55 tipů, jak ušetřit peníze [ještě dnes]

Jak ušetřit spousty peněz? Nevěřte tomu, kdo vám bude tvrdit, že si nemůžete finančně polepšit a začít šetřit více peněz.

Existují desítky různých způsobů, jak toho docílit, a to ve všech oblastech života. Podívejme se na ně společně, ať do budoucna už vícekrát nikdy nemusíte válčit s vašimi financemi.

A víte, co je na těchto doporučeních nejlepší?

S naprostou většinou z nich můžete začít okamžitě, klidně právě dnes!

 

55 tipů, jak ušetřit okamžitě spousty peněz ještě dnes

 

1) Jak ušetřit? Najděte si jinou banku

Pokud pravidelně platíte za využívání vašeho bankovního účtu, ukládání či naopak vybírání peněz, mohlo by vám jedině prospět poohlédnout se po nových nabídkách v oblasti bankovnictví.

Spousta bank nabízí vedení účtu zdarma a atraktivní bonusy ve výši stovek až tisíců korun (podívejte se zde), které mají za účel přilákat nové zákazníky.

A pokud jste se svou bankou jakžtakž spokojení, přesto se podívejte po jiných.

Nikde není zlatým písmem napsáno, že můžete mít jen jediný bankovní účet, a z bezpečnostního hlediska je vždy moudřejší mít své finanční zdroje rozdělené do více různých úložišť.

 

2) Dívejte se méně na televizi

Jeden ze způsobů, jak ušetřit peníze, je výrazně omezit čas strávený sledováním televize.

Nejenže ušetříte na účtu za elektřinu, ale také se snáz vyvarujete pokušení reklam a navíc získáte více času na jiné činnosti – třeba například to vedlejší zaměstnání, které jste už dlouho chtěli rozjet, avšak doposud jste se k němu nedostali.

 

3) Přestaňte si budovat sbírky a začněte prodávat

Ať zavítáte do jakékoliv domácnosti, v takřka každé byste našli řadu věcí, které jejich majitelé už nevyužívají a pouze se na ně snáší prach.

Od oblečení přes knihy a hračky až po drobnou elektroniku, většina z nás má doma nějaké takové drahé a zbytečné ozdoby.

Naštěstí existuje způsob, jak se jich zbavit a vydělat si i nějakou tu korunku navíc.

Jednou z možností je prodat dané věci na bleším trhu nebo oblečení zanést do second-handu.

Pokud preferujete internetový obchod, vyzkoušejte servery, kde se lidé zbavují svého již nevyužívaného majetku. Jedním příkladem je aukro.cz nebo server vinted.cz zaměřený výhradně na oblečení a módní doplňky.

Nezapomeňte ovšem v případě prodeje přes internet do ceny započítat i poštovné, které budete muset případně zaplatit.

 

4) Sbírejte slevové a zákaznické karty

Na rozdíl od minulé kategorie sběratelství, tato se vám vyplatí. Pravděpodobně navštěvujete celou řadu obchodů a dalších institucí a dost možná se do nich vracíte pravidelně.

Pokud je tomu tak, zkuste zapátrat, jestli například váš oblíbený prodejce nenabízí klubovou či zákaznickou kartu.

Ta může sloužit k ukládání bodů, které vám nakonec poskytnou slevu z nákupu či dokonce zboží zdarma.

A co si budeme nalhávat, každá ušetřená korunka se počítá, obzvlášť když jde o věci pravidelné či dokonce každodenní spotřeby.

Pokud máte slevových karet více, můžete použít užitečnou aplikaci Stocard.

 

TIP: Získejte peníze zdarma bez úroků
Pokud vám nezbývá nic jiného a musíte si peníze půjčit, půjčte si raději bez úroků a poplatků (viz článek zde).

 

5) Vyrábějte vlastní dárky a nespoléhejte se na obchody

Tato možnost je především vhodná pro studenty, kteří málokdy mívají peněz nazbyt, ale můžete ji využít bez ohledu na to, kolik je vám let.

Obzvlášť pokud jste manuálně či umělecky zruční, jde o výbornou variantu, jak udělat svým bližním radost a přesto si zcela nevyprázdnit peněženku.

Malujete? Vyšíváte? Vyrábíte keramiku? Pletete? Pečete? Jste schopní namíchat domácí kosmetiku?

