14 zásad, jak nejlépe investovat peníze

Jak nejlépe investovat peníze? Investování peněz je jedním z chytrých způsobů, jak své jmění rozšířit.

Abyste toho však docílili, musíte postupovat opatrně, promyšleně a řídit se několika základními zásadami. V tomto článku se podíváme, které to jsou.

Níže také najdete tipy na konkrétní investiční příležitosti, kam lze investovat.

14 zásad, jak nejlépe investovat peníze:

1. Začněte investovat, jakmile vyděláváte dost peněz

Jedním z důležitých faktorů ovlivňující to, kolik peněz si dokážete vydělat, závisí na tom, kdy přesně začnete investovat.

Jistě, pokud jste sotva ukončili svá studia a doposud jste nenašli stálé místo, na investování není ten nejlepší čas.

Jestli ale již nějaký ten pátek pracujete a z každého platu jste schopní si odložit malou či větší částku stranou, nic vám teoreticky nebrání v tom, abyste s investováním začali.

Začít dříve povede k tomu, že se vám peníze budou hromadit a napříč časem porostou exponenciálně – a to i v případě, že neinvestujete příliš mnoho.

Spousta lidí dělá tu chybu, že věří, že si nevydělávají dost na to, aby mohli začít investovat právě nyní, a myslí si, že to doženou později.

Pokud budete stále čekat na nějaký neurčitý bonus k platu, jeho navýšení nebo cokoliv jiného, akorát tím ztratíte drahocenný čas.

Nikdy nejste dost mladí na to, abyste začali plánovat svou finanční budoucnost.

2. Ohodnoťte své potřeby a cíle

Ještě než začnete přemýšlet o konkrétní podobě investice, je vhodné se zamyslet nad tím, co přesně od investic očekáváte.

Znát sám sebe, své potřeby a finanční cíle a potenciálně i sklon riskovat (který by vám mohl přinést v budoucnu problémy) je dobré zahájení všech investičních snah.

3. Uvažte, jak dlouho můžete investovat

Další otázkou, kterou byste měli sami sobě položit, je to, za jak dlouho potřebujete dostat své peníze zpět.

Tento časový rámec bude u každého člověka jiný a ovlivní to, jak rizikové investice můžete podniknout.

Pokud například víte, že si šetříte na hypotéku a plánujete si během několika let pořídit nemovitost, investice typu podílových fondů nejsou pro vás vhodné, protože jejich hodnota je proměnlivá, zvyšuje se a zase snižuje.

Oproti tomu pokud si šetříte na důchod, do kterého půjdete nejdříve za třicet let, můžete ignorovat krátkodobá potenciální rizika a zaměřit se na dlouhodobější obraz, který nebude příliš ovlivňovat celková aktuální situace na trhu.

4. Vytvořte investiční plán

Jakmile jste si ujasnili své potřeby a cíle a zhodnotili míru rizika, kterou můžete podstoupit, vytvořte si investiční plán.

To vám pomůže určit typy produktů, které by pro vás mohly být vhodné.

Situace každého člověka je pochopitelně jiná, ale rozumné pravidlo například je v počátcích investování, kdy se v této oblasti doposud tolik neorientujete, začít s investicemi s nízkým rizikem ztráty peněz.

Následně časem můžete přidat středně rizikové investice, pokud jste ochotní přijmout vyšší proměnlivost situace.

Jak a kam investovat (zlato)

A vysoce rizikové investice byste měli zvážit teprve ve chvíli, kdy jste si vytvořili dostačující základnu níže a středně rizikových investice.

I tehdy ale s vysoce rizikovými investicemi postupujte vpřed pouze v případě, že jste ochotní se smířit s případnou ztrátou peněz, kdyby investice nevyšla, a víte, že by její neúspěch nepředstavoval výrazně negativní dopad na váš život.

5. Jak nejlépe investovat peníze? Investujte do rozdílných typů investic

Ze všech možných pravidel a doporučení ohledně investování je toto to nejdůležitější. Vaše šance lepší návratnosti peněz se výrazně zvýší, čím více riskujete.

To může mnohé vyděsit, ovšem dobrou zprávou je, že existuje možnost, jak vytvořit rovnováhu mezi přijatelným riskem a návratností peněz.

