Warren Buffett prodává Apple

Velké americké fondy, které spravují více než 100 milionů dolarů, musí čtyřikrát ročně do 45 dnů po skončení čtvrtletí nahlásit regulačním orgánům změny ve svých portfoliích.

V tomto čtvrtletí vyšlo toto datum na 14. 2., takže jsme se také například dozvěděli, jaké změny provedl ve svém portfoliu Warren Buffett.

Ten má většinu svých podílů v akciích konglomerátu Berkshire Hathaway, kde je také generálním ředitelem.

Je však třeba dodat, že kromě Buffetta mohou změny provádět i jeho investiční manažeři a ve většině případů, zejména pokud jde o menší transakce, tomu tak zřejmě je.

Dlouhodobě se však společnosti i akciím daří dobře a pohybují se kolem svých historických maxim.

Akcie třídy B (BRKB.US) se pohybují jen několik dolarů pod hranicí 400 dolarů.

Jaké změny tedy provedl legendární investor se svým týmem tentokrát?

Berkshire Hathaway vývoj akcií

Zdroj: xStation

Nákupy

Poslední čtvrtletí loňského roku nepřineslo žádné velké překvapení a obecně by se dalo shrnout, že Buffett s velkými nákupy vyčkává.

Ve skutečnosti Berkshire pouze mírně zvýšila své podíly ve dvou ropných společnostech, Chevronu a Occidental Petroleum.

Kromě toho také mírně zvýšila svou nepatrnou pozici ve společnosti Sirius XM, ale v tomto případě šlo opravdu jen o kosmetickou změnu.

Prodeje

Z pohledu prodeje akcií je ale situace Berkshire Hathaway zajímavější, společnost totiž odprodávala hned několik svých pozic.

Za zmínku stojí především odprodej 1,1 % akcií společnosti Apple, což je zdaleka největší pozice společnosti Berkshire, která tvoří více než polovinu celkové hodnoty portfolia ve výši téměř 175 miliard dolarů.

V tomto případě se však jednalo o prodej malého množství akcií, takže je možné, že některý z Buffettových manažerů prodal část svých akcií.

Kromě společnosti Apple snižovala Berkshire své pozice v mediální společnosti Paramount a výrobci počítačů a tiskáren HP.

Berkshire však také několik pozic zcela odprodala.

Například akcie největší americké stavební společnosti D.R. Horton, které koupila teprve nedávno, ale také společnosti Markel, která je někdy přirovnávána k samotné Berkshire Hathaway.

Dále prodali i akcie brazilské fintech společnosti StoneCo a také Globe Life.

Ve všech čtyřech případech se však jednalo o skutečně miniaturní pozice, které představovaly pouhé setiny procenta hodnoty celého portfolia.

Berkshire Hathaway portfolio

Zdroj: dataroma.com

Obecně tedy můžeme říct, že v posledním čtvrtletí Warren Buffett a jeho lidé neuskutečnili žádné velké obchody a za nejzajímavější transakce lze považovat odprodej malé části společnosti Apple a nákup akcií ropných společností.

Nicméně samotný fakt, že Buffett neprojevuje žádnou nákupní aktivitu, může být znamením, že očekává propady na obzoru.

Podrobné informace o aktuálním stavu portfolia Berkshire Hathaway naleznete v následujícím videu od XTB:

 

Nepřeplácejte při obchodování s akciemi

Neplaťte více než musíte! Obchodovat s akciemi společnosti Berkshire Hathaway a tisíců dalších firem můžete i bez poplatků navíc.

Vyzkoušejte XTB, kde máte obchodování cenných papírů zcela bez transakčních poplatků do měsíčního obratu 100 000 EUR.