18 řešení, jak se zbavit dluhů

Jak se zbavit dluhů? Žádný člověk nechce být zadlužený, ale občas dojde k tomu, že lidem životní okolnosti nepřejí a ocitnou se v dluhu.

Naštěstí i tehdy není všem dnům konec a existují způsoby, jak se s dluhem dříve či později vypořádat.

To, jak se zbavit dluhů, se pochopitelně bude odvíjet od jejich celkové výše, následující postupy však bývají považovány za víceméně univerzální.

 

18 možností, jak se zbavit dluhů

1. Přestaňte používat kreditní karty

Jestliže opravdu toužíte po tom se dostat z dluhů, přestaňte používat kreditní karty. Čím déle a častěji je využíváte, tím horší je vaše finanční bilance.

V případě, že máte problém se s kreditními kartami rozloučit, vždy můžete zvolit drastické řešení a zmrazit je, nebo je dokonce rozstřihnout na kousky, což vás v jejich využívání stoprocentně zastaví.

jak vydělat peníze s kreditní kartou

 

2. Splaťte tolik, kolik si každý měsíc můžete dovolit

V tomto případě jde o jednoduchou matematiku. Čím více každý měsíc zvládnete z dluhu splatit, tím rychleji se ho zbavíte a budete svobodní od tohoto nepříjemného závazku.

Když dojde na situaci, v níž řešíte, jak se zbavit dluhů, každá splacená koruna navíc se počítá.

 

3. Jak se zbavit dluhů? Začněte méně utrácet

Pořádně se podívejte na vaše výdaje a na to, kam odchází vaše pracně vydělané peníze.

Mnohdy můžete zjistit, že utrácíte peníze navíc na zdánlivě malých výdajích, které se ale kvůli jejich pravidelnosti postupně načítají. Jako jsou například výpravy do vaší oblíbené kavárny.

Omezíte-li tyto výdaje navíc, rázem budete mít více peněz, které následně budete moct použít, abyste se z dluhu dostali mnohem rychleji.

TIP: 54 způsobů, jak ušetřit

Pokud pak zápolíte s tím přijít na to, jaké výdaje byste mohli omezit, začněte vytvořením rozpočtu.

Na tomto webu jsme již o rozpočtu psali, například v článku, jak si vytvořit rozpočet, z něhož můžete v případě potřeby načerpat inspiraci.

Jak přestat impulzivně nakupovat a ušetřit

 

4. Použijte nečekané bonusy ke splácení

Jestli jste znenadání obdrželi nečekaný finanční bonus, ať už v podobě bonusu v práci nebo vrácení peněz na daních, neutrácejte tuto částku za potěšení, jakkoliv lákavé to může být.

Místo toho se přemožte a uhraďte celou částkou váš dluh, nebo aspoň jeho část, to podle výše vašeho dluhu.

 

5. Pracujte jako freelancer a vydělejte si peníze navíc

Jestli máte něco málo volného času navíc (který například obvykle strávíte sledováním televize nebo projížděním sociálních sítí), zkuste si vydělat extra peníze jako freelancer.

V některých případech můžete obdržet i velmi dobře placené zakázky, pokud prokážete své schopnosti a štěstěna vám bude přát.

Peníze za tyto zakázky pak následně můžete použít na splácení dluhu. A protože jde o bonusovou částku k tomu, co již vyděláváte ve svém běžném zaměstnání, nijak tím sami sebe neochudíte.

 

6. Splaťte nejdříve dluh s nejvyšším úrokem

Někteří lidé, když dojde na to, jak se zbavit dluhů, preferují metodu takzvané sněhové koule.

To v praxi znamená, že nejdříve splatíte nejmenší dluhy, pokud jich máte více, a pak se přesunete k těm závažnějším.

Jak si půjčit peníze_Krátkodobé půjčky 1000 kč až 5000 Kč

Z finančního hlediska ovšem dává větší smysl napřed uhradit dluh s nejvyšším úrokem, a teprve poté se zaměřit na ostatní.

