9 tipů, do čeho investovat malé částky

Do čeho investovat malé částky

Do čeho investovat malé částky? Mnoho lidí si, když se řekne investování, stále představí obří mašinérii, do níž běžný člověk nedokáže proniknout, aspoň pokud nemá k dispozici značné množství peněz, které může do investic vložit. To naštěstí už v dnešní době ani zdaleka neplatí a i pro drobné investory existuje celá řada možností, jak peníze investovat.

Minimální částky investic pak bývají v případě těchto možností opravdu nízké, kolikrát začínají již na několika desetikorunách. V tomto článku vám představíme několik různých způsobů, jak nejen v rámci České republiky investovat malé částky – a především do čeho je investovat.

1) Veteráni a jiné unikáty aneb investice od 1 Kč

Do čeho investovat malé částky? Investice od 1 Kč můžete realizovat prostřednictvím Portu Gallery do unikátních sběratelských předmětů, kde si kupujete podíl ve velikosti výše vaší investice. Předměty jsou vždy prověřeny experty a po nákupu jsou profesionálně udržována.

 

2) Investujte platbami aneb do čeho investovat malé částky 10, 20 nebo 50 Kč

Další způsob, jak investovat drobné částky, nabízí dlouhodobě fungující a uznávaná Equa bank. V jejím podání si můžete při platbě kartou v obchodech odkládat částky mezi deseti až padesáti korunami. Jakmile odložené peníze dosáhnou sta korun, dojde k jejich převodu do předem zvoleného fondu.

Tento způsob investování je vhodný především pro zaměstnané a časově vytížené lidi, kteří nemají čas nad investováním dlouze uvažovat. Navíc je pro většinu lidí mnohem přijatelnější příležitostně odložit stranou pár desetikorun, než opakovaně investovat vysoké částky.

Equa bank drobné investování kartou

 

Díky tomu, jak často lidé během nákupů používají platební kartu, se navíc tento proces drobného investování může postupně stát natolik automatickým, že ho již budete vykonávat běžně a ani vám to nebude připadat zvláštní.

 

Equa bank drobné investování kartou_očekávané hodnoty investice

 

Do čeho investovat malé částky 10, 20 nebo 50 Kč s Equa bank? Můžete si vybrat ze tří různě zaměřených fondů, přičemž peníze z nich lze případně vybrat kdykoliv. Doba výběru bývá 5 pracovních dní. Poplatek u těchto fondů bývá obvykle nastaven na příjemných 0,5 % ročně.

Abyste mohli investovat formou odkládání malého množství peněz při nákupech, je zapotřebí si sjednat u Equa bank bezplatný běžný učet s platební kartou, který založíte online jednoduše zde.

 

3) Podílové fondy aneb do čeho investovat malé částky od 300 Kč

Podílové fondy představují jednoduchý způsob, jak investovat, a jsou vhodné zejména pro lidi, kteří doposud s investováním nepřišli do kontaktu. Funguje to tak, že pošlete buď jednorázovou anebo opakovanou měsíční částku správci investičního fondu, a ten následně danou sumu alokuje v rámci vámi vybraného podílového fondu. Onen podílový fond pak může mít více podob, od banky až po odlišnou finanční instituci.

V případě podílových fondů si tak vůbec nemusíte lámat hlavu s jejich spravováním. Váš úkol je jediný – vybrat ten správný podílový fond, do nějž se rozhodnete investovat.

Co se částek týče, pro drobnější investice je lepší investovat pravidelně. Jednorázová investice bývá výrazně vyšší, pohybuje se v rámci desítek tisíc, ale v případě opakovaných měsíčních investicí můžete pravidelně posílat velmi nízké částky, které začínají na pouhých tři sta korunách za měsíc.

Nevýhodou investic do podílových fondů mohou být poplatky, které mohou dosahovat jednorázově 3 % (vstupní) a až 2 % ročně v závislosti na poskytovateli a typu fondu. Informujte se předem.

 

4) Akcie aneb do čeho investovat malé částky od 22 Kč

Bezplatná aplikace Revolut nabízí koupi amerických akcií (resp. jejich částí) od 1 dolaru (cca 22,6 Kč). Za nákup a prodej akcií neplatíte žádný poplatek a pokud si koupíte dividendovou akcii, dostáváte každý rok navíc podíl na zisku z vámi držených akcií.