Možností je mnoho. Jen se nezapomeňte nenápadně ujistit, jestli by váš vlastnoruční výtvor udělal obdarovanému člověku radost.

Není příliš příjemné, když nad prací strávíte dlouhé hodiny, jen aby se následně setkala s nepochopením nebo neoceněním.

Tip navíc! Velmi oblíbenou variantou jsou kalendáře s vlastními fotografiemi vás a vašich příbuzných, které ocení zejména všechny mámy a babičky.

 

6) Při nákupu online si nechte vracet peníze

Víte, že existuje služba, která vám jednoduše z každého online nákupu pokaždé vrátí část peněz zpět? Vyhledáte si obchod, nakoupíte v něm a získáte peníze zpět.

Jak ušetřit až 25 % ve stovkách obchodů se dozvíte zde.

Pasivní příjem Plnápeneženka cashback

 

7) Přemýšlejte nad každým nákupem

Jak ušetřit při nakupování? Častou zhoubou úspor lidí je impulzivní nakupování.

Nejspíš to znáte.

Procházíte se tak po obchodech nebo projíždíte zboží v e-shopu, něco vám náhodně padne do oka a než se pořádně nadějete, jste o pár stovek korun či dokonce tisíců chudší…

Jen abyste nakonec zjistili, že danou věc vlastně vůbec nepotřebujete.

Tomuto neblahému trendu se naštěstí dá docela snadno zabránit. Jednoduše se před každým nákupem zamyslete, jestli se bez něj opravdu neobejdete.

Poskytněte sami sobě delší časovou lhůtu… tři dny, týden nebo klidně měsíc.

A pokud si po jejím skončení stále budete jistí, že zrovna bez tohoto konkrétního kousku prostě nedokážete žít, pak vesele vytáhněte peněženku… aspoň už v tuto chvíli budete vědět, že jste si investici opravdu pořádně rozmysleli.

Nakupujte levněji
Na tomto nákupním megawebu Aliexpress najdete ty samé věci jako v Čechách a celé Evropě, ale podívejte se na jejich cenu. Bude někdy i poloviční a vy můžete výrazně ušetřit.

jak ušetřit na Aliexpress

 

8) Pozvěte přátele k sobě a nejezte venku

Pravidelně večeřet venku či se zpíjet v barech a nočních klubech se prodraží, co si budeme nalhávat. Jestli se přesto nechcete vzdát času tráveného s přáteli, nezoufejte.

Jednoduše je místo do restaurace pozvěte k sobě domů.

Možností zábavy máte i v domácím prostředí mnoho. Můžete hrát karty, deskové hry, tančit, sledovat společně film nebo pustit karaoke, pokud se chcete odvázat.

 

9) Opravte oblečení místo toho, abyste ho vyhodili

Jestli máte šikovné ruce, můžete ušetřit značné množství peněz, které byste jinak utratili za nové oblečení.

Vyhodit jinak stále hezkou košili kvůli jednomu utrženému knoflíku nebo elegantní šaty, u nichž se polámal zip, je přece jenom škoda.

I malá díra se dá docela snadno zašít a bude to vypadat, jako kdyby nikdy ani nebyla v prvé řadě.

Naučit se tak základní ševcovské dovednosti je skvělý způsob, jak ušetřit a značně prodloužit životnost vašeho šatníku.

 

10) Změňte nevýhodný telefonní tarif za lepší a levnější

Platíte hodně za telefonní účet nebo data? Jak ušetřit? Zkuste si porovnat ceny v této kalkulačce mobilních tarifů, kde můžete získat i neveřejný tarif se slevou až 70 %.

jak ušetřit za telefon

 

11) Zabavte svoje děti bez přehnaných výdajů

Víte, co je výhodou malých dětí? Na rozdíl od dospělých mají takřka nekončící fantazii a dokáže je zabavit spousta zdánlivě jednoduchých činností.

Možností společného trávení volného času najdete spoustu.

Můžete si hrát na dvorku. Jít se projít do parku. Zasadit společně květiny. Jít se podívat k místnímu rybníku. Vytáhnout pastelky a kus papíru a nechat děti popustit uzdu představivosti.

Nemusíte platit velké peníze za to, abyste děti vzali na luxusní místa. Koneckonců, co děti doopravdy chtějí, je čas strávený s vámi, ne vaše peníze.

