11 kroků, jak odejít do důchodu ve 30, 40 či 50 letech

11 kroků, jak odejít do důchodu dříve

Jak odejít do důchodu ve 30, 40 či 50 letech? Přečtěte si těchto 11 kroků, jak odejít do důchodu dříve.

Pro některé lidi je práce jejich koníčkem a nedokážou si představit, že by se jí nevěnovali. Řada jiných však ohledně svého zaměstnání tak nadšená není. Ať už proto, že je příliš fyzicky nebo psychicky namáhavé, časově náročné anebo jim neumožňuje užívat si života naplno, trávit čas s rodinou a přáteli a věnovat se svým zájmům.

Možným řešením je předčasný odchod do důchodu, ale ten si ne každý může dovolit. Vlastně nejde o důchod jako takový – stát vám ho nebude platit, ale vy si ho budete hradit sami ze získaných úspor. To není jednoduché životní rozhodnutí, existují ovšem kroky, které vám pomůžou zajistit, že se předčasný důchod pro vás stane reálnou variantou.

Obecně platí, že pokud chcete odejít do předčasného důchodu, měli byste mít našetřeno aspoň 25násobek nebo 30násobek vašich běžných ročních výdajů. Toto číslo se samozřejmě může lišit s ohledem na váš věk nebo životní styl, který hodláte po skončení svého pracovního života vést.

Vydat se na svou dráhu k předčasnému odchodu do důchodu pak můžete následovně.

 

11 kroků, jak odejít do důchodu s předstihem

 

1) Určete podobu svého důchodu

Odejít do předčasného důchodu nutně nemusí znamenat, že už si v životě nevyděláte ani korunu – pokud to tak aspoň sami nechcete. Mnozí lidé, kteří tento krok podnikli, předčasný odchod definují jako absenci nutnosti pracovat – tedy jako finanční nezávislost – kdy se můžete rozhodnout, jestli chcete pracovat nebo ne.

Dejme tomu, že byste se rádi v předčasném důchodu věnovali zájmům, které vám budou vynášet peníze. I to je samozřejmě možné. Důležité je, že si váš život budete určovat sami.

Prvním krokem, jak odejít do důchodu dříve je přijít na to, co pro vás pojem „předčasný důchod“ znamená. Váš plán se pochopitelně může časem proměnit, proto si v životě ponechejte prostor pro změnu.

 

2) Udělejte si přehled o svých financích

Ještě předtím, než do předčasného důchodu odejdete, musíte mít přehled o svých financích. To probíhá ve dvou krocích. Napřed si spočítejte své celkové jmění. A následně spočtěte vaše roční výdaje – například podle bankovních výpisů.

 

3) Stanovte své cílové číslo

Jakmile máte přehled o svých financích, můžete stanovit, kolik peněz potřebujete, aby se váš sen o předčasném důchodu stal realitou. Jak již zaznělo výše, ideální by bylo mít aspoň 25násobek až 30násobek vašich běžných ročních výdajů.

spočítejte si, jak odejít do důchodu dříve

 

4) Utrácejte méně, než vyděláte

Je velice obtížné vybudovat dostatečné jmění, pokud utratíte víc, než kolik vyděláte. Když se proto vydáte na cestu k předčasnému odchodu do důchodu, je důležité si dát pozor na to, kam putují vaše pracně vydělané peníze a ideálně i začít investovat.

Zaměřte se na největší oblasti, v nichž byste mohli výdaje omezit – jako je například ubytování, doprava a jídlo – což zvýší vaše úspory.

 

5) Jak odejít do důchodu dříve? Rozšiřte své příjmy

Je důležité nejenom důsledně sledovat a případně omezit své výdaje. Ostatně člověk se může omezit jen do určité míry.

Ještě lepší krok představuje navýšení vašeho příjmu, které je na rozdíl od omezení výdajů dlouhodobým řešením. Jednou z nejobvyklejších možností, jak rozšíření příjmů dosáhnout, je vybudováním více zdrojů pasivního příjmu.

O tom, jak si vybudovat pasivní příjem, se na dočtete více zde.

Pasivní příjem je každopádně důležitý, protože vám umožňuje vést flexibilní, svobodný život a také potenciálně velmi rychle dosáhnout finanční nezávislosti.