Samozřejmě, výsledným cílem v obou případech je uhradit dluh, takže nakonec záleží na vás, jakou strategii pro dosažení tohoto cíle zvolíte.

 

7. Přestaňte vytvářet dodatečné dluhy

Tento krok samotný vás bohužel dluhů nezbaví, ale aspoň zajistí, že se vaše finanční situace nebude zhoršovat.

Pokud ke svým stávajícím dluhům, zatímco je splácíte, budete přidávat stále další a další, uděláte jen mizivý pokrok, jestli vůbec nějaký.

Proto odolejte pokušení a nevytvářejte další dluhy, aspoň dokud splácíte jiné, ideálně pak už nikdy.

V případě, kdy vám hrozí exekuce, si neberte žádnou půjčku. Půjčka v exekuci je totiž velmi riziková.

Pokud si opravdu musíte půjčit, pak zvolte solidní půjčku, který vás nezatíží vysokými poplatky a úroky nebo vám půjčí zdarma.

O jedné z nich jsme psali zde.

 

8. Zvyšte vaši měsíční platbu

Jestli na splácení svých dluhů každý měsíc věnujete jen naprosto minimální částku, bude vám trvat dlouho se jich zbavit.

A ve chvíli, kdy dluhy konečně splatíte, na úrocích pravděpodobně uhradíte dvojnásobek nebo dokonce trojnásobek původní částky. P

roto je z dlouhodobého hlediska lepší snažit se navýšit vaši měsíční platbu, aspoň pokud vám to vaše aktuální finanční situace dovolí.

 

9. Vybudujte si záchranný fond

Záchranný fond může znít jako hloupé opatření, neboť když se snažíte dostat z dluhů, peníze z případného fondu byste přece mohli využít na splacení dluhu, ne?

Ale ve skutečnosti vám záchranný fond může pomoct ubránit se vytváření dalších dluhů tím, že vám poskytne záchrannou finanční síť, kterou můžete používat místo kreditní karty v případě nenadálé pohotovosti.

Ideální záchranný fond by pak měl obsahovat šest až dvanáct měsíců vašich průměrných měsíčních nákladů, ale pro začátek byste se měli soustředit na vybudování si finanční zálohy aspoň o hodnotě dvacet až třicet tisíc.

 

10. Vyberte si jeden dluh a zaměřte pozornost na něj

Tento krok jsme již částečně zmínili předtím a dává smysl především v případě, že splácíte více dluhů najednou.

Někteří lidé navyšují minimální splátky jen pomaloučku, ale tímto způsobem se váš dluh každý měsíc umenší jen velmi málo.

Místo toho můžete učinit viditelný pokrok, když obětujete jednu velkou platbu na jeden z vašich dluhů každý měsíc, dokud daný dluh nebude kompletně splacený.

Během tohoto období pak vaše ostatní dluhy splácejte za pomoci minimálních částek. Jakmile bude jeden dluh splacený, zaměřte svou pozornost na další a takto postupujte, dokud nebudou splacené všechny.

 

11. Požádejte vašeho věřitele o nižší úrokovou míru

Vyšší úrokové míry mají mnohdy za následek to, že s dluhem bojujete delší dobu, protože velké procento z vaší měsíční splátky padne na úroky a nikoliv základní dluh samotný.

Proto můžete zkusit vašeho věřitele požádat o nižší úrokovou míru.

Zákazníci s dobrou platební historií si občas mohou vyjednat nižší úroky, to však záleží případ od případu. Za zkoušku a zeptání se ovšem nic nedáte.

 

12. Vyberte si peníze z penzijního fondu

Tento krok není zrovna nejlepší, ale když dojde na trápení ohledně dluhů, může pomoct.

Jestli si již od brzkého věku odkládáte pravidelně peníze do penzijního fondu, můžete zkusit část z nich použít k umoření dluhu.

