Kde žádat o operativní leasing [+2000 Kč sleva]

Přečtěte si vše o operativním a finančním leasingu na vozidlo: kde žádat, výhody a nevýhody, nájezd, odkup, doba pronájmu, cena, ukončení, vozy na operativní leasing ihned k odběru. Níže rovněž najdete nejžádanější modely na operativní leasing.

Pořídit si nové nebo i ojeté auto na operativní leasing je jasná volba mnoha firem i domácností. Má své výhody, ale i nevýhody.  To, kdy se vyplatí, vždy určují hlavně individuální požadavky firmy nebo domácnosti.

Podle údajů České leasingové a finanční asociace více než polovina podnikatelských subjektů financuje nákup aut na leasing a stále více se k nim přidávají i domácnosti. Jenom členské firmy asociace každý půlrok profinancují cca 65 000 nových osobních vozidel. Tedy 45,5 % nových osobních aut prvně registrovaných v ČR. Z toho je cca 43 000 vozů určeno pro firmy a cca 22 000 pro domácnosti.

Kouzlo operativního leasingu: jednoduchost bez starostí

Hlavním důvodem zájmu o pořízení auta na operativní leasing je především jednoduchost a bezstarostnost „pořízení“ nového nebo i ojetého vozu. Operativní leasing spočívá v tom, že zákazník si od leasingové společnosti na předem sjednanou dobu automobil pronajme.

Za to hradí pravidelné měsíční splátky. V těchto splátkách je zahrnuto pojištění a další navazující služby, servis apod. Mnozí zákazníci si po skončení leasingové smlouvy ihned pronajímají jiný nový vůz.

Kde si operační leasing sjednat se slevou 2000 Kč?

Flexibilní operační leasing nabízí např. společnost Driveto, která má vozy k okamžitému odběru a vše lze vyřídit online.

Pokud při nezávazné online poptávce uvedete promo kód ZIBA2000, získáte slevu 2000 Kč z ceny služby.

 

Driveto logo čč

Navíc dobu pronájmu si určujete sami.

Co vše je v ceně operačního leasingu Driveto:

 • v ceně máte letní/zimní pneumatiky
 • servis a pneuservis
 • uskladnění pneumatik
 • povinné ručení
 • havarijní ručení
 • dálniční známku

Doba pronájmu operativního leasingu

Doba pronájmu se liší podle leasingové společnosti, typu zájemce i ceny leasingu. Nejčastější nabídky operativního leasingu jsou na 12 až 60 měsíců.

Velká část značek má pro fyzické osoby, resp. podnikatele na IČO smlouvu omezenou obvykle na dva až tři roky, zatímco pro společnosti je to až pět let.

operativní leasing Kia od Driveto

Předčasné ukončení operativního leasingu

Předčasné ukončení samozřejmě možné je. Klient však musí počítat s tím, že to nebude zadarmo. Pronajímatelé účtují penále, které je předem sjednáno ve smlouvě.

Nájezd kilometrů u operativního leasingu (sankce)

Určitým omezením u auta na leasingu je povolený kilometrový nájezd u vozu. Ten se například u fyzických osob a drobných podnikatelů pohybuje mezi 15 000 až 30 000 km za rok.

Pokud klient kilometry přejede, v rámci finančního vyrovnání se na konci platí sankce za přejeté kilometry (některé firmy chtějí peníze i za nedojeté kilometry).

Což může být i několik korun za kilometr.

Doba pronájmu a nájezd kilometrů je ale věcí nastavení smlouvy u leasingových společností.

Parametry lze změnit. Například lze uzavřít smlouvu na čtyři roky s celkovým nájezdem 150 000 km nebo i neomezeně. To vše se ovšem projeví ve výši splátky.

Výhody operativního leasingu

Operativní leasing je oblíbeným způsobem financování pro firmy.

Nájmem vozidla je suma, která představuje amortizaci auta, což je rozdíl mezi pořizovací cenou a zůstatkovou. V pravidelných splátkách nájemce platí za užívání automobilu.

Náklady spojené s provozem vozu hradí leasingová společnost. Ta se stará o platbu pojištění a pravidelnou údržbu.

Pohyb vozidla není už většinou nijak omezen a řídí se územní platností zelené karty.

Tou hlavní výhodou operativního leasingu je pak skutečnost, že na začátku není potřeba žádná hotovost.

V případě operativního leasingu, kdy se platí měsíčně pevně stanovená splátka, stačí podobně jako u běžného úvěru prokázat pravidelný příjem.

Firmy si vás samozřejmě prověří i v různých databázích.

Cupra na operativní leasing

Nevýhody operativního leasingu

Nevýhodou operativního leasingu jsou vyšší náklady na „pořízení“ auta.

Na druhou stranu operativní leasing se tak hodí všem firmám, kterým snížení daňového základu o odečet operativního leasingu, vykompenzuje vyšší náklady na provoz vozu či vozů, než v případě, že by je koupily do vlastního majetku.

Zrychlené odepisování z daní je v tomto ohledu zcela ideální.

Rozdíl mezi operativním a finančním leasingem

Základním principem operativního leasingu je to, že klient automobil nezískává do svého vlastnictví. Na konci smlouvy auto zase vrátí.

U operativního leasingu vlastní automobil po celou dobu leasingová společnost, která je uvedená v technickém průkazu.

To je hlavní rozdíl proti klasickému finančnímu leasingu, u něhož se po uplynutí smlouvy klient stává majitelem vozu.

