Jak nakupovat, prodávat a obchodovat akcie [2024]

Jak nakupovat akcie? Podívejte se na způsoby, jak na nákup akcií, jak vybrat brokera a na co musíte dát pozor. Vše se podrobně dozvíte v tomto článku.

V době rostoucí inflace se každý snaží ochránit své peníze před znehodnocením. Mezi investory je v poslední době populární zejména nákup nemovitostí nebo kryptoměn.

Ovšem ne všichni investoři kryptoměnám důvěřují a většina zejména drobných investorů zase nemá dostatek finančních prostředků ke vstupu na realitní trh.

I proto se investice do akcií stále těší velké oblibě.

Pokud se chcete stát akciovým investorem, ale nevíte, jak nakupovat akcie, nebo vám obchodování na akciovém trhu připadá složité a máte problém se tam vyznat, nenechte se odradit.

Jak nakupovat akcie z pohodlí gauče, podle čeho vybrat vhodného brokera, ale i na co si dát pozor se totiž dozvíte v tomto článku.

 

Co jsou to akcie a kdo je vlastně akcionář?

Akciemi rozumíme cenné papíry vydané akciovou společností.

Nákupem tohoto cenného papíru se stáváte akcionářem, což vám v případě, že jde o společnost vyplácející dividendy činí nárok na finanční plnění z podílu na zisku společnosti.

Pokud vlastníte akcie společnosti, která dividendy nevyplácí, dosáhnete zisku prodejem v případě nárůstu její hodnoty.

 

Jak nakupovat akcie aneb Investování z pohodlí domova

Postup, jak nakupovat akcie, prošel za posledních sto let několika změnami.

Každý investor pravděpodobně viděl záběry šílenství, odehrávajícího se v první polovině minulého století na Wall Street, kde se makléři předháněli v tlačenici na burze.

Index Nasdaq Wall Street

Pokud vás děsí představa, že budete kvůli nákupu nuceni na burzu přijít, není se čeho bát.

To už je totiž dlouhou dobu minulostí, neboť se způsob, jak nakupovat akcie na burze s nástupem telefonů, a především pak následně internetu, drasticky proměnil.

Dnes vám stačí pouze počítač s internetovým připojením, případně aplikace v mobilu. Můžete tak být stále v obraze a investovat z pohodlí vašeho domova.

Preferujete-li však osobní jednání, lze využít i pobočky brokera (makléře).

 

Kdo je to broker?

Burzovní makléř, anglicky broker, je zprostředkovatel obchodů na finančním trhu. Může se jednat jak o osobu fyzickou, jejíž služeb využíváte k nákupu akcií, tak o osobu právnickou.

V dnešní době si však pod pojmem broker většina investorů představí aplikaci nebo internetovou stránku, kde je za pomoci pár kliknutí možné jak nakupovat akcie, tak je i prodávat.

Zájmem brokera je umožnit investorovi přístup na světový trh a zprostředkovat obchod.

Samozřejmě to nedělá zadarmo, počítejte tedy s tím, že za jednotlivé operace, nejen nákup a prodej, ale u některých brokerů i z důvodu nízké aktivity, vám budou naúčtovány poplatky.

Jakého brokera zvolit a na co dát při výběru pozor?

Možností je spousta. Předtím, než si však zvolíte oblíbeného brokera a vrhnete se na samotný nákup akcií, se rozmyslete, co je vlastně pro vás jako pro investora cílem.

Je důležité si odpovědět na otázky, čeho a v jakém časovém horizontu chcete dosáhnout.

  • Chcete aktivně obchodovat, tedy jak nakupovat akcie, tak je i následně prodávat na základě krátkodobé změny hodnoty, nebo je pro vás atraktivnější akcie dlouhodobě držet?
  • Máte k dispozici relativně menší finanční objem, tedy v řádu desítek tisíc korun, nebo můžete investovat v řádu statisíců, či dokonce milionů?
  • Máte v plánu i jiné formy investování, například kryptoměny nebo forex?
  • Záleží vám na tom, aby měl broker pobočku v ČR, nebo chcete, aby nabízel i akcie českých společností?

Odpovědi na tyto, ale i jiné otázky vám pomohou vytvořit si vlastní investiční strategii. Ta vám usnadní následný výběr brokera a otevře dveře do světa úspěšných investorů.

Všichni brokeři mají totiž svou cílovou skupinu investorů, podle které se odvíjejí jejich služby.

