11 dobrých rad, jak ušetřit za telefon

11 rad, jak ušetřit za telefon

Jak ušetřit za telefon: Shodneme se jistě na tom, že telefon je v dnešní době nezbytností. S čím však nelze souhlasit je vysoká suma na vyúčtování každý měsíc. Je cesta, jak ušetřit za telefon? Bude to znamenat omezení našeho pohodlí nebo ne? Ušetříte v řádu korun nebo tisíců? Přinášíme odpovědi.

 

Zde je 11 rad, jak ušetřit za telefon

Pohodlí stojí peníze

Za pohodlnost se platí. Ale nemáme na mysli věc, kterou byste si zakoupili, aby vám pomohla zpříjemnit život. Máme na mysli pohodlnost, s jakou automaticky přijmete částku na měsíčním vyúčtování za telefon bez toho, abyste se snažili o změnu. Troška úsilí, malého průzkumu a pár užitečných rad vám ukáže, jak pár minut času šetří peníze. A někdy jsou to tisíce. Nebuďte pohodlní, pátrejte a objevíte několik možností, jak ušetřit za telefon.

 

 1. Přístrojem a péčí to začíná

Prvním způsobem, jak ušetřit za telefon je úspora už při jeho nákupu. Obrovské množství přístrojů putuje na skládky, přitom se jedná jen o rok starý model. Při nákupu se rozhlédněte i po nabídkách bazarů. Zkontrolujte i funkce levnějších přístrojů, často jsou dostačující.

K telefonu si vždy zakupte ochrannou fólii nebo sklo na display, pouzdro je samozřejmostí. Telefon vám poté vydrží déle. Při poruše se nejdříve zajímejte o cenu opravy, než přistoupíte k nákupu nového přístroje.

Vše, co budete k telefonu potřebovat objednejte tam, kde vám nabídnou nejnižší cenu. Procházejte nabídky zahraničních tržišť a obětujte chvíli čekání na doručení. Úspora stojí za to.

žena s telefonem

 1. Soukromý průzkum vašich potřeb

Ať už používáte předplacenou kartu nebo tarif nejprve rozklíčujte jaké služby a v jakém objemu využíváte.

 • Slouží vám telefon spíše k volání?
 • Voláte různá čísla nebo jen pár telefonních čísel?
 • Mluvíte dlouhé minuty nebo vedete mnoho kratších hovorů?
 • Kolik SMS odešlete?
 • V jakém objemu využíváte data?
 • Potřebujete data?

Na většinu z těchto otázek naleznete snadno odpověď. Pomůže vám historie hovorů. Nejlepší přehled vám samozřejmě přijde na faktuře.

Fakturu tentokráte prozkoumejte opravdu podrobně. Co je součástí vašeho balíčku? Určitě jsou tam i některé služby, které nevyužíváte, a přesto jsou vám účtovány.

Na základě zjištěných informací si sestavte přehled vašeho telefonního chování a vašich potřeb. Je důležité vědět, co vám má hledaná služba nabídnout.

 

 1. Studujte nabízené tarify

Než se pustíte do hovorů s jednotlivými operátory, prohlédněte si důkladně nabídku na trhu. Balíčků je vypsaná velká spousta, třeba je mezi nimi ten, který bude vyhovovat právě vám. Projděte si i nejrůznější srovnávače a nabídku virtuálních operátorů.

Jestliže budete uzavírat smlouvu, vždy kontrolujte platnost předešlé. Obvykle jsou smlouvy uzavírány na dva roky, pozor proto na penále. Novinky v oblasti pak kontrolujte minimálně tehdy, jakmile se přiblíží konec smluvního období.

 

 1. Vyjednávání s operátorem

Někdy stačí operátorům představit vaše požadavky a sami vám nabídnou výhodnější balíček. Někdy pro výhodnější cenu musíte pohrozit, že přejdete ke konkurenci.

Opatrně však s ukvapeným odchodem. Je lepší si předem vyjednat u konkurence podmínky, ty představit stávajícímu partnerovi. Obvykle umí nabídnout podobné výhody za stejnou cenu.

Pokud vyjednávání není úspěšné, požádejte o přenos telefonního čísla k jinému operátorovi. Je ale třeba mít už rozjednány požadované podmínky jinde. Samozřejmě zatím bez podpisu smlouvy. Přenos čísla k jinému operátorovi je obvykle signálem pro zajímavější nabídku.

Veřejné a často i neveřejné nabídky služeb dnes snadno dohledáte na internetu. Není obtížné vybrat tu, která bude korespondovat s vašimi představami.

