Investice do dluhopisů [na co dát 9krát pozor]

Investice do dluhopisů: 9 rad, na co dát při výběru investice do dluhopisů pozor, jaké jsou hlavní varovné signály a možná rizika.

Vybudovat si rozmanité investiční portfolio je jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak zapracovat na rozšiřování svého jmění.

Podobně bohaté portfolio může mimo jiných druhů investic zahrnovat i investice do dluhopisů.

Než se do nich však člověk vrhne, existuje několik věcí, varovných signálů, na něž by si měl dát pozor.

 

Investice do dluhopisů aneb na co dát 9x pozor

 

1) Pečlivě prostudujte podmínky investice

Stejně jako u každého druhu investování, i podmínky investice do dluhopisů – především týkající se návratnosti vložených prostředků – by měly být jasně formulované už předem.

Snižuje se tím riziko, že o peníze přijdete.

Zejména podnikové dluhopisy jsou v tomto ohledu rizikové, proto si na něj dejte zvýšený pozor.

Pokud s dluhopisy začínáte, důležité je zaměřit se hlavně na emisní podmínky a prospekt, kde najdete informace o emitentovi.

 

2) Dejte pozor na zajištění poskytovatele dluhopisu

Obecně platí, že je nejlepší investovat do dluhopisů takových subjektů, které mají dobrou finanční minulost – tedy jde o stabilní firmy či státy. Tehdy existuje jen nízká možnost, že dluhopis nesplatí.

Pokud má ale společnost poskytující dluhopisy řadu dluhů, je lepší se jí obloukem vyhnout a do dluhopisů investovat jinde.

Nejlepší je volit takové společnosti, které působí na trhu už dlouho a mají prokazatelné výsledky. Pochopitelně to neznamená, že by člověk měl automaticky odsoudit všechny nové společnosti jako nevhodné k pořízení jejich dluhopisů.

muž zkoumá na telefonu jak začít investovat do akcií

V případě doposud nezavedených firem se seznamte hlavně s tím, jaké podnikatelské aktivitě se věnují a jestli dokážou vytvořit dostatečný zisk.

Rovněž zjistěte, jak využívají finanční prostředky z dluhopisů.

Je rozdíl mezi tím, když je používají k rozšíření podnikání, na vlastní investice… anebo na zaplacení jiného dluhu.

Když už je řeč o dluzích, váže se k nim další důležitý ukazatel. Důvěryhodná firma by měla mít kapitál přesahující případný dluh. Pokud je opak pravdou, nákup dluhopisů je spojený s větším rizikem.

 

3) Seznamte se s finančními výkazy společnosti

Pokud nemáte k dispozici informace o tom, jak si firma vede, využijte finanční výkazy. Všechny společnosti jsou povinovány je zveřejňovat.

Jde o nejlepší způsob, jak zjistit, jaká je skutečná hodnota daného poskytovatele dluhopisů – čím lépe si ve výpisech vede, tím bezpečnější je do něj investovat.

Firma by měla být obdobně transparentní i ve všech ostatních ohledech – včetně toho, kdo ji vlastní.

Jestliže se snaží z libovolného důvodu tajit svou vlastnickou strukturu, jde o znamení, že s ní nemusí být všechno úplně v pořádku. Údaje najdete na Justice.cz.

 

4) Buďte obezřetní ohledně příslibu bohatství

Investování je běh na dlouhou trať, a jako k takovému je dobré k němu přistupovat.

Pokud tak někdo slibuje vysoké úroky a k nim se pojící značné zisky, je vhodné k jeho tvrzení přistupovat se značnou dávkou skepse.

Výnosy deset či více procent zní dobře, ovšem pravda je zpravidla někde úplně jinde.

Lidé, kteří toho naslibují hodně, nejsou důvěryhodní a pravděpodobně vás o peníze spíš připraví, než že by vám pomohli je vydělat.

Dluhopisy vám mohou pomoci prověřit různé platformy, např. Dluhopisomat.

