22 možností, jak ušetřit na svatbě tisíce korun

22 možností, jak ušetřit na svatbě tisíce korun

Jak ušetřit na svatbě? Každá dívka sní již od malička o svatbě snů, kdy bude mít dlouhé bílé šaty, vysněného prince a svatbu plnou přátel a dobrého jídla. Neomezený rozpočet nemá moc párů k dispozici. A koupě zásnubního prstýnku bývá pouze první z mnoha výdajů, které vás za svatbu čekají. I na svatbě se však dá ušetřit, stačí jen vědět jak.

Máte-li před sebou zrovna plánování svatby, vezměte si tužku a papír a sepište si vše, co byste si ve svůj svatební den přáli. Napište si opravdu vše, co vás zrovna napadne. Na škrtání nepotřebného přijde čas později. Pamatujte, že čím větší práci na přípravách své svatby zvládnete sami, tím budou vaše výdaje nižší.

22 způsobů, jak ušetřit na svatbě snů tisíce korun

1. Doba plánování

Plánujte svatbu delší dobu. Nemusíte mít přeci svatbu hned poté, co se zasnoubíte. Plánování svatby narychlo, nepřináší žádné pozitivní výsledky. Berete vždy první možnost, která se naskytne. Utratíte tak mnoho peněz, protože nemáte na výběr. Později toho můžete litovat.

2. Čas

Jak ušetřit na svatbě: načasování. Zvolit správný termín svatby je velice klíčová záležitost. Jistě si přejete krásnou svatbu v letním období, kdy budete moci být venku, bez zbytečné vrstvy oblečení a zároveň budete mít posléze nádherné fotky. O termíny v letní sezóně bývá největší zájem, proto bývají také nejdražší. Výběr v zimní sezóně vám může ušetřit až 30 % z vašeho plánovaného rozpočtu. I tak bude svatba originální a můžete si ji užít. Bude to chtít pouze dostatečnou přípravu.

3. Místo

Místo rozhoduje také velikou roli. Jistě si budete přát romantické místo, které bude plnit všechny vaše požadavky. Pokud si přejete svatbu například v samotném centru Prahy, připravte si opravdu pořádný balík peněz. Vhodnější variantou tak může být svatba na venkově nebo čistě v přírodě. Ujistěte se však, zda na daném místě byla již svatba pořádána. Ušetříte si tak strach ze situace, kdy se něco pokazí, kvůli nedostatku zkušeností.

4. Jedna lokalita

Máte-li obřad, hostinu a párty s ubytováním na jediném místě, můžete ušetřit čas i finance za pohonné hmoty. Pokud budete mít vše na jednom místě, můžete dostat slevy. Majitel vám také může nabídnout nějakou výhodu. Novomanželé tak mohou mít například ubytování zdarma. V některých koutech České republiky, které jsou mimo obec nebo město, můžete platit i za oddávajícího.

5. Svatební šaty

Vysoké výdaje za svatební šaty platí převážně pro ženy. Pánové za oblek tolik neutrácejí. Než začnete koukat, kolik za šaty dáte, musíte promyslet, zda budete chtít šaty kupovat nebo si je půjčit. Pokud si šaty koupíte, můžete je následně po svatbě prodat a za šaty neutratíte tolik. Ušetřit také můžete, pokud si šaty po někom koupíte. Na svatbě tak budete mít šaty z druhé ruky. Je-li ve vašem okruhu přátel šikovná švadlena, oslovte ji, aby vám šaty ušila.

6. Dvojitá svatba

Máte-li sourozence, který má také před svatbou a dobře spolu vycházíte, zkuste navrhnout dvojitou svatbu. Budou-li vaše představy na svatbu podobné, můžete ušetřit mnoho peněz. Nejen na hostinu, protože nebudete muset platit odděleně za jednu rodinu, ale můžete ušetřit na hudbě, alkoholu nebo fotografovi. Myslete ale na to, že vaši hosté budou společní, neměl by mezi nimi být nikdo, koho na svatbě nechcete.

7. Fotograf

Při výběru fotografa dejte na kvalitní doporučení. Pokud nebude mít někoho z rodiny jako zálohu, mohli byste také skončit úplně bez fotek. Čím zkušenější a žádanější, tím samozřejmě dražší. Poohlédněte se tedy po někom, kdo má praxi, ale zároveň pro vás bude levnější variantou. Většinou si fotograf účtuje za počet hodin, které na svatbě stráví. Promyslete, zda ranní přípravy a noční zábavu musí dokumentovat profesionál nebo kdokoli z hostů. Páry si také vybírají fotografa, který stále studuje. U studentů se vyplatí zkušenosti třeba z plesů nebo podobných akcí, kde musí do záběru dostat více osob.