 

12) Pijte více vodu

V jedné písničce od Jarka Nohavici se zpívá: “Pijte pitnou vodu, pijte pitnou vodu, pijte pitnou vodu a nepijte rum!” V tomto případě Nohavica ví, o čem povídá.

Nejenže je pití čisté vody velice zdravé a má řadu pozitivních vlivů na vaše zdraví, ale také jím ušetříte.

Když před jídlem vypijete velkou sklenici vody, budete si připadat nasycenější, tento pocit vám vydrží déle a nesníte toho tolik.

Navíc když budete v restauracích konzumovat vodu a ne koktejly či přeslazené limonády, ušetříte nemálo korun. A pokud chcete svoje náklady co nejvíce omezit, požádejte o vodu z kohoutku.

 

13) Vyhýbejte se fastfoodům a předem uvařeným jídlům

Místo jezení fastfoodů nebo předem uvařených jídel nakoupených v supermarketu, která pouze rozmrazíte, se zaměřte na přípravu zdravých a zároveň jednoduchých receptů.

Jídlo v masově rozšířených řetězcích zpravidla bývá předražené a po zdravotní stránce mu rozhodně není co závidět.

 

14) Přestaňte kouřit

Pokud jste kuřák, určitě jste si všimli, že váš návyk je nejenom potenciálně smrtící, ale také se pořádně prodraží.

Jistě, přestat kouřit a porazit svou závislost na nikotinu není nic jednoduchého, ovšem jestli se vám to podaří, váš život se výrazně zlepší.

Existuje více způsobů, jak cigarety vymazat ze svého života. Někteří lidé se jich vzdají rovnou a absolvují období abstinenčních příznaků.

Jiní si situaci odlehčí prvotním využíváním elektronických cigaret nebo nikotinových náplastí, než s kouřením přestanou úplně. Ať už zvolíte jakoukoliv cestu, výsledek bude rozhodně stát za to!

 

15) Dočítejte knihy, které máte, než koupíte nové

Jestli rádi čtete, možná se řadíte mezi lidi, kteří se stejnou vášní pořizují nové knihy… a následně je nečtou nebo jim zabere celé roky, než se k nim dostanou.

Kniha o vydělávání peněz_Timothy Ferriss Čtyřhodinový pracovní týden

Poznáváte se v tomto popisu? V takovém případě si stanovte pravidlo, že si nebudete pořizovat nové knižní miláčky, dokud nepřečtete ty, co už máte v knihovničce.

Uvidíte, že tímto způsobem nejenom ušetříte peníze, ale rovněž prostor na knihy či jiné věci.

 

16) Vypínejte světla

Nechávat rozsvícená světla, i když zrovna nejste v dané místnosti či venku svítí dostatečně slunce, možná na první pohled nevypadá jako velký výdaj, ale časem se nastřádá.

Proto po sobě zhasínejte pokaždé, když odejdete z domu nebo z pokoje.

 

17) Kupujte kvalitní spotřebiče, které dlouho vydrží

Některé úspory peněz se projeví až v delším časovém horizontu.

Když si pořizujete nový spotřebič, například ledničku nebo myčku nádobí, vyplatí se pořídit klidně dražší, ale kvalitnější, který vám déle vydrží.

Uvažte, co je lepší.

Pořídit levnější spotřebič, který se rozbije po pouhých pěti letech, anebo o něco dražší, jehož životnost bude činit celých patnáct let?

Pokud tedy zrovna máte na kontě patřičnou částku v době, kdy si doplňujete domácnost novým vybavením, nebojte se své úspory investovat do dražšího zboží.

 

18) Používejte kreditní karty s rozumem

Kreditní karty jsou užitečným pomocníkem, ale někdy dokážou nadělat víc škody než užitku.

jak vydělat peníze s kreditní kartou

Jestli se kvůli nim pravidelně dostáváte do finančních problémů, přestaňte kreditní karty nosit s sebou, když se vydáváte na nákupy a místo toho je uchovávejte bezpečně doma.

 

19) Naplánujte svoje jídla podle slev v letácích

Jestli vám přistávají v poštovní schránce letáky z obchodů s potravinami, můžete výrazně ušetřit.

Jednoduše tak, že se zaměříte na suroviny, které jsou zrovna ve slevě či v akci a podle nich naplánujete své obědy, potažmo večeře na nejbližší dobu.

Nejenže ušetříte, ale také vám odpadne stres spojený s vymýšlením toho, co vařit, protože budete mít jídelníček naplánovaný už dopředu.

