Nejlepší spořicí účet v eurech [opravdu 2,65 % p.a?]

Kdo nabízí nejlepší spořicí účet v eurech? Podívejte se na nabídky eurových účtů a zjistěte, který je pro vás nejvýhodnější.

Naprostá většina z nás má své úspory v korunách, jelikož jde o nejpohodlnější řešení. Existují ovšem situace, kdy se člověku vyplatí i spořicí účet v cizí měně.

Pokud máte příjem například v dolarech nebo eurech, je lepší si otevřít spořicí účet v dané měně, než své úspory převádět na koruny.

V tomto článku se dočtete v jaké měně spořit a proč mít účet v eurech.

Také v něm naleznete srovnaní spořicích účtu v eurech a zjistíte, kdo nabízí nejvýhodnější eurový účet.

Spořicí účty v cizí měně

Pokud přemýšlíte nad alternativou k běžnému spořicímu účtu v korunách, pak vás jako první pravděpodobně napadne spořicí účet v cizí měně.

Pravděpodobně totiž patříte ke skupině lidí, pro kterou má smysl otevřít si spořicí účet v jiné měně, než jsou naše koruny. Důvody mohou být různé, ovšem nabídka není zas tak velká.

Nabízí se účet v dolarech, nejčastěji se však setkáte se spořicím účtem v eurech. To vás pravděpodobně nepřekvapí.

Najít skutečně výhodný eurový účet pak může být složité a v některých případech se jeho založení nakonec nevyplatí.

Právě proto pro vás máme dále připravené základní informace o spoření v cizí měně a nakonec i srovnaní nabízených eurových účtů, abyste snadno nalezli ten nejlepší.

V jaké měně spořit?

Samozřejmě vás nepřekvapí, že pro většinu Čechů je nejvýhodnější spořit v korunách. Naprostá většina má příjem v korunách a žije v prostředí, kde se korunami platí.

Spořicí účty v korunách jsou v Česku samozřejmě nejvýhodnější možností.

Nabízí vyšší úroky, konkurence je také poměrně velká a z hlediska spořicích účtů jde o nejlepší variantu pro krátkodobé zhodnocení úspor.

Spořit můžete samozřejmě i v dolarech nebo eurech. To je výhodné z několika důvodů, které se dočtete v dalším odstavci.

Spořit v cizí měně můžete v některé z českých bank. Jejich nabídka však není vždy zcela výhodná, proto se v takovém případě vyplatí poohlédnout jinde.

Jednou z lepších variant je pak momentálně spořicí účet inbestMe (viz níže), který poskytuje vyšší zhodnocení s obdobnou ochranou.

Proč mít účet v eurech

Důvodů proč mít účet v eurech nebo dolarech je několik. Pravděpodobně nejčastějším důvodem je příjem.

Pokud máte příjem v eurech, pak by pro vás s vhodným účtem mohlo být výhodnější v nich i spořit. Převádět eura na koruny totiž může být kvůli kurzu problematické.

spořicí účet eur

Dále pak pro vás může být eurový účet výhodný, pokud jste často v zahraničí, nebo máte v plánu se v budoucnu do zahraničí přestěhovat.

Poslední důvod je samozřejmě finanční. Na spoření v eurech totiž můžete vydělat.

Pokud hodnota koruny klesá, pak vaše úspory vůči ní rostou. Je však potřeba založit eurový účet ve správný čas.

Kde spořit eura

Odpověď na otázku, kde spořit eura není jednoduchá. Na výběr totiž máte především spořicí účty v eurech od českých bank a zahraniční nabídky jako třeba inbestMe.

Výhodou účtu u české banky je samozřejmě české prostředí. Vystačíte si s českým jazykem jak při založení účtu, tak u případné podpory.

Výběry bývají rychlejší a v případě potřeby můžete přijít na pobočku banky. Nevýhodou pak nízké nebo dokonce žádné zhodnocení a v některých případech i měsíční poplatky.

Oproti tomu spořicí účet od zmíněného inbestMe jako výhody nabízí oproti českým bankám vysoké zhodnocení, stejnou úroveň ochrany a pohodlné zřízení online.

Nevýhodou pak může být výběr trvající 3-5 dní a chybějící česká lokalizace.

Pokud vám záleží na zhodnocení peněz, nabídka inbestMe (a obdobné zahraniční nabídky) pro vás bude jasnou volbou.