8. Svatební hostina

Jak ušetřit na svatbě na hostině? Zajištění hostiny bývá nejdražší záležitostí celé svatby. Některé restaurace vám nabídnou slevy, pokud si jídla objednáte více. Restaurace tak bývá mnohem vhodnější, než si jídlo zajistit cateringovou společností. Rozmyslete si také, v kolik hodin svoji svatbu budete chtít pořádat. Pokud zajistíte pro své svatebčany oběd i večeři, přijde vás to draze. Dopřejte si raději ranní přípravy za většího klidu, obřad posuňte na odpoledne a nechte si zajistit větší raut k večeři.

Na raut není potřeba, abyste měli hromady masa apod. Dejte na stoly více chuťovek, aby hosté konzumovali průběžně. Využít tak můžete ovoce nebo zeleninu. Při svatební hostině můžete také ušetřit na personálu. Restaurace chtějí zaměstnat více personálu, aby z vás dostali více peněz. Vyžádejte si raději méně číšníků, hosté počkají. Je-li vaše svatba jen na radnici za přítomnosti svědků, pak budete na hostinu hledat jistě klidné a pohodlné místo. Pokud bydlíte na vesnici a máte dostatečně velkou zahradu, můžete hostinu pojmout formou rodinného grilování. Na obsluhu si můžete někoho najmout.

9. Dort

Při výběru svatebního dortu nezáleží na velikosti. Dort nemusí mít několik pater. Nemáte-li pozvané hosty po stovkách, postačí vám dvě patra. Na hostině bude spousta jídla a dort bude jen chuťovka. Zajistit můžete od cukrářky zákusky, které budou ze stejného materiálu jako svatební dort.

10. Jak ušetřit na svatbě: nápoje

Z nápojového lístku, který je vám k dispozici od restaurace, vyberte si z něj vhodné nápoje, které si na svatbě budete přát. Zkrácený nápojový lístek položte na stoly, aby si hosté mohli objednávat. Pokud bude některý z hostů trvat na nápoji, který není na vašem seznamu, bude si ho muset doplatit. Je vhodné to říct při proslovu, aby nedošlo k případnému nedopatření nebo hádkám. Veškeré pití záleží na ochotě personálu v dané lokalitě.

Z vlastní zkušeností víme, že některé penziony na svatbu nezajišťují tvrdý alkohol. Pro vás jednoznačně plus, protože nemusíte platit vysoké ceny za každého panáka jednotlivě. Alkohol si nakoupíte samostatně a ve slevách. Máte-li tuto možnost, nakupte menší množství. Pokud hosté zjistí, že si mohou přinést vlastní alkohol, jistě někteří z hostů zajistí svůj oblíbený nápoj.

Některé restaurace vám také mohou nabídnout „korkovné“. Můžete si tak alkohol nakoupit sami, ale restauraci budete muset zaplatit za každou lahev, kterou si otevřete. Pečlivě to propočítejte, zda se vám varianta korkovného vyplatí nebo budete raději platit každý panák. Na svatbě můžete ušetřit také tak, že tvrdý alkohol zcela vynecháte. Ponechte na lístku pouze pivo a víno.

11. Svatební koordinátorka

Najmout si na svatbu asistentku nebo svatební koordinátorku vám ušetří mnoho času, ale taktéž i financí. S pořádáním svateb má mnoho zkušeností, takže má i kontakty. Pokud má smlouvy s hotely nebo jiným místem na svatbu, může vám zajistit slevu. Je-li vámi vybraná koordinátorka šikovná, náklady, spojené s jejím platem, se vám mohou vrátit až dvojnásobně. Můžete také požádat družičky, aby se postaraly o hladký průběh svatby.

12. Výběr hostů

Při sepisování příprav na svatbu, si také připravte seznam osob, které bystě chtěli pozvat. Jistě bude seznam dost dlouhý. Hned jak ho sepíšete, tak se zamyslete, zda jsou všichni opravdu blízké osoby. Nemusíte pozvat každého kolegu nebo souseda, které máte, jen ze zdvořilosti. Zapít svatbu s nimi můžete i zpětně u vás na zahradě.

13. Online pozvánky

Další způsob, jak ušetřit na svatbě, jsou jakékoli pozvánky,které nejsou v papírové podobě. Nebývají tak tradiční a ne každý je ocení, ale ušetří za tisk a nákladech spojených s rozvozem. Vytisknout musíte nejen oznámení na svatbu, ale také pozvánky na hostinu nebo večerní zábavu.