 

20) Udělejte porovnání cen potravin a najděte levnější obchod

K jídlu se ještě vraťme. Jestliže nežijete na maličké vesnici, kde by byl pouze jeden jediný obchod, pokud vůbec žádný, zpravidla si můžete vybírat z více míst, kde potraviny pořídit.

V takovém případě se vyplatí si udělat malý průzkum.

Sepište seznam dvaceti položek, které pravidelně kupujete (například mléko, máslo, sýry, salám, pečivo), a následně porovnejte jejich ceny v obchodech dostupných ve vašem bydlišti.

Třeba zjistíte, že jste celou dobu zbytečně nakupovali draze, i když by vám pro výhodnější ceny stačilo přejít do jiného, nepříliš vzdáleného obchodu.

Rady, jak ušetřit při nákupu potravin najdete zde.

 

21) Vyrábějte vlastní potraviny, když můžete

Toto pravidlo se vám osvědčí nejenom doma, ale třeba i když vyrazíte na dovolenou a chcete ušetřit za jídla v drahých restauracích.

I během každodenního života vám ovšem přijde vhod zkusit si vyrábět vlastní potraviny.

Například takový domácí chleba zpravidla bývá mnohem levnější, zdravější a chutnější než ten srovnatelné velikosti pocházející z obchodu.

Pokud vám tedy nevadí věnovat přípravě potravin čas, dejte této činnosti šanci.

 

22) Vyhýbejte se utrácení zapříčiněnému stresem

Každý má občas špatný den v práci, pohádá se s členem rodiny či kamarádem nebo kamarádkou, něco ho bolí a chce si udělat radost tak, že si něco koupí.

Když podobný nákup sloužící jako náplast na stres podniknete jednou za čas, nic moc se nestane, ale někteří lidé se tak chovají pravidelně a podepisuje se to nejenom na stavu jejich konta, ale také na jejich duševní rovnováze.

Krutá pravda je taková, že nové věci vám možná mohou přinést krátkodobé potěšení, ale opravdové štěstí nevyvolají.

Pokud tedy toužíte najít opravdu efektivní způsob, jak lépe válčit se starostmi a chmury běžného života, zkuste například cvičení (při němž se do těla vyplavují hormony štěstí, endorfiny), meditaci, procházku po okolí nebo si zdřímněte.

Sledujte filmy, poslouchejte hudbu nebo pracujte na zahrádce. Možností, jak si pročistit hlavu i duši je hodně, musíte tak jen nalézt tu, která bude vyhovovat právě vám.

 

23) Pravidelně kontrolujte své spotřebiče a technologii

Možná se divíte, jak vám něco podobného může ušetřit peníze.

Inu, čím pečlivěji budete kontrolovat svůj majetek, jestli je ve správném stavu, čistý, neucpaný prachem (který například v počítači může udělat časem pořádnou paseku), tím menší šance je, že se vaše spotřebiče a technologické nástroje rozbijí a budete si muset pořídit nové.

Prevence v tomto případě předchází poruchám.

 

24) Kupujte použité věci

Ne vždy rovná se použité automaticky nekvalitní.

Například v obchodech s oblečením z druhé ruky můžete kolikrát nalézt kousky, které vypadají jako nové, protože je před vámi někdo nosil jenom jednou nebo klidně vůbec (mohlo třeba jít o nevhodný dárek).

Nakupovat již použité věci je možné rovněž na internetu, kde se na to specializuje více webů, například již zmíněné Aukro, kde najdete vše možné, od literatury přes knihy a kosmetiku až po jídlo a technologii.

Výběr tak máte opravdu velký.

 

25) Vyhýbejte se supermarketům a nákupním centrům

Supermarkety a nákupní centra jsou koncipována tak, aby v nich lidé strávili co nejvíce času a utratili co nejvíce peněz.

Nepřišlo vám nikdy divné, že v podobných podnicích málokdy vidíte ven?

žena nakupuje v obchodě

To proto, aby vás prodejci co nejvíce odřízli od světa, zapomněli jste na to, že venku plyne čas a plně se ponořili do nakupování.

Proto vyrážejte do větších nákupních středisek pouze v případě, že máte pevně sepsaný seznam toho, co chcete pořídit, a víte, že se od něj neodchýlíte.