Dividendové akcie jako pasivní příjem

Pokud chcete nakupovat akcie za drobnější částky, nebo s nimi pravidelně obchodovat, pravděpodobně bude nejvýhodnější volbou broker, který umožňuje nákup frakčních akcií, tedy zlomku jedné akcie, a za jednotlivé operace má nastavené nízké poplatky.

Jestliže máte v plánu investovat větší finanční obnos, nebo zvolíte dlouhodobou strategii, pak pro vás nemusí být výše poplatků hlavním faktorem při rozhodování.

Spíše vás bude zajímat, jaké jistoty vám může broker poskytnout a o jak stabilní společnost se jedná.

Další roli při rozhodování mohou hrát konkrétní služby. Někteří brokeři totiž ve snaze zaujmout nové a nezkušené investory nabízejí dvě velice zajímavé funkce – tzv. Copy trading a demo účet.

Copy trading je zjednodušeně řečeno funkce, která umožňuje sledovat a kopírovat vybrané transparentní a zkušené investory, a automaticky pak provádět stejné operace.

Do obchodů můžete samozřejmě zasahovat, díky copy tradingu však máte k dispozici znalosti ostřílených matadorů ze světa investic.

Demo účet je, jak již název napovídá, funkce umožňující obchodovat s určitým objemem peněz, aniž by vám ovšem hrozila ztráta. Žádné zisky z toho samozřejmě nečekejte.

Pokud jste však ve světě investic nováčkem, jde o skvělý způsob, jak nakupovat akcie a vyzkoušet si svou strategii bez rizika.

Samozřejmostí je pak před finálním výběrem brokera zkontrolovat hodnocení uživatelů, jakým regulacím podléhá a zda vůbec vlastní potřebnou licenci.

Populární brokeři a založení účtu

Mezi nejoblíbenější brokery patří:

O XTB a eToro jste pravděpodobně již slyšeli, jelikož v posledních letech se jak na internetu, tak v televizi objevilo na tyto společnosti nespočet reklam.

Za zmínku stojí také broker Freedom24, se kterým si např. pořídíte akcie a navíc můžete zdarma využívat spořicího účtu v dolarech či eurech s denním přičítáním výnosů.

Stránky jsou v češtině, účet si otevřete za 10 minut a využívat pro nákup akcií můžete webovou nebo mobilní aplikaci.

 

Další možností je Plus500, kde však nenakupujete skutečné akcie. Jedná se o tzv. CFD na akcie, na kterých lze vydělat i v případě, kdy trh klesá.

Jak to funguje je popsáno v této Plus500 recenzi.

Jak nakupovat akcie přes aplikaci

Na výběr je akciových brokerů samozřejmě ještě mnohem víc, proto zajisté najdete brokera, který bude nejvíce vyhovovat potřebám vaší investiční strategie.

 

Jak založit účet a začít nakupovat akcie online

Následovat bude založení účtu, které ve většině případů proběhne online. Pokud byste chtěli založit účet osobně, ne každý broker má u nás pobočku.

V takovém případě pravděpodobně zvolíte XTB, které se nachází v Praze.

K registraci účtu budete potřebovat doklady a v některých případech další dokumenty potřebné k obchodování v zahraničí.

Všechny potřebné informace naleznete na stránkách zvoleného brokera. Nespěchejte a důkladně si prostudujte, co se nakonec rozhodnete podepsat.

Po vyplnění všech potřebných údajů počkáte na schválení, po kterém již můžete na účet zaslat finanční prostředky.

 

Nákupy akcií v online světě

Máte vytvořený účet s nabitými finančními prostředky u vybraného brokera, promyšlenou investiční strategii a jste připraveni stát se akciovým investorem?

Zbývá už jen samotný nákup.

Není se však čeho obávat, neboť se jedná o nejsnadnější část celého procesu.

Jak nakupovat akcie (obchodní prostředí a výběr akcie)

Řekněme, že jste si jako brokera zvolili XTB a rozhodli se v rámci své strategie začít portfolio nákupem fyzických akcií společnosti Apple.

Otevřete si obchodní platformu buďto přes webové stránky nebo aplikaci společnosti XTB.

Do vyhledávače napište AAPL, tedy symbol pro akcie společnosti Apple, a nalezenou akcii si rozklikněte.

Dejte si pozor, abyste vybrali tu správnou, neboť kromě fyzických akcii můžete naleznout i akcie CFD.

V tomto příkladu jsme se rozhodli pro akcie fyzické, hledáme tedy takové, u kterých je napsáno pouze „stc“, nikoliv „stc cfd“.