Jak tedy na to? Základem je rozdělit své finanční zdroje do různých investičních typů a sektorů, zejména takových, jejichž ceny se nepohybují stejným směrem.

Tomuto principu se také jinak říká diverzifikace, a může vám pomoct vyrovnat výrazně snížit celkový risk ztráty peněz ve vašem investičním portfoliu.

Kam investovat: Přehled nejnovějších investičních příležitostí
Podívejte se zde na aktuální investiční možnosti (crowdfunding, společnosti, startupy, sběratelské předměty, nemovitosti, akcie, P2P, dluhopisy a další)

6. Pravidelně kontrolujte své investice – ale ne příliš často

Jak nejlépe investovat peníze? Stejně jako ve všech ostatních oblastech života, i v investování peněz platí pořekadlo, že nic se nemá přehánět.

Měli byste tak pravidelně kontrolovat stav svých investic, ale nemusíte tak činit každý den. Vlastně byste neměli.

Dosavadní výzkumy ukazují, že investoři, kteří kontrolují své investice každý den, mají sklon nakupovat a prodávat investice příliš často a mají horší návratnost než investoři, kteří nechají své investice uzrát z dlouhodobého hlediska.

Pravidelné kontroly – dejme tomu jednou za půl roku či jednou za rok – zajistí, že si udržíte přehled, jak si vaše investice vedou, a provedete případné nezbytné změny potřebné k dosažení cíle, který jste si stanovili ještě předtím, než jste podnikli první investici vůbec (viz výše).

7. Jak nejlépe investovat peníze: Nespoléhejte se na předchozí výsledky investice

Pokud se rozhodnete investovat například do akcií určité společnosti, můžete se ocitnout v pokušení určit výši vaší investice podle minulých výsledků společnosti.

To je však nebezpečný krok, protože trh je nestálý prostor a nikdo nedokáže předvídat budoucnost, takže není možné určit, jestli si daná společnost povede do budoucna stejně dobře, jako činila dříve.

8. Nepůjčujte si peníze, abyste mohli investovat

Tento krok se může zdát být jako očividný, ale divili byste se, kolik lidí ho ignoruje. Za žádnou cenu si nikdy nepůjčujte peníze, abyste mohli investovat!

Raději začněte menší investicí, ale z vlastních finančních zdrojů, než abyste si půjčili peníze a mohli díky nim učinit větší investici.

Důvod je prostý: když vaše investice nevyjde, nic to nezmění na tom, že stále budete dlužit peníze tomu, kdo vám na investici půjčil, ať už půjde o vašeho kamaráda, člena rodiny nebo finanční instituci.

V takovém případě vám bude hrozit mnohem větší riziko finančních problémů, ale když budete vždy investovat jen tolik, kolik si můžete bez cizí pomoci dovolit, můžete se tomuto nebezpečí bez problémů vyhnout.

9. Použijte automatický proces k dosažení disciplíny

Stejně jako v případě jiných oblastí života, i v investování peněz je prokrastinace silným protivníkem. Proto je nejlepší z investování učinit automatický proces.

Ten funguje, protože očekává, že byste se snadno mohli nechat zlákat a být v pokušení utratit více peněz, než byste měli.

Abyste však měli šanci uspět v prvé řadě, musíte realisticky zvážit své potenciální slabosti a následně vytvořit řešení, která vás přimějí dodržovat dobré finanční návyky.

Jednou možností je si nastavit bankovní účet tak, aby každý měsíc automaticky převedl určitou částku na váš investiční účet.

Když tímto způsobem nastavíte posílání automatických, stálých záloh, budete mít stranou uložené peníze, které byste jinak mohli být v pokušení utratit.

Jde o bariéru, která vám dovolí přechytračit sebe samého a spravovat své finanční zdroje moudřeji, což povede k větší disciplíně i finanční gramotnosti.

Ani nemluvě o tom, že tento prostý krok velmi zjednoduší váš život.

10. Vyhýbejte se investičním fondům s vysokými poplatky

Rozdílné fondy účtují rozdílné poplatky, což je též známé jako poměr nákladů.

Abychom uvedli příklad, poměr nákladů činící dvě procenta za rok znamená, že každý rok dvě procenta celkového jmění umístěného ve fondu padnou na zaplacení nákladů, jako je spravování fondu, marketing, a administrativní ceny.

