Jak nepřijít o peníze na internetu, jak předem rozpoznat podvody a jak se jim účinně bránit naleznete v tomto článku.
Podvody na internetu jsou bohužel běžným úkazem a za svůj život se s nimi setká velké množství lidí. Některé z nich jsou očividnější, jiné méně zjevné, ale všechny mají obdobný cíl – připravit vás o peníze.
Často se v souvislosti s tímto problémem můžete setkat rovněž s cizím označením „phishing“ – což je slovní hříčka vycházející z „fishing“, tedy rybaření.
Akorát že místo ryb internetoví podvodníci chytají lidi, kteří se nechají nalákat na jejich triky, obdobně jako když ryba spolkne návnadu. Naštěstí existuje řada způsobů, jak poznat, když se vás někdo snaží přes internet podvést.
Jak nepřijít o peníze na internetu: pozor na finanční podvody
Co přesně je phishing?
Phishing je technika, kterou používají zločinci k tomu, aby lidem ukradli důležité informace – jako jsou jejich osobní údaje, přístup k bankovnímu účtu, informace o kreditní kartě apod.
Druhou nejčastější formou zločinu v této oblasti je šíření škodlivého programu mezi internetové uživatele. Získané údaje mohou zločinci následně využít ke krádeži peněz, identity a podobně.
Phishing je proto problémem, který by nikdo neměl podceňovat.
Jak phishing vypadá v praxi?
Phishing nejčastěji probíhá přes e-mail. Nejdříve se podívejme na jeho první formu, tedy že se někdo snaží získat vaše osobní údaje. Jakým způsobem poznáte, že jde o phishing?
Špatná gramatika
Pokud vám někdo bude psát e-mail a nepůjde o osobní zprávu, ale o formální sdělení, bude si dávat pozor na gramatiku, interpunkci a další zásady spisovné češtiny. Jestliže e-mail obsahuje spoustu chyb a nesmyslně formulované fráze, pravděpodobně jde o podvod.
Poptávání se po osobních informacích
Seriózní lidé vás nikdy nebudou žádat o osobní detaily, jako je číslo vaší kreditní karty, přístup k účtu, adresa,… Proto pokud dostanete zprávu, kde po vás tyto informace vyžadují, přistupujte k ní nadmíru obezřetně.
Snaha vyvolat napětí, časový tlak
Hackerům a zločincům jde o to vyvolat ve vás dojem, že vám utíká čas a jestliže rychle nezareagujete, bude příliš pozdě. Nátlak postupovat rychle se jim hodí, protože když se člověk rozhoduje v časovém presu, je větší šance, že udělá chybu, která opačné straně bude tak akorát hrát do karet a budou ji moct použít proti němu.
Nabídka velkého množství financí nebo možnost seznámení
Buďme realističtí – pravděpodobnost, že vám někdo v e-mailu nabídne desítky tisíc/milionů, je prakticky nulová. V tomto bodě se liší forma, jakou e-maily mívají – někdo vás může chtít „sponzorovat“ – pokud tedy napřed zaplatíte úvodní částku.
Nebo dostanete zprávu o nečekaném dědictví od vzdáleného příbuzného. Či jste údajně vyhráli v loterii, i když jste si nikdy nevsadili. A tento seznam pokračuje. Většinou je podvodný e-mail snadné odhalit, pokud se tedy zprvu netváří jako seriózní obchodní nabídka (například již zmíněný sponzoring nebo navázání spolupráce).
Oblíbené jsou i podvodné taktiky za účelem seznámení či navázání partnerského vztahu.
Snaha vyděsit vás
Některé phishingové e-maily mají obsah, který se snaží vyznít příznivě (výše zmíněná výhra v loterii)… a jiným jde naopak o to vás vyděsit. Můžete tak například dostat e-mail, že zablokují váš účet na těch a těch stránkách, pokud nekliknete na ten a ten odkaz nebo nezadáte údaje vaší kreditní karty, aby došlo k prodloužení vašeho členství.
Směle podobné e-maily ignorujte a hlavně na odkazy v nich obsažené nikdy neklikejte!
Méně často se pak phishing může odehrávat formou telefonních hovorů. Hackeři a jiní zločinci se totiž raději schovávají za anonymitou, kterou internet zdánlivě poskytuje. Ale pokud vám přesto někdo zavolá a chce po vás osobní údaje, odmítněte.