 

26) Používejte pravidlo deseti vteřin

Pravidlo deseti vteřin vám pomůže v případě, že jste přece jenom neodolali lákání nákupního centra.

Pokaždé, když vezmete do ruky libovolný kousek zboží a chystáte se ho přidat do košíku nebo vozíku, na deset vteřin se zastavte a položte sami sobě otázku, proč danou věc chcete nakoupit a jestli ji ve skutečnosti potřebujete nebo ne.

Jestliže nedokážete přijít s dobrou odpovědí, věc vraťte zpátky do regálu a pogratulujte si, neboť jste se právě vyhnuli zbytečnému impulzivnímu nákupu.

 

27) Pronajměte prostor navíc

Možná máte ve svém domě či bytě extra pokoj, který nevyužíváte. Pokud ano, zamyslete se, jestli by se prostor navíc pro vás nemohl stát dodatečným zdrojem příjmu.

Existují dvě nejčastější varianty, jak na to. Jednou z nich je klasický pronájem. Druhou možnost představuje Airbnb, kdy se u vás střídá více krátkodobých nájemníků.

Klasický pronájem znamená méně organizace a shánění nájemníků, ale Airbnb, obzvlášť jestliže žijete v atraktivní lokalitě, vám může naopak vynést více peněz, než byste získali od jediného stálého nájemníka.

Přečtěte si více o těchto možnostech zde.

 

28) Jezte snídani

Další zdánlivě triviální činnost… kterou spousta lidí opomíjí.

Když svůj den nastartujete snídaní, nabije vás to energií, dodá sílu a navíc zapříčiní, že nebudete mít takové nutkání utrácet extra za velký oběd.

Jak ušetřit na jídle při nákupu potravin (cereálie)

Snídaně navíc může mít tolik různých podob! Od klasického kousku pečiva přes ovesné vločky, cereálie, kaše až například k domácím moučníkům.

 

29) Střídejte se v hlídání dětí

Tento tip může přijít vhod zejména lidem, kteří žijí v sousedství se spoustou rodin s malými dětmi.

Jestli své sousedy dobře znáte a jste přátelé nebo aspoň dobří známí, domluvte se na střídavém hlídání svých ratolestí.

Jednou pohlídáte děti vy jim, podruhé oni vám, abyste si mohli vyrazit ven, strávit příjemný večer a nemuset pracně shánět chůvu, jíž byste navíc museli zaplatit.

 

30) Uchovejte nedojedené jídlo

Občas se stane, že pracně připravovaný oběd se nedojí. Než ho nechat přijít vniveč, pokud vám z jídla zbývá více porcí nebo klidně jen jedna, zkuste je zamrazit na později.

Takhle budete mít volné ruce, kdyby se vám někdy do budoucna nechtělo vařit – jednoduše vám postačí sáhnout do zásob.

Jídla není nikdy dost na to, aby se jen tak vyhazovalo, obzvlášť pokud se podíváte na světové statistiky, které ukazují, že ve vyspělých zemích lidé zahazují tisíce a tisíce tun jídla ročně.

 

31) Připravte si svůj vlastní oběd

Místo toho, abyste chodili během obědové přestávky v práci do restaurací nebo kantýn a utráceli peníze, které jste si právě vydělali, zabalte si s sebou domácí oběd.

Nejenže pravděpodobně bude chutnější než cokoliv, co byste mohli koupit, ale navíc ušetříte peníze a čas.

Tento tip mohou využívat i vysokoškoláci, nejenom pracující lidé, pokud tedy mají na univerzitě místo, kde je oběd možné si ohřát.

 

32) Naučte se oblékat minimalisticky

Není třeba, abyste měli šatník přecpaný oblečením, které stejně nejspíš nestihnete vynosit.

Nakupujte šaty tak, aby dobře ladily s kousky, které již máte ve skříni, a nebudete tak potřebovat příliš mnoho oblečení.

Pánové, pokud vlastníte například pět kalhot, sedm košil a sedm kravat, které všechny vzájemně barevně ladí, máte k dispozici velký počet možností, jak se obléct a vytvářet nové kombinace.

 

33) Spravujte věci sami

V dřívějších dobách bývalo mnohem těžší spravovat polámané věci sami, pokud se polámaly, protože výběr náhradních součástek a především návodů, jak na to, nebyl tak velký.

S příchodem a rozvojem internetu, online návodů a detailních videí, které vám ukazují, jak spravit takřka cokoliv, se můžete směle pustit do vylepšování vlastního majetku.