 

 1. Když za slevu zaplatíte více

Obratnost operátorů je vynikající a věřte, že jsou pečlivě vyškoleni tak, aby u každého hovoru dosáhli zisku. Často se stává, že zavoláte s cílem získat slevu, ale nakonec uzavíráte smlouvu na ještě dražší balíček. Proč? Protože vám nabídnou vyšší objem dat, volné minuty nebo jiné výhody.

Zavolali jste, protože jste se zajímali, jak ušetřit za telefon a najednou platíte ještě více.

Pokud nový balíček lépe odpovídá vaší představě není v tom problém, jen to není cesta k úsporám.

 

 

 1. Kombinujte a měňte

Vzpomínáte na doby, kdy jsme měli v peněženkách dvě další SIM karty a když jsme chtěli napsat SMS rozebrali jsme přístroj a SIM vyměnili? To dnes už není nutné. Směle můžete mít v jednom telefonu dvě SIM karty a z každé využívat jiné výhody.

Se zajímavou nabídkou přichází například Vodafone ve spolupráci s Českými drahami.

Dalším originálním tipem je zakoupení neomezeného balíčku u zahraničního operátora, který má nižší cenu. Telefon následně využíváte v ČR. Pozor ale na volání, česká čísla bude chápat jako zahraniční. Zato při využívání velkého objemu dat může být mnohem výhodnější.

Perfektní nabídky mají operátoři pro studenty, někdy i pro seniory.

Ke skvostným cenám se dostanete ale nejlépe přes firemní tarif. Firemní tarif mohou využívat i rodinní příslušníci, poptejte se ve vašem okolí, zda nemůžete přidat telefonní číslo k některému z firemních tarifů.

 

 1. Oblíbení a levní virtuální operátoři

Prověřte si i nabídku virtuálních operátorů. Na trhu je jich nepřeberné množství. Mezi nejznámější patří jistě:

 • GoMobile
 • LAMA mobile
 • RelaxMobil
 • Sazka Mobil
 • ČEZ Mobil
 • Tesco Mobil

jak ušetřit za iPhone

 1. Vyměňte neomezenost za omezenost

Jakmile se roztrhl pytel s výhodnými balíčky neomezeného volání, SMS a dat, řada lidí si je zvolila. Ve skutečnosti ale zaplatí více než kdyby jim každá ze služeb byla řádně zaúčtována a vyčíslena. Proto si propočítejte vaši skutečnou útratu.

Zároveň si propočítejte provolané minuty, využitá data a SMS za levnější cenu od jiných operátorů. Neomezené volání je příjemné ale omezené volání stojí mnohem méně.

Cesta, jak ušetřit za telefon je tedy platit skutečně jen za to, co využijete.

 

 

 1. Pozor na data

Spotřeba dat je často nejdražší položkou na vyúčtování. Proto si data opravdu hlídejte. Dodatečné dokupování bývá nákladné. U každé hledané informace se zamyslete, jestli ji skutečně potřebujete okamžitě. Napište si raději poznámku a vše vyřešte až budete na wi-fi.

 

 1. Wi-fi kam se podíváš

Na wi-fi se můžete připojit několikrát během dne, proto ji maximálně využívejte. Nepište klasické SMS, nevolejte. Využívejte chat, messenger, viber, whatsapp. V současné době zvládají už přenos hovoru velmi dobře a není třeba se bát zpoždění sdělení.

 

 1. Ke každé placené aplikaci je neplacená sestra

Řada aplikací má užitečné funkce, a proto bychom je chtěli mít všechny. Vždy ale instalujte neplacenou verzi a zároveň omezte automatické aktualizace a notifikace. Ty by vám ukrajovaly používání dat. Aktualizujte až na wi-fi.

Perfektní je například používání aplikace mapy.cz v offline režimu. Nejen že ušetříte, ale najdete v nich i turistické cesty a stezky. Jsou skvělé na pěší nebo cyklo výlety s rodinou.

 

TELEFONOVÁNÍ A INTERNET LEVNĚJI
Nechte si spočítat výhodné tarify zde

 

Přechod k levnějším službám

Pokud jste už zjistili, jak ušetřit za telefon a přecházíte za výhodnější nabídkou, nečeká vás nic složitého. Požádáte o přenos čísla a u nového operátora budete využívat stejné telefonní číslo. Vše je otázkou několika krátkých dní. Samozřejmě je třeba vše smluvně ošetřit a vyrovnat závazky.

Až budete uzavírat novou smlouvu počkejte až na její písemnou podobu. Stačí zaslaná emailem. Neuzavírejte nic ve spěchu při hovoru s operátorem.