Dividendoví aristokraté a králové [2023]: TOP akcie

Dividendoví aristokraté a králové: nejlepší dividendové akcie, proč je zařadit do portfolia a jejich výhody a nevýhody.

Výplaty dividend jsou velmi atraktivní pro všechny investory. Leckterý analytik vás před nimi ale bude varovat. Původ tohoto strašení vychází ze zkušeností s akciemi firem, které nemohou příliš nabídnout.

Mnohé společnosti na akciovém trhu už nemají prostor růst. Ani jejich hospodářské výsledky nemusí být to pravé ořechové. Management má tak jedinou možnost: stimulovat zájem investorů pomocí dividend.

Tak černé to ale zdaleka vždy nebývá. Žádné investování navíc nestojí jen na jednom typu aktiv. Dividendové akcie patří do každého dobře diverzifikovaného portfolia.

Ty nejlukrativnější mají naopak velmi dobré jméno a jsou označovány za tzv. dividendovou šlechtu, do které můžete vložit peníze i s perspektivou dlouhodobého růstu.

Absolutní výše dividendy přitom není tím nejdůležitějším měřítkem, které konkrétní akcii mezi šlechtu zařadí. Pozitivní perspektiva vývoje a stabilní historie mohou hrát daleko větší roli.

Většinou tak zdaleka nejde o akcie s nejvyšším výnosem na trhu. Dividendy mohou být relativně malé ale s každým rokem se neochvějně zvyšují.

V následujícím článku se zaměříme na ty nejlepší dividendové akcie, které světový trh nabízí. Doopravdy se jim vzletně říká dividendoví aristokraté a králové.

Proč takový honosný název si vysvětlíme v následujících řádcích. Zjistíme rozdíl mezi králem a obyčejným aristokratem.

Podíváme se také na to, proč je vhodné takové akcie zařadit do portfolia.

 

Dividendoví králové

Královské akcie si své označení opravdu zasluhují. Pro zařazení mezi opravdové krále dividend musí společnost vyplácet zvyšující se dividendu alespoň po dobu padesáti let, což je na naše středoevropské poměry něco neuvěřitelného.

Zároveň bývá zvykem do této skupiny řadit jen velké společnosti s kapitalizací alespoň ve výši tří miliard USD.

Žádná česká akcie samozřejmě nemůže prokázat padesátiletou historii, většina králů proto pochází ze zámoří.

Ani západoevropské společnosti zdaleka nedosahují takových výsledků, aby jejich cenné papíry poskytovaly natolik dobré výkony po celé půlstoletí.

Ochota společnosti dlouhodobě platit a zvyšovat dividendu má velký význam. Dává to jistotu hlavně dlouhodobým investorům. Ti vidí, že dividenda není jen trik pro tahání peněz z veřejnosti.

Na základě historických zkušeností můžete předpokládat, že kromě rostoucích dividend máte naději i na růst samotné hodnoty akcie.

Dividenda je navíc jediný účetní údaj, kterému se dá bezmezně věřit. Skandály s falešným účetnictvím čas od času propukají i v solidních firmách.

Daňové úlevy nebo lepší pozice na burze mohou někdy být příliš velkým lákadlem pro neúspěšné manažery.

Když takový podvod praskne, tak logicky následuje řada nepříjemností včetně poklesu cen cenných papírů.

Reportovat falešné zisky je samozřejmě trestné, zároveň to ale nedá tolik práce a čas od času se takové věci dějí.

Zato dividenda falšovat nejde. Ta prostě je nebo není. Její výši pozná každý akcionář hned po výplatě na účet.

Stabilní dividendová politika je naprosto neprůstřelným parametrem, který můžeme považovat za důležitý indikátor důvěryhodnosti.

Při investování do dividendové šlechty máte větší jistotu, že akcie přinese i v budoucnu dobré výnosy. Stejně jako to dělala poslední desítky let.

 

Kolik dividendových králů existuje?

Dividendových králů je zhruba kolem 30. Čísla se samozřejmě mění protože s časem se do této kategorie přesunují aristokraté, kterým se podařilo překonat onu magickou padesátku.

Čas od času také některé společnosti ze seznamu zmizí. To přitom nemusí být žádná tragédie ani bankrot.

Dividendová politika je plně v rukou managementu firmy. Ten může společnost nasměrovat k novým investicím a růstu. S tím je obvykle spojeno zmrazení dividend.

Pro investora to opravdu hned neznamená, že by se měl věšet. Obzvlášť pokud firma dividendy ponechala ve stejné výši a navíc začala tržně růst.