U operativního leasingu dále nepotřebujete na začátku žádnou hotovost, platíte pouze měsíční splátku.

To je další zásadní rozdíl proti klasickému úvěru nebo finančnímu leasingu, kde musíte složit zálohu, tzv. akontaci.

Finanční leasing pro domácnosti

Zatímco ještě nedávno měly zájem o vůz na operativní leasing takřka výhradně firmy, nyní už je dotahuje i poptávka českých domácností.

Domácnosti stále při financování pořízení nových osobních vozidel využívají spotřebitelský úvěr.

Ve chvíli, kdy sáhnou po leasingu, volí většinou finanční leasing.

Získejte flexibilní operativní leasing ihned
Auta ihned: Podívejte se zde na nabídku vozů a podmínek od Driveto, které můžete mít během pár dní.

Výhody finančního leasingu

Výhodou finančního leasingu je, že není nutné ihned zaplatit celou hodnotu vozu. Žadatel o leasing zaplatí akontaci a poté pravidelně v určitém období hradí splátky.

Pojištění vozu, opravy a další vzniklé náklady platí po celou dobu trvání smlouvy nájemce.

Nevýhody finančního leasingu

Jako určitá nevýhoda se může jevit omezení nájezdu auta. Po skončení finančního leasingu je možné automobil od leasingové společnosti odkoupit.

Z čeho se skládá splátka auta na operativní leasing

Vzhledem k tomu, že auto po celou dobu pronájmu vlastní leasingová společnost, v ceně měsíčního nájemného je zohledněno vždy:

 • povinné ručení
 • havarijní pojištění
 • silniční daň
 • rozhlasový poplatek
 • pravidelné prohlídky v servisu.

Míra plnění se ovšem liší v závislosti na konkrétních podmínkách smlouvy.

Například výše spoluúčasti havarijního pojištění může být od 1 % do 10 % a tak se pochopitelně promítá do měsíční platby operativního leasingu.

Další standardní součástí splátek jsou administrativní náklady leasingové společnosti.

Do nich spadá například:

 • výpočet měsíčních splátek za konkrétní auto
 • připravování smluv
 • případné vyřizování případných pokut v průběhu pronájmu.

Při výběru operativního leasingu není dobré koukat jen na co možná nejnižší měsíční splátku, ale je třeba se zajímat, jakou službu za své peníze firma nabízí.

Někdy se totiž vyplatí připlatit stovku měsíčně a mít v ceně třeba i připojištění GAP nebo možnost zapůjčení příslušenství či náhradní auto v případě nehody.

Při krádeži hradí zákazník vždy určitou spoluúčast pojišťovně. Pokud se vůz nenajde, dochází ještě k tzv. finančnímu vyrovnání ze strany uživatele vozu.

Největší zájem o značky aut na operativní leasing

Zájemci o operativní leasing nejčastěji poptávají značku Škoda a pak Volkswagen. Zájem je hlavně o služební sedany, dodávky, SUV ale i crossovery.

Nejčastěji poptávaná délka pronájmu vozu je 36 měsíců (51 %), na druhém místě je zájem o pronájem na 24 měsíců (15 %).

Fabia na operativní leasing

Lidé upřednostňují skladové vozy před vozy z výroby. Důvodem jsou dlouhé čekací lhůty na nová auta, která v některých případech přesahují i šest měsíců. Rozdíl v ceně bývá jen ve stovkách korun měsíčně a auto dostanou mnohem dříve. Zhruba polovina všech poptaných aut je s ročním nájezdem 20 000 kilometrů. Druhým nejčastějším nájezdem je pak 10 000 kilometrů za rok.

Do pronájmu ojetých aut na principu operativního a finančního leasingu se začínají více pouštět i autobazary. Jenom v 2018 bylo takto pronajato přes 20 000 vozů pro firmy a zhruba stejný počet pro domácnosti.

Půlroční meziroční nárůst v počtu profinancovaných ojetých osobních vozů činil u firem 17,8 % a u domácností 8,1 %.

Ukončení smlouvy na operativní leasing

V případě operativního leasingu je třeba počítat s náklady i při ukončení leasingu. Po ukončení smlouvy firma vůz důkladně kontroluje a zjišťuje jeho nadměrné opotřebení, za které se platí navíc.

Při podpisu smlouvy odborníci proto doporučují ve smlouvě řádně upravit, co je bráno jako obvyklé opotřebení a co jako nadměrné.

Operativní leasing s následným odkupem

V případě, že má klient zájem o odkup vozu, leasingové společnosti většinou postupují tak, že klientům několik týdnů až měsíců před koncem smlouvy posílají dopis, ve kterém shrnují vše podstatné (číslo smlouvy, datum uplynutí smlouvy, dluh/přeplatek na smlouvě, zůstatková cena a datum přípisu poslední korektně realizované splátky).

Flexibilní operativní leasing

Ve správném termínu je pak nutné uhradit zůstatkovou cenu a případně další dlužné částky.

Po připsání všech peněz na účet leasingové společnosti a po uplynutí data ukončení smlouvy firma klientovi pošle daňový doklad na poslední splátku spolu s velkým technickým průkazem od vozidla.

TOP 7 nejžádanějších modelů na operativní leasing

 1. Škoda
 2. Volkswagen
 3. BMW
 4. Mercedes
 5. Hyundai
 6. Audi
 7. Volvo

Proč si vybrat vůz s operativním leasingem od Driveto (VIDEO)