Jazyková bariéra, pobočky a stabilita zase nahrávají nabídce českých bank, tudíž, jestli vám na zhodnocení zase tolik nezáleží a chcete mít jistotu a pohodlí českého prostředí, účet u některé z českých bank pro vás bude pravděpodobně lepší.

Abyste ovšem měli jasný přehled o rozdílech mezi spořicími účty v eurech, prohlédněte si jejich stručné srovnání v další části článku.

Nejvýhodnější eurový účet?

První spořicí účet, který si rozebereme má nejvyšší zhodnocení. Teoreticky by tedy mohlo jít o nejlepší eurový účet.

Jak jste se však již dočetli výše, samotné zhodnocení není pro všechny rozhodující a například jazyková bariéra od tohoto spořicího účtu může leckoho odradit.

Spořicí účet v eurech inbestMe (2,65 % p.a.)

InbestMe se zaměřuje především na zhodnocení peněz. Proto také nabízí kromě spořicího účtu i možnosti investování, především pak do ETF.

inbestme logo

Jejich spořicí účet se od nabídek ostatních společností liší tím, že se nejedná o bankovní vklad, který by byl zhodnocován. Jde totiž v podstatě o portfolio nejvýhodnějších fondů peněžního trhu.

Toto řešení kombinuje výhody běžného spořicího účtu s výhodami investování. Ve výsledku tedy máte spořicí účet, který je obdobný jako ostatní spořicí účty.

Peníze můžete kdykoliv vybrat, nejste tedy nijak limitováni a ani neplatíte žádné poplatky, které vás mají „potrestat“ za předčasný výběr.

Zároveň však výhody „investování“ poskytují vyšší zhodnocení účtu. Jde tak o ideální kombinaci.

Když jsme si stručně popsali, jak spořicí účet u inbestMe funguje, podíváme se nyní na jeho výhody, nevýhody a případné požadavky.

Výhody eurového spořicího účtu inbestMe

Hlavní výhodou eurového spořicího účtu od inbestMe je zhodnocení 2,65 % ročně. Takové zhodnocení začíná od 1000 € a není stanoven maximální limit.

Stejné roční zhodnocení tak budete mít jak s 1000 € na účtu, tak i s 1 000 000 €.

Přesto, že je vysoké zhodnocení hlavním lákadlem eurového účtu, inbestMe nabízí i další výhody, které stojí za zmínku.

Tím je pak především fakt, že výběry nejsou nikterak limitovány.

Peníze tak můžete vybrat kdykoliv, a to bez spjatých poplatků, které by vás „trestaly“ za předčasný výběr, jak to u některých bank bývá.

Z hlediska svobody nakládání se svými úsporami tedy nejste nijak limitováni. Dále je třeba zmínit, že se o své úspory nemusíte obávat.

Podléhají totiž ekvivalentní ochraně, jako u spořicích účtů u našich bank. Vklad je v celé EU pojištěn až do výše 100 000 €.

Poslední výhodou, kterou bychom rádi vyzdvihli, je fakt, že dokud své úspory nevyberete, nemusíte si dělat starosti s jejich daněním.

Nevýhody eurového spořicího účtu inbestMe

Každá mince má však samozřejmě dvě strany. I tento spořicí účet s sebou přináší určité nevýhody.

Jeho hlavní nevýhodou je fakt, že inbestMe postrádá českou lokalizaci.

Pokud tedy máte potíže s angličtinou (případně španělštinou), pak pro vás nabídka inbestMe pravděpodobně nebude tak zajímavá, jako pro ostatní.

S tím je samozřejmě spjaté i to, že inbestMe nenabízí fyzickou pobočku, kterou byste mohli navštívit tak, jak to mají ve zvyku klasické banky.

Pokud tedy preferujete možnost osobního jednání nebo obecně zákaznickou péči v rodném jazyce, inbestMe pro vás pravděpodobně nebude tou nejlepší variantou.

To je však prakticky hlavní a jedinou nevýhodou spořicího účtu inbestMe.

Teoreticky ještě lze považovat za nevýhodu to, co jsme již zmínili jako výhodu, a sice fakt, že při výběru nejste limitováni. To totiž není tak úplně stoprocentně pravda.

