DCA: Jednoduchá investiční strategie, která buduje bohatství

Jednoduchá investiční strategie, která pomůže většině lidí v průběhu času budovat bohatství. Přečtěte si o ní více v tomto článku.

Investiční strategii zvanou Dollar – Cost Averaging (DCA) lze aplikovat i na korunové investice

Především začátečníci v oblasti investic často dlouho přemýšlejí nad tím, kam a do jakých finančních aktiv investovat.

Spoustu času a energie věnují budování své investiční strategie a definici jejích cílů. Přitom se nabízí jedinečná investiční strategie určená zejména pro začátečníky zvaná dollar-cost averaging.

O co v ní vlastně jde a lze ji využít i na investice v české měně?

 

Dollar-cost averaging je jednou z nejúčinnějších strategií pro dlouhodobé zhodnocování investičního portfolia

Zjednodušeně řečeno jde o pravidelné a dlouhodobé investování stejné částky do jednoho investičního nástroje.

Například každý měsíc budete kupovat 10 akcií konkrétní společnosti bez ohledu na to, jak jejich cena poroste či bude klesat.

Za stejnou částku tedy v době, kdy je cena vysoká, dostanete méně kusů investičního aktiva než v době, kdy je cena trhu nízká.

Přednost této strategie spočívá zejména v tom, že i v době, kdy ceny klesají, dochází díky průměrování nákladů ke snížení potenciální ztráty a zvýšení výnosu.

Kromě průměrování investic pomůže k vyššímu zisku také pravidelné reinvestování příjmů z investic, například dividend u akcií či úroků u dluhopisů.

 

Kde se vzala strategie Dollar-cost averaging?

Myšlenka principu Dollar-cost averaging pochází samozřejmě ze Spojených států amerických, proto je její název odvozen od amerického dolaru.

Aplikovat ji je samozřejmě možné i na českou korunu. Stačí si každý měsíc odložit stranou jistou částku, kterou investujete.

Prakticky nezáleží na tom, do čeho. Oblíbený je třeba tento druh investic.

Princip DCA můžete uplatnit při obchodování s akciemi, podílovými fondy, ETF, kryptoměnami a dalšími finančními aktivy.

investiční strategie

Výhodou tohoto typu investování je kromě jiného i to, že se nemusíte obávat investovat, když je cena vysoká, ani přemýšlet, zda by při poklesu ceny nebylo lepší z pozice vystoupit.

 

Akcie ČEZ: Jak investiční strategie Dollar-cost averaging funguje?

Představte si, že každý měsíc investujete 2 000 Kč například do akcií energetického gigantu ČEZ. Jeho akcie se obchodují za něco málo pod 500 Kč (příklad).

Každý měsíc tedy přikoupíte v průměru 4 akcie.

Samozřejmě se může stát, že cena klesne natolik, že za vaši pravidelnou měsíční investiční částku nakoupíte akcií 5. Na druhou stranu ale můžete koupit pouze 3, pokud cena výrazně vzroste.

V průměru ale budete vždy na svých 4 akciích měsíčně.

Pojďme se na tento příklad podívat detailněji:

První měsíc nakoupíte 4 akcie ČEZu. Jestliže cena další měsíc z nějakého důvodu vzroste například na 600 Kč za akcii, nakoupíte další měsíc již jen 3 akcie.

Poté přijde nepředvídatelná krize a cena akcií ČEZu poklesne na 400 Kč za akcii a vy nakoupíte 5 akcií.

Za 3 měsíce tedy budete mít celkem 12 akcií, tedy stejný počet, jako kdybyste každý měsíc nakoupili přesně 4.

Toto je tajemství fungování DCA strategie.

Pokud byste investovali celkovou částku v jeden jediný den, namísto rozložení vaší investice na dobu 3 měsíců, pravděpodobně by celkový zisk z investice byl nižší, ale i vyšší než v případě využití strategie DCA.

V jejím případě, ale rozkládáte riziko a vaše investice se stávají bezpečnějšími.

Díky DCA získáte možnost jistého investování se zajištěním příznivé průměrné ceny za jednu akcii.

 

Jaké výhody plynou z využití investiční strategie DCA?