14. Výslužka

Je zvykem, že se před svatbou pečou buchtičky, které se dávají na výslužku zároveň s pozvánkou na svatbu. Buchtičky peče většinou rodina. Upečte jich více, budete tak mít i chuťovky na svatební tabuli. Pokud budete šikovní, můžete upéct i nějaký zákusek.

Další způsoby, jak ušetřit na svatbě jsou:

15. Prstýnky

Na prstýnku se dá ušetřit všelijak. Nemusíte vybírat ty nejdražší zlaté prsteny, ani nemusíte nechat vyrývat zbytečná věnování. Oba přeci víte, že se máte rádi, proto se také berete. Také ale můžete ušetřit na zásnubním prstenu. Partnerce jistě postačí hezký snubní prsten. Zásnubní prsten nemusí být s drahokamem za několik tisíc, má sloužit jako gesto, že žádost o ruku opravdu proběhla.

16. Kadeřnice

Ve svatební den nikdo nechce jezdit do salónu a ztrácet tak čas cestou. Proto si vyberte kadeřnici tak, aby byla ochotna přijet. Případně se pokuste zajistit odvoz. Zjistěte také počet žen, kolik bude kadeřnice česat. Více osob může znamenat slevu.

17. Kosmetička

V dnešní době se líčí každá žena, takže platit profesionální kosmetičku, je zbytečný výdaj. Oslovte raději nějakou svoji kamarádku.

18. Výzdoba

Výzdoba svatby je důležitá. Jistě ji ale zvládnete sami. Díky tomu bude vše podle vašich představ a také si přípravy jistě užijete. Jak ušetřit na svatbě při výzdobě? Začněte výběrem barvy, do které chcete svoji svatbu ladit. Na výzdobu můžete použít balónky, které nejsou tak drahé. Můžete z nich udělat například oblouk, pod kterým novomanželé poté projdou.

Nejvíce vyzdobená bývá svatební tabule. Nakupte si ubrousky a poskládejte je do různých tvarů. Výzdoba svatební tabule někdy bývá součástí hostiny, proto ji nebudete muset platit. Je-li vaše svatba v letním období, je vhodná doba na ořezání květin u babičky na zahradě. Tyto květiny použijte na stoly jako součást výzdoby. Do okrasné vázy budou vypadat elegantně. Od profesionála si nechte uvázat jen květinu pro nevěstu a případně ještě květinu na vůz.

19. Hudba

Při výběru hudby se také ujistěte, jaká pravidla v dané oblasti platí o hluku. Samozřejmě všeobecně platí, že noční klid začíná v deset hodin večer a končí v šest hodin ráno. Pokud ale máte svatbu někde na samotě, pak to nemusíte řešit. Nejlevnější variantou muziky bývá DJ, který si přiveze svůj playlist, notebook a reproduktory. Pokud si ovšem přejete kapelu, pak se daná cena odvíjí od toho, jak je kapela známá a taktéž jak dlouho bude hrát.

20. Program

Svatební program má jistě každý pár, není však nutné ho písemně dokumentovat, aby to věděl každý. Zároveň si také ušetříte nervy, kdyby se něco nepodařilo. Plně se tak spolehněte na svoji svatební koordinátorku, která vám zajistí, aby bylo vše na svém místě.

 

Získejte 500 Kč zdarma
Přehled nejlepších bonusů zdarma najdete zde.

21. Svatební cesta

Někteří novomanželé počítají s tím, že kromě svatby musí také našetřit na svatební cestu. Jeďte raději někam na víkend a na skutečnou svatební cestu si počkejte, až znovu našetříte.

22. Webové stránky s 20% slevou

Pokud se na svatbě snažíte ušetřit každou korunu, založte si svoje svatební stránky. Při založení získáváte automaticky slevu 20 % a vyzkoušení zdarma. Stačí kliknout na tento link a zjistit více.

Malý svatební dar jako bonus na závěr

Jak ušetřit na svatbě? Součástí každé svatby bývají svatební dary. Některé páry si tvoří webové stránky, kam zaznamenávají, po jakém daru touží. Náklady na svatbu jsou vysoké, proto všichni ocení peněžitý dar. Máte-li tuto možnost nabídnutou od svých rodičů, poděkujte a využijte ji. Můžete tak zafinancovat nějakou položku z vašeho seznamu.

Stejně tak můžete jako svatební dar využít pomoc v podobě kadeřnice, fotografa nebo i svatební koordinátorky od svých přátel. Vaši přátelé jistě nebudou chtít na vašem dni zbohatnout. Při hostině bývá zvykem slavnostní proslov. Využijte ho a poděkujte všem, kteří se na přípravách podíleli. Obzvláště pokud svatbu financují rodiče novomanželů.

Mohlo by vás zajímat: Ušetřete ještě více, zde jsou spousty tipů, jak na to.