Ušetříte a navíc se naučíte novou dovednost, což nikdy není k zahození.

 

34) Najděte levnější místo k bydlení

Občas stačí se v rámci jediného města přestěhovat o několik čtvrtí, abyste výrazněji ušetřili na nájmu nebo za pořízení nemovitosti.

Jak prodat byt_prodejce a kupující

Pokud jste například zvyklí na možnosti, které poskytuje žití ve velkoměstě, ale nevyhovují vám ceny bydlení v centru, proč se nepřestěhovat na předměstí?

Stále budete tak blízko, abyste si připadali v centru dění, ale zároveň mnohem snáz najdete chvíli klidu, jestliže po ní zatoužíte, a peníze vám také nebudou utíkat natolik rychle.

 

Jak ušetřit na pobytech a cestování
Vyražte za dovolenou, odpočinkem, wellness, termály, sportem, turistikou, lyžováním nebo poznáním se slevou.

Vyberte si pobyty se slevou v hotelech a penzionech v ČR i zahraničí zde.

 

35) Najděte kulturní a jiné akce zdarma

Už dávno neplatí, že za zábavu se musí platit. Zejména větší města a vesnice mívají řadu míst, kam můžete zavítat zadarmo – jako jsou parky, turistické stezky, rybníky a podobné.

Další variantou je vyhledávat akce, kde neplatíte vstupné.

Jedním příkladem za všechny je populární muzejní noc, kdy se vám v průběhu jediného večera a noci otevře vstup do řady fascinujících institucí a památek.

 

36) Pěstujte vlastní ovoce a zeleninu

Pěstování surovin a práce na zahradě se mohou stát nepříliš drahým koníčkem, který povede ke zdravému jídlu pro vás a vaši rodinu.

Ať už žijete v domě nebo v bytě, můžete si najít prostor pro pěstování zeleniny nebo ovoce. V domě využijte zahrádku, v bytě se jako možnost nabízí balkón nebo aspoň truhlíky na parapetu.

 

37) Cestujte hromadnou dopravou

Jestli se zastávky hromadné dopravy nachází poblíž vašeho bydliště, dejte jim šanci a cestujte do práce tímto způsobem, nikoliv autem.

Cestování veřejnou hromadnou dopravou je levnější, uděláte něco pro životní prostředí a navíc nebudete muset řešit, kde zaparkovat, což se někdy může nepříjemně zvrtnout, pokud tedy nemáte v práci vyhrazené vaše vlastní parkovací místo.

Tento tip platí zejména pro lidi žijící ve větších městech, ale to neznamená, že by lidé z vesnic nemohli dát přednost autobusu nebo vlaku před jízdou autem.

 

38) Stříhejte si vlasy sami

Jak ušetřit stovky a tisíce korun? Ne každý má dostatečně šikovné ruce, to je jasné, ale jestli jste dostatečně zruční, byla by škoda toho nevyužít.

Kadeřnictví a salóny si dnes za relativně prostý sestřih mohou účtovat popravdě nehorázné peníze, zejména jestliže jste dáma s delšími vlasy (přičemž za delší vlasy se považuje vše od ramen dolů, což, buďme upřímní, žádná přehnaná délka není).

žena s telefonem

K vlastnímu sestřihu vám postačí pouze nůžky, zrcadlo a ručník přehozený přes ramena. Popřípadě se můžete obrátit na své nejbližší, jestli by vám vlasy nezkrátili.

Zastřižení konečků komplikované není a když jim dáte šanci, možná vás vaše rodina či kamarádi příjemně překvapí tím, jaký podařený účes přesně podle vašich představ vám na hlavě vykouzlí.

Výhodou účesu provedeného v domácích podmínkách navíc je, že si s ním vy či někdo jiný může dostatečně vyhrát, protože neusilujete na rozdíl od kadeřnic o to, abyste během krátké doby stihli obsloužit co nejvíc zákazníků a vydělat si co nejvyšší zisk.

 

39) Sdílejte jízdu do práce

Pokud se přece jenom nedokážete vzdát své pravidelné jízdy autem do práce, mohli byste ušetřit peníze tím, že budete sdílet jízdu s někým jiným, kdo směřuje na stejné místo nebo poblíž.

Třeba vaše drahá polovička či dobrý kamarád pracuje o pouhý blok dál?

