Jak získat peníze na podnikání? Podívejte se na tyto osvědčené a zároveň nejčastější způsoby, jak sehnat peníze na rozjezd vašeho podnikání.
Máte milionový nápad, ale chybí vám tisíce na jeho realizaci? Máme pro vás pár nápadů, jak sehnat peníze na podnikání a vybudování vašeho budoucího impéria. S dobrým nápadem se nemáte čeho bát.
Co je to základní kapitál?
Pojem “základní kapitál” vyjadřuje jmění, které vkládají zakladatelé firmy do podnikání.
Základní kapitál se skládá při zakládání obchodní společnosti a jeho zákonem stanovená výše se liší podle typu společnosti.
Například minimální základní kapitál akciové společnosti je 2 miliony korun českých (ale z podstaty akciové společnosti vyplývá, že se na tuto sumu skládá více lidí).
Největší změnou posledních let je snížení základního kapitálu společnosti s ručením omezeným. Minimální základní kapitál při zakládání “sročka” může být nyní pouhá 1 Kč.
Díky tomu si společnost s ručením omezeným zakládají subjekty, které doteď obchodovaly na živnostenské oprávnění a kvůli expanzi podniku se jim nevyplatí.
Začínáme podnikat: jak získat peníze na rozjezd?
Pokud zakládáte živnost, nepotřebujete základní kapitál, budete však potřebovat peníze na zaplacení prvních faktur za zboží a režie. Pokud nemáte našetřeno, dejte se tedy do shánění peněz.
Jak získat peníze na podnikání?
1) Sežeňte investora nebo ručitele v rodině
Nejjednodušší způsob, jak získat peníze na podnikání, je oslovit někoho z blízkých a seznámit jej se svým obchodním plánem.
Můžete mu slíbit splacení půjčky v určitém horizontu, nicméně existuje možnost investovat do podniku se záměrem dlouhodobého podílu na zisku.
Domluvte se s rodinou na určitém procentu, které svému investorovi budete ze zisku vyplácet.
2) Sežeňte investora mimo rodinu
O peníze na rozjezd podnikání můžete požádat investory, na tomto principu fungují třeba platformy Busyman či Invester.
3) Crowfundingové kampaně
Crowfunding je v současnosti velice oblíbeným a moderním způsobem, jak získat finanční prostředky pro svůj projekt na podnikání. Volný překlad tohoto termínu je “hromadné financování”.
Zveřejníte svůj plánovaný projekt a slíbíte investorům určitý benefit ve formě “předprodeje” služeb nebo další výhody a odměny.
Mezi tyto služby patří například HitHit, Startovač nebo KickStarter. Nevýhodou je nutnost zveřejnit projekt, hrozba ukradení knowhow nebo reputační riziko při nedodání služeb.
4) Dotace na podnikání
Další možností, jak získat peníze na podnikání, je žádost o dotaci na podnikání, ale musíte podnikat ve specifickém oboru, který je pro stát (nebo jiného poskytovatele dotace) výhodný.
Co se týče státních dotací, můžete požádat o dotaci na zateplení bytového domu, obnovu sídelní zeleně, vývoj softwaru, technologií, poskytování vysokorychlostního připojení apod.
Existují také dotační programy, v jejichž rámci se můžete jako podnikatel rekvalifikovat (program POVEZ).
Nejlepší příležitost získat dotaci na podnikání je v případě, že jste nepodnikatel vedený v registru Úřadu práce.
Jelikož sám sobě vytváříte pracovní místo (a případně dalším evidovaným), můžete se stát příjemcem dotace se složitým názvem “Příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa zřízeného uchazečem o zaměstnání za účelem výkonu samostatně výdělečné činnosti” (žádost ke stažení zde).
Při podnikání nezapomeňte na pojištění profesní odpovědnosti.
5) Půjčka na podnikání
Posledním řešením, jak získat peníze na podnikání, je půjčka. Avšak po této možnosti sahejte až v případě, že máte dobře vypracovaný byznys plán.
Na jeho základě vám mnohé bankovní instituce mohou půjčit až několik milionů se splatností v řádu několika let. Poskytnou také bankovní úvěr pro začínající podnikatele.
Jak získat podnikatelský úvěr: banka, P2P nebo nebankovní společnost?
Oblíbené jsou tzv. peer-to-peer půjčky, kdy obyčejní lidé půjčují obyčejným lidem, a to prostřednictvím platformy, jako je například česká Zonky.
Tyto půjčky bývají levnější a rychlejší, než půjčky bankovních institucí. Úroky začínají cca na 4,49 % a sami si můžete určit, kdy a kolik budete splácet.
Další možností půjčky na rozjezd podnikání je využití nebankovních institucí, které se specializují na živnostníky (psali jsme o nich zde) a půjčí vám až 1 milion.
V případě, že máte firmu, nebankovní společnost je ochotna půjčit až 5 milionů (podmínky a více informací o nich najdete zde).
Peníze můžete získat velmi rychle, nevýhodou může být vyšší úrok či v některých případech zástava nemovitosti.