16 možností, jak ušetřit na povinném ručení

Jak ušetřit na povinném ručení? Výdaje spojené s provozem vozidla jsou velkým zásahem do rodinných financí. Ať se to každému líbí nebo ne, auto je pořád pouze stroj, který má své mouchy a může se porouchat.

Platby povinného ručení udělají většinou vítr v peněženkách. Snahu šetřit mají všechny domácnosti.

Již z názvu povinného ručení je patrné, že se jedná o povinnost. Jste nuceni si ho založit a taktéž ho platit.

Jak tedy ušetřit na povinném ručení? I na povinném ručení se však dá ušetřit, stejně jako na většině služeb. Cenu povinného ručení ovlivňuje mnoho faktorů.

Každý, kdo si chce povinné ručení sjednat, by měl znát nutné skutečnosti, aby neplatil zbytečně mnoho.

 

Podívejte se na 16 možností, jak ušetřit na povinném ručení:

 

1. Výběr pojišťovny

Kdyby existovala jen jedna pojišťovna, jedna banka a jeden obchod, asi by bylo mnoho věcí jednodušších. Určitě bychom ušetřili i mnoho času, který strávíme rozhodováním o tom, do kterého obchodu se vydáme a jakou banku a pojišťovnu si zvolíme.
Každá mince má ovšem dvě strany. Výhodou více pojišťoven bývá jejich vzájemná konkurence.

Pojišťovny se neustále předhánějí v tom, jakou nabídku kdo nabídne svým klientům. Čím lepší nabídka, tím více klientů a tím také více peněz pro pojišťovnu.

Pokud již povinné ručení máte a nezakládáte si nové, můžete zvážit i možnost přejít k jiné pojišťovně.

 

Za jakých skutečností, lze přestoupit:

  • Zdražení povinného ručení – zdražení musí pojišťovna vždy oznámit, a to nejpozději 2 měsíce předtím, než se tak stane. Bývá to písemnou formou buď poštou nebo elektronicky na e-mail. Většinou to bývá zdlouhavá zpráva o změně obchodních podmínek, což čte opravdu málokdo. Pokud se rozhodnete, že nechcete ve smlouvě dále pokračovat, máte jeden měsíc na odstoupení od smlouvy (od doby, kdy vám bylo doručeno rozhodnutí o změně).
  • Výročí – blíží se výročí založení vaší smlouvy, vy tak máte možnost podat výpověď. Musí být však doručena nejpozději 6 týdnů před samotným výročím. Podat výpověď osobně, bývá nejjednodušší. Ne ovšem každý má stále volno, takže může výpověď podat i písemně formou pošty. Vhodné bývá dopis poslat doporučeně. Nyní to lze i telefonicky, všechny hovory bývají nahrávány.
  • Nespokojenost s pojistným plněním – další možnost, jak ukončit smlouvy, bývá například při vyřizování dopravní nehody. Pojišťovna má právo propustit řidiče, který je pro ně opravdu rizikový a hlásí jednu nehodu za druhou. Klient zase může smlouvu vypovědět kdykoli, pokud není spokojen s vypořádáním, nejpozději však do 3 měsíců od pojistné události.
  • Ukončení po uzavření smlouvy – tuto variantu je možné vypovědět maximálně do 2 měsíců od jejího založení. Někdy si to řidič rozmyslí a pojišťovnu změní. Jinak častým důvodem také bývá, pokud si kupujete vozidlo v autobazaru. Líbí se vám a chcete si ho odvézt. Nemáte však povinné ručení založené. Bazar vám tak umožní si pojistku zajistit u nich, poté si zvolíte vámi vybranou pojišťovnu a starou pojistku zrušíte.

 

2. Jak ušetřit na povinném pojištění: Využijte online srovnavače

Nemusíte strávit odpoledne tím, že se na chvíli posadíte do každé pojišťovny, abyste zjišťovali jednotlivé ceny a podmínky povinného ručení. Srovnání lze krásně z pohodlí domova.

