Proč používat pravidlo 72 [co to je + výhody]

Pravidlo 72: K čemu je dobré a jak jej nejlépe využít?

Investování a vše s ním spojené dokáže lidi, kteří doposud s investicemi nepřišli do kontaktu, vyděsit. Zejména v případě, že se setkávají s hromadou pojmů, které jsou jim cizí.

Jedním takovým často skloňovaným pojmem je pravidlo 72. Není však třeba se ho bát, jeho vysvětlení a podstata jsou ve skutečnosti velmi prosté.

Jak použít pravidlo 72

Toto pravidlo pracuje s principem, že když své peníze uložíte na ta správná místa – tedy správně investujete – postupem času mohou výrazně narůst díky tzv. složenému úroku.

Za danou dobu by se jejich hodnota mohla klidně i zdvojnásobit! A to bez toho aniž byste pro to cokoliv udělali.

 

Jak pravidlo 72 funguje v praxi?

Zjednodušeně tak, že lidem pomůže odhadnout, kolik let bude jejich investicím trvat, než se zdvojnásobí – za předpokladu, že procento návratnosti bude předem stanovené.

Jedno ze základních ponaučení říká, že když máte víc času, nižší návratnost ničemu neublíží. Zato když máte k dispozici méně času, potřebujete vyšší úrokovou sazbu.

Pravidlo 72 tedy vypadá následovně:

72 / úroková sazba = roky potřebné k tomu, aby se daná investice či částka zdvojnásobila.

Do této rovnice následně zkuste zadat úrokové sazby z různých investičních portálů či spořicích účtů a dalších finančních zdrojů, abyste zjistili, jak dlouho vám bude trvat získat dvojnásobek finančních prostředků, než které jste původně vynaložili.

 

Příklad pravidla 72:

S úrokovou sazbou 1 % vám bude trvat 72 let, než vaše peníze narostou dvojnásobně.

S 3 % to zabere 24 let. Se 6 % to bude trvat 12 let. V případě 9 % to zabere 8 let. U 12 % si počkáte celkem 6 let. A tak dále.

Podle toho, jak rychle tedy potřebujete zhodnotit své peníze a investice, vybírejte si účty s dostatečně vysokou návratností. Běžná návratnost investic u nejúspěšnějších firem například činí za rok v průměru 7 až 8 %.

To je mnohem lepší výsledek, než kdybyste peníze nechali ležet na spořicím účtu s minimální úrokovou sazbou. Pochopitelně záleží na každém člověku, jak moc je ochotný riskovat a jestli se mu chce pustit do investování nebo nikoliv.

 

Jiné použití pravidla 72

Tím však využití tohoto pravidla nekončí. Pravidlo 72 můžete v praxi použít i k tomu, abyste zjistili, jak dlouho by vám trvalo splatit vaše případné půjčky – anebo ty skutečné, pokud nějaké máte.

Výsledná doba se pochopitelně znovu odvíjí od úrokové sazby, kterou u půjčky splácíte. Dejme tomu, že získáte vysoký úrok o hodnotě 17,3 procenta. Pokud 72 vydělíte tímto číslem, dostanete 4,16 let.

Tak dlouho by věřiteli zabralo získat dvojnásobek toho, než co jste si původně půjčili.

Čím vyšší pak úroková míra je, tím více v konečném důsledku budete dlužit (a splácet) vašim věřitelům. V zájmu každého člověka tak je, aby získal půjčku s co nejnižším úrokem, pokud už se rozhodne si ji vzít.

Rovněž se nabízí možnost pokusit se refinancovat půjčku s dosavadním nevýhodným úrokem a získat tak lepší podmínky splácení úvěru.

Pravidlo 72 tak lidem pomáhá učinit rozumná finanční rozhodnutí.

Pokud toto pravidlo budete využívat v oblasti investování a braní úvěrů, existuje mnohem menší šance, že přistoupíte na nevýhodné nabídky, které vám život znepříjemní, místo toho aby ho vám ulehčily.

Nikdo nechce půjčku s příliš vysokou úrokovou mírou a investoři naopak chtějí, aby jim jejich investice vynášely zpravidla co nejvíce peněz. Pravidlo 72 může být nápomocné v obou těchto směrech.

Další investiční příležitosti

Podívejte se na přehled dalších investičních příležitostí, které generují zajímavé výnosy.
Více informací