Po rozkliknutí vybrané akcie lze mimo jiné otevřít graf s nástroji a vývojem ceny.

Především si je zde, ale můžete pořídit. Rozklikněte si objednávkové okno. Skrze toto okénko budete jak nakupovat akcie, tak je i později prodávat.

XTB recenze mobilní aplikace

První, čeho si pravděpodobně všimnete, bude velké červené tlačítko prodat a zelené tlačítko nakoupit.

Dále však v objednávkovém okně uvidíte všechny důležité informace, kromě aktuální ceny například také kolik z provedeného obchodu půjde brokerovi.

 

Okamžitý nákup a čekající pokyn

Pro samotný nákup zbývá zvolit objem, který chcete nakoupit a otevřít pozici kliknutím na zelené tlačítko.

Nyní máte nakoupeno za aktuální tržní cenu a v části s otevřenými pozicemi byste měli vidět informace o vámi vlastněné akcii. Uvidíte zde nejen cenu a objem, ale také zda a kolik jste v zisku.

K vašim akciím Applu si můžete zadat tzv. stop loss a take profit.

Stop loss umožňuje nastavit hranici pro případ poklesu hodnoty.  Jakmile cena akcie dosáhne této hodnoty, dojde k jejímu prodeji, aby se předešlo ještě větší ztrátě.

Take profit oproti tomu nastavuje hranici, při které dojde k prodeji akcie se ziskem.

Těchto funkcí je dobré využívat především v případě, kdy máte jasnou představu o tom, za které ceny jste ochotní akcie prodat.

V případě dlouhodobého investování je ale často potřebovat nebudete.

nákup akcií online

Jestliže by vám aktuální cena nevyhovovala, je vhodné využít tzv. čekajícího pokynu.

Jde o způsob, jak nakupovat akcie, aniž byste byli nuceni neustále sledovat vývoj ceny a používat okamžitý nákup.

V objednávkovém okně si místo okamžité realizace zvolte čekající pokyn. Zadejte požadovanou cenu, objem a datum expirace a opět klikněte na zelené tlačítko.

V záložce čekající pokyny naleznete vámi zadaný pokyn a obdobně jako u pozic zde najdete všechny potřebné informace týkající se tohoto příkazu.

V případě, že se podmínky obchodu naplní, dojde k nákupu za vámi zadanou cenu. Pokud se však nenaplní, sám se po vámi zvoleném datu expirace zruší.

Ať už se rozhodnete pro okamžitý nákup, nebo pro čekající pokyn, ve chvíli, kdy dojde k nákupu, naleznete akcie v liště s otevřenými pozicemi.

Další možností, jak nakupovat akcie je za pomoci pákového efektu. To je ovšem pro zkušené obchodníky, kteří už dobře vědí, jak se ve světě akcií orientovat.

Spekulování je zejména psychicky velmi náročné a přináší velká rizika, pro většinu lidí tedy vhodné nebude.

Obdobně nákupy fungují i u ostatních brokerů, odlišují se pouze designem obchodního prostředí aplikace nebo webové stránky.

 

Tvorba portfolia a dobrá rada na závěr

Nyní už víte, jak nakupovat akcie, nezapomeňte však své portfolio dobře diversifikovat.

Správným výběrem a rozložením akcií snížíte riziko ztrát, protože různá odvětví klesají a rostou v různou dobu.

Čím je ovšem portfolio diversifikovanější, tím pomaleji může růst, což nezapomeňte ve své strategii zohlednit.

Jak vydělat na burze řízením portfolia

Ideálně chcete dosáhnout jakési pomyslné rovnováhy mezi rizikem a ziskem, každý investor ji však spatřuje jinde.

Nakonec už zbývá jen dodat, že emoce jsou vaším úhlavním nepřítelem. Snažte se jim nepodléhat a zachovat chladnou hlavu.

Výkyvy na trhu jsou běžnou součástí investic a je potřeba počítat s tím, že ne vždy budou vaše akcie v zelených číslech.

S výkyvy ale přichází i korekce, nepodléhejte tedy panice a dobře si rozmyslete, zda je pro vás ztráta již neúnosná, nebo bude lepší období propadu přečkat a vydržet do následného růstu.

Všichni investoři se dřív, nebo později potýkají se ztrátami. Úspěšní investoři se z nich poučí a adaptují svůj investiční plán.

Nezalekněte se tedy občasných ztrát, s dobrou strategií a trochou štěstí se úspěch nakonec dostaví.