sestavit vaše portfoliu na míru. Možná lépe, než byste to svedli sami i s nějakými znalostmi finančního trhu.

Dobrý výsledek investování je zaručen portfolii, kde je každé tvořeno až 14 ETF.

Jde o Exchange Traded Fund, tedy vždy o fond obchodovaný na burze, jehož cena kopíruje vývoj tržního indexu. Každé takové ETFko obsahuje tisíce různých dluhopisů nebo akcií z celého světa. Bohatost každého portfolia snižuje jeho rizikovost.

Portfolio tvoří téměř vždy evropské akcie, akcie z USA, akcie rozvíjejících se trhů, státní evropské dluhopisy, korporátní evropské dluhopisy, státní i korporátní dluhopisy z USA, dluhopisy z rozvíjejících se trhů, dluhopisy s vysokým výnosem a jiné dluhopisy, též hotovost.

Obsahem portfolia mohou být též japonské akcie či akcie Asie-Pacific.

Portfolio je rebalancováno, aby se udržel zvolený poměr akcií a dluhopisů a rizika na stejné úrovni tak, jak si sami zvolíte na začátku .

 

Co je potřebné k registraci do Fondee?

Kdo se službu rozhodne využívat, čeká ho velice jednoduchá registrace ke službě. Na stránkách investiční platformy se přes proklik „Chci investovat“ dostanete na základní registrační formulář.

Registrovat se lze přes Facebook, Linkedin, Google, nebo vyplněním klasického webového formuláře s uvedením jména, příjmení, e-mailu, telefonu a registračního hesla.

Poté přichází na řadu vyplnění již zmíněného investičního dotazníku. Ten určí, jaký typ portfolia je pro vás vhodný, tedy doporučí vám správnou rizikovost vámi zvolené varianty investování.

Nejde o žádný dlouhý dotazník. Vyplňujete okolo 13 otázek.

Výsledkem je doporučení konkrétního portfolia. Není však závazné a pořád je na vás, jestli si přece jen nezvolíte menší či vyšší míru rizikovosti, a tedy i menší případně větší možnost vydělat.

Pro aktivaci služby už pak stačí zaslat pouze první platbu a přes SMS podepsat smlouvu na webu Fondee.

Následně pak už jenom posíláte další peníze, které chcete v rámci investiční platformy Fondee a na svém klientském účtu zhodnocovat.

Založení je skutečně jednoduché, z vlastní zkušeností můžeme říct, že nezabere více než 30 minut a v podstatě se nelze na ničem zadrhnout.

Za půl hodiny z vás bude investor. I když skutečně investovat můžete až za 48 hodin kvůli ověření identity.

 

Fondee recenze popisuje výhody

 

Vklady a výběry

Určitě naše Fondee recenze nesmí opomenout informaci o tom, jaká je výška minimálního vkladu. Ta je skutečně nízká, už od 1000 Kč, takže si ji může dovolit každý.

Maximální výška vkladu, ať již jednorázového, nebo výše postupně vložené částky, není ničím omezena.

Investovat lze tedy jednorázově, pravidelně i opakovaně v nepravidelných intervalech. Investuje se snadno, stačí vždy kliknout v klientské zóně na tlačítko „Chci investovat“.

Peníze pak pošlete na účet.

Každého též zajímá, na jak dlouho jsou naše peníze v investiční platformě vázané. Platforma si zakládá na tom, že své investiční portfolio můžete kdykoliv prodat.

Neplatíte za to navíc žádný poplatek. Své peníze máte na svém účtu vždy do 2 dnů.

 

Jaké lze očekávat z Fondee výnosy?

V době, kdy tato Fondee recenze vznikala, se historický výnos pohyboval na 3 až 5 % u konzervativnějších portfolií a 6 až 8 % u portfolií rizikovějších. Zlatý střed představoval 5% roční výnosy.

Fondee recenze konzervativní investor

Fondee recenze vyvážený investor

Fondee recenze odvážný investor

Co za to aneb jaké poplatky si účtuje Fondee

U společností spravujících investice do podílových fondů bývají poplatky běžné a mají hned několik podob.

Obvykle platíte vstupní poplatek, poplatek za správu, výstupní poplatek, případně i další. Často tak mohou poplatky převýšit výnosy.

Fondee přistupuje k poplatkům jinak. Platíte pouze roční poplatek 0,9 % z investované částky a 0,15 % tvoří poplatky související s ETF.

Roční poplatky tak nepřekračují 1,05 %. Což je nesrovnatelně méně než u jiných správců investic, např. fondů.

 

 

Fondee vs Portu

Fondee recenze by nebyla kompletní, kdybychom investiční platformu Fondee nesrovnali s Portu. I Portu je investiční platformou.

Portu je obchodní značka společnosti Wood & Company (vlastní kapitál 735 mil. Kč), licencovaného obchodníka s cennými papíry, kam klient posílá peníze a Wood & Company je obchoduje na burze.

U Fondee uzavíráte smlouvu jednak s Fondee s.r.o. a také se společností J&T Banka (vlastní kapitál 20,89 mld. Kč), která plní funkci brokera, přes kterého Fondee provádí transakce.

V obou případech jsou peníze klientů umístěny u brokerských společností (Wood & Company a J&T Banka).

Jinak jsou ale projekty velice podobné a rozdíly jsou tak minimální, že je lze pokládat za nepodstatné. Mají též stejnou cílovou skupinu.

Za výhodu Portu lze považovat možnost sestavit si zcela vlastní portfolio, avšak kdo služby investičních platforem využívá, obvykle o tento benefit zas tak nestojí.

Firmy působí seriózně, nabízí podobné výnosy a u obou je možné investovat již od tisícikoruny. Říct, která z těchto dvou platforem je lepší, jestli Fondee nebo Portu, vlastně nejde.

 

Shrnutí Fondee recenze

Výhody investiční platformy Fondee

  • Jednoduchá možnost investovat do akcií a dluhopisů i pro laiky
  • Vše je kompletně online – žádné návštěvy institucí, ani schůzky s obchodními zástupci
  • Snadná registrace bez zbytečného papírování
  • Mobilní aplikace
  • Možnost zahájení investování do 48 hodin od registrace
  • Výše vkladu už od 1000 Kč
  • Množství investovaných peněz je zcela bez omezení
  • Lze vkládat jednorázově i opakovaně, pravidelně i nepravidelně
  • Průměrné výnosy 5 %, maximální až téměř 8 % u rizikovějších variant
  • Velká variabilita při výběru vhodného portfolia
  • Rebalancování portfolia na přání klienta (1x měsíčně)
  • Nízký poplatek za správu investičního portfolia
  • Transparentní smluvní podmínky
  • Kompletně bez vstupních, výstupních a dalších skrytých poplatků
  • Poplatek platíte průběžně, tedy jen když službu skutečně využíváte
  • Rychlý přístup k penězům z portfolia – už do 2 dnů

Nevýhody investiční platformy Fondee

  • Nelze si vytvořit vlastní investiční portfolio (konkurenční Portu to umožňuje)
  • Zkušenější investor, který se svému portfoliu věnuje osobně, umí zhodnotit investice lépe

Na závěr je vhodné zmínit, že tak jako u každé jiné investice, i zde se investor vystavuje především tržním rizikům spočívajícím v možnosti nepříznivého vývoje cen aktiv (akcií, dluhopisů, atd.), úvěrovým rizikům, riziku inflace a rizikům nepříznivého vývoje směnných kurzů. Hodnota investice může v průběhu času kolísat.