15 způsobů, jak ušetřit peníze z výplaty

Jak ušetřit peníze z výplaty? Začít šetřit peníze z výplaty a zároveň nemít pocit, že se omezujete, může působit jako nemožný krok. Naštěstí tak opravdu jenom působí.

Pokud chcete lépe hospodařit s penězi, začněte pozvolna a postupně využívejte stále více tipů, jak dosáhnout svého cíle.

A pamatujte – nejste v tom sami! Tisíce lidí usilují o to samé a vy se určitě toužíte zařadit mezi ty, kterým se podaří uspět.

Jestliže ano, podívejte se na následující doporučení, která vám pomohou.

 

15 způsobů, jak ušetřit peníze z výplaty

1. Vytvořte si rozpočet

Zdůrazňujeme to opakovaně – a z dobrého důvodu. Základem rozumnějšího a produktivnějšího zacházení s financemi je vytvoření rozpočtu.

Nebo také jinými slovy – vytvoření rovnováhy mezi vašimi příjmy a výdaji.

Začněte tak, že si zaznamenáte vše, co utratíte. Postačí vám k tomu tabulka v Excelu, list papíru, mobilní aplikace nebo libovolný jiný dokument v počítači.

Poté, co jste tři až čtyři měsíce sledovali tok svých financí, si pravděpodobně uvědomíte, že vaše výdaje je možné rozdělit do tří základních kategorií: zásadní, vedlejší a zábava.

Jakmile jste rovněž určili odchozí částku, odložte si deset až dvacet procent vašeho platu každý měsíc stranou ještě předtím, než začnete utrácet. Tímto způsobem se vám peníze postupně budou hromadit na účtu.

 

2. Vzdělávejte se

Abyste mohli být schopní šetřit peníze, musíte jim co nejlépe rozumět. Nebojte se proto vzdělávat v každé oblasti osobních financí.

Čtěte články a knihy, abyste se co nejlépe vyznali v abstraktních konceptech, jako je šetření, investování, dluh, inflace, úroky, a tomu, jak se tyto oblasti propojují.

Čím více toho budete vědět, tím lepší rozhodnutí budete schopni učinit.

 

3. Stanovte si své finanční cíle

Jak ušetřit peníze z výplaty? Dejme tomu, že jste právě začali šetřit. Dobrá práce, ale nyní se zamyslete a sami sobě položte otázku: Budu mít třeba za pět nebo deset let dost peněz na to, co chci?

Ať už je vaším přáním pořídit si nový dům, auto nebo vyjet na exotickou dovolenou, nenechte se vizí slastné budoucnosti omámit natolik, že byste zapomněli na přítomnost.

A pokud zjistíte, že šetříte málo, zamyslete se nad tím, které položky z vašeho seznamu utrácení by bylo možné zlikvidovat. Případně přijďte se strategií, jak začít vydělávat větší množství peněz.

Dobrým způsobem, jak si určit finanční priority, je sepsat své cíle na papír. Rozdělte je do tří časových kategorií: krátkodobé, středně dlouhé a dlouhodobé.

Následně každý cíl jasně charakterizujte, stanovte si počet měsíců či let, během kterých ho chcete dosáhnout, a částku, kterou k tomu budete potřebovat.

Možnou variantou, jak rozlišit jednotlivé cíle dle jejich délky, je následující postup: krátkodobé cíle spadají do jednoho až tří let, středně dlouhé mezi čtyři roky až sedm let, a dlouhodobé vám zaberou více než sedm let.

Rovněž si zapamatujte, že vaše priority, přání a cíle se časem mohou pozměnit – a to je zcela v pořádku. Zejména pokud jste mladší, nikdy nevíte, kam vás vítr takříkajíc zavane.

Vaše osobní i finanční situace se může zcela proměnit například, pokud se vdáte či oženíte a založíte rodinu.

Společně se změnou vašeho života tak budete muset pozměnit i svou strategii k dosažení cílů, které jste si stanovili, či je úplně předělat.

Podívejte se také na možnosti pasivního příjmu zde.

 

4. Počítejte s případem nouze

Buď připraven na nejlepší, ale očekávej to nejhorší, říká jedno z pořekadel. A snad nikde to neplatí tolik jako právě v oblasti financí.

Pocit z toho, že vyděláváte peníze, vás může zaslepit a vést k neuváženému utrácení.

