Jak poslat peníze do zahraničí: 5 tipů na řešení zahraniční platby

Jak poslat peníze do zahraničí? Podívejte se na způsoby, jak vyřešit zahraniční platbu. Který z nich je levný a rychlý se dozvíte v článku.

S čím dál tím propojenějším globálním světem se objevuje čím dál tím častěji otázka, jak poslat peníze do zahraničí. Důvodů je spousta.

Od zaplacení zboží v zahraničním on-line obchodu přes poslání peněz dětem studujícím v zahraničí až po transfer peněz rodině žijící v jiném státě.

Nebo také pomoc kamarádovi, který se na dovolené ocitl v platební nouzi.

Řešení je několik.

 

5 způsobů, jak poslat peníze do zahraničí?

 

1) Zahraniční platba bankovním převodem

Bankovní převod je zřejmě jedno z nejvíce konvenčních řešení otázky, jak poslat peníze do zahraničí. V žádném případě se však nejedná o nejlevnější způsob.

Poslání peněz na český účet

To je úplně nejjednodušší situace k řešení. Obě zainteresované strany mají bankovní účet ve stejné zemi a nejlépe ve stejné měně, ale fyzicky je jedna v zahraničí. V tomto případě se jedná se o běžný mezibankovní převod mezi dvěma účty. Dotyčný v zahraničí může peníze jednoduše vybrat například skrze výběr z bankomatu či platit kartou.

Klasické řešení pro člověka na dovolené, kterému docházejí peníze. Je však nutné počítat s časovou prodlevou vyřizování bankovního převodu, v průměru dva dny. Výběry z bankomatu mohou být v některých zemí a u některých bank extra zpoplatněny.

Poslání peněz na zahraniční účet        

Zde už se převod prodražuje. Poplatky, směnný kurz, to, zda posíláte peníze v rámci SEPA prostoru či nikoliv – to vše hraje důležitou roli. Vždy záleží na tom, kam a v jaké měně chcete peníze poslat.

SEPA neboli jednotná oblast pro platby v eurech slouží pro rychlé převody peněžních prostředků v rámci SEPA prostoru – tedy státech EU a několika dalších přidružených států. Výhodou je, že převáděná částka je bez omezeníčástka je převedena mezi účty v plné výši, každý z poplatníků platí jen poplatky účtované jeho bankou, na účet druhé banky jsou prostředky připsány následující den po datu splatnosti.

Nevýhodou je, že úhrada musí být v eurech. Je také nutné znát bankovní spojení příjemce ve formátu IBAN. Poplatky u bank se liší, často se liší i poplatky do jednotlivých zemí v rámci jedné banky. Je tedy potřeba si zjistit dané poplatky pro danou zemi přímo u své banky.

Pokud posíláte finanční prostředky do země, která je mimo oblast SEPA, je možno použít standardní zahraniční úhradu. Zde je potřeba sledovat požadavky jednotlivých bank – existují totiž ještě speciální pravidla úhrad do určitých zemí – například USA, Číny, Ruska. Nevýhodou je směnný kurz a vysoké poplatky.

 

2) Česká pošta

Možnost poslat peníze do zahraničí poskytuje i Česká pošta. Vybrat si můžete mezi převodem na bankovní účet a příjmem hotovosti. Další možnost pak Česká pošta nabízí ve spolupráci s bankou Western Union.

Česká pošta logo

 

Poslání skrze poštovní poukázku 

Poštovní poukázkou Z/A lze poslat hotovost na bankovní účet v zahraničí. Ovšem peníze lze takto poslat jen do Běloruska, Polska, Maďarska a Bulharska. Převod je také ohraničen maximální částkou, kterou lze poslat. Poplatky jsou fixní a pohybují v cenovém průměru podobných služeb.

Poštovní poukázka Z/C nabízí možnost platebního styku ve formátu „hotovost za hotovost“. Výhodou je, že dotyčná osoba dostane peníze přímo do vlastních rukou. Problémem může být časová prodleva, která se liší země od země. A také to, že tato služba je poskytována pouze do několik států– některé země Evropské unie, Vietnam a Ukrajina.

 

3) Western Union

Western Union je dobrou možností, pokud potřebujete odeslat peníze tak, aby je dotyčný dostal opravdu velmi brzo– v některých případech v řádu několika minut. Tedy za předpokladu, že si zajde na pobočku zástupců Western Union – kdekoliv. To může být velmi vhodnou alternativou při problémech na dovolené, kdy nutně potřebujete hotovost. Nevýhodou jsou vyšší servisní poplatky za převod, což je znát hlavně u nižších částek v hodnotách tisíců korun.  

WesternUnion jak poslat peníze do zahraničí

 

Možností, jak poslat peníze do zahraničí je několik:

Přes Českou poštu

Vzhledem k tomu, že možnosti poslání peněz do zahraničí přes Českou poštu jsou limitovány malým počtem států, kam lze peníze poslat, nabízí Česká pošta ještě službu expresního převodu peněz do a ze zahraničí v kooperaci s bankou Western Union.

Transakce probíhá velmi rychle a výplata na druhém konci světa může proběhnout v rámci několika minut. Převáděná částka musí být uhrazena v hotovosti a v českých korunách. Peníze jsou pak podle kurzu Western Union převedeny na měnu, kterou se většinou platí v cílové destinaci.

O výplatu může požádat uvedená zletilá osoba kdekoliv v dané zemi, kde je zajištěna služba Western Union. Daná částka je vydávaná jen v hotovosti.

On-line

V současné době je možné taky poslat peníze on-line. Výhodou je, že nikam nemusíte chodit, a také to, že je možné nejen vyzvednutí peněz v hotovosti, ale i převedení peněz na účet a na mobilní telefon. Záleží na dané zemi.