 

6) Využívejte penzijní účet

Jestliže chcete chytřeji zacházet se svými financemi, abyste se časem mohli odebrat do předčasného důchodu, je vhodné začít šetřit již v tuto chvíli. Mnohdy nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je skrze založení penzijního účtu.

Jinou variantou je spořicí účet. Před založením účtu by si člověk měl udělat podrobný výzkum a zjistit, která nabídka je pro něj nejvýhodnější. České banky se ostatně předhánějí v tom, aby nalákaly nové zákazníky, takže je velká šance, že dřív nebo později narazíte na nabídku vedení penzijního účtu, která vám bude vyhovovat.

Jedinou výraznou nevýhodou, která by v případě penzijních účtů mohla některé lidi odradit, je omezení účtu. U některých účtů vám například stanoví pokutu za předčasné vybrání peněz. Proto je vážně důležité si pečlivě pročíst podmínky smlouvy a nepodepsat něco, s čím nesouhlasíte.

Přečtěte si níže další kroky, jak odejít do důchodu dříve.

 

7) Investujte své peníze

Kromě financí, které jste vložili do penzijního účtu, byste měli využít i zbývající zdroje. Jde o peníze, které můžete použít například k nákupu akcií a vybrat výdělky zpět, kdykoliv to budete potřebovat.

Mnoho lidí, kteří se předčasně odebrali do důchodu, využívají oblíbený způsob investování miliardáře Warrena Buffetta: nízkonákladové indexové fondy. Tyto fondy se věnují určité finanční oblasti a jsou navrženy tak, aby diverzifikovaly vaše investiční portfolio a minimalizovaly riziko ztráty peněz.

Do čeho investovat?

Podívejte se na přehled aktuálních investičních příležitostí a vyberte si.
Více informací

 

8) Splaťte dluhy (pokud je máte)

Dobrá zpráva! Tento krok můžete hravě přeskočit, jestli žádné dluhy nemáte. Mezi nejčastější dluhy v České republice patří hypotéky a další půjčky na bydlení. Pokud dluhů máte víc, jako první byste se měli zaměřit na splacení dluhů s co nejvyšším úrokem.

Nemít žádné dluhy znamená, že se nebudete muset stresovat kvůli tomu, že byste je případně nebyli po odchodu do předčasného důchodu déle schopní splácet.

Peníze na důchod

 

9) Vyřiďte si zdravotní pojištění/životní pojistku

Vzdát se svého stálého zaměstnání rovněž znamená, že za vás již zaměstnavatel nebude platit zdravotní pojištění. Proto je dobré si ho vyřídit ještě předtím, než z práce odejdete. Za zmínku rozhodně stojí i možnost pořízení životní pojistky, která má mnoho výhod.

Vhod přijde zejména lidem s adrenalinovými, potenciálně nebezpečnými koníčky, anebo těm, na jejichž finanční podporu se spoléhají jiní lidé (děti, stárnoucí rodiče).

 

10) Vytvořte si záložní plán

Bez ohledu na to, jak zdánlivě neprůstřelný váš plán může být, vždy se může něco pokazit.

Můžete například zjistit, že vám váš nový životní styl po předčasném odchodu do důchodu nevyhovuje, a pro tento případ se vyplatí mít po ruce záložní řešení. Vrátili byste se například do práce?

Nebo se může stát, že dojde ke krizi ekonomiky a vaše úspory či investice se rozplynou. Měli byste v takovém případě dost zdrojů na to i nadále pokračovat ve svém dosavadním životním stylu? Zvážit všechny myslitelné negativní scénáře je podstatné, když je v sázce váš pohodlný a důstojný život.

 

11) Začněte na odchodu do předčasného důchodu pracovat – ale nezapomeňte se bavit

Trpělivost, čas a vytrvalost jsou vše, co budete potřebovat, abyste svůj plán předčasného odchodu do důchodu uskutečnili. Šetřete peníze a investujte, ale nezapomeňte si také užívat váš současný život.

Jak napsal Steve Adcock, jeden z lidí, kteří odešli do předčasného důchodu (ve 35 letech) a o své zkušenosti píše blog:

K předčasnému odchodu do důchodu je sice nutné se obětovat, ale rozhodně to není to jediné, co člověk dělá. Je důležité být na sebe laskavý a odměnit sám sebe za menší úspěchy, kterých v průběhu své cesty dosáhneme.

Získejte 500 Kč zdarma
Mrkněte na tyto nejlepší peněžní bonusy, které získáte zdarma.