Obchodní ředitel XTB: Letní okurková sezóna se na trzích nekonala. Na zbytek roku máme mnoho plánů.

Vladimír Holovka, obchodní ředitel XTB Česká republika a Slovensko, poskytl po několika měsících nový rozhovor.

V tomto interview jsme se dozvěděli, jaké aktuální trendy sleduje u klientů XTB, co od trhů očekává on osobně, ale také třeba co nového můžeme od XTB čekat v následujících měsících.

V období letních měsíců bývá často pozorováno snížení aktivity na finančních trzích. Jak tomu bylo v letos?
V minulých letech opravdu platilo, že se aktivita na trzích během letních měsíců výrazně snížila. Pandemie covidu tento efekt ještě umocňovala, ale letos tomu bylo trochu jinak. Aktivita na trzích až tolik nepoklesla a i mezi našimi klienty jsme zaznamenali, že si až tolik odpočinku na trzích nedopřáli. Pomohl i fakt, že toto léto bylo poměrně bohaté na různé zprávy a události z trhů.

Co klienti XTB nejvíce vyhledávali?
Jsou určité stálice pravidelného investování, jako jsou například indexové ETF, nebo vyloženě jednotlivé technologické tituly. Z toho aktivnějšího tradingu jsou stále v oblibě pákové indexy, nejvíce opět technologický NASDAQ nebo německý DAX. Z instrumentů, které dokázaly přes letní měsíce překvapit a přilákat tak pozornost, bych určitě vyzdvihl ropu a opět volatilní zemní plyn. Začátkem léta to byla také pšenice, která byla díky geopolitickým rizikům velmi volatilní. Samozřejmě nemůžeme opomenout zlato. Celkově je znatelný příklon investorů i traderů ke komoditním trhům, jelikož jde obecně o volatilnější trhy, tedy s potenciálem více příležitostí.

Jak aktuálně hodnotíte situaci na finančních trzích? Jaké faktory podle Vás aktuálně ovlivňují trhy?
V zásadě pozitivně. Na jaře trhy vystrašila bankovní „mini krize“ menších bank v USA, ale od té doby jsou trhy relativně klidné a na obzoru se nerýsují žádná dramatická rizika. Je zjevné, že hlavní ekonomiky, a zde mám na mysli USA a EU, jsou na takto rychlý růst sazeb relativně připravené a nějaké katastrofické scénáře se zatím nekonají. Mezitím jsme již na trajektorii snižování tempa inflace. Tedy trhy si toto vše vysvětlují zpravidla optimisticky, hledí dostatečně dopředu a vyhlíží již fázi snižování úrokových sazeb. Pokud se do té doby v ekonomikách něco zásadně nepokazí, tak bych nějaký kolaps trhů nevyhlížel. Samozřejmě stále je důležité sledovat kroky centrálních bank a také monitorovat, jak si povede trh práce, zdali nedojde k nějakému náhlému a významnému růstu nezaměstnanosti. Ale jak se doposud ukázalo, tak ekonomiky jsou poměrně odolné.

Jak by měl běžný investor k trhům nyní přistupovat?
Samozřejmě prostředí vyšších úrokových sazeb obecně zhoršuje dostupnost kapitálu pro firmy. Především pro ty, které již s nějakým dluhem pracují. Naopak ty společnosti, které jsou kapitálově silné, tak je vyšší sazby až tolik neomezují. Chci tím říci to, že v tomto prostředí se nebude automaticky dařit všem, ale pouze těm nejlepším. Tedy je zapotřebí hledat vítěze, nikoliv se jen svézt s trhem. Začátkem tohoto roku jsem říkal, že kdo se odkloní od pouhého pasivního následování akciového indexu, může nalézt velmi pěkné příležitosti. Aktuální srovnání top společností, především technologických, s těmi ostatními i v porovnání s výkonem indexu, tento závěr podporují. Abych to tedy shrnul, určitě se vyplatí dát si tu práci s analýzou, sledovat tržní trendy a vybírat společnosti s velkým potenciálem.

Jedním z posledních žhavých trendů je umělá inteligence. Jak s tím pracujete v XTB?
Pro nás to není nic nového. Určité formy umělé inteligence používáme již delší dobu, jen se to do té doby ještě neoznačovalo „AI“. Jelikož pracujeme s ohromným množstvím klientských dat, tak pomocí machine-learning algoritmů se snažíme kategorizovat a lépe chápat klientské chování a jít mu naproti se snahou zlepšovat naše služby a aplikace. Další variantou jsou různí učící se automatičtí chatboti, kteří zvládnou čím dál více běžných klientských dotazů. A třeba v poslední době nám AI algoritmy také pomáhají v běžném chodu společnosti, například při tvorbě grafiky, textového obsahu a podobně.

Můžete nám přiblížit některé z nedávných produktových novinek, které jste ve společnosti XTB zavedli? Jaký byl o ně zájem ze strany klientů?
Před časem jsme zavedli produkt Frakčních akcií, tedy možnost nakoupit si zlomek nějaké akcie nebo ETF. Za několik týdnů od zavedení jsme právě významně rozšířili počet dostupných titulů, které lze nakupovat nebo prodávat jako Frakce. Zároveň jsme snížili minimální hodnotu transakce v případě ETF titulů na úroveň 1 EUR, tedy zhruba 24 CZK. To výrazně pomohlo zvýšit dostupnost investování i pro malé částky. S tím jsme samozřejmě zaznamenali nárůst těchto mini transakcí, tedy je zjevné, že to klienti vítají a umožňuje jim to pohodlněji realizovat jejich potřeby diverzifikace.

Mohl byste nám také říci o nedávných vzdělávacích projektech, které jste realizovali během léta?
Během léta jsme zrealizovali dva hlavní vzdělávací projekty, a to ve spolupráci s Michalem Stiborem cyklus videí na téma porovnání investování a tradingu, ve kterém jsme chtěli ukázat jednak to, co mají tyto dvě disciplíny společné a odlišné, ale především co se může investor naučit od tradera a obráceně. Poté jsme s Patrikem Klempárem připravili videokurz na téma Harmonic trading, což nemusí být na první pohled snadné téma, ale ze zpětné vazby absolventů jsme zjistili, že se toto podařilo vysvětlit srozumitelně a celá řada traderů se snaží tyto techniky aplikovat.

A připravujete také nějaké nové vzdělávací projekty či akce během následujících podzimních měsíců?
Ano a bude toho dost. Jednak v průběhu září proběhne taková mini série s Janem Berkou a Dominikem Stroukalem na téma měnová politika a jak by jí měl porozumět investor nebo trader. Zároveň se v září uskuteční série online streamů s Ondřejem Hartmanem z portálu FXstreet.cz, ve které bychom chtěli představit TOP 5 nástrojů pro aktivní trading. Tyto streamy budou pochopitelně živě, takže se diváci budou moci aktivně dotazovat.
Na říjen chystáme ve spolupráci s DVTV sérii investičních videí pro úplné začátečníky, kteří s investováním nemají žádné zkušenosti. Zároveň chystáme zveřejnit náročnější sérii videí pro pokročilé tradery, kteří za sebou nemají uspokojivé výsledky, nebo potřebují další impulz, jak svůj trading posunout dále. Na listopad pak již tradičně plánujeme Online investiční konferenci a věříme, že i letos bude nabitá jak aktuálními, tak i nadčasovými informacemi. Je toho tedy opravdu mnoho, na co se můžete těšit.