Limitováni sice fakticky nejste, ale výběr trvá 3-5 dní, takže musíte při výběru počítat s tím, že vaše finanční prostředky nebudou k dispozici ihned.

Fakticky výhody jednoznačně převyšují nevýhody. Je ovšem pravda, že „subjektivní“ nevýhody – tedy absence české lokalizace a podpory mohou být pro některé stěžejní.

Pokud ovšem s angličtinou nemáte problém, pak půjde pravděpodobně o nejlepší eurový účet, který momentálně najdete.

Spořicí účet najdete na webu inbestMe v menu Save → Savings Portfolio.

 

Spořicí účet Freedom24 (2,5 % p.a.)

Další variantou je spořicí D účet od Freedom24, který nabízí ročně zhodnocení 2,5 % pro eur a 3 % pro usd.

Freedom24 je sice broker, ale založit spořicí účet si u něj může kdokoli (i když se nechystá obchodovat).

V recenzi, kterou najdete zde, je pasáž věnovaná D účtu.

 

Spořicí účet v eurech FIO

Fio banka nabízí eurový spořicí účet, jehož vedení, zřízení i zrušení je zdarma. Stejně tak je zdarma i řízení trvalých příkazů i online převody mezi účty u Fio.

Tím však výhody bohužel končí. Na účtu není možné provádět inkaso ani SIPO platby a je potřeba udržet minimální zůstatek 10 €.

Největší nevýhodou je však roční úroková sazba, která činí celých 0,00 %. Je pak tedy otázkou, zda s takovýmto „zhodnocením“ se stále jedná o spořicí účet.

Spořicí účet v eurech Moneta

Moneta nenabízí spořicí účet v eurech jako takový. Místo toho nabízí běžný účet, který je zcela zdarma včetně výběrů ze všech bankomatů.

Společně s tímto účtem máte k dispozici Směnárnu. Při jejím použití se vám při první směně korun na eura založí eurový účet, který je stejně jako ten běžný zcela zdarma.

Pro některé toto může být ideální řešení.

Pokud ovšem nemáte v plánu časté převody a hledáte skutečný spořicí účet, tedy se zhodnocením, pak pro vás tato nabídka pravděpodobně vhodná nebude.

Spořicí účet v eurech ČSOB

ČSOB už nabízí skutečný spořicí účet v eurech. Vedení, zřízení i zrušení je zdarma, stejně tak jako většina služeb s účtem spojených.

Velkou výhodou je především dostupnost, kdy v případě potřeby máte peníze rychle k dispozici. Nevýhodou je však nízká roční úroková sazba. Ta činí pouze 0,01 %.

Spořicí účet v eurech Česká spořitelna

Opět se bohužel nejedná o skutečný spořicí účet, jelikož není zhodnocován. Jde tedy fakticky o běžný účet, který je v cizí měně. Za vedení účtu ke všemu platíte měsíční poplatek 20 Kč.

Výhodou je sice pohodlnost, rychlost a bezproblémové vklady i výběry, ovšem pokud hledáte spořicí účet v eurech, tato nabídka pro vás rozhodně nebude ta pravá.

Spořicí účet v eurech Airbank

Airbank na rozdíl od ČS, Monety a Fio nabízí skutečný spořicí účet v eurech s ročním zhodnocením. To je ovšem pouze 0,1 %.

Na druhou stranu jde o spořicí účet v eurech, který je zhodnocován. Jde o stabilní banku, zřízení, vedení, výběry i vklady jsou pohodlné.

Nevýhodou je tedy pouze nízká roční úroková sazba.

Závěr aneb nejlepší spořicí účet v EUR

Vybrat nejlepší eurový účet nakonec není tak složité. Nejvýhodnější eurový účet z hlediska zhodnocení je jednoznačně spořicí účet od inbestMe.

Pokud vám na zhodnocení tolik nezáleží a kladete důraz na pohodlnost a jistotu, pak pro vás bude vhodná nabídka jedné z českých bank, například Airbank nebo ČSOB.

Spořicí účet v cizí měně

Zhodnocení je sice minimální, ale vše je v českém prostředí a případné komplikace se vyřeší jednodušeji.

Ostatní nabídky nelze považovat za skutečné spořicí účty, jelikož jde pouze o běžné účty s možností volby cizí měny.

Jako takové tak mohou být vhodné, pokud občas platíte v zahraničí, například na dovolených. Ke spoření se však nehodí.