Pokud dokážete najít podobný fond, který účtuje pouze jedno procento, dejte mu přednost před fondem s vyššími poplatky.

Ten rozdíl jednoho procenta se může zdát nepatrný, ale postupem času se opravdu sečte, a vaše jmění poroste o to rychleji.

Nebo zkuste nízkonákladové pasivní investování.

11. Rozumějte svým investicím

Pokud existuje pravidlo, které vám dokáže ušetřit oboje peníze a starosti, je to toto: Nekupujte nebo nedržte ve svém vlastnictví investice, jimž nerozumíte.

Měli byste chápat, jak skrze investici vyděláváte peníze, co jsou její potenciální pasti a jak se vám peníze dostanou do rukou.

Dokážete například vysvětlit, co je zajištěný dluhový závazek? Jestliže ne, nekupujte ho.

Skočit rovnýma nohama do vod investování, aniž byste si byli vědomi všech nebezpečí a detailů, vede k ohrožení vašich peněz.

 

Aktuální investiční příležitosti

Kam investovat? Prohlédněte si nejnovější nabídky investic na jednom místě.
Prohlédnout

 

12. Využijte složený úrok

Jak nejlépe investovat peníze? Moudré investování mimo jiného zahrnuje i sílu složeného úroku. Složený úrok narůstá na vašem úroku stejně jako na hlavní částce.

Zrychluje růst vašeho peněžního jmění exponenciálně napříč časem. V čím mladším věku pak začněte, tím větší dopad má složený úrok na vaše celkové jmění.

13. Aktivně kontrolujte možné riziko

V investování se riziku nevyhnete. Abyste investovali moudře, je nutné ho co nejvíce snížit. Pokud tak neučiníte, riskujete ztrátu peněz nashromážděných v průběhu více let, klidně i celého života.

Co se konkrétních rizik týče, existuje jich více: inflace, krize na trhu, podvod, likvidita,…

Jedním z důvodů, proč je tak důležité se nesoustředit pouze na návratnost peněz, je to, abyste mohli riziko uchopit do vlastních rukou a lépe ho kontrolovat.

Jak nejlépe investovat peníze?

Pro většinu investorů je nejlepším způsobem vybudovat si rozmanitá portfolia, dlouhodobé investice a také rozdělit si nákup investice na delší časový úsek, aby předešli kolísání cen.

[TIP: Portfolio můžete budovat i na investiční platformě RONDA INVEST]

Zkombinujte tyto tři postupy s velkou finanční rezervou v hotovosti a vytvoříte dostatečnou peněžní zálohu pro případ ztráty zaměstnání, recese, pádu trhu s akciemi, nebo jakékoliv jiné nečekané situace.

Udržovat některé své investice likvidní vám rovněž umožňuje nakupovat za výhodných podmínek, kdykoliv pro to nadejde příležitost.

Jedním příkladem, jak tento koncept ovládání rizika může vypadat v praxi, je miliardářský investor Warren Buffett.

Jeho holdingová společnost Berkshire Hathaway měla v červnu 2019 rekordních sto dvacet dva miliard v hotovosti a v ekvivalentních podobách hotovosti.

Buffett je schopný peníze shromažďovat klidně celé roky a čeká na správnou příležitost získat tu nejlepší možnou dohodu.

Vy můžete pochopitelně učinit totéž, a čím dříve s investováním začnete, tím lépe, jak jsme ostatně již zmínili v prvním bodě tohoto článku.

14. Nebojte se požádat o pomoc

Když dojde na investování, pokud jste se mu nikdy předtím nevěnovali, možná nevíte, jak začít.

Jaký typ akcií si vybrat? Jak budete vědět, že je vaše investiční portfolio vyvážené? Nebo jak nejlépe investovat peníze?

Nebojte se v případě těchto a jakýchkoliv další nejasností vyhledat pomoc.

Buď můžete studovat odborné publikace a články na dané téma anebo zvolte ještě aktivnější přístup a domluvte si konzultaci s profesionálním poradcem.

Dobrá zpráva je, že tyto poradenské služby se nehodí pouze pro bohaté – stejně tak můžete najít poradce, kteří vám za rozumný poplatek poradí, jak se v investičním trhu zpočátku zorientovat a jaké kroky podniknout jako první.