Sdílení jízdy vám oběma ušetří peníze na jízdu a bude citlivější k vašim autům, které se nebudou tak rychle opotřebovávat, i k životnímu prostředí.

 

40) Provádějte pravidelné preventivní opravy

Prevence je základ úspěchu, říkává se občas.

Místo toho, abyste s opravami čekali, až se něco rozbije, vytvořte si pravidelný návyk, kdy každý měsíc zkontrolujete svůj majetek a domov, jestli je v dobrém stavu, a provedete požadované drobné opravy, pokud budou nějaké potřeba.

Tato činnost vám nezabere dlouho, pouhou hodinu nebo dvě každý měsíc, ale z dlouhodobého hlediska vám ušetří nemálo peněz i starostí, neboť budete schopní odstranit drobné závady dřív, než se stanou mnohem závažnějšími a finančně náročnějšími na opravu.

 

41) Hledejte použitá auta nebo ušetřete na povinném ručení

Použitá auta nejsou nutně špatnou investicí. Zejména uvážíme-li, že koupě nového auta představuje příšernou investici.

Hodnota auta klesá již v momentě, kdy jím poprvé vyjedete, a tento propad pokračuje i nadále během následujících let.

fiat na úvěr v autobazaru

Pokud je tedy vaším cílem ušetřit na dopravě a nejezdíte příliš dlouhé trasy, poohlédněte se po již použitých autech, které jsou stále v dobrém stavu.

Soustřeďte se na auta, která jsou jen několik let stará, a mohli byste být schopní najít automobil, který je třeba stále v záruce.

Máme pro vás ještě pár praktických rad, jak ušetřit na povinném ručení.

 

42) Choďte do knihovny

Jak ušetřit za knihy? Roční členství v knihovně nepřekračuje několik stovek korun, a to i ve větších městech.

Oproti tomu jedna nová kniha vás obvykle vyjde na nejméně dvě stě až tři sta korun.

Pokud jste tedy vášnivými čtenáři a nevadí vám, že knihu budete muset po přečtení vrátit, knihovna je pro vás jasnou volbou.

Navíc ušetříte místo ve vašem domově, protože všechny nakoupené knihy musíte někam uskladnit a domácí knihovničky bohužel nejsou nafukovací.

Výhodou je, že knihovny nenabízejí pouze knihy.

Najdete v nich rovněž časopisy, filmy, hudbu, deskové hry a také se v nich můžete seznámit s novými lidmi, zajít na akce zdarma a zjistit, co zajímavého se zrovna děje ve vašem okolí, neboť knihovny často nabízejí kulturní věstníky k přečtení (opět zadarmo).

V Praze můžete využít Městskou knihovnu nebo lokální knihovny v jiných městech.

 

43) Poslouchejte hudbu online

YouTube dnes nabízí miliony videí, ale není zdaleka jediným serverem, kde najdete hudbu zdarma.

Zejména milovníci zahraničních interpretů si přijdou na své a své oblíbené písně si navíc mohou snadno uložit do počítače a do MP3 přístroje, budou-li mít zájem.

 

Vydělávejte více peněz
Podívejte se na tyto způsoby, jak si pasivním příjmem můžete výrazně vylepšit svou finanční situaci.

 

44) Vyrábějte vlastní čistící prostředky

Jak ušetřit na čistících prostředcích? Divili byste se, kolik peněz dokážete ušetřit, když místo nakupování čistících prostředků v supermarketech vyrobíte své vlastní!

Internet je opět v tomto směru vděčným zdrojem návodů, tak se pusťte do čtení a přesvědčte se sami, že výroba vlastního je levnější než pořízení již hotového.

 

45) Vytvářejte krátkodobé cíle

Třeba si plánujete ušetřit na nové auto nebo dům, což bude vyžadovat nemalou částku. Mnoha lidem pomáhá zaměřit se zprvu na menší cíle, které je snazší splnit, což je povzbudí v dalším snažení.

Dejte si tak například za cíl ušetřit každý měsíc určité procento z vašeho platu, a postupně tuto částku dle svých dosavadních úspěchů navyšujte.

 

46) Staňte se dobrovolníkem na festivalech

V případě, že hledáte zábavu zdarma, můžete spojit užitečné se zábavným, a stát se dobrovolníkem na festivalech.