Srovnávacích portálů je na internetu mnoho, jeden z užitečných je třeba tento.

Stačí zadat SPZ či VIN a porovnávací aplikace si načte údaje automaticky z databáze vozidel a za chvilku již znáte novou cenu vašeho pojištění.

Srovnavač vám ukáže do pár minut přehledné srovnání cen povinného ručení od ověřených pojišťoven.

Nemusíte nikam chodit, zelená karta vám přijde obratem na váš email a můžete uspořit desítky procent.

 

3. Věk

Věk hraje v zařizování povinného ručení důležitou roli. V České republice však podle zákona není povinnost, aby majitel vozidla, byl zároveň i jeho pojistník.

Znamená to tedy, že si můžete nechat pojistit auto například od rodičů nebo prarodičů, kteří mají řidičské oprávnění již nějakou dobu, takže mají vyježděné bonusy.

Můžete si také nechat pojistit auto od osoby, která již není ve věku rizikového řidiče. Za rizikového řidiče podle věku bývá považována každá osoba do 30 let.

Rizikový řidič je také ten, který má mnoho dopravních nehod.

 

4. Trvalé bydliště

Je-li vaše trvalé bydliště ve velkém městě, pak i cena vašeho pojištění bude vyšší.

Zavinit dopravní nehodu můžete kdykoli a kdekoli, ovšem ve městech je těch příležitostí mnoho (nezastavení na značce STOP, nedání přednosti v jízdě apod.).

Řidiči, kteří mají trvalé bydliště na vesnici, tak mají povinné ručení zpravidla levnější.

 

5. Bonusová jízda

Jak ušetřit na povinném ručení pomocí bonusů? Dosavadní ježdění bez dopravní nehody, vám může zajistit jednoznačnou slevu na povinném ručení.

Povinné ručení platíte proto, aby pojišťovna pokryla náklady spojené s dopravní nehodou, kterou zaviníte.

Budou tak uhrazeny všechny škody poškozené osobě. Máte-li často dopravní nehodu a pojišťovna za vás hodně vyplácí, musíte počítat s tím, že po vás bude vyžadovat více peněz.

V opačném případě, jak již bylo řečeno, získáte slevu na pojištění. Bonusy jsou pohyblivé. Pokud přestupujete do nové pojišťovny, bonusy přestupují s vámi.

Zjistit své bonusy, můžete kontaktováním pojišťovací kanceláře.

 

6. Cena pojištění rozdělena do více splátek

Jak ušetřit na povinném ručení platbami?

Pokud si sjednáte pojištění a budete ho chtít platit vícekrát za rok (čtvrtletní, půlroční frekvence), pak je možné, že zaplatíte více, než byste platili v jednorázové splátce.

 

7. Zaměstnanecká sleva

Většina zaměstnavatelů nabízí svým zaměstnancům k výplatě ještě zaměstnanecké bonusy. Každá společnosti má bonusy jiné. Některé poskytují stravenky, jiné zase třináctý plat.

I některé pojišťovny poskytují své bonusy. Ty jsou v podobě slev na povinné ručení. Máte-li v rodině někoho, kdo v pojišťovně pracuje, zkuste se na slevu zeptat.

Maximální výše slevy bývá 25 procent.

 

8. Více aut, méně peněz aneb jak ušetřit na povinném ručení máte-li více aut.

Jinak lze také říci „rodinné pojištění“ – máte-li doma více aut, pak je možné pojistit je společně na jednu smlouvu.

Když do pojišťovny vezmete více aut, dostanete slevu. Nemusí to být veliká částka, ale i tak ušetříte nějakou korunu.

 

9. Druh auta

Zamyslete se také nad tím, zda opravdu potřebujete jezdit tím nejluxusnějším autem, které je nové a má veliký výkon motor jen proto, abyste ujeli pár kilometrů do práce a mohli se chlubit.

Někteří to nezmění, protože jsou tak spokojení. Jiní si však uvědomují, že na malé popojíždění jim stačí starší vůz, na které bude i levnější pojištění.

