4 začátečnické chyby při obchodování s akciemi

Začínáte obchodovat s akciemi? Těmto začátečnickým chybám se vyhněte! Při obchodování na akciových trzích vás může jakákoliv chyba přijít hodně draho.

O to více, pokud s obchodováním teprve začínáte. Přečtěte si, jaké jsou začátečnické chyby při obchodování s akciemi, kterých byste se měli vyvarovat?

Je všeobecně známo, že pouhé spoření peněz nestačí. Aby peníze vydělávaly za vás, musíte je investovat.

Rozhodli jste se investovat do akcií a zvýšit tak své jmění?

Pak věřte, že obchodování s akciemi není bez rizika. Mnoho začátečnických chyb vás může přijít draho.

V následujícím článku se podíváme na některé z nejčastějších chyb začátečníků při obchodování s akciemi a na to, jak se jim vyhnout.

1) Neprovádění průzkumu

Jednou z častých chyb, kterých se začínající obchodníci s akciemi dopouštějí, je neprovádění průzkumu.

Před investováním do jakékoli akcie je nezbytné udělat si jasnou představu o akciovém trhu. Při obchodování online budete mít přístup k velkému množství informací.

Musíte se podívat na finanční výkazy společnosti, do které chcete investovat, a také na celkovou výkonnost odvětví, ve kterém společnost působí.

Musíte si také přečíst zprávy analytiků a zjistit, co o akciích říkají odborníci. Neprovedení průzkumu je jednou z největších chyb, kterých se můžete při obchodování s akciemi dopustit.

Jak můžete očekávat zisk, když nevíte, co kupujete?

2) Investování do akcií s malou kapitalizací

Investování do akcií s nízkou kapitalizací je další z nejčastějších chyb začátečníků.

Existují různé typy akcií a tyto akcie se obchodují na burzách s menšími akciemi a jsou často volatilnější než akcie na hlavních burzách.

Proč k této chybě dochází?

Obchodníci totiž hledají „rychlé peníze“. Myslí si, že investováním do akcií s nízkou kapitalizací rychle vydělají hodně peněz.

Obchodní aplikace akcie

Tak tomu však většinou není. Naprostá většina akcií s malou tržní kapitalizací nemá dobrou výkonnost. Více než 80 % z nich prodělává.

Mnohem lepší je investovat do akcií, které se obchodují na velkých burzách. U těchto akcií totiž existuje mnohem větší pravděpodobnost, že se v průběhu času zhodnotí.

3) Nediverzifikování akciového portfolia

Diverzifikace je jedním z nejdůležitějších aspektů investování. Přesto mnoho začínajících obchodníků s akciemi nediverzifikuje svá akciová portfolia.

Důvodem, proč je diverzifikace tak důležitá, je to, že snižuje riziko. Díky investování do různých akcií je méně pravděpodobné, že přijdete o všechny své peníze, pokud některá z nich zkrachuje.

Dobře diverzifikované portfolio by mělo obsahovat kombinaci akcií s velkou a malou kapitalizací a mezinárodních akcií.

Pomohlo by, kdybyste měli také mix růstových a hodnotových akcií.

  • Růstové akcie: Jedná se o akcie společností, u kterých se předpokládá, že mají potenciál v průběhu času překonat celkový trh díky svému budoucímu potenciálu.
  • Hodnotové akcie: Jedná se o akcie společností, které se v současné době obchodují pod skutečnou hodnotou, a proto budou v budoucnu poskytovat vyšší výnos.

4) Podléhání emocím

Mnoho začínajících obchodníků s akciemi dělá tu chybu, že se při investování nechává unést emocemi. Příliš se upnou na své akcie a drží se jich, i když je jasné, že na nich prodělají.

Je důležité si uvědomit, že akcie jsou jen kouskem papíru. Nestojí za vaši emocionální investici. Zjistíte-li, že se k akciím chováte emocionálně, je nejlepší je prodat a jít dál.

Nemá smysl držet ztrátovou investici.

Jestliže se těmto chybám vyhnete, budete na dobré cestě k úspěchu na akciovém trhu.

Nezapomeňte si před investicí do jakékoli akcie udělat detailní průzkum trhu a za všech okolností si zachovat chladnou hlavu.

Kde koupit akcie

👉 XTB: Obchodujte fyzické akcie s 0% poplatky (recenze zde)
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

👉 Freedom24: Investujte do akcií a ETF + spořicí D-účet zdarma s výhodným úročením USD a EUR (recenze zde)
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]