Pozitiva investování v souladu s investiční strategií Dollar-cost averaging spočívají zejména ve snížení emočního napětí, které vede především u nováčků ke zkratkovitému chování a nežádoucím reakcím na výkyvy cen.

Investování prostřednictvím DCA je prakticky mechanický proces, který musíte v pravidelnou dobu provést. Emoce při něm rozhodně zjitřené mít nebudete.

Pohyb trhu můžete využít k nákupu většího množství akcií za nižší cenu, rozhodně se nebudete nervově hroutit při každém propadu.

Jako investor pracující se strategií DCA nemusíte hledat nejlepší vstupní bod pro vstup do pozice. Na druhou stranu trh je poměrně vrtkavý.

Strategie DCA vám samozřejmě pomůže vyhnout se špatnému načasování investice, ale můžete díky ní také promarnit některé výjimečné příležitosti.

Proto je dobré tuto strategii kombinovat s jinými a své přístupy k investování diverzifikovat.

 

TIP pro využité DCA investiční strategie
Strategii můžete využít při investování přes Portu. To je automatizovaná investiční platforma s nízkým poplatkem, kde se nemusíte o nic starat.

 

Plynou z využití strategie snižování průměrné dolarové ceny nějaké nevýhody?

Bohužel ano. Počítat musíte s tím, že při DCA bude váš zisk nižší než, když investujete jednorázově a obchod dobře načasujete.

Výhody DCA jsou nižší také v případě, kdy v rámci této strategie nakupujete aktiva produkující dividendy či jiné varianty pasivního příjmu.

Strategie snižování průměrné dolarové ceny také není vhodná pro aktiva, která neznáte a do nichž chcete investovat pouze na základě doporučení.

Snadno se může stát, že i s touto relativně bezpečnou strategií přijdete téměř o všechny své investované prostředky.

 

Je pro vás průměrování nákladů v rámci strategie DCA to pravé?

Pravdou je, že mnoha lidem pravidelná paušální částka, kterou by mohli investovat, jednoduše chybí. Anebo ji vkládají na pravidelné důchodové spoření.

A právě pro tyto malé investory vyžadující stabilitu je investiční strategie DCA skvělou volbou.

I když máte pro investování k dispozici pravidelně poměrně malou částku, může být průměrování nákladů chytrým krokem v době vysoké volatility trhu.

Možná, že konečně zjistíte, že tato strategie jednoduše snižuje vaši úzkost při investování, což je jedna z výhod, která z ní vytvoří nejlepší volbu, i přes riziko nižšího celkového výnosu.

 

Snižování průměrné dolarové ceny je vynikající strategií pro medvědí trh

Medvědí trh (bear market), tedy situace, kdy ceny finančních aktiv na trhu prudce klesají, je skvělou příležitostí k výhodnému nákupu pro zkušené investory.

Ti méně zkušení budou bojovat s panikou a vlastními emocemi, přitom medvědí trend lze využít k výhodným nákupům.

Je ale důležité si uvědomit, že růst ani pokles nebude trvat do nekonečna a v pravý okamžik zvolit vhodnou strategii. Pro klesající trhy je Dollar-cost average strategie tou pravou.

Díky tomu, že jde prakticky o mechanický proces, není nutno ležet každý den v grafech a studovat aktuální situaci.

Investor má vlastní strategii, které se drží, a k ní také určitou míru sebedisciplíny, takže se nemusí obávat prudkých emocí při výkyvu trhu.

Ty dokážou být v některých případech opravdu extrémní, například investice do kryptoměn je téměř pokaždé spojena s prudkými poklesy i růsty ceny.

Díky DCA strategii snižujete ztráty a výhodně nakupujete v dobách nízkých cen.

 

Závěr

Strategie snižování průměrné ceny je ideální pro začátečníky a nahodilé investory, kteří hledají jistý přístup, který je dovede k cíli, tedy zisku při investování.

Ten je v konečném důsledku ochrání před nepředvídatelnými výkyvy trhu a sníží riziko jejich investic. 

 

Jak koupit akcie

Tuto investiční strategii můžete jednoduše aplikovat na pravidelné nákupy akcií. Ověřené způsoby, jak kupovat akcie, najdete zde.
Více informací