Potřeba je k tomu jen vyplnění daného formuláře a kreditní nebo debetní karta registrovaná k bezpečnému ověřování.

Osobně

Další možností je zajít na pobočku zástupců Western Union. Pak stačí vyplnit formulář, poslat peníze a předat příjemci kontrolní číslo (MTCN) pro vyzvednutí. Ne všechny pobočky však mají otevřeno 24 hodin 7 hodin v týdnu. Může dojít také ke zpomalení služby vzhledem k rozdílným časovým pásmům nebo legislativních regulací daných zemí. Je vždy dobré se informovat předem.

 

4) Wise: zahraniční platba levně a rychle

wise logo New

Wise (dříve TransferWise) patří mezi nástroje, které přineslo 21. století. Moderní, rychlé, jednoduché, levné. Nejedná se jen o službu převodu peněz.

Wise je dobrým doplňkem k bankovnímu účtu pro všechny, kteří chtějí mít vše jasné a stručné.

Wise si zakládá na transparentnosti a levných službách. Momentálně je možné provádět platby do více než 59 zemí světa– například USA, Velké Británie, zemí Evropské Unie, Ukrajiny, Kanady a dalších. Je dostupná kdykoliv a kdekoliv. K převodu stačí jen počítač či mobil a internetové připojení.

Jak poslat peníze do zahraničí přes Wise

Poslání peněz je otázkou minuty. Vše funguje on-line zde.

K registraci stačí e-mail nebo Google či Facebook účet. Pak už stačí zadat částku, bankovní detaily příjemce a je hotovo. Můžete platit přes kreditní, debetní kartu i bankovním převodem.

Vzhledem k tomu, že se jedná o nadnárodní, registrovaný projekt, v některých případech a státech je potřeba prvotní ověření vaší identity – stačí poslat oskenovaný občanský průkaz.

V tomto případě je však nutné počítat s časovou rezervou, protože verifikace většinou trvá jeden až dva dny.

Připsání peněz na účet záleží na rychlosti banky v dané zemi. V zemích Evropské unie to trvá standardních jeden až dva dny.

Přihlásit se můžete jak přes klasické webové stránky, tak z aplikace. Díky tomu nejste limitováni prostorem ani časem. Stačí jen přístup k internetu.

Transparentnost. Jestli je pro vás platba výhodná či nikoliv můžete porovnat jednoduše.

Na stránkách služby zadáte měnu a kam ji chcete poslat. Program vám ukáže aktuální směnný kurz, podle kterého se platba bude přepočítávat, i poplatek za služby.

Cena poplatku se mění nejen podle cílové destinace platby, ale také podle množství peněz, které chcete poslat. Vy přesně víte, kolik vás co stojí ve vaší měně a kolik dostane příjemce na straně druhé v jeho měně.

Skvělou zprávou je, že čím menší platba, tím menší poplatek.

Ve výsledku se jedná se o jedno z nejlevnějších a současně rychlých řešení, jak poslat peníze do zahraničí.

Pro ty, co hodně cestují a potřebují mít v neustálé aktivitě několik měn, nabízí Wise ještě účet v několika měnách (Multi-currency account) a také Wise debetní kartu.

Kromě toho, že lze z účtu posílat zahraniční platby, je možné na něj i platby v různých měnách přijímat.

TransferWise recenze_aplikace a karta

Wise debetní karta je navázána na daný účet a lze používat do bankomatů i na klasické platby kartou.

Výhodou obou produktů je, že máte na účtu peníze v několika měnách, platíte přímo vybranou měnou, nezabýváte se konverzí peněz.

Tedy přesně víte, kolik utratíte. A jste imunní vůči kolísavému směnnému kurzu.

Detailní recenzi Wise naleznete zde.

 

5) Revolut

Další z moderních možností poslání platby do zahraničí je využití služeb aplikace Revolut. Ač se nabízí srovnání s Wise, poskytuje Revolut trochu odlišný přístup.

Spíše než o jednoduchou službu převodu peněz do zahraničí se totiž jedná o velmi inovativní bankovní produkt.

Revolut má totiž bankovní licenci a při založení účtu získáváte automaticky litevský účet a spoustu možností.

logo Revolut

Pokud převádíte peníze z bankovního účtu na Revolut účet je nutné počítat se SEPA poplatky, čímž se transfer postaví na úroveň klasického bankovního převodu.

Mnohem výhodnější je převedení částky na Revolut účet přes platbu kartou.

V tomto případě je nejvýhodnější transfer peněz z Revolut účtu na Revolut účet. Ten je instantní a nejméně nákladný.

To, kolik vás bude služba stát závisí na typu účtu, který máte. Můžete si vybrat ze tří účtů – Standart, Premium a Metal. Za Standart účet neplatíte žádný měsíční poplatek a máte za omezených podmínek jednu zahraniční platbu zdarma. Ostatní dvě služby jsou zpoplatněny, nabízí ovšem mnohem větší spektrum možností.

Revolut totiž nefunguje jen na bázi převodů mezinárodních plateb, ale také nabízí obchodování s akciemi, kryptoměnami a dokonce i pojištění a sledování vašich výdajů a příjmů. Také získáváte platební kartu a váš účet může být veden v několika měnách podle vašeho výběru.

Nevýhodou je, že Revolut je on-line mobilní aplikace vázaná s vaším chytrým telefonem a mobilním číslem. Pokud z nějakého důvodu nechcete využívat svůj telefon pro peněžní transakce, jsou vám výhody Revolutu bohužel uzavřeny.