Levné cestování: 21 tipů, jak cestovat co nejlevněji a ušetřit

Tipy na levné cestování. Cestování je milovaným koníčkem celé řady lidí. Přesto existují tací, kteří si ho nemohou dovolit… Nebo si to aspoň myslí.

Pokud je to i váš případ, jistě rádi uslyšíte, že existuje spousta způsobů, jak cestovat co nejlevněji. Nemusíte tak svůj život ochuzovat o vytoužené dovolené a výlety po naší zemi i po zahraničí.

Tipy na levné cestování

Přečtěte si tipy na levné cestování, se kterými ušetříte

  1. Cestujte do levných zemí

Některé státy jsou levnější, některé dražší. A samozřejmě se ceny liší i město od města. Pokud například vyrazíte do Londýna, utratíte mnohem více než na jiných místech v Británii.

A jaké země se řadí k těm cenově dostupnějším? Například Albánie, Rumunsko, Argentina, Arménie, Kambodža, Kuba, Vietnam a další.

  1. Levné cestování? Oslovte své přátele

Jestli umíte dobře anglicky či jiné cizí jazyky, šance je, že máte spoustu přátel a známých rozesetých po celém světě. Nebojte se proto lidi ze svého sociálního okruhu zkontaktovat a zeptat se jich, jestli by nebyli ochotní vás krátkodobě ubytovat ve svém domově.

Nejenže ušetříte peníze za hotel, ale také upevníte vztahy se svými přáteli. A to už za to stojí. Samozřejmě je vhodné jim za jejich laskavost přivézt malý dárek.

  1. Zúčastněte se služební cesty

Nejvíce cenově efektivní způsob, jak cestovat, je vydat se na služební cestu. Najděte si konferenci ve svém oboru, důležitého klienta, kterého potřebujete navštívit nebo zahraniční pobočku, s níž chcete spolupracovat.

Následně předložte svému šéfovi návrh. Řada společností má stanovený rozpočet na služební cesty, tak proč ho nevyužít?

  1. Zvolte to správné období

Populární cestovní destinace jsou výrazněji levnější mimo hlavní turistickou sezónu. Příkladem je Itálie v zimě, Francie na jaře, Havaj a Florida v létě a jihovýchodní Asie během období monzunů.

Kromě ušetřených peněz navíc nebudete muset čelit záplavě turistů jako během vrcholu sezóny.

Jak cestovat a zároveň mít peníze?
  1. Létejte uprostřed týdne

Pokud se vydáváte do zahraničí, zkuste si odlet naplánovat na úterý nebo středu a vrátit se v pondělí nebo v úterý. Může se to zdát jako triviální krok, ale toto rozhodnutí vám kolikrát ušetří celé tisíce!

  1. Prozkoumejte více zdrojů

Každá stránka s letenkami uvádí trochu jiné ceny a nabízí jiné akce. Hodí se proto zkontrolovat více rozdílných zdrojů, než učiníte definitivní rozhodnutí.

Pravda, strávíte nad tím trochu času, ale za výslednou nižší cenu letenky už váš čas stojí, nemyslíte?

Nebo navštivte specializovaný web jako je tento, kde najdete spousty lákavých nabídek.

  1. Provozujte couchsurfing

Couchsurfing je skvělý způsob, jak se nejenom seznámit se zajímavými lidmi, ale také ušetřit peníze za ubytování. Buďte ovšem obezřetní a dejte si pozor, na čí gauč uléháte.

Na internetu naštěstí najdete hodnocení spolehlivých hostů, podle nichž se můžete orientovat.

Airbnb ubytování

  1. Pronajměte si byt

Týdenní pronájem bytů obvykle stojí méně než stejně dlouhý pobyt v kvalitním hotelu. Navíc budete mít možnost si vařit své vlastní jídlo, díky čemuž ušetříte ještě víc peněz, neboť nebudete muset chodit do restaurací.

A jak takový byt najít? Nejoblíbenější službou v tomto směru je jednoznačně Airbnb nabízející byty v celé řadě zemí.

TIP: Získejte zdarma 500 nebo 1000 Kč
Podívejte se na tyto aktuální bonusy, které vám dají banky a další společnosti.
  1. Spěte, zatímco cestujete

Pokud jste ten typ šťastlivce, který dokáže usnout kdekoliv, naplánujte si své lety a dlouhé jízdy vlakem na noc, abyste ušetřili za ubytování. Jen se ujistěte, že váš majetek bude v bezpečí, zatímco spíte.