Na voze je přeci primárně důležité to, aby vás dopravilo na místo, kam potřebujete.

 

 

10. Výše pojistného plnění

Výše částky povinného ručení se také odvíjí od toho, jak vysoké si přejete mít pojistné plnění. Nejnižší povolené pojistné plnění je 35 milionů korun.

Pokud budete chtít ovšem mnohem více, pak i zaplatíte mnohem více.

 

11. Pojištění online

Jak ušetřit na povinném ručení pojištěním online? Každá pojišťovna chce prosadit své služby také online. Proto nabízí klientům slevu, když si své povinné ručení zajistí přes internet.

Ta se většinou pohybuje kolem 10 %. Na vaši mailovou adresu vám bude zaslána smlouva a kopie zelené karty, kterou si vytisknete.

Smlouva začíná být platná po zaplacení. Poté vám také přijde poštou originál zelené karty. Tu pak vyměníte ve vozidla za kopii. Sjednání povinného ručení online bývá také rychlejší.

Nemusíte čekat v pojišťovně, než se na vás dostane řada, ani nečekáte na další pracovní den, pokud jste nestihli otevírací pracovní dobu.

Výhodnější ceny než v pojišťovně můžete získat třeba na tomto webu, který porovná nabídky všech pojišťoven a nabídne vám výhodnější cenu.

 

12. Nátlak

To platí u každé smlouvy, kterou se společností uzavřete. Jak ušetřit na povinném ručení? Pokud řeknete, že jiná pojišťovna vám nabízí lepší nabídku, pak v lepším případě dostanete slevu.

Není zárukou, že to vždy projde, proto se pak buď spokojíte s cenou, kterou vám pojišťovna nabídne nebo odejdete ke konkurenci.

 

13. Zavinění dopravní nehody

Pokud je k dopravní nehodě přivolána Policie ČR, sepíši vám záznam o dopravní nehodě pro pojišťovnu a viník nehody dostane odpovídající peněžitou pokutu.

Není-li ale Policie ČR přivolána, máte dvě možnosti.

Buď záznam o dopravní nehodě sepíšete sami s poškozeným nebo v případě malé nehody (například nepatrné ťuknutí na parkovišti), domluvíte se s poškozeným, že uhradíte škodu na místě.

Pokud nebude nehoda oznámena pojišťovně, nepřijdete tak o své bonusy, takže vám nebude navýšena částka povinného ručení a ušetříte.

 

14. Více sjednaných smluv v jedné pojišťovně

Pojišťovny si svým klientů váží, mohou vám tedy poskytnout slevu i v případě, že u nich máte sjednaných více smluv. Předchozí smlouvy se však nemusí týkat primárně pouze povinného ručení.

Jedná se například také o životní pojištění, pojištění domácnosti apod.

 

TIP: Jak ušetřit při havarijním pojištění

Víte, že můžete každý rok či dva požádat pojišťovnu o přecenění vašeho havarijně pojištěného vozidla? Cena vašeho vozidla totiž každý rok klesá, a proto bude při přecenění vozidla nižší i cena havarijního pojištění.

Podívejte se, kolik nyní můžete ušetřit zde v online srovnávači

 

15. Účely užití vozidla

Jak ušetřit na povinném ručení? Pojistné se také bude lišit podle toho, za jakým účelem budete vozidlo využívat. Pokud bude pouze užíváno k běžnému užívání nebo třeba jako vozidlo autoškoly.

V takovém případě bude pojištění dražší, protože pravděpodobnost nehody je vyšší.

 

16. Pracovníci záchranných složek

Levnější druh povinného ručení připadá také na osoby, které jsou zaměstnány například jako lékaři nebo hasiči. Opět můžete nechat vozidlo pojistit na ně.

 

Tip na závěr: Chcete-li ušetřit peníze i jinde, mrkněte na těchto více než 50 tipů.

Při jízdě autem také nezapomínejte mít dobré životní pojištění. Třeba toto vám vrací až 30 % z ceny pojistného.