Přečtěte si tuto Revolut recenzi, kde se dozvíte, jak investování s tak malými částkami funguje.

 

5) Start-upy a začínající podniky

Jestliže bankám z libovolného důvodu nedůvěřujete či si jednoduše chcete rozšířit své investiční portfolio, malé částky můžete investovat i do start-upů a začínajících podniků.

O tom, jak co nejlépe investovat do start-upů, jsme již psali jiný článek, takže jen ve zkratce – můžete se na investici domluvit přímo se zakladateli start-upu nebo za tímto účelem využít platformy nabízející přehled nejrůznějších start-upů.

Důležité je pak přesně stanovit podmínky investice, vyplácení zisku pro vás a pozorně si prověřit vizi zakladatelů a předchozí obchodní výsledky start-upu, jsou-li nějaké k dispozici.

 

6) P2P a P2B aneb do čeho investovat malé částky od 100 Kč

P2P (peer-to-peer) a P2B (peer-to-business) investování má na těchto stránkách rovněž svůj samostatný článek. Zjednodušeně jde o příležitost stát se drobným věřitelem na investiční platformě.

Výše investice závisí zcela na vás a roční výnos činí zpravidla 4 až 15%.

Na platformě si můžete vybrat, komu peníze propůjčíte, přičemž platformy zpravidla žadatele důkladně prověřují. Nejznámějšími platformami v České republice jsou Bondster (recenze a bonus zde) s malými částkami od 100 Kč a Zonky.

Případně můžete vyzkoušet také evropské tržiště Mintos.

 

TIP: Zajímáte-li se o investování do nemovitostí v ČR, přečtěte si o této možnosti (od 5000 Kč) nebo o této (od 1000 Kč, resp. 10000 Kč). A pokud vás zajímají spíše investice do nemovitostí v EU od 50 eur, pak je pro vás určen tento článek.

Estateguru recenze investičních příležitostí

 

7) Automatizované investování od 1000 Kč

Další možností je využít předností české automatizované investiční platformy, která vám sestaví portfolio na míru. Jak to funguje, se dozvíte v tomto článku.

 

8) Spořicí účet

V České republice vysoce rozšířenou variantou je investování do spořicího účtu či stavebního spoření. Nevýhodou těchto účtů je jejich zpravidla velmi nízké úročení, které ve většině případů nepřekračuje dvě procenta za rok.

Jestliže však nechcete riskovat, jste trpěliví a nízké úroky vám nevadí, tento typ investice by vám mohl vyhovovat. Je velice jednoduchý na zřízení, nabízí ho většina českých bankovních institucí a navíc vám bude stačit investovat velmi malé částky, klidně jen stokorunu za měsíc. Výhodou navíc je, že ačkoliv nezískáte úročením nijak zázračné částky, pořád tím peníze nabudou na vyšší hodnotě, než kdyby jen ležely doma v šuplíku.

Pro uzavření spořicího účtu se vydejte do banky, kterou jste si za tímto účelem zvolili (např. Equa bank nabízí spořicí účet zdarma). Nezapomeňte si před podepsáním smlouvy důkladně prostudovat její podmínky a ujistit se, že vám vyhovují do posledního detailu.

 

9) Online obchodování od 1 EUR

Pro někoho může být dobrodružné zkusit spekulativní online obchodování s různými měnami (dolar, euro), komoditami (zlato, stříbro, ropa) či světovými akciemi (Tesla, Apple apod.) . Tyto obchody se můžete nejdříve naučit na demo účtu s virtuálními 10000 dolary v počítačové nebo mobilní aplikaci a teprve pak začít obchodovat se skutečnými penězi (min. investice je 1 euro).

Zisky se mohou pohybovat v řádech desítek až stovek procent ve velmi krátkém období (minuty, hodiny až dny dny), ale jedná se o rizikovou záležitost, při které můžete přijít i o vaší investici.

Více o tomto způsobu najdete v článku zde.

 

TIP: Podívejte se na firmy, kde vám dají i 500 Kč při založení účtu.