 

5) Ani Česká národní banka vše nespasí

I nedůvěryhodný poskytovatel dluhopisů se může ohánět tvrzením, že se mu dá věřit – protože získal schválení emise dluhopisů od České národní banky!

A lidé na to slyší, neboť ČNB má v tomto ohledu dobrou pověst.

Problémem je, že ČNB dohlíží pouze na formální záležitosti a již se nevěnuje tomu, zdali daný podnikatelský plán opravdu dává smysl anebo jde o pouze o vějičku na peníze důvěřivých investorů.

Jinými slovy – ani schválení od ČNB není zárukou toho, že poskytovatel dluhopisu hraje férovou hru.

 

6) Vybudujte si rozmanité portfolio

Jak již zaznělo v úvodu článku, základem úspěšného investování je vytvořit si rozmanité portfolio.

Existuje spousta různých druhů investic, do nichž můžete vložit své prostředky – P2P půjčky, nemovitosti, drahé kovy, akcie, již zmíněné dluhopisy, atd.

Pokud se vám tak v jedné oblasti investice nevydaří tak, jak jste si představovali, pořád máte značnou šanci, že ostatní oblasti tuto ztrátu vyrovnají.

Jak se stát investorem_nechte si poradit

Není proto dobrý nápad spoléhat se ve vaší investiční činnosti pouze na dluhopisy.

 

7) Zjistěte, kdo je upisovací agent

Upisovací agent je dalším faktorem, který vám pomůže zjistit, jestli můžete poskytovateli dluhopisu věřit anebo ne.

U dluhopisů, do nichž se vyplatí investovat, jako upisovací agent zpravidla funguje již časem prověřená instituce či banka.

Oproti tomu nabídky nákupu dluhopisů přes telefon jsou značně podezřelé a není třeba jimi ztrácet čas.

 

8) Investujte do odvětví, jemuž rozumíte

Rovněž se hodí poznamenat, že nejlepší je investovat do odvětví, jemuž rozumíte. V takovém případě máte mnohem větší šanci činit správná rozhodnutí odvíjející se podle aktuální situace na trhu.

Anebo se obraťte na odborné poradce, kteří vaše investiční portfolio budou spravovat za vás.

Tuto možnost v dnešní době volí stále větší množství lidí, neboť investičních portálů existuje více a ne každý má čas dopodrobna studovat drobné nuance investičního trhu.

Do čeho investovat?

 

9) Důvěřuj, ale dvakrát prověřuj

Staré přísloví to říká správně – nejlepší je brát všechny získané informace s rezervou.

Pokud se nacházíte ve fázi, kdy teprve sestavujete investiční portfolio a dáváte dohromady seznam možných společností, od nichž byste mohli dluhopisy odkoupit – zpomalte.

Informace, z nichž lidé často čerpají, zejména ty dostupné na internetu, nemusí být vždy přesné.

A to bez ohledu na to, jak solidně na první pohled konkrétní web vyhlíží nebo kolik lidí si jeho služby pochvaluje (mnohdy může jít o placenou reklamu, jejíž vypovídající hodnota je tedy nulová).

Jak v takovém případě postupovat? Jednoduše. Jestliže si nejste jistí, zdali investovat do dluhopisů určité společnosti, nejlepší strategií je ověřit si informace přímo u firmy samotné.

A to na jejím webu nebo ještě lépe telefonicky či během osobní schůzky, kterou si jako potenciální investor sjednáte se zástupci firmy.

Jak již zaznělo výše, pokud vám někdo bude nabízet nákup dluhopisů rovnou přes telefon, pravděpodobně nejde o solidní nabídku.

Důvěryhodní poskytovatelé dluhopisů by neměli zarytě protestovat proti možnosti se s vámi setkat osobně – ostatně, vaše investice jim pomáhá k jejich zisku.

Alternativy k investicím do dluhopisů

Podívejte se také na jiné investice než do dluhopisů. Zde najdete jejich přehled.
Více informací