Nikdy byste však neměli zapomenout na to, že nehody se stávají. Ať už v podobě ztráty zaměstnání, nemoci nebo problémů v rodině.

Proto byste vždy měli mít po ruce dostatečnou zálohu, která pokryje nenadálý případ nouze.

První věc, kterou byste tedy měli udělat, než začnete šetřit na své krátkodobé cíle, které jste si stanovili (viz výše), je vytvořit si finanční polštář.

Ten by se měl rovnat třem až šesti měsícům vašich průměrných nákladů, nebo klidně i více, pokud pracujete jako freelancer a nemáte stálý příjem.

 

5. Zredukujte účet za elektřinu

Účet za elektřinu často tvoří výraznou část měsíčních nákladů. Udělejte oboje své peněžence a životnímu prostředí laskavost a začněte s elektřinou hospodařit rozumněji.

Například tak, že odpojíte přístroje, které zrovna nepoužíváte. Vypínejte světla, když odejdete z místnosti. Více využívejte přirozené světlo.

A když kupujete nové přístroje do domácnosti, pořiďte si takové, které mají schopnost šetřit energii.

Jak ušetřit peníze z výplaty za elektřinu se dozvíte v tomto článku.

 

6. Šetřete vodu

Smutná pravda je taková, že lidé ve vyspělých zemích plýtvají vodou, zatímco v zemích s krutými přírodními podmínkami, kde je hodně sucho, by za ni obyvatelé dali cokoliv.

Stejně jako šetříte elektřinu, byste měli přistupovat k vodě.

Naučte se sprchovat rychleji, a měřte délku vaší očisty časovačem, pokud třeba. Opravte kapající kohoutky.

Zalévejte trávník a zahradu jen tehdy, když to opravdu potřebují. Pokud máte bazén, nechávejte ho zakrytý, když ho zrovna nepoužíváte, abyste snížili riziko vypařování vody.

Vypněte kohoutek, když zrovna tekoucí vodu nepotřebujete (například zatímco si čistíte zuby).

 

7. Zacházejte chytře s potravinami

Bez jídla se nikdo z nás neobejde, ale to neznamená, že byste za něj museli utratit přehnané množství peněz. Nechoďte pravidelně do restaurací a raději si vařte doma.

Klidně si navařte dopředu, abyste ušetřili čas.

Sledujte letáky, sbírejte kupóny a kupujte zlevněné potraviny. Nevyhazujte nedojedená jídla, ale místo toho je zamrazte pro budoucí použití.

A kupujte sezónní ovoce a zeleninu namísto těch dovážených přes celou zeměkouli.

Více tipů, jak ušetřit peníze z výplaty při nákupu potravin najdete zde.

 

8. Snažte se co nejdříve splatit dluhy

Jistě, mít dluhy není žádné terno, ale čím déle vás budou pronásledovat, tím hůře finančně a nejspíš i psychicky na tom budete.

Jestli vás tedy v současnosti zatěžují dluhy, zaměřte se na jejich co nejrychlejší splacení a své jiné finanční cíle odložte na dobu, až budete mít vše úspěšně vyřízeno.

A hlavně si nedělejte nové dluhy ani si neberte půjčky.

Pokud si půjčku musíte vzít, vyzkoušejte raději půjčku bez úroků.

 

9. Jak ušetřit peníze z výplaty? Přemýšlejte nad každou investicí

Sebemenší nákup se časem může prodražit, zejména opakuje-li se pravidelně. Příklad? Kelímek kávy kupovaný cestou do práce.

Pokud si ho dáváte každý den, vaše měsíční či roční náklady za kávu výrazně vzrostou. Zamezit tomu, abyste utráceli za nepotřebné věci, je naštěstí realizovatelné.

Jednoduše se před každým nákupem zamyslete, proč si dané zboží chcete pořídit a odpovězte sami sobě na otázky:

Opravdu to potřebuji? Když si to nepořídím, ovlivní to výrazně negativně můj život?

Jestliže odpověď na obě otázky zní ne, pak vyjděte z obchodu bez nákupu a gratulujte sami sobě, protože jste právě ušetřili peníze, které můžete do budoucna využít mnohem produktivnějším způsobem.

 

10. Nekupujte nové oblečení, dokud nevynosíte to staré

Někteří lidé si pořizují stále nové a nové kousky oblečení, zatímco to staré jim sedí v šatníku, aniž by ho pořádně využili.