 

Níže uvádíme několik případů osvědčených firem, které dividendy vyplácí po slušnou řádku let:

3M (Minnesota Mining Manufacturing)

Tato původně těžařská firma z Minnesoty se za 120 let své existence stala lídrem vývoje v mnoha technických oborech od těžařství, přes elektro až po instalační materiály. Svoji pozici si udržuje zejména díky široké vývojové základně.

  • Dividendy vyplácí stabilně od roku 1916 a je tak jedním z nejlepších dividendových králů vůbec
  • Rostoucí trend výnosů pozorujeme již 62 let v řadě
  • Roční výnos 5,88 USD

 

Johnson & Johnson

J&J je patrně největší firma na světě vyrábějící léky, zdravotní pomůcky a přístroje. Drtivá část jejího byznysu spočívá právě ve výrobě léčiv. Působí po celém světě, nadpoloviční většina obratu se ovšem realizuje přímo na území USA.

  • Podíl na zisku akcionářům vyplácí od roku 1963
  • Navyšování výplat probíhá již 58 let
  • Roční výše dividendy: 4 USD

 

Colgate-Palmolive

Tato známá společnost existuje už neuvěřitelná dvě staletí. Od svého založení roku 1805 se stala známá díky produkci zubních past a produktů pro zubní péči. Mimo to vyrábí i deodoranty, šampony a další kosmetické a hygienické potřeby.

  • Dividendy vyplácí od roku 1895
  • Růst dividendy posledních 57 let
  • Roční výše dividendy 1,76 USD

 

Dividendoví aristokraté

Mezi dividendovým králem a aristokratem je prakticky pouze jediný, avšak významný rozdíl.

Zatímco králem se akcie stane až po půlstoletí stabilních výplat dividend, na dividendového aristokrata stačí „pouhých“ 25 let.

Ostatní kritéria jsou v podstatě úplně stejná. Vždy jde o stabilní společnosti s významnou kapitalizací, které jsou většinou součástí amerického indexu S&P 500.

McDonald’s

Ikonu amerického fast foodu není asi třeba příliš představovat. Ne každý už ale ví, že za jeho globálním úspěchem stojí český emigrant Ray Kroc, jehož příbuzní dodnes žijí na Plzeňsku.

Pan Kroc původní ideu malého občerstvení přeměnil na veleúspěšnou franšízu. Dnes má McDonald’s pobočky ve 120 zemích světa.

  • Dividendy vyplácí od roku 1974
  • Stabilní růst po dobu 44 let
  • Roční výše dividendy: 5 USD

 

Walmart

Walmart je řetězec obchodů, který mnozí mohou znát z amerických filmů a seriálů. S více než 11 tisíci pobočkami po celých Spojených státech jde patrně o největší síť maloobchodních prodejen na světě. V daleko menší míře působí také v Kanadě, Mexiku a Velké Británii.

Hlavním zdrojem příjmů společnosti jsou v podstatě obyčejné každodenní nákupy amerických občanů.

  • Dividendy vyplácí od roku 1974
  • Zvyšování dividendy probíhá od samotného počátku, tedy posledních 46 let
  • Roční výše dividendy: 2,16 USD

 

Raytheon Technologies

Raytheon u nás znají spíše jen zájemci o zbrojní průmysl. Jedná se o kolos s téměř 200 tisíci zaměstnanci. Působí v oblasti pokročilých vojenských technologií, kde produkuje vše od leteckých motorů až po špičkové a přísně tajné technologie pro řízené střely, špionážní satelity a další sofistikované systémy na zakázku amerického ministerstva obrany.

  • Dividendy vyplácí a zvyšuje posledních 26 let, což z Raytheonu dělá jednoho z nejmladších dividendových aristokratů
  • Roční výše dividendy: 1,9 USD

 

Existují dividendoví aristokraté mimo Spojené státy?

Podmínky pro označení akcií za dividendové aristokraty či krále jsou velmi přísné. Aplikovat je mimo USA téměř není možné. Výkon jednotlivých ekonomik je velmi rozdílný.

Postkomunistické státy své krále navíc nemohou mít z toho prostého důvodu, že svobodný trh zde existuje pouze necelých třicet let. Následné ekonomické otřesy pak rozhodně nebyly vhodnou půdou pro vznik nových aristokratů.

Ani v Západní Evropě ale podmínky pro růst dividendových aristokratů nejsou úplně ideální. Dle evropské odnože slavného S&P indexu jsou za aristokraty považovány už akcie s 10 let trvajícím růstem dividend. To je v podstatě spodní hranice dlouhodobého investičního horizontu.

S takovými kritérii už můžeme do evropské dividendové šlechty zařadit minimálně 50 akcií. Většina z nich pochopitelně pochází z Velké Británie, kde je tradice obchodovaní s cennými papíry nejdelší.  Dá se ovšem vybrat i z titulů, které se obchodují v ostatních zemích starého kontinentu.