Zejména pokud daného člověka neznáte anebo volá ze skrytého čísla, což je také oblíbený trik těch, kdo provozují phishing.
90+ tipů, jak vydělat peníze
Nepřicházejte o peníze. Podívejte se na desítky způsobů, jak peníze vydělat.
Jak si na phishing dát pozor?
Kromě výše zmíněných kritérií, která vám pomohou odhalit podvodný e-mail či hovor, existují i další způsoby, jak se nestát obětí phishingu a jak nepřijít o peníze.
Nepoužívejte nechráněné připojení k internetu (veřejné sítě)
Připojili jste se někdy na cizí wi-fi na veřejném místě? Pak riskujete to, že hackeři získají přístup do vašeho mobilu, e-mailového účtu… Jednoduše uvidí všechno, co v prohlížeči otevřete, a budou moct získat vaše osobní údaje.
Některé zdánlivě nevinné veřejné sítě se maskují a ve skutečnosti je provozují hackeři a zločinci, kteří jen čekají, až se někdo přihlásí a oni budou moct proniknout do jeho soukromých informací.
Jestliže jste tak například v kavárně a rádi byste se připojili na internet, zeptejte se obsluhy, která wi-fi síť je jejich a na žádnou jinou se nepřipojujte, zejména ne na ty wi-fi sítě, které jsou přístupné všem a nemají heslo.
Dejte si pozor na krátké odkazy
Někdy v e-mailu můžete dostat zkrácenou formu odkazu na internetové stránky. Zkrácené odkazy neukazují skutečný název stránky a její adresu, takže je hackeři mohou snadno použít, aby vás po kliknutí přesměrovali na falešné či zavirované stránky.
Například, někteří hackeři mohou vytvořit přihlašovací stránku do internetového bankovnictví vaší banky, která se tváří jako skutečná, ale když na ni kliknete a pokusíte se přihlásit, vaše přihlašovací jméno a heslo dostanou hackeři a budou moct zneužít váš skutečný bankovní účet.
Proto než otevřete zkrácený odkaz, přejeďte po něm kurzorem, aby se vám pod odkazem zobrazila jeho finální lokace.
Obdobným případem jsou i nejrůznější přílohy v e-mailech. Můžete být zvědaví, ale jestli e-mail nevyhlíží solidně, na přílohu neklikejte a už vůbec ji neukládejte do počítače, kde byste ji následně otevřeli.
Dejte si pozor na vyskakovací inzeráty a nabídky
Obdobným způsobem jako zkrácené odkazy fungují i nejrůznější vyskakovací nabídky a inzeráty. Možná jste to zažili – otevřete libovolnou stránku a vyskočí vám nové okno. Nejlepším krokem je okamžitě ho zavřít, a ideálně i stránku, na níž vyskočilo.
Hlavně na vyskakovací okno neklikejte, stejně jako zkrácené odkazy může vést na falešné nebo zavirované weby. Abyste se vyvarovali vyskakování oken, můžete používat program na jejich zablokování, například AdBlock, který patří mezi těmito programy k nejrozšířenějším.
Používejte firewally a antiviry
Jak jejich název naznačuje, firewally slouží jako zeď („wall“) mezi vámi a útoky hackerů a zločinců. Kvalitní firewall zvládne zablokovat případný virus, upozorní vás na potenciálně zavirované stránky nebo virus přemístí do složky, odkud ho můžete vymazat, či ho v nejlepším případě sám automaticky smaže.
Další možností, jak nepřijít o peníze, je instalace antivirového programu (v základních verzích bývají zdarma).
Nahlaste to
Kdykoliv dostanete podvodný e-mail, podívejte se, jestli neexistuje někdo, komu byste jej mohli nahlásit. Například pokud se hackeři vydávají za vaši banku a její pracovníky (viz výše), kontaktujte banku, přepošlete jim screenshot podvodného e-mailu a popište situaci.
Je tak šance, že do budoucna zabráníte tomu, aby někdo jiný udělal chybu a hackeři toho využili.
Jak nepřijít o peníze a rozpoznat finanční podvody? Používejte selský rozum a raději si podezřelé nabídky ověřujte. Někdy vám stačí i základní hledání na Google a máte jasno.