Jak ušetřit peníze z výplaty? Věc se má tak, že pokud zrovna nejste profesionální model či herec nebo jiná veřejná osobnost, nepotřebujete třicet šatů, dvacet obleků a deset kabátů.

Bohatě vám od každého typu oblečení vystačí několik kousků, a nové si pořizujte jen v případě, že ty předchozí již dosloužily, již se do nich nevejdete, jsou vám velké nebo jsou na nich znát viditelné známky obnošení.

 

TIP: Získejte 500 nebo 1000 Kč za založení účtu
Podívejte se zde, jak snadno a zdarma je získáte.

 

11. Postupně snižujte utrácení

Někdy stačí jen málo, aby se vám začalo dařit lépe. Pokud si nyní šetříte jen malou část svého platu nebo vůbec žádnou, zkuste toto číslo navýšit. Postupujte však pozvolna.

Nikdo rozumný by se nevrhl do vody po hlavě, když nezná její hloubku a vlastně ani neumí pořádně plavat.

V případě financí to platí stejně. Začněte tím, že si v průběhu jednoho měsíce ušetříte o jedno procento své výplaty víc.

A jestliže to půjde, postupně dané procento navyšujte, až se nakonec dopracujete na vytoužené číslo. Můžete také použít vzor na rodinný rozpočet, který si stáhnete zde.

 

12. Využívejte věci zdarma

Toto je velmi praktická rada, jak ušetřit peníze z výplaty. Za malý roční poplatek choďte do knihovny, kde si následně můžete půjčovat knihy a časopisy zdarma místo toho, abyste si je museli kupovat.

Některé knihovny navíc nabízejí vyřazené knihy, které si můžete odnést zdarma domů. Knihovna bude ráda, že se knih navíc zbaví a vy dostanete nové čtivo.

Další možnou variantou je sbírat kupóny na zboží zdarma a založit si členské karty u nejrůznějších prodejců, kteří poskytují slevy.

A jestli si chcete rozšiřovat své znalosti, nepotřebujete na to drahý kurz ve večerní škole. Bohatě si vystačíte s online kurzy zdarma, zejména jestli umíte anglicky, budete mít bohatý výběr.

Pro zájemce o studium cizích jazyků zadarmo jsou tu pak stránky jako například Duolingo, které nabízejí zábavné interaktivní kurzy a široký výběr jazyků, které můžete studovat.

 

13. Kupujte z druhé ruky

Na věci z druhé ruky se často váže stigma méně kvalitního zboží, ale to vůbec není pravda.

Řada lidí prodává věci ve výborném stavu, které jednoduše dostali nebo zakoupili a potom již příliš nevyužívali, či jen jednou nebo dvakrát.

Tímto způsobem můžete sehnat takřka cokoliv, od nábytku, přes elektroniku a auta, až po oblečení a zábavu (knihy, hry, filmy).

Nebojte se proto zapátrat, jestli se ve vašem okolí neukrývá obchod poskytující zboží z druhé ruky či se obraťte na internet a portály jako Aukro nebo Vinted.

Třeba budete příjemně překvapeni kvalitou a rozmanitostí nabídky.

 

14. Anebo přestaňte kupovat nové věci

Může se to zdát být očividné, ale spousta lidí i nadále utrácí zbytečné množství peněz za věci, které nepotřebuje.

Jestli je to i váš případ, stanovte si pravidlo, že nebudete kupovat novou kosmetiku, dokud nevypotřebujete tu starou.

A nebudete utrácet v knihkupectví za nové knihy, když doma máte spoustu publikací, které jste doposud nepřečetli.

Možností je více, toto je pouze několik z nich, a pokud zapřemýšlíte, určitě přijdete na další oblasti svého života, v nichž trpíte nadbytkem věcí, které jsou vám v konečném důsledku k ničemu.

 

15. Nepůjčujte peníze ostatním

A samozřejmě platí, že není dobrý nápad hrát si na samaritána, když sami válčíte s penězi a často hledáte odpověď na otázku, jak ušetřit peníze z výplaty.

Pokud vás tedy někdo požádá o půjčku, zdvořile odmítněte.

Půjčování peněz vás nejenom ochudí finančně, ale také dokáže pošramotit nebo úplně zničit mezilidské vztahy, jestli vám například váš dlužník peníze odmítne splatit.

Raději investujte.