 

BAE Systems

Jméno společnosti BAE Systems vám může znít povědomě. Tato zbrojařská firma sídlící na britských ostrovech je jedním z hlavních evropských výrobců pokročilých zbraňových systémů, kterými zásobuje nejen britské vzdušné a námořní síly.

Vyvinula například avioniku evropské stíhačky Typhoon a Hawk. Podílí se na dodávkách bojových vozidel Bradley pro US army.

Ve společném projektu se švédskou stranou vyrábí stíhačky Gripen, které provozuje české letectvo.

Díky tomu je BAE „slavné“ i u nás. Nemůže za to však neoddiskutovatelná kvalita letadel jako spíš podezřelé lavírování na hraně lobbingu a údajné korupce.

Nehledě na tyto politováníhodné skandály, BAE Systems má stále řadu zakázek v miliardových hodnotách po celém světě.

  • Dividendy pravidelně zvyšuje posledních 15 let
  • Výplata dividend 2x za rok

 

British American Tobacco

Boj proti kouření sice každým rokem sílí, na výnosnosti tabákového byznysu to ale není příliš znát. British American Tobacco je druhá největší tabáková firma na světě (hned po Phillip Morris, který působí i u nás a obchoduje se na pražské burze).

Moderní antitabákový trend se snaží zkrotit pomocí nových druhů tabákových výrobků.

Vyrábí například elektronické cigarety značek Vype a Vuse a několik druhů nově opět populárních šňupacích tabáků jako je například Lyft či Velo.

Lví podíl na jejím zisku mají stále klasické cigarety značek jako Lucky Strike, Kent a legendární cigarety s velbloudem Camel.

  • Dividendy zvyšuje 21 let v řadě

 

L’Oréal

Investovat do kosmetické firmy se může zdát poněkud neobvyklé. Francouzská značka L’Oréal je ovšem gigant, který by navíc mohl být za dividendového aristokrata považován i dle přísnějších amerických kritérií.

Ve Spojených státech L’Oréal ovládá necelých 15 % trhu s kosmetikou, v Západní Evropě je tento podíl ještě o něco vyšší.

Expanze směřuje i na trhy Latinské Ameriky a dalších zemí po celé planetě. Údaje naznačují, že L’Oréal ovládl trh v Asii a Austrálii, kde s čtvrtinovým podílem s přehledem drtí konkurenci v tomto velmi specifickém segmentu.

  • Dividendy zvyšuje 37 let v řadě
  • Roční výnos 8,39 EUR

 

Proč investovat do dividendových králů a aristokratů?

Dividendy bezesporu mají svoje místo v každém portfoliu. Dividendová šlechta vám navíc umožňuje investovat do aktiv se stabilním výnosem a s předpokladem, že určitým způsobem vyděláte i na jejich tržní hodnotě.

Toho se nedočkáte u mnohých jiných akcií, které sice platí vysoké dividendy ale jejich tržní hodnota stagnuje.

Při pečlivé diverzifikaci vás nezaskočí ani občasný pád jednoho z „aristokratů“.

Ve většině případů se ale podobného scénáře bát nemusíte. Mnozí z nich dokonce svým růstem velmi úspěšné předčí inflaci.

Výnos zde také bývá méně volatilní než u jiných akciových titulů. To se ukázalo například v krizovém roce 2008, kdy index S&P 500 spadl o 37%.

Dividendové akcie však dokázaly pokles tržní hodnoty úspěšně kompenzovat. Někteří investoři a fondy dokonce uváděli plusové výsledky.

Z dlouhodobého hlediska je největším pozitivem dividend možnost jejich reinvestice do dalších cenných papírů. V horizontu 10+ let se takto dá velmi významným způsobem rozšířit investiční portfolio.

Nevýhodou je samozřejmě nutnost dividendy danit. Investoři v zámoří mají určité možnosti daňových úlev, my si musíme vystačit s dohodou zamezující dvojitému zdanění a běžnou sazbou daně na území ČR.

Ta, alespoň zatím, není tak vysoká jako v jiných státech.

 

Víc jistoty už jinde neseženete

Aristokraté a králové jsou opravdu léty prověřené akcie, které mnohým lidem zařídily daleko větší zhodnocení majetku než kdy doufali. Na akciových trzích zkrátka nic jistějšího nenajdete.

Na druhou stranu, garanci na budoucí výnosy ani tady nezískáte.

Investování je vždy činnost, jejíž výsledky můžeme tak maximálně předvídat a věřit, že vycházíme ze správných předpokladů. V případě dividendových králů a aristokratů se ale rozhodně máme o co opřít.

Jak koupit dividendové akcie?

Akcie si můžete pořídit několika snadnými způsoby. Nejčastější z nich si přečtěte zde.
Více informací