Zkuste oslovit pořadatele, jestli nehledají nové lidi, kteří by jim vypomohli – třeba budete příjemně překvapeni!

Sice budete muset pracovat, ale to neznamená, že si nenajdete čas na oddych a atmosféru festivalu zažijete z první ruky.

 

47) Domluvte se s rodinou na limitu ceny dárků

Jak ušetřit s dárky? Dohodněte se s členy vaší rodiny na limitu ceny dárků, které si budete vzájemně dávat.

Takto nedojde k situacím, kdy by jeden z vás dal druhému výhradně dražší dárek a následně se cítil ošizen. Popřípadě omezte počet dárků na jeden na každého člověka, čímž ušetříte peníze.

Výjimkou z tohoto pravidla jsou pochopitelně malé děti, které se zpravidla těší na co největší počet dárků. S čímž souvisí…

 

48) Naplánujte si obdarovávání dopředu

Jestli víte řadu týdnů, ba i měsíců dopředu, co svým blízkým k Vánocům nadělíte, máte možnost se pořádně rozmyslet a třeba i objevit méně nákladné varianty plánovaných dárků.

Samozřejmě vám též odpadne stres spojený se zběsilým nakupováním na poslední chvíli, kterýžto nápad má zpravidla každoročně celá řada dalších lidí.

 

49) Hledejte levnější letenky

Chystáte-li se vycestovat do zahraničí, poohlédněte se po co nejlevnějších letenkách. Řada webových stránek nabízí porovnání cen či vás upozorní na nejrůznější akce.

Samozřejmě, čím dříve letenky pořídíte, tím levněji vás pravděpodobně vyjdou.

jak ušetřit za cestování

Také záleží na tom, kdy jste ochotni cestovat – dny jako úterý a středa nejsou tak frekventované a máte tedy větší šanci na lístcích do letadla ušetřit.

Na to, jak ušetřit ještě více na cestách se podívejte zde.

 

50) Cvičte doma

Jak ušetřit za posilovnu a placená cvičení? Rádi se udržujete ve formě?

Pak jistě s chutí uslyšíte, že tak můžete činit i doma. Najděte si na internetu tréninková videa zdarma a pusťte se do cvičení.

Velmi oblíbenou variantou je například kurz známé trenérky Jillian Michaels.

 

51) Nebo běžte ven

Pokud se vám zrovna nechce zavírat se doma, a preferujete pohyb na čerstvém vzduchu, i v tomto případě máte na vybranou.

Vyražte na procházku, ať už sami nebo s pejskem. Běžte se projet na kole. Zaběhejte si. Cvičte jógu.

Variant je opět více, záleží tak jen na vás, čemu dáváte přednost.

 

52) Zbavte se drahých a nevýhodných pojistek

Nechte si porovnat stávající pojištění zdarma s pomocí této služby a pokud budou pro vás nevýhodné, získáte kvalitní alternativu.

 

53) Neplaťte za škodu, kterou způsobíte vy, děti nebo vaše zvířata

Znáte to, v obchodě vaše dítě něco shodí, vás pes na někoho skočí nebo kousne a vy třeba omylem strčíte do člověka, kterému spadne mobil.

A co když způsobíte škodu v práci? Za tyto nehody pak musíte zaplatit a nemusí to být vůbec levné. Řešením je mít za pár stovek ročně klid (více zde).

 

54) Vytvořte si rozpočet

A samozřejmě, základem všeho úspěšného šetření je vytvořit si detailní a zároveň realistický rozpočet, který vám pomůže jednak si ujasnit, jak na tom jste, a také se posunout ve svých finančních cílech dál.

O metodách vytváření rozpočtu jsme již psali zde.

 

55) Jak ušetřit peníze za elektřinu nebo plyn?

Nechte si zdarma srovnat nabídky za elektřinu nebo plyn a plaťte méně.

Tento srovnavač vám pomůže ušetřit, spolupracuje s prověřenými dodavateli energií.

Další možností je nechat si odborně nainstalovat spolehlivé solární panely, úsporné fotovoltaickou domácí elektrárnu nebo tepelné čerpadlo.

V dlouhodobém období tak dosáhnete výrazné úspory za účty za elektřinu.

jak ušetřit peníze za elektřinu

Oblíbený je např. solární systém na ohřev vody po celý rok.

Instalaci, poradenství, dotace a více informací získáte od expertů Woltair zde.

 

Získejte peníze zdarma