Pochopitelně tím riskujete, že budete platit poplatek za předčasné využití peněz a také vám budou peníze, které si vezmete na splacení dluhu, v důchodu scházet.

Jestliže tedy máte jakoukoliv jinou možnost, dejte jí přednost před touto variantou.

 

13. Urovnejte dluh s věřiteli

Pokud se vám podaří nastřádat dostatečnou finanční částku, urovnání dluhu najednou může být tím správným řešením, pokud například dlužíte více peněz, než byste zvládli během pár let splatit.

Urovnat svůj dluh znamená požádat věřitele o přijetí jednorázové sumy ke splacení dluhu.

Věřitelé, kteří přistoupí na vyrovnání se tímto způsobem, rovněž souhlasí s tím, že zruší zbytek dluhu. Věřitelé ovšem tento typ nabídky zpravidla přijímají jen v případech, kdy hrozí riziko selhání a nesplacení dluhu.

 

14. Požádejte o pomoc přátele nebo rodinu

Jestliže vám vyloženě hoří termín splatnosti dluhu a nic jiného nepomáhá, žádná jiná možnost se nenabízí, můžete zkusit požádat o pomoc vaše blízké, rodinu a přátele.

Na tomto webu jsme již psali o tom, proč není dobrý nápad si od rodiny a přátel půjčovat peníze, ale někdy v krizi není zbytí.

Jestli se vám podaří si dohodnout půjčku, hlavně nezapomeňte stanovit přesné podmínky, kdy a jak půjčené peníze splatíte – a následně domluvu dodržte.

Získat pomoc od rodiny a přátel je pak snazší zejména v případě, že jde o menší dluh.

Další možností je využití půjčky s nižším úrokem a splatit s ní dluhy s vyššími úroky.

 

15. Prodejte všechno, co nepotřebujete

Jestliže hledáte způsob, jak rychle přijít k penězům, vyplatí se napřed podívat na to, co již vlastníte. Většině lidí leží doma věci, které zřídka nebo vůbec nepoužívají a bez nichž by se obešli.

Proč tedy neprodat vše, co nepotřebujete, a nepoužít zisk k umoření vašich dluhů? Věci můžete prodávat na internetu, využít sociální sítě, weby jako Aukro nebo zajít na bleší trh, kde si zřídíte stánek.

 

16. Kupujte věci z druhé ruky

Když dojde na pořizování věcí, zboží z druhé ruky může být kolikrát stejně hodnotné a kvalitní jako úplně nové kousky.

A pokud se zrovna potýkáte s otázkou, jak se zbavit dluhů, každá ušetřená korunka navíc vám přijde vhod.

Anebo jestli se nedokážete smířit s myšlenkou, že byste si nepořídili fungl nové zboží, jednoduše počkejte, dokud dluh nebude splacený a teprve poté si kupte, po čem toužíte.

 

17. Uvažte možnost konsolidace

Finální strategií, jak se zbavit dluhů, je využít možnost konsolidace.

Pokud nevíte, co přesně konsolidace je, jde o sloučení vašich půjček do jediné nové půjčky. Novou půjčku můžete mít u jednoho z poskytovatelů stávajících půjček nebo s ní přejít k úplně novému poskytovateli.

Velkou výhodou konsolidace je, že nemusíte v hlavě nosit podrobnosti o splácení hned několika půjček a místo toho se můžete zaměřit pouze na jediný dluh.

Navíc ušetříte na poplatcích navíc, protože jediná půjčka pochopitelně vyjde z hlediska vedení úvěrového účtu na menší množství peněz než několik půjček.

Jde tak o další výborný způsob, jak se co nejlépe popasovat se svými dluhy.

Konsolidaci nabízí více finančních institucí, jednu z nich najdete zde.

 

18. Vydělejte více peněz

S více penězi máte větší možnosti, jak se zbavit dluhů. Např. v tomto článku jsme psali o téměř stovce možností, jak vydělat další peníze.

 

TIP: Získejte odměnu 500 nebo 1000 Kč za založení účtu. Jak na to?