  1. Nezapomínejte na hostely

Hostely mají víceméně špatnou pověst, to ovšem neznamená, že by nestálo za to je prozkoumat. Bývají levné a (většinou) i čisté. Nejlepší způsob, jak postupovat při výběru, je předem si pročíst recenze na daný hostel.

Výhodou je, že některé z nich nabízejí i soukromé pokoje, nebudete se tedy muset o prostor dělit s řadou dalších lidí.

  1. Vařte si vlastní jídla

Většina cestovatelů se na dovolené neobtěžuje s vařením a pravidelně chodí do restaurací či kaváren. Jídlo obecně je největším každodenním výdajem během dovolené.

Můžete tento výdaj ovšem značně snížit, pokud jste ochotni si vařit sami (aspoň jednou za čas).

  1. Zabalte si jídlo na piknik

Chcete si udělat romantický piknik s výhledem na Eiffelovu věž? Skvělý nápad! Přineste si své vlastní jídlo a vyhnete se placení předražených cen za místní občerstvení.

  1. Levné cestování: Jezte mimo hlavní turistická místa

V některých městech stačí popojít o pár ulic či bloků dál a budete si moct v restauraci objednat úplně stejné jídlo jako v centru, ale za mnohem nižší cenu.

Vyhýbejte se proto turisticky frekventovaným místům a raději zkuste nalézt odlehlejší restaurace.

  1. Choďte do muzeí a dalších turistických atrakcí zdarma

Spousta větších měst napříč světem má vstup do muzeí a galerií zdarma, buď pořád anebo aspoň v některé dny.

Jak cestovat a pracovat na dálku?
  1. Choďte okolo pěšky

Nejenže ušetříte peníze za využívání hromadné dopravy, ale také se vám pravděpodobně podaří objevit úžasná místa, na která byste jinak nenatrefili.

  1. Sežeňte si hromadnou vstupenku

Ve většině hlavních měst seženete hromadnou vstupenku, která pokrývá vstupné na všechny nejdůležitější turistické atrakce a ušetří vám spoustu peněz. Tomu se říká levné cestování.

Tip navíc: Před zakoupením vstupenky ji pečlivě zkontrolujte, abyste se ujistili, že pokrývá opravdu všechny atrakce, které chcete vidět a není omezená na určité dny a hodiny.

  1. Využijte studentských slev

Jestliže jste student, máte napůl vyhráno. Napříč světem se studenti mohou těšit z celé řady slev. A to nejen na ubytování, ale také cestování a samozřejmě na vstupné do nejrůznějších pamětihodností a zajímavých míst.

  1. Neměňte si měnu na letišti

Kurzy měny na letišti zpravidla bývají méně příznivé než jinde. Jestli chcete dostat opravdu ten nejlepší možný kurz, využijte bankomat k výběru místní hotovosti nebo prostě plaťte kartou (pokud vám tedy banka neúčtuje extra poplatky za zahraniční transakce).

Dobrou zkušenost uděláte s kartou Revolut, se kterou máte jeden z nejlepších kurzů a dostanete ji zdarma. Vyzkoušet můžete také Curve.

  1. Odepište si výlet z daní

Všem freelancerům na volné noze může pomoct si cestování odepsat z daní. Jen se ujistěte, že váš výlet nějak souvisí s vaší prací – navštivte přednášku, setkejte se s místními experty, napište odbornou esej nebo proveďte výzkum.

  1. Vyhrajte výlet

Na levné cestování můžete i jinak. Stačí trochu zapátrat na Googlu a objevíte řadu soutěží, v nichž můžete vyhrát dovolené zdarma.

Jen nezapomeňte pečlivě číst podmínky soutěží, některé například automaticky vylučují lidi žijící v jistých zemích (ale České republiky se podobná omezení týkají jen málokdy, což je dobrá zpráva!).

  1. Bavte se s místními

Nestyďte se zeptat se místních, kde byste nalezli zajímavá a levná místa, ať už restaurace, hotely nebo turistické atrakce. Nejenže místní znají každý kout, ale také navíc vědí, kde za málo peněz dostanete hodně zábavy!

 

Více způsobů, jak našetřit další tisíce najdete v tomto příspěvku.