Indexace pojištění [2024]: co to je a k čemu slouží

Indexace pojištění: co to je a k čemu je dobré, výhody, nevýhody a jak indexaci odmítnout – to vše najdete v tomto článku.

Pojištění je v dnešní době nezbytnou součástí každého z nás. Vzniká na základě pojistné smlouvy mezi klientem a pojišťovnou.

Pojišťovna garantuje svému klientovi určitou finanční jistotu v případě nějaké pojistné události, a klient je povinen v nastaveném časovém období platit předem domluvené splátky.

V současné době je možné si pojistit prakticky cokoli, ať už se jedná o vlastní majetek, zdraví nebo pro případ nějaké nečekané situace a životní pohromy.

Nabídek je mnoho a jejich počet roste s počtem pojišťoven, které tyto služby nabízí.

Každá pojišťovna má svá vlastní kritéria, za kterých určuje cenu pojištění, proto buďte při výběru obezřetní, abyste neplatili zbytečně mnoho za služby, které vám nabídne jiná pojišťovna za stejnou cenu.

 

Co je indexace pojištění?

S pojištěním úzce souvisí několik pojmů, které jistě většina zná, patří mezi ně např. – pojistné období, pojistná částka, spoluúčast, pojistné plnění, ale také pojem indexace pojištění.

Indexace je navýšení pojistné částky, které je odůvodněno navýšením spotřebitelských cen. Indexace není součástí všech pojistných smluv, ale pouze jednotlivých, u kterých dojde k dohodě mezi klientem a pojišťovnou.

Indexace není prioritní zvýšení ceny, aby měla pojišťovna vyšší zisk, jedná se o ochranu klientů v určitých situacích.

Někteří klienti podepíší smlouvu i s dodatkem indexace, aniž by věděli, co to znamená. Často se tak stává, že klienti volají do pojišťoven a jsou rozčílení, jak je možné, že se jim zvýšila měsíční splátka pojistného.

Ceny pojistného jsou stále v rovnováze, když se vám zvedne pojistná splátka, zvýší se i pojistná částka, která vás chrání.

 

Jak odmítnout indexaci pojištění

I když je indexace stanovena v pojistné smlouvě, pojišťovny pravidelně zasílají dopis o její aktualizaci, s tím souvisí i datum, kdy se indexace uskuteční.

Jestliže již s indexací pojištění nesouhlasíte, musíte dát písemné nebo telefonní vyjádření, že již nemáte zájem, jinak bude automaticky uskutečněna.

 

Je indexace pojištění vhodná pro každého?

Indexace pojištění určitě není vhodná pro každého, klient si vždy musí stanovit vlastní priority a nastudovat si dostatečně podmínky smlouvy.

V zásadě si ji do smluv sjednávají především klienti, kteří nechtějí pravidelně navštěvovat pobočky pojišťovny a aktivovat své smlouvy přímo.

Pomocí indexace máte jistotu, že se vaše pojistná smlouva bude aktualizovat automaticky. Jak již bylo zmíněno, indexace je závislá na spotřebitelských cenách, což je u některých smluv výhoda, u jiných zase nevýhoda.

(NE)potřebujete lepší pojištění?

 

Jaké jsou výhody indexace pojištění pro klienty?

Indexace má pro klienty několik výhod, jedná se především o výhody u smluv, které jsou již několik let beze změny.

 

Příklad č. 1

Pokud si sjednáte životní pojištění, máte stanoveno i pojistné plnění pro případ úrazu, hospitalizace nebo trvalých následků. V případě smrti je pojistná částka vyplacena vašim nebližším, kteří tak z dané částky mohou žít nějakou dobu.

S postupem času se zvyšují ceny za nájem, potraviny, drogerii a ostatní věci, s tím souvisí i nižší doba, po kterou mohou s penězi vaši příbuzní vycházet.

Indexace klientům zajistí, že se jim pojistná částka postupně zvyšuje (např. o míru inflace), aby jejich nejbližší byli stále dostatečně zaopatřeni.

Při indexaci pojištění budete sice platit vyšší pojistné, ale měla by se vám také zvýšit pojistná částka, kterou např. při výročí kapitálového životného pojištění získáte zpět.

 

Příklad č. 2

Indexace je také vhodná v případě pojištění nemovitosti, obzvláště pokud se chystáte na rekonstrukci nebo nákup nového vybavení.

Koupě nemovitosti_dům na prodej

Jak rostou ceny nemovitostí, indexace automaticky zajistí i vyšší úroveň pojistné částky, na kterou je nemovitost pojištěna.

 

Jaké jsou nevýhody indexace pro klienta?

Nevýhody indexace úzce souvisí především s nemovitostí, pokud její cena neroste, ale naopak klesá či stagnuje.

V tomto případě můžete platit více na ceně pojistného, ale dostat pak méně při případné pojistné události.

TIP: Jak zkontrolovat pojištění
Nechte si zdarma zkontrolovat své pojištění zdarma a online zde a zjistěte zda je stále dostačující nebo potřebujete vhodnější.